1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кожна болест - плева

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од SexyLady, 13 ноември 2010.

  1. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    Пред пола година имав една ретка алергија или болест или не знам како да ја наречам - Плева. http://en.wikipedia.org/wiki/Pityriasis_lichenoides_et_varioliformis_acuta ; http://dermnetnz.org/scaly/pityriasis-lichenoides.htmlСимптомите се мали точки на целото тело, чија боја се движи од црвено воспалени до темно кафени со сува кожичка како лушпа. Ми рекоа дека не е откриено од што настанува и тоа е најголемиот проблем дека ако не го знаеш причинителот тешко можеш да го излекуваш. Ми рекоа дека се јавува кај тинејџери - јас имам 15 год и дека треба да одам на терапија: ултравиолетово зрачење, а во меѓувреме да се мачкам со Белодерм маст, да пијам ланзул, летизен, еритромицин (erythromycin) и декортин 20 mg (прво почнав со 20 mg, а потоа постепено ми намалуваа и стигнав до 5 mg). Со терапијата почнав некаде во април - мај до јуни - јули (а тие бубуличките ми се појавија некаде крајот на февруари). Терапијата ја прекинав дека бубуличките исчезнаа, останаа само темни лузнички или светли лузнички. Користев и други масти (не ми текнува кои) и поради толку лекарства немав добиено менструација околу четири месеци (фала богу потоа добив), а на телото ми се појавија многу длабоки и розеви стрии. Повеќето од лекарствата содржеа хортикостероиди и ми рекоа дека поради тоа можеби се појавиле стриите а можно е и зголемување на влакната на телото. Сега пак ми се појавуваат и не знам што да правам, не сакам да продолжам со тие скапани лекарства зошто ми направија уште поголеми проблеми. :( :worried: ;(
     
  2. kate-the-great

    kate-the-great Популарен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2010
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    1.832
    Непозната кожна болест - плева

    Види си на линкот има некои инструкции и коментари од луѓе што исто така ја имаат таа болест

    http://www.ehow.com/how_4674944_treat-pleva.html

    коментарите- http://www.ehow.com/tips_4674944.html

    ете некој напишал дека најмногу му помогнало изложувањеето на сонце и солариумот.

    Побрзо да ти помине :*
     
  3. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    Непозната кожна болест - плева

    Да, читав и јас, мислам дека сите можни сајтови и блогови на интернет ги пребарав :( Фала многу.
     
  4. SexiLy

    SexiLy Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    2.092
    Пол:
    Женски
    Алергична на бижутерија?
     
  5. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    Не не сум.
     
  6. anuskaNESTLE

    anuskaNESTLE Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    7.104
    Сексилејси подобра си?

    Јас искрено прв пат слушам за ова, но верувај сум поминала и јас многу маки со апчиња од др здравствени проблеми од кои ми се порамети цел организам, мам*то нивно, почнав да се поправам, кожата ми се ширеше и нормално стриите си идат, влакна... :x Одма ги мавнав и јас, и сега само на прегледи си одам, подобро е но да не сум офтопик, пиши ти како си, успеваш без апчиња?
     
  7. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    Да, бевме на повеќе лекари и повеќето ми кажаа дека ќе поминело само од себе, па фала богу веќе се повлекува. Сеуште имам некои бубулички чат-пат по малку, ама каде-каде е подобро. Не пијам ништо и не се мачкам со ништо, а предтоа лекарствата ми правеа многу проблеми, од зголемени главоболки до појава на стрии. |( Погрешна дијагноза и лекарства и организмот ми се изпоизмачи со лекарства... Фала богу сега е подобро. :)
     
  8. kucence

    kucence Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2011
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    2
    и јас имам слично да ова што е опишано ама во главата и многу ме чешаат,некои викаат дека е тоа косопасец,со лук се лечам ама нема некој ефект и пијам алое вера гел,пошто братучедами и поминало со алое вера Ч)
     
  9. loli28

    loli28 Активен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    moze nekako da iskontaktirame?
     
  10. ilijana27

    ilijana27 Активен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    dali nekoj znae lek za kosopasec :(
     
  11. s-u-z-a-n-a

    s-u-z-a-n-a Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    SexyLady dali uste ja imas plevata ili ti pomina, jas ja imam i ne znam kako da ja lecam, pa ako moze da spodelis iskustvo
     
  12. Mmi

    Mmi Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2016
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Женски