1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кожата на главата

Дискусија во 'Коса' започната од Tea93, 7 јануари 2011.

  1. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    И јас имам вакви лушпи, ова не е првут,туку од главата се ронат некако.
    И првут имам ама не толку, вакви ептен ми се ронат и стално ги чешам или копам.
    Најчесто користам Wash&Go , обичен, за нормална коса, ама знам и понекогаш да сменам Palmolive или Teo, каков ќе купат по дома.
    И викате Head&Shoulders или Dove му е чарето?
    Ај ќе пробам, па ќе видиме резултати :)
     
  2. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Пробај со Dove прво, бидејќи е поблаг шампон ;) (мене Head&Shoulders не ми помогна воопшто)
     
  3. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    И јас имав исто имам такви. :( И почнав да го корситам Wash&Go и ми помогна и долго време го користам, али сеа у последно време мн ми се праат такви, ми се љупи глааата, и ја ја љупам и тоа уше толку се праи. х)
    Најверојатно нешо смениле, и сега баш ќе пробам со Dove, па ќе ви кажам. :D
     
  4. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    И јас исто имав такви* :D Иначе го користев тој против перут. х))
     
  5. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    И па јас. :lol: Сакав само да кажам дека не земав Dove туку http://www.live-shops.com/bild/nivea-an ... 900738.jpg овој. :D Само шо си измив коса, значи презадоволна сум. :rofl: Неам ни едно корче.. х)) И тоа. :)
     
  6. Shana

    Shana Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    1.505
    Ороназол е медицински шампон против првут и проблеми со кожата на скалпот. Мислам дека се издава само на рецепт.
     
  7. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    За проблеми со кожата на главата (појава на ранички и црвенило), татко ми кориси Реконазол.
    Не знам колку пари е, само знам дека мноооооооогу му помага.
     
  8. mackice

    mackice Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    12
  9. biljanash

    biljanash Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    И мене ми се прават такви лушпи, ама мислам дека ми е од често фарбање. Порано се фарбав еднаш месечно и немав проблем, а сега се фарбам на две недели пошто почнаа да ми се појавуваат доста бели влакна. Имал некој такво искуство?
     
  10. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    И јас ги имам, ама мене не ми се од фарбање затоа што ги имав и пред тоа. Има периоди кога ми се појавуваат, а потоа ги немам.
     
  11. Teresa94

    Teresa94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2011
    Пораки:
    326
    Допаѓања:
    108
    И јас пред неколку години го имав истиот проблем. Пробував секакви шамопни против првут но никој не ми помогна па отидов на кожно. Докторката ми го препорача пивскиот квасец.. и ми препиша едно машче се викаше Белоген и со него ги мачкав тие места и ми помина..
     
  12. mamamia00

    mamamia00 Активен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2011
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    devojki.dali nekoja od vas znae da mi preporaca salon kade bili vo Skopje vo koj vrsat tretman na skalpot odnosno masaza na skalpot ? :) fala vi :*
     
  13. ruze-ruzica

    ruze-ruzica Активен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2012
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    3
  14. ANGEL1

    ANGEL1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2011
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Дали ви се има случено кога се чешлате да ве боли скалпот? Значи јас се чешлам само кога ја мијам косата (на 4 дена), и во последно време навистина неможам да поднесам како да се кубам, ме боли скалпот :o Во мојата историја на мојата долга коса :D досега ми се нема случено и од што може тоа да е? :^)
     
  15. anamariia.x3

    anamariia.x3 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    578
    Допаѓања:
    856
    Јас имам една љушпичка(ваљда е една),и како кафеаво беше,го извадив,а сега страв ми е бидејќи останато е малце.Па добро,ја неам миено косата веќе 2-3 недели(бидејќи бев многу болна),а утре ќе ја измијам па ќе видам дали нешто тоа ќе помогне.Инаку,да не знае некој од што се создава тоа?
     
  16. bastet

    bastet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2011
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    94
    За рани на глава, ставајте ореово масло, многу помага, мене во последно време постојано ме чешаше главата (бидејки имам надоградба), а сестра ми имаше и рани, од едно ставање ми се смири и плус ја омекнува косата и и дава сјај. Едноставно ги обожавам природните лекови, барем знам не се хемикалии и навистина помагаат, ореовото масло уште многу одамна е користено за лекување на кожа. Го држиш најмалку 1 час пред миење на косата.
    Поздрав.
     
    На joy1 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  17. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    може да ставиш слика од шампонот?
     
  18. Lunahn

    Lunahn Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    26
    И јас го имав истиот проблем,го решив со лосион белосалек, го има во сите аптеки.
     
  19. magic.girl

    magic.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2014
    Пораки:
    539
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Може да се проба и со шампонот од докторс од невен е
     
  20. ***Najsrekna***

    ***Najsrekna*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2018
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    641
    Пол:
    Женски
    Ми треба совет.На ќерка ми и се има појавено лупушки на кожата на главата.Значи не е првут,мене ми личи како ира(јас така знам дека се вика) како кај бебињата што излегуваат,корички кои почнуваат да се лупат.Пред околу две години го имавме истиот проблем,ја однесов на кожен лекар бидејќи многу ја чешаше главата и ни препорача да ја бањам со шампон Реконазол мислам дека се викаше.Тогаш и помина но еве сега гледам пак истиот проблем го има.Жал ми е само се чеша ко божем вошки има.Инаку има 5 годинки.Ве молам кажете совет или искуство како да го решиме овој проблем.Еве и слика да видите како изгледа тоа
     

    Прикачени фајлови: