1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кожа над ноктите

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Marojo budalO, 3 април 2016.

 1. Marojo budalO

  Marojo budalO Активен член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2015
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  133
  Пол:
  Женски
  Има милион теми за нокти ама никаде не видов коментар за мојот проблем :)
  Последниве месеци гризам многу нокти, дојдов до состојба да не можам да работам.
  Се надевам пак ќе престанам, туку .. Тоа не е единствениот проблем.. :doh:
  Во рок од два дена од 10 прсти на рацете на 8 имам кожа од горниот дел (ПАСИНОКТ не знам колку сте слушнале) која се корне, крв тече и болка на срце оди.
  Мачкам со една маст, омекнува ама не поминува.
  Некој да имал пробл со ова, да знае некоја превентива?!
  фала :hai::f:
   
 2. ian somerhalder

  ian somerhalder Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2016
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  136
  Пол:
  Женски
  Ако мислиш на кожичката горе кај ноктите...и јас ја грицкам ја кинам...ете навика а многу лоша,мн грозно изгледа како за девојче...па си ставив гел на мојте ноктии и со тоа заборавам да ја јадам...мачкав невен крема доста помага но 1-2 дена се супер и пак почнувам...ако зборуваш пак за нешто друго незнам
   
  На Marojo budalO му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.868
  Допаѓања:
  198.126
  Пол:
  Женски
  Дa престaнеш дa ги грицкaш, немaш другa превентивa. Вo спрoтивнo, ќе гo имaш тoј прoблем целo време, немa дa пoмине.
   
 4. Marojo budalO

  Marojo budalO Активен член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2015
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  133
  Пол:
  Женски
  Сега стана полошо. . Мијам нон стоп раце за да можам да гризам а да не се валкани.. сега дури и боли кога работам..
  Ќе стаам надградба можда ќе помине. . :/
   
 5. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.868
  Допаѓања:
  198.126
  Пол:
  Женски
  Ако ставаш гел, многу ќе те пече додека ти ги ставаат. Од искуство. Не ми помогна мене, да знаеш. И јас ги грицкав како мала, ама прекинав, оти лом се правев.
   
  На Marojo budalO му/ѝ се допаѓа ова.
 6. ian somerhalder

  ian somerhalder Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2016
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  136
  Пол:
  Женски
  Јас си ставив гел...печеше ама издржливо (ќе стиснеш заби) и кога ќе ги гледаш убави средени замисли какви ќе се ако ги грицкаш грозни...иако не кажуваат ама секое машко сака девојка со средени нокти а не крвави од страните
   
  На Marojo budalO му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Marojo budalO

  Marojo budalO Активен член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2015
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  133
  Пол:
  Женски
  Девојки успевам малку по малку да си растам свој нокти :)
  Сега нервозата ја вадам со цигари за жал пак почнав да пушам ама нема врска.
  Ноктите ми се кршливи али ќе си порачам од авон пак од лакот и ќе зајакнат..
  Се е до психата.. ноктите, нервите одат од мозокот. Колку бев будала за кој се нервирав и гризев нокти . Ц ц ц хаха :D
  Фала ви сепак
   

  Прикачени фајлови:

  На ian somerhalder му/ѝ се допаѓа ова.