1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кои карактеристики треба да ги поседува едно машко?

Дискусија во 'Врски' започната од ChaoS, 24 септември 2011.

 1. ChaoS

  ChaoS Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Веќе забележавте дека сум машко :rofl: ..Сега едно "едноставно" прашање, кое многу машки сакаат да го знаат, а и многу момички постојано се водат по тој "факт"

  Кои катертеристики треба да ги поседува едно машко, за да бидете во врска со него? :)

  ..Нормално освен плава коса, сини очи и розева блуза :rofl: :rofl: :rofl:

  PS: една песна која знам дека нема никој да ја ислуша целата, но сепак ќе ја постирам :) ..слушнете и ... :) .. http://www.youtube.com/watch?v=q31M7fO0X1E
   
  На anonimen123 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Lady.Rose

  Lady.Rose Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  51
  Кои каректерисити треба да ги поседува едно машко?

  Прво за физички изглед не мора да биде лепотан, ама мене да ми биде убав. И да нема многу црн тен, пошто јас светлички си ги сакам. За карактер, треба да има прво смисла за хумор, да биде вреден, да се грижи за своето здравје и изглед, позитивен, да се разбираме меѓусебно, да бидеме слични, да можеме да си правиме муабет со часови и така.
   
 3. ChaoS

  ChaoS Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Кои каректерисити треба да ги поседува едно машко?

  ..О.К. викаш да можеме да правиме муабет со часови, да се разбираме мегусебно, да бидеме слични... и се друго. Но постојано (скоро секогаш, кога ќе помине некој од локалните т.н "кремци" кои се со женска само за една вечер) веднаш да почнува да зборува/ат за него и да му даваат комплименти и да викаат како сакаат со него да бидат до крај на животот бла..бла..бла .. за после некое време да го пцујат истиот и да се вратат кај тебе, се додека не помине некој друг "кремац"..

  sorry за користење на зборот "кремац" ама моментално тоа е тренд :D (барем кај машките) :)
   
 4. Gea

  Gea Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  1.056
  Допаѓања:
  11.587
  Пол:
  Женски
  Инаку се пишува карАктеристики ;)
  Ќе зборувам во свое име.
  Најбитното нешто кое може да ме привлече кај еден маж е шарм и харизма.Дури мислам дека овие два поими доста често одат во комбинација еден со друг.
  Сакам мажи кои зборуваат малку, но имаат што да кажат.Мажи кои без разлика во какво и друштво да се најдат на маса, да знаат да направат муабет.
  Сакам мажи кои имаат смисла за хумор, отворени погледи кон животот, авантуристи во душа.
  Сакам мажи кои жената навистина ја третираат како припадничка на понежниот пол, имаат убави манири.
  И ќе излажам ако кажам дека физичкиот изглед не ми е битен. Битен ми е, но не и пресуден!
  Доволно е типот да има убави раце и дланки и добро дупе :lol:
   
  На Shana и Unica им се допаѓа ова.
 5. rainlover

  rainlover Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  969
  Допаѓања:
  624
  Прво и основно... брак или врска сеедно, треба да ја САКА својата сопруга/девојка!
  Под ова САКА не мислам само да го привлекува или онака само на зборови да ја сака, да ја сака подразбира да ја прифаќа со сите нејзини мани и доблести, а не да биде со неа поради некоја нејзина доблест или поради некоја нејзина мана да и мрчи.

  Треба да биде трпелив! Трпение - спасение!

  Интелегентен, паметен и да биде постојано отворен за нови сознанија, а не да си мисли дека е паметен и дека знае се'!

  И нормално лаже таа што ќе каже дека не и' битен физички изглед.
  Првиот впечаток кој го добиваме за одредена личност доаѓа од неговиот визуелен приказ и истиот е пресуден за тоа дали ќе сакаме понатаму подобро да ја запознаеме дотичната личност.
   
 6. manja666

  manja666 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2011
  Пораки:
  1.142
  Допаѓања:
  17.998
  Прво и основно да е човек кој што ги сака луѓето и животните..човек кој ќе ме поддржува, кој ќе знае да ме насмее,кој ќе ме сака безусловно и ќе биде секогаш до мене.
   
 7. Unica

  Unica Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2010
  Пораки:
  536
  Допаѓања:
  602
  Пред се мора цоекот да има авантуристицки дух колку-толку оти изгоре Банско. :rofl:
  Таква сум спонтана, имам променливо располозение, де смирена де нервозна де не знам каква, па ке му послузат и пар добри нерви. :) Типицна дупла вага, јбг.
  Убавината стварно не ми е пресудна, битна ми е ама не е она најбитното.
  Да не е папуцар , да има убава насмевка.
  Да не ми вели секој ден те сакам, посто така самиот збор ми го губи знацењето .
  Има усте многу ситници ама во главно тоа е. :)
   
 8. easyyyyy

  easyyyyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2011
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  174
  Прашањето не ти е баш на место,бидејќи не тера да генерализираме,што според мене сигурно не би бил одговор на твоето прашање,кое мислам дека е поставено заради сопствена цел. Односно за да дојдиш до одговор како би требало да изгледаш ти и кои особини да ги имаш за да бидиш посакуван кај спротивниот пол. :)
  Значи, тоа дека мора да биди плав дечкото,со плави очи и нз уште каков не,не мора воопшто да значи...Мислам дека секоја девојка посакува дечко со шарм и харизма,доколку го нема тоа,џабе ти се плави или зелени очи :D . И не секоја девојка се води до строги критериуми,бидејќи се случува некој некогаш да не ги исполнува физичките критериуми ,но да има некоја хемија измеѓу вас..
  Единствен физички критериум за кој мислам дека никогаш не би го сменила,е висината...значи да не е понизок од мене. :wasntme: Друг поважен критериум е хигиената,потоа културата,манирите...Пожелно е да има навежбано тело... :P
  Сепак во глобала земено за карактерни особини скоро сите девојки посакуваме дечковци со сличен карактер (да се грижи за нас,да не сака,да ни оди по кефот итн итн... :D )...Но ако зборуваме за физичкиот изглед,според мене критериумите не се толку важни кога ќе ја пронајдиш вистинската личност...Не викам дека би била со секого,туку дека можи малку да се прогледа низ прсти кога комуницирате убаво...
  Заклучокот е дека не треба премногу да се оптоваруваш со карактеристиките,биди си тоа што си...Кога ќе ја пронајдеш вистинската личност нема да му смета тоа што си малку подебел ,послаб,со кафеави очи или нз шо... :!:
   
  На ChaoS му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Lady.Rose

  Lady.Rose Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  51
  Епа тие женски кои што сакаат да го поминат остатокот од животот со такви „кремци“, очигледно страдаат од ниска самодоверба штом не мислат дека заслужуваат подобро од тоа. Но не секогаш се работи за таков случај, некогаш и девојката сака само да си помине убаво за една вечер. Не мора да значи дека машкото ја искористило или дека таа очекувала повеќе :)
   
  На ChaoS му/ѝ се допаѓа ова.
 10. LittleDevil

  LittleDevil Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  1.676
  Допаѓања:
  1.882
  Пол:
  Женски
  Не барам да е манекен, да биде убав. Да биде висок колку мене, или до 10тина цм повисок.
  За боја на коса, очи, не би зборувала. Сум имала и плав и црн :)
  Да биде паметен, фин со мене, да ме разбира, да биде трпелив, бидејќи знам многу често да водам инат. Не барам да е со вреќи полни пари, тие не ме интересираат. Минлива работа се. Да е човек на место, да има другари на место, бидејќи другарите многу влијаат на човекот. Сакам да биде човек со зацртана цел, одговорен, амбициозен. По можност да е романтичен, нема да се лутам :lol:
  Мене поважни ми се карактерните особини, отколку надворешниот изглед.
   
 11. kika13

  kika13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 мај 2011
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  104
  Најпрво кај машко сакам да си има свое ЈАС затоа што без тоа ништо не праи, физичкиот изглед и не ми е толку важен али битно мене да ми биде убав и најбитно од се така да има црничок тен, да биде височок и така. Е сега карактеристики: Да не биде многу љубоморен но не викам да не биде ич нека биде ама граница да има, да знае да се понаша како што треба, да не се дига премногу, да знае да се зафркава и тоа би биле едни од најважните. :)
   
 12. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.536
  Да не биде лигле, цмиздре, плачко, мамино галениче,
  да знае што сака и како да го добие тоа без да гази по лешеви,
  да биде фино воспитан, со џентлменски манири, но не и папучар,
  да е стокмен и убаво намирисан секогаш, дури и кога игра баскет,
  да биде интелигентен, но и начитан и поткован со знаења од различни области,
  да е забавен, добродушен, но не и наивен, со фина смисла за хумор . . .

  Ајде сега да ги нацртаме сите 17 ...
  :D
   
 13. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.783
  Па,
  солидни 20 сантими должина, 5 - 6 ширина, еластичност, а сепак убава исправена форма, и сопственикот да знае во која насока да го движи и кога.
  :rofl:

  Ау што сум „вицкаста“ сабајлечки :tmi:

  Порано ќе речев - да е воспитан, културен, фин а финоќа подразбира емпатичен но не да ми се лигави туку да знае точно кога да подаде раче, рамо, да избрише солза и да те гушне, да ти помогне без збор, и без симфонии и залудни поезии. Џабе ми е да ме тапша и да ми вика - леле срце колку ти е тешко, цмокити цмукити, колку си ти јака, цмокити цмукити бла бла - тоа секој втор може да ми го каже.
  Да е џентлмен, да знае во диско, во ресторан и во кафич како да влегува, да ми придржи врата, поттргне столче кога седнувам, и истото тоа однесување го очекувам и во однос на моите другарки. Не мора црвени теписи, но културно да знае што се прави и кога се прави така да се почуствува дека тој е мажот а јас девојчето кое сака да е тинтрано и малку мазено :)
  Да не се цинцари и да знае чат пат барем зелка од Зелено да ме части ако знае дека ја сакам. ОК не мора зелка, марула нека биде :D
  Да биде вреден и работлив.
  Да биде комуникативен, харизматичен, позитивен, начитан и подкован со барем основни општи знаења да имаме теми за разговор, да не зјаеме у таван цело време, нали? Тишината секако да знае кога да ја замени со добар секс :D
  Да биде самоуверен и привлечен до степен хемијата да крчка дури може.
  Да биде чист, среден со солидни хигиенски навики, и да има свое хоби и свој сопствен живот онолку колку што го имам и јас за да не висиме нон стоп заедно. Едноставно да има свое ЈАС и да го почитува моето.
  Да знае да почитува и да вреднува, да биде човек и да знае да помогне.

  Е! тоа ќе речев порано, па уште и си замислував како имам дечко кој е барем приближно еднаков фрик по музиката и филмовите како мене. Знам еднаш еден дечко ужасно ме изненади кога во Хавана ги пуштаа Incubus а тој ми рече - кои се па тие?!

  Денес си велам - епа немам 15 и ми е гајле дали ги знае Инкубус или не, битно не слуша турбо фолк и нема постери од Цеца :D

  Денес сакам да е пристоен, културен, емпатичен, вреден и да знае да почитува жена. И да биде рамо за потпирање. Друго не ми е потребно. Ако треба и 20 сантими ќе ги скратам на 15 еве, нека биде :D

  Интересна работа, колку е човек поискусен толку повеќе испушта некои свои небитни критериуми.
   
  На EleMental, lebarka и Jojoba им се допаѓа ова.
 14. Jojoba

  Jojoba Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  718
  Да мириса убаво, да ме почитува и да е воспитан.
   
  На Shana му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.565
  А, ќе се караме каков е тој компромис со кратење на најважното на сантимите :D , за компромис треба двете страни задоволени, вака едната ќе страда :lol: . Од искуство тврдам дека овој критериум е круцијален за жртвување :D . Еве, јас ќе жртвувам да не е толку начитан не мора книги од 5 тома, важно да чита барем Алан Форд и Дилан Дог, :D .

  Машко според мене треба да е маж во секој смисол - да е вешт со раце и во кревет и низ дома (мајсторче бе :P ), да ми биде потпора и во добро и во зло(не да го снема при првата помала криза), интелигентно и културно поткован, со смисол и прифаќање на хумор(намќори без смисол за хумор не редам ни под точка разно) и секако со завидни хигиенски навики.

  Толку де, скромна мома сум си јас :P . Немам посебни барања дури и без џентлменски манири кај мене ќе помине, не сум фан на истите. Да бев машко, сама ќе се грабнев и ќе бегав ем со себе ем од себе, :D .
   
 16. barby

  barby Популарен член

  Се зачлени на:
  22 мај 2010
  Пораки:
  783
  Допаѓања:
  8.106
  Најпрво треба да ме почитува како личност, а другото си иде само по себе.
  Треба да биде и симпатичен, културен ама да не биде брз на јазик (како дечко ми, ама со тек на време се одвикнува)
  Може тука да се вброи и романтиката. Сега многу малку машки се романтични, а навистина сакам барем малку да има смисла на романтита. Некогаш да ми подготви изненадување, да ми подари цвет....
  Да не го заборавам најважното- Мора да ми верува[/b] Ако не ми верува за џабе се сите останати карактеристики, и сакам да ме поддржува за се, ама баш за се. Да ми биде моја најголема поддршка, да знам дека имам некој на кој можам да му верувам, да си ги искажам маките, да ме посоветува, топло да ме прегрне. Да ми биде најдобар пријател :inlove:
   
 17. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  10.071
  Допаѓања:
  90.947
  Секоја ќе каже индивидуално.
  Пример за некоја си велам-што бара со него кога многу поубава од него?Или обратно.
  Ствар на вкус.
  Некому му е битно да е со некој манекен и лепотан иако нема ништо паметно во него.Нити манири,основни нити тронка интелигенција.
  Епа драги мои,ќе ви го опишам дечко ми ,зошто со сите негови карактеристики и по 8години заедно,сеуште ме привлекува и сум вљубено во него.Многу.
  Физички е убав,нормално :P ,црна коса и кафеави очи ,насмевка преубава.
  Друга работа е што има смисла за хумор.Ама навистина,не е бледа копија на вицотека.Си има нешто во него и во секој момент ќе ти го лупне,капаче.Многу го сакаат ради тоа и секогаш е пожелен во друштво.
  Фин и културен.Никого не одминува,помош не одбива.Дружељубив и се вклопува со секој ама баш со секој.Искрен е,секога насмеан и оптимист.Води грижа за себе и својот изглед.Не е мамино синче :puke: Не ми с е допаѓа што е тврдоглав.
  Треба да знаеш дека во секој момент е тука за подршка.Тој е вистинскиот.Секогаш има време за тебе и си му на прво место.Неговата прегратка ги решава сите проблеми.Барем на момент.
   
 18. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  817
  Да биде доволно силен да ме издржи мене и моите луди моменти. :lol: . Да биде доволно маж да си ги прифаќа грешките и да поднесува критика. Да не се срами да си ја крене чинијата позади себе на ручек само заради тоа што е маж |( . Да не се срами и да се штеди да работи што било за да си ја прехрани фамилијата. Да не ја прашува мама за секоја одлука. :!: Да не биди скржав и се мурти кога ќе си купите 10 пара чевли за време на ПМС.
  Епа доста се услови,a патем кажано јас еден ваков си најдов, барајте ги, ги има :lol:
   
 19. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.718
  Да биде искрен, да ме почитува, да знае што сака, да нема љубоморни испади, да има цврст карактер, да го исполнува ветеното, да не заборава, чист, среден, да внимава на себе, воспитан, културен, со добра смисла а хумор, да знае да ме расположи. :)
   
 20. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.793
  Е како нормално?!

  Ај ако може за мене црна коса, црни очи и црна кошула.
  Испорака пред врата чекам :)
   
  На Sofi.ja и stetoskop им се допаѓа ова.