Колкава е моќта на потсвеста?

Дискусија во 'Психологија' започната од s-love, 15 март 2010.

 1. s-love

  s-love Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 март 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  2
  Незнам колку оваа тема е за тука, меѓутоа дали мислите дека можеме да си помогнеме сами на себе со позитивна мисла и дали мислите дека тоа што го мислиме се рефлектира во нашиот живот? :?
   
  На Dark artist му/ѝ се допаѓа ова.
 2. E.C.I

  E.C.I Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 март 2010
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  7
  па да..се е у главата уствари колку повеќе мислиш на лоши работи праиш полошо да се осеќаш.незначи дека ќе ти се деси тоа али ќе те уништи психички..затоа со ведра мисла боље е али не е секоаш така лесно...лесно ќе беше само добри работи да се дешаваат и да ни се моткаат у глава...али па така монотоно ке биде нели???и коа ќе видиш се нешо ни фали :D
   
  На alexa_dimoska, Ицолгудбејбе и FotoLina3 им се допаѓа ова.
 3. s-love

  s-love Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 март 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  2
  дааааа, се согласувам дека се е во главата E.C.I. и имаш право се што помислувме а е негативно, и се што мислиме дека ке се случи, на крај се случува а за тоа сме си виновни самите.... ама па некако ние луѓето сме навикнати да го гледаме лошото во нештата многу повеке одколку доброто :? лошо е што тоа е така ама така е :? :?
   
  На maravillosa му/ѝ се допаѓа ова.
 4. E.C.I

  E.C.I Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 март 2010
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  7
  хахаа чим нешто иде на добро мора да сме згрешиле негде :lol: па грешно е у секое добро да го бараме лошото али таква е човековата природа ваљда.треба да се опуштиме и да уживаме во животот...па еден е :D
   
  На Justinlove му/ѝ се допаѓа ова.
 5. s-love

  s-love Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 март 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  2
  Така е E.C.I се согласувам со тебе... ајде па ке научиме да се опуштиме и да гледаме само на убавите работи во животот добро е што ни текнало дека можеме да си помогнеме самите на себе со потсвеста.... почнавме дискусија тука да не не караат хаха .... позз
   
 6. anima

  anima Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  271
  Сте ја читале ли Мокта на потсвеста од Џозеф Марфи?Колку само е вистинита.Да,моќта на нашата потсвест е најсилната работа што ни ја носи секоја среќа и секоја несреќа во животот.На пример не ли ви се случило да ве снајде токму она од што сте се плашиле,тоа е бидејќи претходно го имате веќе еднаш доживеано во вашата потсвест,а се што се доживува таму се изразува и надвор...Затоа се вели дека треба да бидеме позитивни и само така да размислуваме,тоа и ке го доживееме...
   
  На Lana Babe, Mrs. Diva, maravillosa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. Braveheart

  Braveheart Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  609
  Допаѓања:
  93
  Апсолутно потсвеста ги рефлектира нашите мисли во надворешниот свет.Она што е втиснато во потсвеста- сигурно ќе се оствари.Што мислиме-тоа стануваме; како гледаме на себе, така и другите ќе гледаат не нас.
   
  На maravillosa му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Saraa

  Saraa Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  2.374
  Допаѓања:
  7.084
  Пол:
  Женски
  Значи за се што ни се случува виновна е нашата потсвест, се она што ние некогаш може и како луда идеа сме го помислиле се обработува во нашата потсвест, за што размислува човек тоа и му се случува, а моќта на потсвеста е мн интересна книга ја имам читано и би сакала уште еднаш да ја прочитам, а кој не ја прочитал нека ја прочита многууу инспиративна книга е а и поучна е поздравчеее
   
  На maravillosa му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.176
  Пол:
  Женски
  Моќта на потсвеста е огромна,доколку и дозволиме таа да влијае врз нас.Но ако би се размислувало што се може да има во човековата потсвест би било страшно,бидејки во неа со секоја мисла се вложува енергија со цел таа да се оствари,без разлика позитивна/негативна.Таа е како досие на човековиот ум,распределено се во папки и точно се знае кога би барале информација за нешто што ни е неопходно во животот.А ако ни се случува нешто лошо во животот,тоа е затоа што потсвесно сме мислеле на него но не е секогаш така,негативното привлекува негативно и обратно за позитивното.Ние луѓето сме многу комплицирани суштества,нашиот мозок не е многу искористен,мислам дека користиме само 1% од нашиот ум,а остануваат 99%,па замислете колку има за користење :D само што не се трудиме,затоа и постои интелигенцијата,која не е случајна.
   
  На maravillosa и sanjalica им се допаѓа ова.
 10. purpurna

  purpurna Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  29
  Knigata Mokta na potsvesta e idelna za lugeto vo depresija i anksiozna sostojba.Potsvetsa e mnogu pomokna i od samata svest duri i sami ne sme svesni kolku mnogu .Nekogas ke napravime nesto ili ke se sluci , i posle toa se cudime od kade sega ova a, koga ke go premotame filmot ke svatime deka nekogas nesto sme razmisluvale i seto toa ostanalo vo potsvesta i sega se aktiviralo.Sigurno sekoj od nas doziveal takva situacija .Razmisluvajte sekogas pozitivno oti nikogas ne znaeme koga ke ne stigni potsvesta.
   
  На Lana Babe му/ѝ се допаѓа ова.
 11. strudla

  strudla Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  82
  Допаѓања:
  6
  дада моќта на потсвеста е многу убава книга и има многу убави работи кои се корисни, а тоа со психата е точно само размислувај позитивно во секој момент без разлика на ситуација и се ке биде добро, знаци во сите ситуации со позитивна мисла и само напоред не гледај никогаШ назад
   
  На maravillosa му/ѝ се допаѓа ова.
 12. yawn

  yawn Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  697
  Допаѓања:
  695
  Моќта на потсвеста

  Една голема илузија - светот кој го замислува нашиот ум,позитивно или негативно како и да е страшно влијае на нас.Човекот е како капетан што управува со брод. Само правилните наредби го водат бродот до пристаништето, затоа и вие морате да и издавате (да имате правилни мисли и ментални слики)на својата потсвест што управува со сите ваши искуства.Успехот во животот е пропорционален со вербата во успехот.Ако ги примените своите мисли, ќе ја примените и својата судбина.
   
  На maravillosa му/ѝ се допаѓа ова.
 13. elenaklasik

  elenaklasik Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јануари 2010
  Пораки:
  1.227
  Допаѓања:
  3.376
  Пол:
  Женски
  Taka e.Se soglasuvam so tebe deka potsvesta ima golemo vlijanie vrz nasiot zivot.Seto ona sto go mislime i cuvstvuvame vsusnot ni se vraka kako bumerang.Zатоа ,kolku i da e loso i da ne opkruzuvaat negativni raboti ,treba da zadrzime pozitivna energija,dobri misli i pozitivni cuvstva.Sekogas koga sum tazna i neraspolozena ,naogam sila da se nasmeam :) .Tesko e vo takvi momenti ama pomaga i go podobruva raspolozenieto.Navistina,interesna stvar e potsvesta,nejzinata mok i cudotvornost.Se znae deka samo 10% koristime od nasiot mozok,a seuste ne otkrieno sto se moze da se pravi so pomos na potsvesta.Ama,bitno samo pozitvno mislete i ke bide dobro,trudete se. :D
  Super za temava..pozz do tebe
   
  На martine му/ѝ се допаѓа ова.
 14. ForeverYoung

  ForeverYoung Популарен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  530
  Допаѓања:
  1.298
  Нели треба да стои темата во психологија?Инаку реченициве од истоимената книга ги извади? :)
  Се согласувам дека потсвеста,а и свеста имаат голема улога во нашите животи,ако не и најголема.
  Ако гледаш позитивно на животот,ке ти биде убаво,ако гледаш песимистички-нема.
  Некаде прочитав една мисла,вака некако беше There is nothing good or bad just thinking make it so....и сосема се согласувам.На пример има некои девојки,не се баш убави така да речам,ама полни се самодоверба и си го живеат животот.Додека пак други ем се привлечни физички,ем пак се замараат со глупости и се искомплексирани.
  Нормално дека првите се во предност,затоа што се задоволни со себе и со животот,а тоа е најбитно нели?
  Додека пак другите иако имаат зошто да бидат срекни,сепак не се.Правилниот став има пресудна улога во тоа каков ке ти биде животот.
   
 15. yawn

  yawn Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  697
  Допаѓања:
  695
  Моќта на потсвеста

  Цитатите ми се извадени од http://iluzionist.com.mk/index.php?opti ... e&Itemid=1 ... Ако не сте ја посетиле ѕирнете ја ќе научите уште многу за паранормалните активности ..Книгата сеуште ја немам прочитано,оставам од денес за утре и од утре за другиот ден :D ,но ќе мора да најдам слободно време за неа.Позз :)
   
 16. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  142
  јас страшно верувам во моќта на подсвеста, се што мислиме збориме дури и музиката што ја слушаме влијае на позитивниот или негативниот исход во животот. не е доволно само да се посака нешто, потребно е вистински да се верува дека тоа ќе се случи и навистина по некое време ќе се случи, па пробајте :P :)
   
  На maravillosa му/ѝ се допаѓа ова.
 17. DrBabl

  DrBabl Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 мај 2010
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  8
  lugje znaci seriono mokjta na podsvesta e neverojatna rabota!! znaci od mala imam nekoe takvo custvo deka ke mozam da si go kontroliram zivotov samo so ramisluvanje .. i ete taka ispadna!! skoro site problemi gi resavam taka. ke zatsanam ke si go nateram mozokov na odredena rabota i op ete go resenieto!!! mozebi zvuci ludo ili sto znam jas kako ali seriono ovaa rabota svest podsvest mnogu vlijae na zivotot i e epten korisno ako znaes kako da upravuvas so toa!!! pozz :*
   
  На maravillosa му/ѝ се допаѓа ова.
 18. WildAngel

  WildAngel Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  1.012
  Допаѓања:
  105
  Сум ја читала истоимената книга...авторот се викаше Џозеф Марфи. Книга што ми е оставила голем впечаток.Интересна е и во неа се опишани случки од секојдневниот живот. Значи работите се такви какви што ги замислуваме во нашата глава.Доколку размислуваме позитивно и мислиме на убави работи ке ни се случуваат убави работи, а доколку мислиме на лоши работи секако дека лоши ке ни се случуваат.Значи подобро би било да размислуваме позитивно и да мислиме на убави работи... :) ;)
   
 19. DrBabl

  DrBabl Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 мај 2010
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  8
  Da da ja znam knigava! ja citav i mi e edna od omilenite :)
   
 20. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  142
  има уште една книга на оваа тематика се вика Ескалибур и е многу интересна :)