Колкава е моќта на потсвеста?

Дискусија во 'Психологија' започната од s-love, 15 март 2010.

 1. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  1.824
  Допаѓања:
  2.876
  Пол:
  Женски
  капацитетот на потсвеста не се способни сите да го контролирааат..
  контролата на подсвеста е тешка работа,можеш ситници да контролираш но не буквално се..
   
  На slobodka му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.134
  Допаѓања:
  6.028
  Огромна, кај тој кај кој е сеуште жива совеста. Знае да доведе дури и до лудило. Луѓето треба да се плашат од нејзината моќ.
   
 3. Annie.mk1

  Annie.mk1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2011
  Пораки:
  1.630
  Допаѓања:
  3.736
  Ooooooooooooгромна еее!! Барем кај мене!.. За жал не е кај сите :devil: :@
   
 4. Gunshine

  Gunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  660
  Убедена сум дека она што го мислиме или чуваме во потсвеста се материјализира.
  Не за џабе се вика -какви ти се мислите, таков ти е и животот.
   
 5. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.460
  Допаѓања:
  754
  доволно голема за да повеке или помалце да раководи со нас :clap: :clap:
   
 6. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.705
  Моќта на потсвеста

  Моќта на потсвеста е огромна! Ако постојано негативно размислуваш, големи се шансите да ти се случуваат лоши работи. На пример, ако постојано мислиме и се убедуваме дека сме болни, може да се разболиме навистина. Кај мене е секогаш така, песимист сум ама ќе се обидам да го сменам тоа. Без силна волја ништо не се постигнува, треба да сме убедени и сигурни во нашите способности, да си кажеме-Да, јас го можам тоа! Така е поголема веројатноста дека ќе ни се случуваат убави работи, и дека ќе ги оствариме нашите желби.
   
 7. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.238
  Допаѓања:
  1.312
  Какви ти се мислите - Таков ти е животот

  Просто кажано - позитивните мисли привлекуваат позитивна енергија ,а негативните - негативна.
  На некој начин делува по пат на автосугестија...
   
 8. LittleDevil

  LittleDevil Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  1.672
  Допаѓања:
  1.879
  Баш така, позитивното мислење носи секогаш позитивни работи, и обратно.
  Со позитивното мислење го повикуваме доброто :) Доколку веруваш во нешто дека можеш да успееш, и мислиш позитивно, така и ќе биде. Мисли негативно, ќе го привлекуваш лошото. Многу просто :)
  Затоа, феминки... think positive.

  :sun:
   
 9. Miss.Ricci

  Miss.Ricci Популарен член

  Се зачлени на:
  29 август 2011
  Пораки:
  945
  Допаѓања:
  5.740
  Пол:
  Женски
  Какви ти се мислите - Таков ти е животот

  Да, да секогаш размислувајте позитивно, дури и кога е се црно околу вас. И јас мислам дека мислите се дел од начинот на кој живееме. Луѓето со негативни мисли шират негативна енергија и имаат понесреќен живот од оние кои размислуваат позитивно :!:
  Има многу статии за ова на интернет. :)
   
 10. Chocoholic

  Chocoholic Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2011
  Пораки:
  747
  Допаѓања:
  985
  Се согласувам, позитивниот став носи позитивни настани. Се зависи од нас самите, ако размислуваме негативно и песимистички сами си ја труеме душата и ја затвораме вратата на убавите нешта кои можат да ни се случат. Ништо не губиш доколку си оптимист и расположен, во секој случај, подобро ќе се чувствуваш и подобро ќе поднесеш што и да се случи ;)
   
  На Miss.Ricci му/ѝ се допаѓа ова.
 11. aerodrom

  aerodrom Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2010
  Пораки:
  115
  Допаѓања:
  82
  Каква е храната - такво е телото , какви се мислите - таков е духот на човекот!
   
  На maravillosa му/ѝ се допаѓа ова.
 12. done

  done Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  70
  Оооогромнааа :)
  Ако мислиме позитивно шириме позитивна енергија, т.е. тоа што мислиме тоа стануваме.
   
 13. qqq

  qqq Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  7
  Моќта на потсвеста

  јас мислам дека ако во нешто се убедуваш дека ке биде како што треба и размислуваш позитивно..ти самиот без да приметиш се трудиш тоа да го постигнеш..и затоа шансите се големи за да ти се исполни..и обратно..ако нешто викаш дека нема да испадне како што сакаш..ти всушност не се ни трудиш тоа да го исполниш..и затоа нема ни да биде како што сакаш..
   
 14. MarijaVonTeese

  MarijaVonTeese Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2011
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  4
  ммм па има книга Мокта на Потсвеста од Џозеф Марфи каде што се објаснува се во врска со оваа тема.
  лично верувам.но некако тешко ми делува. ми се има десено еднаш на многу чуден начин.Видов едно ланче на нет и премногу ми се допагаше што дури го ставив како десктоп позадина.истотака пробав да направам нешто као копија на ланчето беше многу неуспешно и феил... и по некое извесно време истото такво ланче го здогледав во теранова. чудно.јас сепак верувам дека е моќта на потсвеста.
  но не работи тоа така лесно.треба да го посакуваш нешто многу.но никогаш! да не помислиш дека тоа нема да биде така. или да се прашуваш како ке се случи тоа.едноставно посакај го.замисли го и остај на универзумот да го направи своето.не го мисли секој ден се замарај со тоа и не се разочарувај.а најважно од се е откако ке го замислиш тоа што сакаш да ти се случи- заблагодари се на сите нешта што досега ги имаш во животот. хм се надевам дека некако успеав да објаснам :)
   
  На si.exs и interesna им се допаѓа ова.
 15. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.944
  Пол:
  Женски
  Моќта на потсвеста

  Ние не сме ни грам свесни колку нашатапотсвест влијае врз нашиот живот,и доколку малку знаеме да раководиме со неа, многу работи би ни тргнале во позитивна страна.
   
 16. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.944
  Пол:
  Женски
  Не сме ни свесни, т.е. подобро речено не ни бев свесна до скоро време колку е силна моќта на потсвеста.
  Во мојот спорт, дел од тренажниот дел е и работата со психотерапевт.Луѓе јас сум се чудела, и искрено тоа неможе да се опише во пост.Но само ќе речам,верба,труд,желба...се да биде во позитива.
  Еден прост пример:
  Леле колку ме изнервира професорката.
  (не,вас не ве изнервира професорката. Туку јас си дозволив да се изнервирам поради нејзината постапка)
  после секое вакво јас, ќе сакате тоа да си го одтргнете од вас-бидејќи ќе сватите дека вие сами на себе си го ставате теретот и едноставно сега ќе сакате да си го одтргнете, и ќе види колку е полесно попозитивно да се размислува
   
 17. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.917
  Допаѓања:
  671
  така е и за да не дозволиш да се изнервираш треба да ѝ се насмееш на професорката за глупавата постапка, пример кој треба во сѐ да се применува, навистина делува, делува заштитнички спрема нашата психа, тоа ми го потврди писихијатар во една дискусија, кој вели:секој човек греши дали намерно или ненамерно, но ние уште повеќе грешиме што дозволуваме да се изнервираме, наместо да се насмееш и продолжиш понатаму со животот. :up:

  Да се е до нашата воља, но пак има некои работи кои знаат да не исконтролираат и надвладеат, има ситуации кога е тешко да си силен, но во се друго посебно во меѓучовечките односи може да се истрае и задаржи позитивната енергија ако се потрудиме.
   
 18. tatjanceto

  tatjanceto Активен член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2011
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  7
  podsvesta e 95% a svesta 5 zatoa cesto gresime
   
  На apostolka му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.751
  ^ А... зошто мислам дека потсвеста е 2/3, а свеста 1/3? :^)
   
 20. Karanfil1

  Karanfil1 Активен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  2
  Потсвеста ви кажува што да правите и те наведува кон тоа, а вие свесно избирате што ќе направите, затоа смири се и правилно размисли.