1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колкава е моќта на потсвеста?

Дискусија во 'Психологија' започната од s-love, 15 март 2010.

  1. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.665
    Пол:
    Женски
    капацитетот на потсвеста не се способни сите да го контролирааат..
    контролата на подсвеста е тешка работа,можеш ситници да контролираш но не буквално се..
     
    На slobodka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Огромна, кај тој кај кој е сеуште жива совеста. Знае да доведе дури и до лудило. Луѓето треба да се плашат од нејзината моќ.
     
  3. Annie.mk1

    Annie.mk1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    3.742
    Ooooooooooooгромна еее!! Барем кај мене!.. За жал не е кај сите :devil: :@
     
  4. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    Убедена сум дека она што го мислиме или чуваме во потсвеста се материјализира.
    Не за џабе се вика -какви ти се мислите, таков ти е и животот.
     
  5. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    доволно голема за да повеке или помалце да раководи со нас :clap: :clap:
     
  6. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Моќта на потсвеста

    Моќта на потсвеста е огромна! Ако постојано негативно размислуваш, големи се шансите да ти се случуваат лоши работи. На пример, ако постојано мислиме и се убедуваме дека сме болни, може да се разболиме навистина. Кај мене е секогаш така, песимист сум ама ќе се обидам да го сменам тоа. Без силна волја ништо не се постигнува, треба да сме убедени и сигурни во нашите способности, да си кажеме-Да, јас го можам тоа! Така е поголема веројатноста дека ќе ни се случуваат убави работи, и дека ќе ги оствариме нашите желби.
     
  7. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Какви ти се мислите - Таков ти е животот

    Просто кажано - позитивните мисли привлекуваат позитивна енергија ,а негативните - негативна.
    На некој начин делува по пат на автосугестија...
     
  8. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски
    Баш така, позитивното мислење носи секогаш позитивни работи, и обратно.
    Со позитивното мислење го повикуваме доброто :) Доколку веруваш во нешто дека можеш да успееш, и мислиш позитивно, така и ќе биде. Мисли негативно, ќе го привлекуваш лошото. Многу просто :)
    Затоа, феминки... think positive.

    :sun:
     
  9. Miss.Ricci

    Miss.Ricci Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2011
    Пораки:
    945
    Допаѓања:
    5.744
    Пол:
    Женски
    Какви ти се мислите - Таков ти е животот

    Да, да секогаш размислувајте позитивно, дури и кога е се црно околу вас. И јас мислам дека мислите се дел од начинот на кој живееме. Луѓето со негативни мисли шират негативна енергија и имаат понесреќен живот од оние кои размислуваат позитивно :!:
    Има многу статии за ова на интернет. :)
     
  10. Chocoholic

    Chocoholic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2011
    Пораки:
    747
    Допаѓања:
    987
    Се согласувам, позитивниот став носи позитивни настани. Се зависи од нас самите, ако размислуваме негативно и песимистички сами си ја труеме душата и ја затвораме вратата на убавите нешта кои можат да ни се случат. Ништо не губиш доколку си оптимист и расположен, во секој случај, подобро ќе се чувствуваш и подобро ќе поднесеш што и да се случи ;)
     
    На Miss.Ricci му/ѝ се допаѓа ова.
  11. aerodrom

    aerodrom Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2010
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    85
    Каква е храната - такво е телото , какви се мислите - таков е духот на човекот!
     
    На maravillosa му/ѝ се допаѓа ова.
  12. done

    done Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    73
    Оооогромнааа :)
    Ако мислиме позитивно шириме позитивна енергија, т.е. тоа што мислиме тоа стануваме.
     
  13. qqq

    qqq Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    7
    Моќта на потсвеста

    јас мислам дека ако во нешто се убедуваш дека ке биде како што треба и размислуваш позитивно..ти самиот без да приметиш се трудиш тоа да го постигнеш..и затоа шансите се големи за да ти се исполни..и обратно..ако нешто викаш дека нема да испадне како што сакаш..ти всушност не се ни трудиш тоа да го исполниш..и затоа нема ни да биде како што сакаш..
     
  14. MarijaVonTeese

    MarijaVonTeese Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2011
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    4
    ммм па има книга Мокта на Потсвеста од Џозеф Марфи каде што се објаснува се во врска со оваа тема.
    лично верувам.но некако тешко ми делува. ми се има десено еднаш на многу чуден начин.Видов едно ланче на нет и премногу ми се допагаше што дури го ставив како десктоп позадина.истотака пробав да направам нешто као копија на ланчето беше многу неуспешно и феил... и по некое извесно време истото такво ланче го здогледав во теранова. чудно.јас сепак верувам дека е моќта на потсвеста.
    но не работи тоа така лесно.треба да го посакуваш нешто многу.но никогаш! да не помислиш дека тоа нема да биде така. или да се прашуваш како ке се случи тоа.едноставно посакај го.замисли го и остај на универзумот да го направи своето.не го мисли секој ден се замарај со тоа и не се разочарувај.а најважно од се е откако ке го замислиш тоа што сакаш да ти се случи- заблагодари се на сите нешта што досега ги имаш во животот. хм се надевам дека некако успеав да објаснам :)
     
    На si.exs и interesna им се допаѓа ова.
  15. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Моќта на потсвеста

    Ние не сме ни грам свесни колку нашатапотсвест влијае врз нашиот живот,и доколку малку знаеме да раководиме со неа, многу работи би ни тргнале во позитивна страна.
     
  16. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Не сме ни свесни, т.е. подобро речено не ни бев свесна до скоро време колку е силна моќта на потсвеста.
    Во мојот спорт, дел од тренажниот дел е и работата со психотерапевт.Луѓе јас сум се чудела, и искрено тоа неможе да се опише во пост.Но само ќе речам,верба,труд,желба...се да биде во позитива.
    Еден прост пример:
    Леле колку ме изнервира професорката.
    (не,вас не ве изнервира професорката. Туку јас си дозволив да се изнервирам поради нејзината постапка)
    после секое вакво јас, ќе сакате тоа да си го одтргнете од вас-бидејќи ќе сватите дека вие сами на себе си го ставате теретот и едноставно сега ќе сакате да си го одтргнете, и ќе види колку е полесно попозитивно да се размислува
     
  17. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    така е и за да не дозволиш да се изнервираш треба да ѝ се насмееш на професорката за глупавата постапка, пример кој треба во сѐ да се применува, навистина делува, делува заштитнички спрема нашата психа, тоа ми го потврди писихијатар во една дискусија, кој вели:секој човек греши дали намерно или ненамерно, но ние уште повеќе грешиме што дозволуваме да се изнервираме, наместо да се насмееш и продолжиш понатаму со животот. :up:

    Да се е до нашата воља, но пак има некои работи кои знаат да не исконтролираат и надвладеат, има ситуации кога е тешко да си силен, но во се друго посебно во меѓучовечките односи може да се истрае и задаржи позитивната енергија ако се потрудиме.
     
  18. tatjanceto

    tatjanceto Активен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2011
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    8
    podsvesta e 95% a svesta 5 zatoa cesto gresime
     
    На apostolka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    ^ А... зошто мислам дека потсвеста е 2/3, а свеста 1/3? :^)
     
  20. Karanfil1

    Karanfil1 Активен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    2
    Потсвеста ви кажува што да правите и те наведува кон тоа, а вие свесно избирате што ќе направите, затоа смири се и правилно размисли.