1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кожни промени и проблеми

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Negreva, 22 октомври 2010.

  1. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.385
    Допаѓања:
    42.613
    Пол:
    Женски
    Такви ситни израстоци? Како бенки изгледаат така?
    Ако се такви, и јас имав на вратот, и ми ги гореа со азот, и ми паднаа. Тие никако не треба да се корнат или копаат бидејќи можат да се прошират од самиот допир на течноста во нив и каде што ќе капне на кожата.
    Да дополнам, јас одев во Букурешт на кожно, не ми текнува името на докторот, беше пред неколку години, само се сеќавам дека беше маж.
     
    Последна измена: 26 април 2018
  2. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Не, не, знам за такви јас имам ама сами се губат, од ланче ми се појавуваат.
    Ова се исто такви израстоци ситни и испакнато ама идентично со боја на кожата... Фала сепак :)
    На ова мислам,
    [​IMG]
     
    Последна измена: 27 април 2018
    На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Во Дерма Плус третираат вакви кожни проблеми. Може таму да се обратат за совет.
    Јас одев таму на третмани за друг сличен проблем, доктор Коста е одличен лекар.
     
    На Petra777 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ViktorijaG

    ViktorijaG Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2014
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    241
    Пол:
    Женски
    Здраво драги мои,
    во јуни месец кога се врстив од одмор, приметив на стомакот, веројатно некоја внатрешна брунка. Не обрнав внимание многу бидејќи мислев ќе се повлече, но ете август сме а таа уште си стои. Надворешно не се познава ништо. Ви излегуваат ли и вас така? Што да направам?
     
  5. miselova95

    miselova95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2017
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    68
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site. Pred nekolku dena se bricev,i staviv stik potoa i dezedorans. Utredenta otekov pod pazuvite od leva strana. Mi se formira nadvoresno topce. Ne e polno so gnoj,samo e oteceno, barem taka mislam , probav so crna mast ne pomaga. Ke odam utre na doktor, najverojatno e zlezda. Dali e mozno da me secat? Ili kako bi bilo, so antibiotici za otokot? Mnogu boli. Probav so antibiotik amoksiklav i vitaminski apcinja ne pomaga..

    Vi blagodaram
     
  6. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Како мислиш проба со антибиотик? Сама без консултација со лекар специјалист не смееш да земаш антибиотик.
    Амоксиклавот не се зема за вакви нешта, па и без препорака на лекар...

    За твое добро, не експериментирај и оди на лекар. Не мора да значи дека ќе те сечат, најголем број вакви случаи завршиле без никаква интервенција, но ќе ти дадат некоја терапија која ќе биде соодветна.
    Сама на своја рака не пробувај да се лечиш со земање каков било антобиотик. Не си правиш ништо добро со тоа, верувај.
     
  7. miselova95

    miselova95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2017
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    68
    Пол:
    Женски
    Денес бев. Ме боцна со игла за да ми истече гнојот, имав како бубалица на отокот..кога почна да го стиска врескав од болка , без анестезија. Кога си дојдов дома намачкав хидроген, бетадин па црна маст,се намалува. Отидов пак на преглед пак ме стискаше, но не се издржува, па ке го извлече црната маст гнојот...
     
  8. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Штом се јавила бубулица, најверојатно целиот оток е од неа. Ќе ти се повлече, само немој да земаш антибиотици на своја рака, нема потреба да го тормозиш организмот со јаки лекарства.
    Ставај облоги од ациди борици ако уште е отечено, секако ќе помине за некој ден.
     
  9. miselova95

    miselova95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2017
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    68
    Пол:
    Женски
    Не не, денес немам ништо земено.. се надевам ке помине, еве ја движам раката повеќе... не можев да ја мрдам
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  10. @Инквизатор

    @Инквизатор Нов член

    Се зачлени на:
    9 септември 2018
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Има ли некој искуство( патено ) од овие не опасно, но непријатни израстоци на кожата, може да сподели.
     
  11. ivanamackica

    ivanamackica Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2018
    Пораки:
    719
    Допаѓања:
    1.038
    Пол:
    Женски
    Дали некој има или имал проблеми со Acne Rosacea? Препорака за добар дерматолог?
     
  12. Meci¹²

    Meci¹² Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    95
    Пол:
    Женски
    Здраво. Имам ваква рана на ногата ми беше прво брунче па откако пукна се рашири вака бев на кожен лекар ми даде маст мачкам ама никаков ефект ми заздравува фаќа кора но пак распукува. Ми велат дека е мајасил. Во некој со вакво искуство. Совет..
     

    Прикачени фајлови:

  13. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.072
    Допаѓања:
    17.213
    Пол:
    Женски
    Ве молааам за помош од што би можело да ми се направи вака? Некој да се разбира од кожни проблеми? Ставив здраве крема . C80A352C-EEBF-4FC6-B9FB-3645BD015804.jpeg
     
  14. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.385
    Допаѓања:
    42.613
    Пол:
    Женски
    Можеби алергиска реакција. Или од некој продукт за тело.
    Посети лекар, или прашај во аптека, во секој случај, тие подобро ќе ти кажат.
     
  15. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Само таму го имаш осипот или по цело тело? Или е алергија или сипаници, оди на лекар утре ако не се повлече или ако се шири осипот.
     
  16. ViktorijaG

    ViktorijaG Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2014
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    241
    Пол:
    Женски
    Zdravo feminki,
    Pri dopir osetiv deka vo zadniot del na glavata od levata strana mi e poduena, kako burumce podueno vednas nad vratot. Ako pritisnam osekam tapa bolka. Zagrizena sum. Dali imate nekoe slicno iskustvo?
     
  17. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.849
    Здраво
    Дали можете да ми кажете Витилиго како влијае на ерекција. Читав нешто разберам нешто не... ако сте заслушнале некаде нешто...
     
  18. ванилала

    ванилала Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.233
    Пол:
    Женски
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.124
    Допаѓања:
    43.677
    Пол:
    Женски
    https://forum.femina.mk/threads/Мајасил.6646/

    @ViktorijaG посети лекар најбрзо што можеш

    Ај и јас да прашам нешто, некое време имав на горната усна како израсток ама баш по ивичњакот на устата.Имав 2-3.Не беа ни бубулици ни црнки ни херпес.Ги стискав ама не искачаше ништо и не се тргаа.Пред некој ден едната ја раскопав скроз и и ставив смеса од паста и лук заедно.Сега ми е суво ама ми стои како топче.Што би можело да биде?Пред да го расчепкам многу ме болеше не можев да ги допирам усните нити да пијам нешто.
    Му се има случено на некој друг?Израсток е или нешто друго?
     
    Последна измена: 21 ноември 2018
  20. SofiMar_

    SofiMar_ Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    2.432
    Допаѓања:
    65.455
    Пол:
    Женски
    Не знам дали е соодветна тема, сакам да прашам дали знаете нешто за избелување белези од изгореници? Имам 3-4 на рацете, мали се ама ме нервираат сакам да ги отстранам ако е можно.

    @Petra777 Од поодамна ти е прашањето ама ако не си го нашла лекот, масло од чајно дрво. Ќерка ми имаше молускум може 1 година и само и се ширеа, имаше може 10тина. И ставав по 2 пати на ден со чепкалка за уши од маслото и и се исчистија за 2 недели. Имавме упут за на дерматолог да ги горат ама среќа поминаа.
     
    Последна измена: 10 декември 2018