1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кожни промени и проблеми

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Negreva, 22 октомври 2010.

  1. Tasija21

    Tasija21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2019
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    Мислев да си направам алегротест, може на некоја храна да имам добиено алергија, иако до сеа не сум, можно е
     
  2. Rightnow

    Rightnow Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2018
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    Здраво, почнувам многу да паничам. Ова го имам подолго време и не се трга. Сега со ситуацијава корона, не знам колку е паметно и дали воопшто можам да одам на кожно. Дали можеби некој имал искуство? ;(;(;(
     

    Прикачени фајлови:

  3. Melinda23

    Melinda23 Активен член

    Се зачлени на:
    30 март 2020
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    Lugeee ve molaam za pomos poradi situacijava so korona virus se konsultirav so maticniot lekar preku viber mi dade da mackam tecna pudra sinopen mast i loratadin 10 mg ama ne mi pomogna nisto pojke se nafrliv utre odam na lekar ama se plasam ne znam sto e ova ako ima nekoja od vas so vakvo iskusno ve molam pomos i bremena sum 15 ta. Nedela
     

    Прикачени фајлови:

  4. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    Ова ти се шири по телото или е на истото место лоцирано? Ми изгледа како иритација од нешто, надворешно не внатрешно.
     
  5. Melinda23

    Melinda23 Активен член

    Се зачлени на:
    30 март 2020
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    Na celo telo i najloso od se e toa sto mn cesa
     
  6. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    Тогаш дефинитивно ти е алергија. Обично даваат дехсаметазон и цитеризин, ама затоа што си бремена, подобро да идиш на кожно. Требало уште денес да појдеш. Стави се на диета на двопек и чај од прегорен шеќер, избегнувај млеко и млечни производи, риба, кирики, јагоди и се што може да ти предизвика алергија. Види што си јадела денес и вчера може да ти е од храна.
     
    Последна измена: 20 април 2020
  7. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.069
    Допаѓања:
    4.138
    Пол:
    Женски
    Ми се појавија овие дамки пред една недела, од што може да се? Само на вратот ги имам(одпозади) :worried:
     

    Прикачени фајлови:

  8. Hijabigurll

    Hijabigurll Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    1.176
    Пол:
    Женски
    Здраво се извинувам на долгиов пост.. Пред некое време ми се појави овој израсток бев кај дерматолог ми даде една маст да мачкам и бебешка пудра да ставам ама не ми помогна.. Некои ми кажаа дека може да ми е дијабетичарско стапало направив крвна слика пред скоро време шеќерот ми беше нормален незнам и јас веќе што да мислам.. Пробав и со лековита вода од манастир едно време се повлече ама повторно се врати имам толку болка очајна сум.. ако има некој слично искуство нека сподели благодарам однапред:l:
     

    Прикачени фајлови:

  9. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Здраво дали има некој искуство со следново: 2 години имам куче и тогаш ми се појави габична инфекција на кожата на рацете меѓу прстите. Бев на лекар потврдија дека е габична инфекција..исчезна па се појави па пак исчезна и сега се појави пак. Сега со користење на средства за дезинфекција антибактериски сапуни ситуацијава бетер ми се излупи кожата и ме чеша а немам опција за лекар моменталнк. Дали има некој слично искуство и со што третирате? Јас користам канестен дл сега поминуваше ама сега никако да се смири ни малце :/ да напоменам кучето е се ок здраво право вакцинирано проверено но ете ми се јави проблем
     
  10. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.233
    Пол:
    Женски
    Ми се направи поткожно влакно на ногата, веднаш до бемката што ја имам од дете. Гледам дека се направило како акна....имате искуство некој, да го исчистам или да оставам да се иссуши само ...?:worried:
     
  11. Iliev233

    Iliev233 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2017
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Zdravo ajde koj mize da mu kaze za iskustvo so .ekoja krema.za fleki imam na.edniot obraz kafena crvena fleka koristev Bepanten krema ama nema nikakva promena!☺ Pomis od nekoi dali je mi kazete ?

    Bepannten plus krem probaj toa e na baza na pantenol da se obnovi kozata!

    Ajde sega mene pomignete.mi jas imam fleka na.liceto kafena crevena nekja krema da ima nekoj koristeno da mi mkazete a da pomaga?☺
     
    Последна измена од модератор: 9 јуни 2020
    На Ygritte му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Mmi

    Mmi Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2016
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Женски
    За воспалителни процеси, постоперативни рани и лузни, изгореници, атопичен дерматитис, псоријаза, розацеа, старечки флеки, брчки, тврда и испукана кожа C3C0C8FB-056C-44C3-B763-CA88A3CCEE58.jpeg
     
  13. chlenki

    chlenki Нов член

    Се зачлени на:
    5 јули 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    nemoj da go pipkas i stiskas. mozes da si naracas pcelim melem od insta i da mackas ke to go izvadi vnatresnoto vlakno sigurno ti kazuvam od iskustvo. i za bubuljici e spas kremata
     
    На Ygritte и Mmi им се допаѓа ова.
  14. Mmi

    Mmi Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2016
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Женски
    Cisti i vnatresni i nadvoresni procesi navistina
     
  15. Star_dust

    Star_dust Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2019
    Пораки:
    1.144
    Допаѓања:
    9.139
    Пол:
    Женски
    Како точно се потпишани на инста?
     
  16. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.233
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам, но веќе ми помина само од себе :) инаку имам пчелин мелем од Охрид, ми дадоа на поклон. Навистина помага за акни и бубулици (y)
     
  17. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Дали знаете што е ова? Ми се појави на страничниот дел од стапалата. Не чеша, не пецка, само како црвенило е. При промена на сезона, имам проблем со егземата на прстите на рацете но со Белогент кремата ја држам под контрола и брзо поминува.
    Се мислам дали е исто, но сепак не го предизвикува истото чешање како егземата. Дури и на изглед е поинакво црвенилото.
    20200709_112014.jpg
     
  18. Mmi

    Mmi Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2016
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Женски
    @pchelinmelem
     
  19. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Може ли препорака за добар дерматолог? Знам само дека во Јане Сандански работеа машко и женско, машкото беше катастрофа, а женското ја фалеа. Сега отварам на мој термин две женски ми излегуваат, Весна и Лидија. Не знам која од нив е таа што ја фалеа.
     
  20. hristinan12

    hristinan12 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2014
    Пораки:
    779
    Допаѓања:
    1.212
    Пол:
    Женски
    Знае некој што е ова, подолго време ми стои вака, не ме чеша ама лошо изгледа како исушена кожа, само тука го имам.
     

    Прикачени фајлови: