Колкава е моќта на потсвеста?

Дискусија во 'Психологија' започната од s-love, 15 март 2010.

 1. Bunny2

  Bunny2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2010
  Пораки:
  1.263
  Допаѓања:
  1.594
  Прочитајте ја и "Тајна".Убава книга баш околу ова се работи.Имате и документарец на нет ако сакате погледнете го.Исто има и продолженија на книгава.
   
 2. Cloee

  Cloee Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  34
  Доста ја препорачувата книгата "Моќта на потсвеста" па би сакала да ја прочитам.Дали некој може да ми каже каде можам да ја најдам?/Ако ја има на нет негде пратете ми линк ;)
   
 3. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.951
  Пол:
  Женски
  Јас "Моќта на потсвеста" ја земав од другарка ми, она од Матица знам ја има купено(а во Матица сега има попуст), инаку сега го читам продолжението на "Моќта на потсвеста" ....се вика "Како да се БИДЕ и да се ДОБИЕ она што се ПОСАКУВА"
  мнооогу е убава, вчера ја земав до пола стигнав, денес или утре планирам да ја завршам, но книгава е дефинитивно за секого, и на секого би му донела некаков + во животот.
   
  На Cloee му/ѝ се допаѓа ова.
 4. LadyEj

  LadyEj Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2011
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  128
  Моќта на потсвеста е голема! Во книгата што веќе скоро сите сте ја спомнале ("Моќта на потсвеста"-Џозеф Марфи) се зборува дека човекот има свесна и потсвесна страна. На многу убав начин е објаснето функционирањето на оваа втората, се укажува на фактот дека свесниот дел од нас е управуван од потсвесниот, дека она што го мислиме е она што се исполнува, дека ако некој си зацрта дека ќе успее стварно ќе успее. Дадени се еден куп пример, луѓе со тумор на мозокот каде што докторите кренале раце успеваат да се излечат и уште мн други. Меѓутоа, не се согласувам со мислењето над мене дека оваа книга е за секого. НЕ! Моја блиска личност многу погрешно ја сфати и ја протолкува книгата, беше на работ на лудилото. Јас лично верувам дека постои овакво нешто, колку лудо и да звучи. Од искуство кажувам дека кога силно верувате во нешто, се исполнува.
   
  На Cloee му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Gorgeous13

  Gorgeous13 Активен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2012
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  1
  Моќта на потсвеста е голема! Ако мислиме на лошо нормално дека и лошо ќе се чувствуваме, затоа само добра мисла и се ќе биде подобро. :D
   
 6. M.a.r.i.l.y.n

  M.a.r.i.l.y.n Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2011
  Пораки:
  852
  Допаѓања:
  720
  Огромна. Многу пати сум се запрашала од каде доаѓа стравот од непознатото, од каде доаѓа стравот дека нешто може да се случи, од каде доаѓа среќата, тагата? За се има еден одговор - Потсвеста. Таа го диктира нашиот живот. Всушност страв ми е и да помислам дека сами си го уништуваме животот и колку одратни работи можеме да направиме само со една помисла..
   
  На Elichka му/ѝ се допаѓа ова.
 7. lattie

  lattie Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2011
  Пораки:
  498
  Допаѓања:
  199
  Пол:
  Женски
  Моќта на потсвеста е многу голема мислам дека е доволно да се прочита Моќта на потсвеста"-Џозеф Марфи за да се свати колкаво значење има моќта на потрсвеста во секојдневието
   
 8. glenn

  glenn Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  43
  Се е психа, најважна е перцепцијата. Ако мислиш дека нешто лошо ќе се случи, кај и да е ќе биди, зависи само со колкава трагичност ќе го сфатиш нештото :)
   
 9. Artist14

  Artist14 Активен член

  Се зачлени на:
  17 април 2012
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  13
  Голема е голема...
   
 10. Indurain

  Indurain Нов член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2012
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  2
  кај некого е голема, а кај некого е рамна на нула
   
 11. portokalova

  portokalova Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2012
  Пораки:
  59
  Допаѓања:
  32
  Многу голема. Тоа сме всушност самите ние. Потсвеста е кутија во која се складира СЕ ЖИВО и без ние да сакаме. Сите најголеми стравови, соништа за нашата иднина, желби, планирања, спомени.... буквално се што оставило трага на нас, што ни е всушност важно, а го игнорираме, отишло во потсвеста. И ако стварно научиш да ја контролираш ќе доживееш само успеси и се посреќни моменти во животот! :) Кога ја прочитав ,,моќта на потсвеста'', си викав аууу па ова и јас го знам! Сите го знаеме тоа напишано во таа книга ама ТРЕБА ДА ГО ПРИМЕНУВАМЕ!
   
  На Ella.313, eticka и ribce27 им се допаѓа ова.
 12. si.exs

  si.exs Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2011
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  134
  Конечно се решив да ја купам книгава,иако еднаш веќе сум ја прочитала.
  Знае некоја колку пари чини отприлика? :)
   
 13. Skromna

  Skromna Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2012
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  117
  ... :) ...моќта на подсвеста е голема....лично го осетив тоа....пред многу години ми се случи пеницилински шок кој ми ја заврте психата за 360 степени на лошо....почнав да чуствувам паника,тахикардии,гушење, и така станав хипохондрик...почнав да размислувам дека ќе умрам,дека сум болна неизлечиво и почна мојата драма....почнав да одам по лекари,да правам испитувања,на срце,на крв,на желудник,на дебело црево се што ќе дојдеше било на пишан или вербален пат до мене одма го прифајќав за мене.....одев по психијатри,на разнипсихоанализи,затоа што се докажа дека физички и патолошки немам ништо,значи нешто се случува во мојата глава....психолозите и психијатрите ме лечеа со седативи,и со некоја психоаналитична сеанса,и се така се оддолжи добри 2 год.....после тоа случајно на една женска седенка се спомена за разни книги за моќта на подсвеста посебно на книгите од Рика Зараи и колку читањето може да помогне во спроведување на реалноста....многу сакам да читам и се дадов во потрага како давеник,свесна бев дека вака не можам, поради мене трпеше мојата фамилија и најблиските...бев затворена во себе,станав мрзлива,секога поспана од седативите,децата ме молеа да станам да бидам пак нивната стара мајка,едноставно не можев...немав сила....и така јас ти одам Скопје ги најдов сите 4 книги ,си купив библија во слики,се вратив дома,.фрлив сите апчиња и се дадов на читање......секој збор и страница ги голтав едноставно,почнав да применувам и совети во праксата,пред спиење се дружев со библијата,така да полека за само 5 месеци успеав да се ,,ПРЕПРОГРАМИРАМ,, почнав да размилувам позитивно,си ја вратив силата и волјата за живот,почнав да излегувам да се посветувам на фамилијата,насмевката повторно го красеше моето лице,бев повторно онаа старата......моето искуство во секоја прилика им го кажувам на сите кои имаат сличнипроблеми,една братучедка од сопругот на мој совет успеа да се извлечи од психичката криза во која имаше западнато....подсвеста е премногу моќна,и затоа како ќе ја програмираме така и ние ќе функционираме во секојдневието...... :clap: :)
   
  На GirlLove, Iva 94, maravillosa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. eticka

  eticka Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  117
  Допаѓања:
  84
  Сум ја читала МОЌТА НА ПОТСВЕСТА И ВО ТОА ВРЕМЕ И ПОСЛЕ ТОА , МИ СЕ СЛУЧУВАА МАЛИ ЧУДА ВО ПОЗИТИВНА СМИСЛА. пОСЛЕ И ЈА ДАДОВ НА ЕДНА КОЛЕШКА КОЈА Е СТАЛНО НЕГАТИВНА И ВИДОВ ПРОМЕНИ КАЈ НЕА, БЕШЕ НАСМЕАНА И РЕЛАКСИРАНА.но тие работи траеја само додека ја читавме книгата, не останаа во сеќавање како трајни вредности. Истото е и со СИЛВА МЕТОД, ФЕНОМЕНАЛНА Е, НЕ МОЖАМ ДА ВИ КАЖАМ КОЛКУ МАЛИ ЧУДА МИ СЕ СЛУЧИЈА СО МЕТОДОТ НА ТРИ ПРСТА И СО ПРОГРАМИРАЊЕ НА СОНОВИТЕ.ај да ви кажам неколку примери. Требаше да полагам еден испит кај професор кој се пушта на студентки , полагав писмено и и ме врати да ме допраша на само во кабинет после два дена. Леле, само што не добив шлог. НО во тоа време ја проучував Силва метод.Дојдов дома и вечерта направив медитација, испрограмирав според упатствата дека ќе сонувам сон кој ќе го запамтам, разберам и ќе ми даде одговор на мојот конкретен проблем. Сонував како одам низ населбата до некоја другарка, но немаше пат туку одев по стрмни тенки ѕидови ,внимателно , како по жица да не направам погрешен потег. Утредента станав и си го растумачив тоа на мој начин. Но чудото да биде поголемо, уште сабајлето дојде другарка ми од мојата населба која го имаше положено истиот испит. и го кажав проблемот, а таа не дочека да довршам, туку ми кажа дека и нејзе исто и се случило и отижла со татко и на полагањето во кабинет и кога професорот доаѓал испаднало дека се знаат со татко и, тој бил син на негов пријател од родниот град. потоа и ставил оценка без да ја испрашува.

  Дојде денот, отидов, влегов културно се однесував, тој почна несоодветно да се однесува и јас веднаш тивко го поздравив од татко и на другарка ми , реков дека сме кумови, дека од неговата книга која е навистина добра( инаку само е препишувана од странски автори) книга сум научила многу, дека е интелигентен и му се воодушевувам како на научник...Тој ме сфати и ми постави неколку прашања кои јас ги знаев за 10, но не ме ни слушаше. Ми стави 8 ми честита и ме испрати со зборовите: Колешке, многу сте интелигентна. Излегов и три дена мислев дека светот е мој.
   
 15. meandyou

  meandyou Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  353
  Допаѓања:
  193
  каков е тој метод со програмирање на соновите? како се вика книгата? :) ептен занимливо
   
 16. Angelinkka

  Angelinkka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2012
  Пораки:
  527
  Допаѓања:
  359
  Пол:
  Женски
  Моќта на потсвеста е голема, но јас често занам д аја викам Шесто сетило, искрено монгу си имам помоганто на тој начин. :D
   
 17. esperansa777

  esperansa777 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2012
  Пораки:
  921
  Допаѓања:
  1.852
  Пол:
  Женски
  сакам да ја купам книгата мокта на потсвеста,во една книжара била на намаление :) ,ама ми имат кажувано дека не била за секој требало да си поцврст карактер,така нешто,си викам да не стнам бетер ако ја прочитам :|
   
 18. Macedonian.Horse

  Macedonian.Horse Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 август 2012
  Пораки:
  67
  Допаѓања:
  42
  Многу може да помогне една добра помисла, ,,Какви ти се мислите таков ти е животот". Има една книга од Старец Пајсиј баш добро објаснува за добрите и лошите помисли, би ја препорачал доколку повеќе сакате да научите за влијанието на лошите и добрите помисли врз животот на човекот. Не е потребно да се има поцврст или појак карактер, добра е за секој човек и помлад и постар и поискусен и почетник, позитивно допринесува за секого. Јас имам прочитано повеќе книги од Старец Пајсиј и многу ми се допаднаја и многу ми помогнаа. Моментално ја читам ,,Духовно Будење" исто така од Старец Пајсиј супер книга е. А ги имам и ,,Со болка и љубов кон современиот човек", ,,Да ја претвориш туѓата болка во своја" и ,,Совети за спасението во денешниот свет", повеќе теми од секојдневниот живот на човекот се разработени и за ској по нешто може да се најде што му треба. Поздрав.
   
  На SunnyGirl2, vitomir, rici.aaaaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. vitomir

  vitomir Нов член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  2.095
  Допаѓања:
  3.615

  Каде ги набавуваш тие книги и која цена се? фала
   
 20. rici.aaaaa

  rici.aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  3.385
  Во моментов ја читам Боженствена медицина од Д-Р ПЕТАР Ј.СТАНКОВИЧ попозната како (МЕДИЦИНА ДИВИНА) Оваа книга во изминатите70 години одиграла многу важна улога.Таа им се потврдила како искрен и верен пријател на сите кои се нашле во каква било неприлика,телесна или духовна