Колачи

Дискусија во 'Рецепти' започната од soledad, 7 декември 2009.

 1. WaffleGirl

  WaffleGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2014
  Пораки:
  877
  Допаѓања:
  1.046
  Еве и од мене еден :D
  Јогурт крофни
  Потребно е:
  -3 јајца
  -1 чаша јогурт
  -50 грама шеќер во прав
  -14 лажици брашно
  -1 прашок за печиво
  -1 ванилин шеќер
  Најпрво јајцата и јогуртот се матат со миксер.Потоа се додаваат брашното,прашокот за печиво и ванилиниот шеќер.Ова се го мешаме со лажица додека смесата не се соедини.Потоа со лажица земаме од тестото и ставаме да се пржи на загреано масло.Кога ќе се испржат ги вадиме и ги наросуваме со шеќер во прав.
  Многу се убави и се едноставни :D
   
 2. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.187
  Допаѓања:
  40.601
  [​IMG]

  -2 чаши јогурт
  2 лажици какао
  2 лажици сода бикарбона
  пола чаша масло
  2 чаши шеќер
  2 чаши брашно


  Ова се матиме и ставаме да се пече 25-30мин

  Глазура
  -10 лажици шеќер
  -1о лажици млеко
  100 гр чоколадо
  100 ге маргарин

  -Ова се топи на пареа, и кога ќе се испече колачот, се посипува
   
  На Pucanka му/ѝ се допаѓа ова.
 3. The.Pink.Angel

  The.Pink.Angel Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2012
  Пораки:
  497
  Допаѓања:
  131
  Чокаладна торта во филџан :D
   

  Прикачени фајлови:

  На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.
 4. bella96

  bella96 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 мај 2012
  Пораки:
  263
  Допаѓања:
  1.026
  Колач со афион

  Потребно:
  Две чаши зејтин
  Две чаши млеко
  Две чаши шеќер
  Четири чаши брашно
  Една кесичка афион (100гр)
  Едно пециво
  Една чоколада за готвење

  Подготовка:
  Во длабок сад се додава зејтин и шеќер и се меша.По нив се додава млекото и брашното,заедно со афионот и пециво.Се меша убаво,за да нема остатоци од брашно.Треба да се добие густа течност.Се` заедно се става во тепсија,која претходно е намачкана со зејтин и малку брашно.Се пече на 150Ц од 30-45минути.Кога ќе добие жолтеникава боја се вади и веднаш се додава чоколадна глазура.Се сече на коцки, и се става во фрижидер.
   
  На Pucanka и friendy им се допаѓа ова.
 5. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.433
  Допаѓања:
  29.410
  Пол:
  Женски
  Домашна бајадера

  Состојки:
  9 лажици вода
  200g шеќери
  150g мелени ореви, бадеми или лешници
  250g мелени бисквити
  170g путер
  100g чоколадо за готвење

  За глазура:
  100g чоколадо за готвење
  масло

  Подготовка:
  Во длабок сад измешајте ја водата со шеќерот и загревајте додека шеќерот не се растопи. Додајте го путерот и мешајте додека не се стопи. Кога путерот потполно ќе се соедини, додајте ги оревите и бисквитите, па добро промешајте додека не добиете изедначена смеса.
  Добиената смеса поделете ја на 2 еднакви дела.
  Чоколадото стопете го на пареа и измешајте го со еден дел од смесата.
  На послужавник ставете хартија за печење и истурете ја чоколадната смеса и со рацете обликувајте правоаголник. Повторете ја постапката и со белата смеса.
  Прелијте ја бајадерата со стопено чоколадо и оставете ја во ладилник најмалку 3 часа, а потоа послужете ја.
   
 6. zelenooo

  zelenooo Активен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2014
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  3
  6 јајца
  6 лајци шекер
  4 лајци мелени ореви
  2 лајци брашно
  рендано цоколадо
  Сето ова се меша и се става во тава да се испеци откако ке се испеци се остава да олади, паднишпанот се сеци на два дела.

  moze da mi kazete kolku vreme da ja pecam i na koja temperatura prv pat ke ja pravam
   
 7. mila101

  mila101 Активен член

  Се зачлени на:
  10 април 2014
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  51
  девојки ве молам дајте ми рецепт за вакви колачи што се печат ете во ваков силиконски капап? и потоа со чоколадо да ги полијам. pop cake ли како се викаа тие колачи. :D
   

  Прикачени фајлови:

 8. s.T.e.F.i

  s.T.e.F.i Популарен член

  Се зачлени на:
  3 август 2011
  Пораки:
  190
  Допаѓања:
  2.686
  Пол:
  Женски
  Мафини се викаат. Еве во оваа група има доста рецепти одбери си. :)
  recepti/mafini-t8819/
   
 9. Lovely93

  Lovely93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2013
  Пораки:
  2.637
  Допаѓања:
  2.011
  Пол:
  Женски
  Леле девојки изгледа ме мавна ПМС во глава. :lol: Ми се јаде благо ми се плаче, а дома немам ништо благо а згора на тоа имам многу малку шеќер и немам чоколадо. :( Може ли да се направи нешто со малку шеќер а без чоколадо? :rofl: И да знаете, имам какао. :wasntme: Помагајтеее. :(
   
 10. ladymici

  ladymici Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2010
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  636
  Пол:
  Женски
  БРЗИ И ВКУСНИ ПОПАРЕНИ КОЛАЧИЊА

  2 Јајца
  200 гр. маргарин
  100 мл. масло
  120 мл. млеко
  1 пециво
  100 гр кокос
  3 лајци гриз
  600- 700 гр. брашно

  шербет:
  700 мл вода
  700 гр шеќер
  сок од еден цеден лимон
  (да проврива 2, 3 минути )

  Од сите состојки се меси тесто , се остава тестото да одмори 10 минути
  Се развлекува кора со дебелина колку прстот и се ваѓаат крукчиња со мала чашка
  се редат на намрсен плех и се печат на 180 степени 20 минути

  Се попаруват ЛАДНИТЕ колачиња со ВРЕЛИОТ шербет

  (после 1 час целиот шербет е веќе влезен во колачињата)
   
 11. Talita

  Talita Популарен член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2011
  Пораки:
  938
  Допаѓања:
  1.392
  Пол:
  Женски
  Како се викаат овие колачиња? http://images6.fanpop.com/image/photos/32700000/Christmas-Cookies-food-32709942-500-428.jpg
  И по можност рецепт за нив и за тоа како глазура од горе што е. Знам дека е како во полутечна состојба горе, и откако ке ги декорираш после тоа се сушат,ама незнам со што се прави.. ;/
   
 12. do-re-mi

  do-re-mi Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2013
  Пораки:
  604
  Допаѓања:
  10.668
 13. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  1.874
  Допаѓања:
  26.398
  Пол:
  Женски
  Многу е вкусен и лесно се изработува. Често го правам и кога сакам нешто блачко за јадење, се знае го правам овој колач. Јас ставам и ванилин шеќер-два во смесата и одозгора наместо чоколадна глазура мачкам еурокрем.
  Следниот пат ќе го направам со црн шеќер, па ќе видам како ќе излезе.
   
 14. victoria7

  victoria7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2014
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  37
  Саκам да пρашам дали неκоја од вас има ρецепт за пρалини со фил од ментол κаρамели..ви благодаρам однапρед
   
 15. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  3.746
  Допаѓања:
  12.205
  Пол:
  Женски
  Ајде рецепт за ванилици со сало да ми даде некој
  Благодарам однапред :)
   
  На Pucanka му/ѝ се допаѓа ова.
 16. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.433
  Допаѓања:
  29.410
  Пол:
  Женски
  Мандарини потопени во чоколадна глазура

  Состојки:
  10 мандарини
  200g црно чоколадо
  Путер
  Кокосово брашно

  Подготовка:
  На една тава наместете хартија за печење. Излупете ги мандарини на парчиња и добро исчистете ги.
  На пареа растопете го чоколадото. Додадете 1 лажичка путер за подобар вкус и полесно размачкување.
  Секое парче мандарина до пола брцнете го во чоколадото и ставете го во тавата со мрсна хартија.
  Проросете кокосово брашно и ставете во фрижидер 10 минути, додека чоколадото не се стврдне.
  Рецептот може да го примените и на друг вид овошје.
   
  На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Butterfly15

  Butterfly15 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2010
  Пораки:
  1.119
  Допаѓања:
  2.613
  [​IMG]
  Со што се цртат вакви колачиња, знае ли некој?
   
  На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
 18. do-re-mi

  do-re-mi Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2013
  Пораки:
  604
  Допаѓања:
  10.668
  Со ројал ајсинг (royal icing). Се прави од белки, шеќер во прав, лимонов сок. Бел е, а ако сакаш друга боја, се користат прехрамбени бои во прав.

  Колач со темно пиво и чоколадна глазура

  Ќе го напишам оригиналниот рецепт, а во загради измените што јас ги направив. Иако претпочитам рецепти со точна грамажа, му дадов шанса на овој поради пивото:$. Чашата со која мерев е од 200мл. Наполнив едно калапче за куглоф со дијаметар 15см и 5 стандардни калапчиња за мафини.


  * 150 гр. путер (на собна температура барем 1 саат)
  * 2 чаши шеќер (ставив само 100 гр кафеав шеќер и во комбинација со глазурата ми беше доволно благо. Ако и вие сакате да ја скратите количината на шеќер, ставете барем 1 чаша. Мојата дефиниција за благо е малку чудна.)
  * 4 јајца
  * 1 чаша темно пиво (користев Гинис, ама не гледам зошто да не би можело и со најстандардно светло пиво)
  * 2 чаши пресеано брашно (ставив 1 ч. интегрално и 1ч. бело брашно)
  * 3 супени лажици какао
  * 1 пакетче пециво

  Глазура

  * 100 гр. чоколада (користев бела чоколада за готвење, тоа имав под рака, а и сакав малку контраст ефект)
  * путер (во рецептот не пишува количина. Јас ставив 2 полни кафени лажички путер од кокос, повторно за контраст на какаото)
  * 2 супени лажици пиво (го заменив со вода, не сакав да ја промени бојата на глазурата. Ако користите темна чоколада за готвење, тогаш не го прескокнувајте пивото.)

  Путерот и шеќерот се матат со миксер. Се додаваат јајцата. Се мати уште малку. Со лажица постепено се додава брашното, па пивото. На крај се додаваат какаото и пецивото. Се мати додека да се добие хомогена смеса. (Кога ги додадов какаото и пецивото продолжив со силиконска шпатула, зашто имам слаб рачен миксер.)
  Се полни калапот (претходно подмачкан со путер) и се пече во претходно загреана рерна на 170-175 (ако е со вентилатор. Мојата не е, па печев на 200 степени.) Времето на печење зависи од тоа каков калап се користи. Ако се пече во модлички за мафини е многу пократко. Колачот се испече за 40 мин, а мафините ги извадив порано. Оставив убаво да се олади, па дури тогаш ја направив глазурата.
  Се топи чоколадата на тивок оган, се додава путерот и пивото. Се меша до изедначување на смесата. На крај, се прелива колачот и се украсува по желба уште додека е топла глазурата, за да се “залепи“ декорацијата. Можете да користите: мелени ореви, филирани бадеми, печени лешници...

  На здравје :)
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 19. bella24

  bella24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2014
  Пораки:
  563
  Допаѓања:
  788
  NUTELLA TRUFLI - 200 gr. slatka pavlaka se zagreva, da bide zeska a da ne zovrie. Se dodava 200 gr cokolado, 200 gr eurokrem, 50 gr margarin ili puter i 100 gr meleni lesnici (prethodno zapeceni). Od koga ke se rastope se ubavo (se mesa) se ostava da se stegne smesata. Se oblikuvat formi so rakata i se posipuvat kakao niz cedalka. Brzo i ednostavo NAZDRAVJE
   
  На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
 20. bibip

  bibip Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2011
  Пораки:
  191
  Допаѓања:
  100
  Девојки ,малку отопик е ама ако знае некој каде можам да најдам модли или секачи за фондан во форма на снегулки ,,,,,,,,,,,,благодарам