1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кожни промени и проблеми

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Negreva, 22 октомври 2010.

  1. Inana

    Inana Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    23
    Флеки на кожата по прележана алергија




    Јас имав сличен таков проблем ми се појавија потемни флекички на неколку места и се мачкав само со канестен маст и ми се повлекоа, но мора да бидеш упорна. Маста ја има во сите аптеки и викаат дека се употребува за се што е гливично, па затоа пробај ако сакаш, па кажи што си направила!
     
  2. Sanela94

    Sanela94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2011
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    29
    Флеки на кожата од алергија

    Јас имав една алергија на лице и ми останаја флеки..Се мачкам со ројазол маст, појака е од канестен и многу е ефикасна..Ја дават во аптеките без рецепт 170 денари е отприлика.
     
  3. Maja34

    Maja34 Активен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Флеки на кожата од алергија

    Епа вака :) На лицето имав едно мало мало точкиче, и помислив дека е херпес.Му ставив паста за да се исуши,но ништо.Ми се прошири многу ! Значи премногу!Ми беше црвено,а сега ми стана жолто,и целото е како корупки.Мислам дека тоа значи дека ми поминува но не сум сигурна.Да не знае некој што да му ставам?
     
  4. WhatDreamsMayCome

    WhatDreamsMayCome Активен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2012
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    4
    Дерматолошки проблем

    Ретко користам форуми, ама си реков не е лошо да почнам:)
    Сакам да споделам едно проблемче, и уште подобро ако успее да се реши.
    Имам алергија, односно кожно заболување веќе две години, бев кај три дерматолога, и приватни и државни и ништо.
    Значи, изгледаат ко мали ранички, чворчиња, и за среќа имам само 3 на десната рака, едно на левата и едно на стомак. Малечки се, на почетокот ме чешаа, сега не.
    Демек од паднат имунитет, стрес(нели тоа е стандард кај нас), ама се мачкав со мал милион креми, пиев витамини и ништо, минимални промени. Дури ни со сончање не се уништија.
    Би ценела ако некој имал слично искуство да го сподели, и евентуално за ласерско отстранување дали е штетно и колку чини.
    Фала однапред,
    Поздрав
     
  5. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    Луѓе пред некој ден собрав улично маче и го снесов во мојот дом. Седеше неколку дена, се додека не забележав значителна иритација на кожата, а подоцна ми се појавија и црвени испакнати пликови на нозете, а сега започнаа и на рацете. Најверојатно станува збор за алергија. Ставав на пликовите оцет и , ама не се смируваат, чешаат и ALFODERM маст ама не се смируваат. Чаре? :worried:
     
  6. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

    Лицето ми е целото црвенило, грубо е и ме чеша :devil: од што може да е така
    [​IMG]
    можно ли е да е од температура :?:
     
    На thatnorma му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

    да не имаш користено некои козметики во последно време?може да е некоја алергиска реакција..и од температура се вцрвува лицето ама не до толку
     
    На Umbrella22 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Општи здравствени проблеми - прашања и одговори


    Може од температура ама може и некоја алергија. Ако си била болна па ти е паднат имунитет и си се исфрлила од храна или нешто др.
    Само по себе ќе си помине, а ако се влошува оди до матичен лекар да ти даде некоја крема или таблети (Лоратидин, Летизен....)
     
    На Umbrella22 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

    Во рок од час и половина уште толку ми се вцрви лицето, и се прошири по челото, носот вратот, ме фати паника подоцна ќе одам на лекар да видам што е :(
    Мајка ми ми рече да ставам оцет, ама незнам се плашам да не го разгорам уште толку
     
  10. srcka55

    srcka55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2011
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    18
    Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

    немој оцет да не ти се воспали уште толку :( поарно ти е да одиш на лекар...
     
    На Umbrella22 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Dona-Ares

    Dona-Ares Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    216
    Пол:
    Женски
    Општи здравствени проблеми - прашања и одговори



    или е некоја алергија од употреба на козметика или промена на козметика-или алергија на некоја состојка во воздухот дома или надвор на која си осетлива.
    Втора варијанта е дерматолошко заболување како ROSACEA,DERMATITTIS CHRONICA ,URTICARIA ...
    Значи секако посети лекар и доколку почесто ти се случува ова земи упат за дерматологија и испитај се убаво што е причината!!!
     
    На Umbrella22 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

    Не бев на лекар затоа што до крајот на денот црвенилото се намали, но еве утрово пак :doh: уште поцрвено од вчера :devil: , братучедка ми ми донесе крема
    [​IMG]
    Таа ја користела бидејќи имала слично црвенило, и кажа дека и помогнало, сега се мислам дали да ствам од кремава или да отидам на лекар :?: :?:
     
  13. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Општи здравствени проблеми - прашања и одговори


    Стави слободно, јас оваа ја користам за малиот, ама незнам дали баш ќе ти помогне во зависност од кој степен ти е алергијата. Оваа е иста што и Пантексол кремата која се користи за црвенила и сува кожа. Стави нема што да изгубиш и најважно не е кортико
     
    На Umbrella22 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. awl

    awl Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    624
    Допаѓања:
    1.127
    Пол:
    Женски
    Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

    Се надевам не е ептен доцна за советов. Кога ми се јавува црвенило користам активен кислород во спреј. Не може да ти наштети, зашто се користи и за во усна шуплина како спреј против афти и слично.
     

    Прикачени фајлови:

    • ak11rd4.jpg
      ak11rd4.jpg
      Големина на фајлот:
      15,3 KB
      Прегледи:
      587
  15. MeniPedi

    MeniPedi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2011
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    1
    искрено советувај се добар дерматолог и тоа што се занимава со оваа проблематика. Или на клиника оди ако не штрајкуваат :)
     
  16. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Дали некој имал искуство со еритразма? Дерматитис или инфекција која се појавува места кои се потат (пазуви, препони, гради-делови од кожа кои се допираат) и кожата се воспалува, чеша и пече.
     
  17. biggirlsdontcry

    biggirlsdontcry Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    163

    Е за ова сакав да прашам.Мислам дека така се викаше болеста.Здебелување на кожата.Што болест е?Како се појавува?Што се нарушува?Како се лекува? Ве молам за одговор. :)
     
  18. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Не biggirlsdontcry, не мислиме на истото. Еритразма е дерматитис кој се појавува во форма на црвенило кое чеша на одредени делови од кожата како што објаснив погоре, а нема задебелување на кожата. Тоа ќе да е нешто друго...
     
  19. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.314
    Пол:
    Женски
    Еритразма(Erytrasma) е инфекција на површинските слоеви на кожата предизвикана од бактеријата Corynebacterium minutissimum. Почесто се зафатени возрасни личности, особено оние со шеќерна болест и најчесто од машки пол.
    Инфекцијата е локализирана на места каде се допира кожа со кожа, тоа се најчесто ингвиналните регии (препони, околина на полови органи), ретко субмамарно (под дојките) и аксиларно (под пазуви), на наборите на прстите на нозете, во вид на пространи, бледо еритроматозни (црвени) регии кои подоцна се менуваат во светло кафени лушпи со овален облик, јасно ограничени од околината со десквамација (лупење) и без знаци за централно смирување. Болеста има хроничен тек.
    Дијагнозата на оваа болест лесно се поставува, бидејќи бактеријата под ултравиолетови зраци сјае црвено како корал.
    Најчесто се применува локална терапија : антимикробска (деривати на имидазол, фуцидинска киселина, клиндамицин) и кератолитична (маст Whitfield, салицилна киселина). Во исклучителни случаи се дава еритромицин во тек на 7 до 10 дена. Важно е да се одржува сува средина на предилекционите места.
    Еритразмата може да ја снема, но може повторо да се појави по 6-12 месеци и бара повторно лекување.
     
    На sunfemina му/ѝ се допаѓа ова.
  20. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Ти благодарам многу Абеја, го најдов и јас ова пребарувајќи и прочитав уште неколку тераписки солуции ама ме интересира дали некој имал лично искуство?