1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колкава е моќта на потсвеста?

Дискусија во 'Психологија' започната од s-love, 15 март 2010.

  1. Bunny2

    Bunny2 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    1.301
    Допаѓања:
    1.639
    Прочитајте ја и "Тајна".Убава книга баш околу ова се работи.Имате и документарец на нет ако сакате погледнете го.Исто има и продолженија на книгава.
     
  2. Cloee

    Cloee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    35
    Доста ја препорачувата книгата "Моќта на потсвеста" па би сакала да ја прочитам.Дали некој може да ми каже каде можам да ја најдам?/Ако ја има на нет негде пратете ми линк ;)
     
  3. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Јас "Моќта на потсвеста" ја земав од другарка ми, она од Матица знам ја има купено(а во Матица сега има попуст), инаку сега го читам продолжението на "Моќта на потсвеста" ....се вика "Како да се БИДЕ и да се ДОБИЕ она што се ПОСАКУВА"
    мнооогу е убава, вчера ја земав до пола стигнав, денес или утре планирам да ја завршам, но книгава е дефинитивно за секого, и на секого би му донела некаков + во животот.
     
    На Cloee му/ѝ се допаѓа ова.
  4. LadyEj

    LadyEj Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2011
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    128
    Моќта на потсвеста е голема! Во книгата што веќе скоро сите сте ја спомнале ("Моќта на потсвеста"-Џозеф Марфи) се зборува дека човекот има свесна и потсвесна страна. На многу убав начин е објаснето функционирањето на оваа втората, се укажува на фактот дека свесниот дел од нас е управуван од потсвесниот, дека она што го мислиме е она што се исполнува, дека ако некој си зацрта дека ќе успее стварно ќе успее. Дадени се еден куп пример, луѓе со тумор на мозокот каде што докторите кренале раце успеваат да се излечат и уште мн други. Меѓутоа, не се согласувам со мислењето над мене дека оваа книга е за секого. НЕ! Моја блиска личност многу погрешно ја сфати и ја протолкува книгата, беше на работ на лудилото. Јас лично верувам дека постои овакво нешто, колку лудо и да звучи. Од искуство кажувам дека кога силно верувате во нешто, се исполнува.
     
    На Cloee му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Gorgeous13

    Gorgeous13 Активен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Моќта на потсвеста е голема! Ако мислиме на лошо нормално дека и лошо ќе се чувствуваме, затоа само добра мисла и се ќе биде подобро. :D
     
  6. M.a.r.i.l.y.n

    M.a.r.i.l.y.n Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    722
    Огромна. Многу пати сум се запрашала од каде доаѓа стравот од непознатото, од каде доаѓа стравот дека нешто може да се случи, од каде доаѓа среќата, тагата? За се има еден одговор - Потсвеста. Таа го диктира нашиот живот. Всушност страв ми е и да помислам дека сами си го уништуваме животот и колку одратни работи можеме да направиме само со една помисла..
     
    На Elichka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. lattie

    lattie Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Моќта на потсвеста е многу голема мислам дека е доволно да се прочита Моќта на потсвеста"-Џозеф Марфи за да се свати колкаво значење има моќта на потрсвеста во секојдневието
     
  8. glenn

    glenn Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    43
    Се е психа, најважна е перцепцијата. Ако мислиш дека нешто лошо ќе се случи, кај и да е ќе биди, зависи само со колкава трагичност ќе го сфатиш нештото :)
     
  9. Artist14

    Artist14 Активен член

    Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    13
    Голема е голема...
     
  10. Indurain

    Indurain Нов член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2012
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    2
    кај некого е голема, а кај некого е рамна на нула
     
  11. portokalova

    portokalova Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    32
    Многу голема. Тоа сме всушност самите ние. Потсвеста е кутија во која се складира СЕ ЖИВО и без ние да сакаме. Сите најголеми стравови, соништа за нашата иднина, желби, планирања, спомени.... буквално се што оставило трага на нас, што ни е всушност важно, а го игнорираме, отишло во потсвеста. И ако стварно научиш да ја контролираш ќе доживееш само успеси и се посреќни моменти во животот! :) Кога ја прочитав ,,моќта на потсвеста'', си викав аууу па ова и јас го знам! Сите го знаеме тоа напишано во таа книга ама ТРЕБА ДА ГО ПРИМЕНУВАМЕ!
     
    На Ella.313, eticka и ribce27 им се допаѓа ова.
  12. si.exs

    si.exs Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2011
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    139
    Конечно се решив да ја купам книгава,иако еднаш веќе сум ја прочитала.
    Знае некоја колку пари чини отприлика? :)
     
  13. Skromna

    Skromna Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    118
    ... :) ...моќта на подсвеста е голема....лично го осетив тоа....пред многу години ми се случи пеницилински шок кој ми ја заврте психата за 360 степени на лошо....почнав да чуствувам паника,тахикардии,гушење, и така станав хипохондрик...почнав да размислувам дека ќе умрам,дека сум болна неизлечиво и почна мојата драма....почнав да одам по лекари,да правам испитувања,на срце,на крв,на желудник,на дебело црево се што ќе дојдеше било на пишан или вербален пат до мене одма го прифајќав за мене.....одев по психијатри,на разнипсихоанализи,затоа што се докажа дека физички и патолошки немам ништо,значи нешто се случува во мојата глава....психолозите и психијатрите ме лечеа со седативи,и со некоја психоаналитична сеанса,и се така се оддолжи добри 2 год.....после тоа случајно на една женска седенка се спомена за разни книги за моќта на подсвеста посебно на книгите од Рика Зараи и колку читањето може да помогне во спроведување на реалноста....многу сакам да читам и се дадов во потрага како давеник,свесна бев дека вака не можам, поради мене трпеше мојата фамилија и најблиските...бев затворена во себе,станав мрзлива,секога поспана од седативите,децата ме молеа да станам да бидам пак нивната стара мајка,едноставно не можев...немав сила....и така јас ти одам Скопје ги најдов сите 4 книги ,си купив библија во слики,се вратив дома,.фрлив сите апчиња и се дадов на читање......секој збор и страница ги голтав едноставно,почнав да применувам и совети во праксата,пред спиење се дружев со библијата,така да полека за само 5 месеци успеав да се ,,ПРЕПРОГРАМИРАМ,, почнав да размилувам позитивно,си ја вратив силата и волјата за живот,почнав да излегувам да се посветувам на фамилијата,насмевката повторно го красеше моето лице,бев повторно онаа старата......моето искуство во секоја прилика им го кажувам на сите кои имаат сличнипроблеми,една братучедка од сопругот на мој совет успеа да се извлечи од психичката криза во која имаше западнато....подсвеста е премногу моќна,и затоа како ќе ја програмираме така и ние ќе функционираме во секојдневието...... :clap: :)
     
    На GirlLove, Iva 94, maravillosa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. eticka

    eticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    85
    Сум ја читала МОЌТА НА ПОТСВЕСТА И ВО ТОА ВРЕМЕ И ПОСЛЕ ТОА , МИ СЕ СЛУЧУВАА МАЛИ ЧУДА ВО ПОЗИТИВНА СМИСЛА. пОСЛЕ И ЈА ДАДОВ НА ЕДНА КОЛЕШКА КОЈА Е СТАЛНО НЕГАТИВНА И ВИДОВ ПРОМЕНИ КАЈ НЕА, БЕШЕ НАСМЕАНА И РЕЛАКСИРАНА.но тие работи траеја само додека ја читавме книгата, не останаа во сеќавање како трајни вредности. Истото е и со СИЛВА МЕТОД, ФЕНОМЕНАЛНА Е, НЕ МОЖАМ ДА ВИ КАЖАМ КОЛКУ МАЛИ ЧУДА МИ СЕ СЛУЧИЈА СО МЕТОДОТ НА ТРИ ПРСТА И СО ПРОГРАМИРАЊЕ НА СОНОВИТЕ.ај да ви кажам неколку примери. Требаше да полагам еден испит кај професор кој се пушта на студентки , полагав писмено и и ме врати да ме допраша на само во кабинет после два дена. Леле, само што не добив шлог. НО во тоа време ја проучував Силва метод.Дојдов дома и вечерта направив медитација, испрограмирав според упатствата дека ќе сонувам сон кој ќе го запамтам, разберам и ќе ми даде одговор на мојот конкретен проблем. Сонував како одам низ населбата до некоја другарка, но немаше пат туку одев по стрмни тенки ѕидови ,внимателно , како по жица да не направам погрешен потег. Утредента станав и си го растумачив тоа на мој начин. Но чудото да биде поголемо, уште сабајлето дојде другарка ми од мојата населба која го имаше положено истиот испит. и го кажав проблемот, а таа не дочека да довршам, туку ми кажа дека и нејзе исто и се случило и отижла со татко и на полагањето во кабинет и кога професорот доаѓал испаднало дека се знаат со татко и, тој бил син на негов пријател од родниот град. потоа и ставил оценка без да ја испрашува.

    Дојде денот, отидов, влегов културно се однесував, тој почна несоодветно да се однесува и јас веднаш тивко го поздравив од татко и на другарка ми , реков дека сме кумови, дека од неговата книга која е навистина добра( инаку само е препишувана од странски автори) книга сум научила многу, дека е интелигентен и му се воодушевувам како на научник...Тој ме сфати и ми постави неколку прашања кои јас ги знаев за 10, но не ме ни слушаше. Ми стави 8 ми честита и ме испрати со зборовите: Колешке, многу сте интелигентна. Излегов и три дена мислев дека светот е мој.
     
  15. meandyou

    meandyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    353
    Допаѓања:
    195
    каков е тој метод со програмирање на соновите? како се вика книгата? :) ептен занимливо
     
  16. Angelinkka

    Angelinkka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    Моќта на потсвеста е голема, но јас често занам д аја викам Шесто сетило, искрено монгу си имам помоганто на тој начин. :D
     
  17. esperansa777

    esperansa777 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2012
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    1.858
    Пол:
    Женски
    сакам да ја купам книгата мокта на потсвеста,во една книжара била на намаление :) ,ама ми имат кажувано дека не била за секој требало да си поцврст карактер,така нешто,си викам да не стнам бетер ако ја прочитам :|
     
  18. Macedonian.Horse

    Macedonian.Horse Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2012
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    44
    Многу може да помогне една добра помисла, ,,Какви ти се мислите таков ти е животот". Има една книга од Старец Пајсиј баш добро објаснува за добрите и лошите помисли, би ја препорачал доколку повеќе сакате да научите за влијанието на лошите и добрите помисли врз животот на човекот. Не е потребно да се има поцврст или појак карактер, добра е за секој човек и помлад и постар и поискусен и почетник, позитивно допринесува за секого. Јас имам прочитано повеќе книги од Старец Пајсиј и многу ми се допаднаја и многу ми помогнаа. Моментално ја читам ,,Духовно Будење" исто така од Старец Пајсиј супер книга е. А ги имам и ,,Со болка и љубов кон современиот човек", ,,Да ја претвориш туѓата болка во своја" и ,,Совети за спасението во денешниот свет", повеќе теми од секојдневниот живот на човекот се разработени и за ској по нешто може да се најде што му треба. Поздрав.
     
    На SunnyGirl2, vitomir, rici.aaaaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. vitomir

    vitomir Нов член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    2.095
    Допаѓања:
    3.628

    Каде ги набавуваш тие книги и која цена се? фала
     
  20. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    Во моментов ја читам Боженствена медицина од Д-Р ПЕТАР Ј.СТАНКОВИЧ попозната како (МЕДИЦИНА ДИВИНА) Оваа книга во изминатите70 години одиграла многу важна улога.Таа им се потврдила како искрен и верен пријател на сите кои се нашле во каква било неприлика,телесна или духовна