1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кои се нашите предци?

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Makide, 29 јануари 2012.

  1. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    јас зборвам Македнски,се чуствувам и сум Макдонка.Мене не ме интересира кои ми се предците,ме интересира како ќе си ја градиме иднината и како да го пренесеме наследството на нашите деца.
     
    На Tanjamm и daylight им се допаѓа ова.
  2. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Za zhal, da, deneshnite "Makedonci" ne vlechat kontinuitet od antichki mokjni civilizacii, tuku se dominantno Sloveni (socioloshki i antropoloshki lesno voochlivo).


    Za antichkite Makedonci se smeta deka bile melezi megju Heleni so sosednite pleminja Iliri/Pajonci/Trakijci), zatoa Grcite vo tie vreminja imale odbivnost kon niv, no Makedoncite sekogash se povikuvale na svoeto helensko poteklo i tradicii.
     
  3. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Зошто за жал?, јас би рекол за среќа ние (Македонците) сме доминантно словенски народ, зборуваме словенски јазик, и со самото тоа сме дел од словенската цивилизација.
    Словените се најголема етно-лингвистичка група во Европа и имаат дадено истакнат влог во Европската цивилизација, и без словенскиот историски и културен код, Европа не би била тоа што е денес.
    Затоа сите ние треба да сме горди што сме Словени, Јужни Словени и Македонци.
     
    Последна измена: 16 јануари 2017
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  4. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Ако нашите предци се античките словени или античките македонци, а знаеме дека и едните и другите биле пагани и политеисти (верувале во повеќе богови), тогаш зошто многу православни верници често велат: се држaм до верата на предците, за ништо не би ја сменил верата на предците, предавници се оние што ја смениле верата итн?
     
    На daylight, sjdgo и КикиМаус им се допаѓа ова.
  5. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Slovenite se najgolema etno-lingvistichka grupa vo Evropa, a so pomal civilizaciski pridones vo odnos na germanskata i latinskata grupa ako gledame soodnos.
    Ne zezaj deka e mnogu za gordeenje. Edno e zad sebe da imash velichina koja ostavila beleg vo svetot, drugo e da si doseleno pleme koe so vekovi egzistiralo pod tugja vlast.
    Da bea balkancite potomci na helenskata civilizacija, nemashe regionov da bide dupkata shto e denes.
     
  6. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    А кој народ бил христијански пред 1 век п.н.е.?, ниту еден, па така и Словените не биле.
    Тие како и многу други народи во тоа време биле политеисти, ама ПРВА монотеистичка религија која ја прифатиле Словените била христијанството. Христијанизацијата на Јужните Словени започнала веднаш откако тие се доселиле на овие простори, и оттогаш само мал дел од нив преминал од една монотеистичка религија во друга (во периодот кога биле под турска окупација).
    Затоа таа ПРВА монотеистичка религија која била прифатена од нашите предци, денес луѓето не сакаат да ја променат.
    Па тоа дали имаат дадено помал или поголем цивилизациски придонес за Европа во однос на германската и латинската група на народи е тема за дискусија, ама во секој случај, како што реков погоре имаат дадено истакнат влог, плус самиот податок дека Словените сочинуваат околу 34% од целокупното население во Европа, покажува дека Европа без Словените и Словенската цивилизација не е Европа.

    Секој треба да биде горд на она што е, Јужните Словени од 6-ти век па наваму имаат своја историја и имаат дадено голем допринос за словенската и европската цивилизација, доволно е само да се спомене дека тие се основоположници на словенската писменост, и го имаат дадено на светот Никола Тесла, кој е еден од најпознатите светски пронаоѓачи и научници во областа на физиката, електротехниката и радиотехниката.

    Кога сме кај доселувањето и преселувањето, факт е дека кога се случувала Големата преселба на народите не се преселувале само словенските племиња, многу други племиња се селеле од едно на друго место.
    Еве земи ги за пример Англите и Саксонците, тоа се две германски племиња кои се населиле на територијата на денешна Велика Британија од 3-ти до 5-ти век, и тие го удриле темелот за создавањето на современата англиска нација. Сепак тоа не значи дека Англичаните не треба да бидат горди на тоа што се, само затоа што нивните предци се доселиле од некое друго место, и немаат историја пред 5-ти век, бидејќи и тие од 5-ти век па наваму имаат дадено свој придонес за европската и германската цивилизација.
    Па и античките Грци се верува дека се доселиле на грчкиот полуостров, некаде пред крајот на 30 век п.н.е.

    И нема врска ова дека ако балканците биле потомци на хеленската цивилизација, немало регионов да биде дупката што е денес, па еве Грците се сметаат за потомци на хеленската цивилизација, и што демек тие живеат подобро од некои Јужни Словени, како Словенците на пример?.
     
    Последна измена: 16 јануари 2017
  7. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Ne me razbirash. Samiot napisha:
    Ama znaesh koja e sovremenata angliska nacija i kakvi dostignuvanja ima, taka?
    Znaesh koi bile antichkite Grci?
    Ne e sushtinata koj od kade doshol, tuku koj kako se prilagodil i shto napravil tamu kade shto otishol.

    Znaev deka kje se povikash na Nikola Tesla, tokmu zatoa go spomnav soodnosot (shto izbegna da go obrazlozhish). Plus, zoshto ignorirash deka Nikola Tesla (kako i Mihajlo Pupin na pr.) ne bi uspeale da ostvarat ni priblizhno, ako ostanele vo opkruzhuvanje na svojot narod i ne prodolzhele vo Amerika?

    A toa shto naukata smeta deka Kiril i Metodij bile polovina Grci..? Ili Romei, kako sakash narechi gi.

    Ima razlika pomegju starite i deneshnite Grci, but, just for the record, Grcite sepak zhiveat podobro od povekjeto Juzhni Sloveni.

    Ova podobro da ne go komentiram, bidejkji kako fraza ne naogja potpora nitu vo sekojdnevniot zhivot :) Za da bidesh gord, treba da se realizirash sebe i da se dokazhesh. Ne mozhesh samo da se gordeesh bez osnova.
     
  8. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Види, јас не реков дека Јужните Словени се најдобри во се и дека направиле најмногу од сите, ама неможе ниту да се занемари нивниот придонес за словенската, европската и светската цивилизација.
    А и неможеле многу да направат бидејќи откога се доселиле овде, па се до почетокот на 20-тиот век биле под окупација.

    Соодносот не избегнав да го образложам, туку реков дека е тема за дискусија, а оваа тема не е соодветна за тоа, и факт е дека Никола Тесла и Михајло Пупин тоа што го освариле, го оствариле надвор од овие простори, ама факт е и дека тие се Јужни Словени и дека се родени на овие простори :).

    Кирил и Методиј можеби биле половина Грци, ама Климент и Наум сигурно биле Јужни Словени, а тие ја основале кирилицата со која многу народи се служат денес, меѓу кои и Македонците :).

    И не се гордееме ние без основа, споменав претходно дел од основата, а и ако ние самите не се гордееме со тоа што сме, не го цениме тоа што сме го постигнале и тоа што го имаме, сигурно нема некој друг да се гордее наместо нас, така да треба малку повеќе да се почитуваме самите себеси, ако сакаме да не почитуваат и останатите :).
     
    Последна измена: 16 јануари 2017
  9. ADOKI

    ADOKI Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2014
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    2.711
    Пол:
    Машки
    Po se izgleda bugari se predcite na Makkedoncite ..
    Barem taka kazuvaat koga odat da vadat bugarski pasosi
     
    На ♤the girl& му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Горан Димие

    Горан Димие Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2016
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Машки
    Многу е едноставно.
    Зад Карпати нема историски наоѓалишта, што значи дека приказната за Старите Словени дојдени од зад Карпатите е измислена за да се чувствуваме како дојденци.

    Самото име ни кажува, Словени - Слово или луѓе кои го проповедаат Словото, а Словото е нашата вера. Значи името Словени неможе да биде пред Христа, туку е од новата ера.
    А што биле Словените претходно?
    - Македонци и нашите предци не дошле од зад Карпатите туку од тука оделе нагоре, бидејќи сите археолошки наоѓалишта покажуваат дека тука била популацијата.

    Останатите денешни држави од Балканот кои зборуваат Словенски јазик се понови, но и тие имаат право на Македонската историја, бидејќи и тие некогаш биле Македонци и не значи дека само ние имаме ексклузивно право на името Македонија, а исто така не значи дека ако и тие имаат право на името, ќе можат да си го присвојат како второ име, туку ако веќе имаат намера да го користат, логично е да го стават пред новното второ име на државата.
     
  11. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    Јас ги знам до чукун дедо Ѓорѓија и чукун баба Александра, Бог да ги простит.
     
  12. Pea

    Pea Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2019
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    666
    Ич нејќам да ги знам ни да се присетувам на нив, само проблеми ми оставија и ништо друго.
     
  13. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.552
    Допаѓања:
    21.650
    Пол:
    Женски
    Не можеме да сме у исто време Стари Словени и Антички Македонци.

    Збориме словенски јазик, се поврзувам со останатите словенски народи и култури. Контроверзно мислење ама Грците се скроз во право дека името Македонија е украдено и е нивно пошто ние немаме никаква врска со Александар Македонски. Ама кому да му проработи логиката. :)
     
    На ♤the girl& му/ѝ се допаѓа ова.
  14. темјанушка

    темјанушка Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2015
    Пораки:
    1.021
    Допаѓања:
    4.641
    Ја отворив темава, мислев дека се зборува за семејните предци, кога што да видам, се дискутирало дали сме Словени или антички. (facepalm)
     
    На L.i.n.a.a и Billy Idol им се допаѓа ова.
  15. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Мешани.
    Колку војски што поминале, толку различна днк имаме.
     
    На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ♤the girl&

    ♤the girl& Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2022
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    255
    Пол:
    Женски
    Баш така , убаво си кажа
     
  17. Hacon

    Hacon Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2020
    Пораки:
    399
    Допаѓања:
    540
    Пол:
    Машки
    Во најголем дел сме потомци на древните Македонци.
     
    На Горан Димие му/ѝ се допаѓа ова.
  18. malerozna

    malerozna Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2011
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    75.723
    Пол:
    Женски
    Ќе си направиш днк тест, ќе видиш кои ти се гените.
    Моите се 96% Greek and Balkan подгрупата, со 3.7% италијанска крв :wasntme:
    Повеќе днк роднини имам во Бугарија отколку во Македонија.
    80% од нив живеат во Пловдивска и Благоевградска област во Бугарија.

    Правев фамилијарно дрво, од едната страна на фамилијата имам записи од 1780 година, кога се доселени.
    Од другата до 1830та :wasntme:
    Се на се, днк анализата се совпаѓа со фамилијарните митови за тоа кои сме и од кај сме 8)
     
    На ♤the girl& му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ♤the girl&

    ♤the girl& Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2022
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    255
    Пол:
    Женски
    Такви записи претежно може да се најдат по турски записи пописи што правеле на население
     
  20. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.445
    Допаѓања:
    8.467
    Ами таа заткарпатската крв кај ти е? :o или ја водат како балканска?
    Каде правеше ваква анализа?
     
    На Горан Димие му/ѝ се допаѓа ова.