1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кожни промени и проблеми

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Negreva, 22 октомври 2010.

  1. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.684
    Допаѓања:
    52.101
    Пол:
    Женски
    внимавајте каде јадете храна ! еве веќе 5ти ден сум исфрлена цела со црвени точки како сипаници. Бев на 2 кожни доктори и еднаш на дежурно и сите ми дадоа различни дијагнози, те од облека те од храна.. сепак испадна дека е од храна, внимавајте посебно со брзата храна :^):sweat:
     
  2. najbolja

    najbolja Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2015
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    70
    Пол:
    Женски
    имам проблем веке шест месеци со осип по целото тело...на почетокот два месеци имав осип па потоа го снема еве веќе три месеци повторно се појави...пребарував на нет ама не најдов ништо слично...
    имам брумчиња низ целото тело понекогаш се губат но повторно се појавуваат имал ли некој сличен проблем?!;(;(;(:sweat:
     
    На SummerGirl12 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Зашто не отидеш на лекар? Вака не би знаел никој да ти каже од што е. Може имаш некоја инфекција, може си алергична на нешто, може ти се од нервоза, од промена на време... Има милион причини најдобро ти е да отидеш на лекар не си играј да не е нешто опасно, гледај да се спречи на време. Најдобро ти е така, на лекар ќе ти видат од што, ќе направиш испитувања и ќе ти дадат терапија, апчиња или креми од кои ќе ти се среди осипот.
     
    На najbolja му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ZojaP

    ZojaP Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    zdravo. se raboti za tatko mi mu se pojavi nekoj izrastok na ustata koj ne mu pominuva. nekoja preporaka za dobar kozen lekar?nekoj da ima iskustvo so andrej petrov od sistina?
     
  5. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.695
    Допаѓања:
    1.990
    Луѓенца решив прво да прашам тука доколку има некоја можност да се реши овај проблем на полесен начин без доктори и таква работа.
    Можеби звучи смешно ама навистина е незгодно, значи во зимскиот период нели постојано дома сме под топло, а јас како што сум навикната да си се лепам до печката забележав на надворешната страна на едната нога ми е направена како мрежа од вени, капилари не знам што ли се.. се познаваат темни линии..
    Не знам како топлото го предизвикало тоа ама еве веќе со месеци не ми поминува а изгледа многу неубаво особено сега кога доаѓа летен период и сакам да си облечам нешто кратко..
    Кажете ми дали има некој лек, некоја маст нешто некако да не ми е кожата таква :(

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  6. Anonymous996

    Anonymous996 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2013
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    755
    Девојки, :hai:
    Ми треба мала помош, се работи за татко ми.

    Значи, човекот си носи брада, си ја пушта стално, и сака да ја одржава, така и се труди. Но, има прилично-сериозен проблем, откако ќе ја "поноси" некое време, на кожата му се јавува лишај, поради што, мора да се избричи. Се има обратено на повеќе дерматолози, и истите му имаат препорачано креми, разноразни, евтиноскапи и сл.
    Нема пробано ниту една, не знам и ја зашо.
    Некој некое слично искуство? Или решение, како некаква крема или маст?

    Фала однапред. :)
     
  7. be.positive

    be.positive Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Zdravo, aj kje ve molam da spodelete mislenje ili nekoe slicno iskustvo.
    Na moja bliska licnost na liceto vednas pod bradata i se pojavi topce, bevme na dermatolog go cistese, od nego istekuvase gnoj i krv. Napravi otvor i go cistese. No ne zazdravi i pak se pojavi. Potoa dermatologot ne upati na hirurgija. Hirurgot go cistese povtorno. Nekoe vreme se smiri, no eve go sega pak se pojavi. Ni dadoa uput za na plasticna hirurgija. Napravivme proverka na krv i bris i rekoa deka rezultatite se vo red. Mnogu se plasam da ne e nesto seriozno. Bidejki nadvoresni ima ranicka koja eve vekje dolg period ne zazdravuva. Ve molam za mislenje.
    Fala vi mn. Pozdrav
     
  8. pavlinapale

    pavlinapale Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Дали го реши проблемот? и мене ми се појавиа на раката и на ногата
     
  9. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Штп мислите за Др Агрон Старова дерматолог. Имал ли некои искуство со него?
     
  10. disaster

    disaster Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2013
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    4
    Извини малце покасно го гледам ова!
    Да, бев кај матичната и ми даде крема за мачкање Антифунгол се вика.
     
  11. pavlinapale

    pavlinapale Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    И ти помогна? Од што било?
     
  12. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Dali nekoj ima iskustvo so LUPUS discoidis?ovaa dijagnoza mu ja odredija na mm deneska.Na liceto mu se pojavi edno kako fleka i pocna so tek na vreme na se siri na liceto.Napravil krvna slika koja e vo red.Sega prima terapija apcinja nekoi po sema i se macka so dve kremi.Dali znae nekoj nesto poopsirno da mi kaze za ova zaboluvanje kolku e seriozno dali se leci oti procitav deka moze vnatresno da napajga.ve molam ako ima nekoj da mi pisi.
     
  13. delevingne

    delevingne Популарен член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    1.018
    ова е за дечко ми..на кожата му се појавуваат едни црвени ..не можам да објаснам какви се кругчиња зацрвенети малку..ги мачкаше со едно мастче не знам како се вика но пак му излегуваат,му велам да оди на доктор тој вели ништо не е,ќе го намачкам ќе помине.на стомакот има и околу пенисот каде што раснат влакна,што може да биде ?
     
  14. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Пред неколку месеци на главата на тилот ми се појавија струпчиња (рани), не појдов на лекар :tmi: мајка ми ми го пострижи тој дел со коса и ме мачкаше со бела вода (оние за сипаници) и ми потпомина.
    Еве сега се појавија пак и полошо е :(
    Отечено ми е местото и ме боли, ме чеша цел оток е покриен со струп.
    Знам дека не смеам да се чешам ама не можам и од чешање дури и крв си пуштам, не можам да ставам чешел во косата од што ме боли :(
    Лек некој? Чаре?
     
  15. VMP

    VMP Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    51
    Некој да ми каже каде има бесплатен преглед на бенки со цел рано откривање на меланом.
     
  16. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    На дерматолог.
     
  17. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    девојки , јас имам чест проблеми со кожава , моето лице ми беше многу мрсно , значи мн мрсно што дури и ми светеше , ми се појави себореја и користев Дермоват ( кортико ) ,бидејки само од тоа ми поминуваше , и се испостави дека себорејата ми се појавувала од преголема количина на кафе , и така кафето скроз го отргнав и себорејата скроз исчезна ! Но после неколку недели лицето ми е суво и грубо , не ми е мрсно , го осекам мн затегнато ,дури очниве капаци ми се ептен затегнати и суви! Ставам на лицево мрсни витамински креми но не помагаа!! Што мислите каква крема да ставам за да ми се врати мрсната кожа ??? и дали е некоја последица од Дермоватот ???
     
  18. Jason123

    Jason123 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    3.168

    За бесплатно не знам, али има доста поволна понуда на Групер:
    http://grouper.mk/skopje/deal/dermatoloshki-pregled-skrining-derma-medika-dermatoskopija.
    Мада кога се работи за здравје, особено во вакви случаи кога се сомнева на нешто не дај Боже здравјето нема цена.
     
  19. Eveline

    Eveline Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2015
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    378
    Пол:
    Женски
    Над левата града ми излезе како црнка, ептен ситно едвај се забележува и сакав да ја стиснам, како ја стискам како да ме прободува нешто од градата до грбот. Вака не ме боли ама ако стиснам како нож да ми влегува од едната страна до другата. Ви се има ли случено вакво нешто? Многу ме фати страв оти пред некое време ме болеше така на истото место, над градата и во грбот. :worried:
     
  20. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Луѓе хелп, сега приметив на главата поточно кај слепочникот имам излезено црвена точка со големина на циркон. Појма немам шо е тоа од памет сум излезена и страв ми е. Да сподели некој мислење или искуство. Фала ви