1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кожата на главата

Дискусија во 'Коса' започната од Tea93, 7 јануари 2011.

  1. Tea93

    Tea93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Дечки,веќе цела година имам проблеми со косата! :/
    Многу често ми од кожата на главата,ми се прават како поголеми љушпи(од прилика 1 цм) ии се подигнуваат и стојат подигнати малце на главата околу 1 мм..ии кога ќе го фатам да го извадам,тоа автоматски се ронии и се прави како првут,ама се имам консултирано и ми кажале дека не е тоа првут..Имам пробано со секакви шампони,но се е само привремено,и повторно истиот проблем..Сега се бањам со Детска Шаума,некое време на полетокот се беше ок,сега пак истиот проблем..Девојки,ПОМОГАЈТЕ! :/// :sweat:
     
  2. Isidora-Veles

    Isidora-Veles Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    124
    Имам проблем со косата! ПОМОШ

    и мене ми се случуваше тоа одредено време.. Тоа се како брунки на кожата и кога ќе ги допреш малце се подиигнати.Ако почнеш да ги чепкаш ќе се претворат во корузи.Јас си чешав но престанав пробај смени го шампонот или прашај во аптека. Јас го сменив шампонот користев Wash&Go сега користам Shauma од зелениот (по светлиот). Во летот тоа мис е случи мене и сите ми викаа дека тоа ми било поради тоа што сум се потела ,излегувале од потта :worried:
     
  3. Tea93

    Tea93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Имам проблем со косата! ПОМОШ

    сакаш да кажеш дека ако го користам тој Шаума зелениот кје ми биде подобро? :( :*
     
  4. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Имам проблем со косата! ПОМОШ

    пробај со Head & Shoulders , мене тоа ми помогна
     
  5. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Имам проблем со косата! ПОМОШ

    Не користи шампони од овие комерцијалниве, тоа ти се прави од тоа што многу од шампоните ја сушат кожата на главата! Провери шампони без Sodium Laureth Sulfate i Sodium Lauril Sulfate!
     
  6. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    Теа, јас би ти препорачала да си правиш еднаш месечно третман на косата, а со тоа ти се обновува и кожата, од самите средства кои се користат.
    и на моја пријателка така и беше, и почна да оди на третман (кај фризер), и искрено има видливи резултати/ :)
     
  7. Sparks

    Sparks Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    896
    Допаѓања:
    3.194
    ^Да, дефинитивно ти е најубаво да одиш на третман еднаш месечно, кај професионалец.

    Инаку кажи ми на колку дена ја миеш главата? Затоа што ако ја миеш секој ден, може да настане твојов проблем. На косата и треба малку маснотија, не чини секој ден да се капиш.

    Обрнувај исто така внимание кога купуваш шампон на рН вредноста. За ова исто консултирај се со фризерот нека ти препорача тој шампон со одредена рН и држи се само до него.
     
  8. Isidora-Veles

    Isidora-Veles Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    124
    Искрено мене ми помогна,јас не отидов на никоаков третман туку само го сменив шампонот.И ја мијам косата 2-3 неделно :) Позз :*
     
  9. Tea93

    Tea93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Па ја мијаам 2-3пати неделно! не претерувам со миенње! :/
     
  10. mackice

    mackice Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    12
    и мене ми се случува истово цело време многу ме чеша главав и после миење и имам како лушпи кој не шампон го пробав и ништо се разочарав више незнам што да правам незгодно е и се приметува некогаш првутот од што се чешам
     
  11. mackice

    mackice Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    12
    дечки купив еден шампон во форма на сапун во RAMSTORE на природна база што се околу 400 и нешто беше,,за проблем со скалпот е и уште првото миење има резултати пробајте нема да зажалите поздрав 8)
     
  12. andrybieber

    andrybieber Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    луѓе значи подобар шампон од Head&Sholders (виолеотов, розов, појма немам каков е немам забележано) поубаф амин.. и јас имав ист проблем.. и купував Нивеа користеф подолго време..никаков ефект..од аптека еден медицински против првут и тој џабе шо го плаќав по 350 денари..шаума џабе..бекутан почнав да користам..џабе...шаума деткса џабе.. Wash&Go џабе..и на крајот Head&Sholders виолетов розев..каков е.. ми предложе психологот на училиште..го мразев него оти ко бев помала ми лутеше во очите...
    со првото мијане ми олесна малце..а со второто веќем првутот се исчисте и немав повеќе првут..сега многу се нервирам..оти ко требаше да си ја мијам косата њампонот беше потрошен и мораше итно да купам некој...и нивеа купив пак ама се зафркнав скрозз..пак првут..ама пак Head&Sholders и се е во ред е..и психологот ми рече дека таја користела такоф..и со второто миење и го снемало..супер е и подобар амин..ни скапи ни ефтини ни авони ни аптеки..тој ми има помогнато од сите..иначе не дава некој волумен на косата едноставно ја прај по не сјајна нема толкав сјај ама за то има и селикоски капки..а нивеата има волумен ја прави поцврста и посјајна ама џабе ти е ко против првут не помага..
     
  13. mackice

    mackice Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    12
    каков е виолетов или розев???да купам фала мн 8)
     
  14. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    На главчето на ќерка ми се прават такви лушпички, сите детски шампончиња ги имаме пробано-Бекутан, Бубкен, Нивеа, Косили, Џонсон..., и неа и помогна Eucerin ph 5, во Зегин го купив 358 ден, веќе има резултати....инаку пред да ја бањам скалпот и го мачкам со бекутан масло и така седи 30 мин. потоа и ја мијам косата со Еуцеринот две пати и навистина помага, пред тоа само се чешаше, си ги корнеше раничките на главата дури и се раскрваруваше...лушпичките се намалени, и не се чеша толку често, сепак уште сме во фаза на лечење....се надевам ви помогнав :)
     
  15. Podarok

    Podarok Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    76
    Драга Теа и јас имав таков проблем па би сакала да ти помогнам.Мојата кожа на главата се иритира од шампони и се прават исто така лушпи нешто како првут по целата глава.Јас бев на кожен лекар и ми препиша ороназол ако не ти тешко можеш да отидеш за да добиеш стручен совет најдобро е така,понекогаш е џабе да пробуваш секакви шампони а не ни знаеш што ти е конкретно...Ете така инаку може и матичниот лекар да ти даде некој совет најубаво е да се консултираш јас направив така и фала му господ се е во ред ни трага ни глас од лушшичките... позз 8)
     
  16. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Пробајте со Dove против првут. Доста ефикасен шампон е, а и не е скап 160 денари е и го има по сите големи маркети ;)
     
  17. katka-slatka

    katka-slatka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    47
    Јас девојќи го имав истиот проблем,и секогаш купував некој скап шампон против првут,па од аптека,па од парфимерија и сл. Ме чешаше главата и имав и рани.Косата одма после сушењето ми беше бела од лушпите. Но разговаравав со матичниот и рече дека проблемот е токму во шампоните,дека се премногу јаки за мојата кожа и кожата пука. Сега купив GARNIER жолт и верувале или не супер е. Не е многу скап,исто пишува против првут ама воедно и со регенератор,така да не морам да ги мешам и тие две ствари. Поздрав па верувам дека некому ќе помогнам
     
  18. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    ФБИ и дечко ми има првут :D Не знам кој шампон го имаше и викам ама не експериментирај , викам земи бекутан . Ако е за бебиња добар и за тебе ќе е и нема . Ама и јас го имав Dove и ств е супер . :)
     
  19. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Јас сум презадоволна од него! 10 години мака мачев со првутот и лушпите, кои ги закачив од детска Шаума :worried:. Случајно при рака ми падна тестерче од Dove против првут. Искористив едно пакување и првутот сосема го снема, сега и при користење на други шампони не ми се појавува :).
    Душица, мене Бекутанот не ми помогна многу. имаше мал ефект :^)
     
  20. mackice

    mackice Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    12
    со бекутан еднаш се измив и никогаш повеќе ,не можев да седам од што ме чешаше главава,го купив сега од HEDEN SHOLDERS LILAVIOT па ќе видиме видов погоре имаше некој напишано дека помага па ќе пробам и ќе ви кажам,а со сапунот-шампон што го купив во RAMSTORE пак ми се поврати првутот после некое време :emo: позз 8)