1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колкава е моќта на потсвеста?

Дискусија во 'Психологија' започната од s-love, 15 март 2010.

  1. ccca

    ccca Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2013
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.205
    drztese sega ke ja iskoristam mojata potsvest za da navlezam dlaboko vo vasiot femina akaunt :rofl:
     
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  2. andreina

    andreina Активен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2015
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Veruvam vo mokta na potsvesta no taa tesko e da se kontrolira treba ne samo nesto da posakuvas tuku strastveno da posakuvas "ako nesto silno posakuvas celata vselena ke skova zagovor za da ti se ostvari..."izvadok od knigata
    "Stranecot"
    iskreno mnogu neverojatni raboti mi se imaat sluceno od pregolema zelba kon nekoi nesta eve ke spodelam vistinski primer so vas
    "koga bev mala bev mnogu grdo devojce iskreno osven majka mi i tatko mi nikoj ne me sakas duri ni baba mi i dedomi. Koga trgnav na uciliste pak nikoj ne me sakase i celo vreme bev nasocena kon zelbata da bidam mnogu ubava tolku strastveno ja nosev taa zelba so sebe shto zaspivav i se budev so nea. Cudo naednash koga vlegov vo 13 godina pocnav recisi preku nok da se razubavuvam pocnav da gledam lepotica vo ogledalo i kako rastev so sekoja godina stanuvav se poubava i poubava
    ne bese toa samo vo mojata glava tuku navistina se razubaveb, postojano pomegu drustvoto slusav komplimenti itoa ne obicni nego me klasificiraa kako najubava zarem ne e toa cudno?
    Site moi drugarki sakaa da bidat kako mene javno go komentiraa toa mi se voshituvaa i voodushevuvaa na ubavinata
    zarem ne e toa cudno zamislete, toa bese grdoto devojce koe nikoj ne go sakase
    Mi se slucile i losi raboti koj veruvam deka gi privlekov so postojan potsvesen strav no za toa ne bi sakala da zboruvam
    ima edna kniga "Tajna" ja napisale 24 poznati doktori,magistri,psiholozi,filozofi
    nakratko site misli so koj sto so godini se borev da gi otfrlam i da si dokazam deka vsushnost ne e taka i deka potsvesta saka da me zbuni vo knigava gi procitav pa se zaprashav dali sum bila vo pravo ili mozebi i na niv im fali nesto kako na mene...
     
  3. irrelevant

    irrelevant Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    8.326
    Не било тоа никакво чудо и не си се разубавела, него си почнала да веруваш дека си убава и така и си се гледала во огледало. А тоа што другите ти давале комплименти е затоа што си делувала самоуверено, пошто нели и така си се осеќала, а претходно верувам дека си била несигурна и затворена, па затоа дошло до тоа. Пошто нема поубав човек од оној кој верува дека е убав. А и општо нема грди луѓе, само некои се помалце, а некои повеќе убави.
    Не ја оспорувам моќта на потсвеста, верувам и јас дека е огромна, ама некако си ја сфатила можеби на погрешен начин.
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  4. andreina

    andreina Активен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2015
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Jas ne sum ja citala no sega ke imam moznost da ja procitam ke mi ja isprati edna dobra feminka sakam takvi knigi bidejki i jas veruvam vo mokta na potsvesta
    Koga bi vi pokazala slika za
    sporedba koga sum bila dete mozebi bi mi poveruvale
    zosto mislite deka pogresno sum ja svatila mokta na potsvesta
     
  5. andreina

    andreina Активен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2015
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Svesta i potsvesta vo mene postojano vojuvaat nesto sto ne mi izgleda razumno potsvesta go podrzuva jas nevelam samo za nesto ako posakuvas toa bese samo eden primer potsvesta ne bira dobra zelba ili strav so zelbite e polesno no sto e so stravot...
    So godini mi se nametnuvase misla deka majkami ke se razbole od rak i ke umre od strav postojano vo glava go gledav nejziniot pogreb za podocna da ispadne taka pa se prasuvam dali toa bese pretcuvstvo ili so mojot strav od pregolema ljubov kon nea da ne ja zagubam privlekov negativna energija?
    Knigata e napisana od 24 misliteli,naucnici,filozofi,doktori
    mnogu dobra kniga treba poleka
    vnimatelno da se cita.
    Imav problem povrzan so svesta i potsvesta vo vojna, imase raboti vo koj sto veruvav analizirajki go postojano zivotot
    svesta i razumot si imaat svoi stavovi no potsvesta moze da bide mnogu posilna od razumot
    vsushnost site raboti od knigata gi nosev vosebe pred da znam za taa kniga i koga podocna ja procitav se zaprepastiv kako jas da sum ja napisala
    Ne doobjasniv da ne bidam pogresno svatena dolgo idev
    na doktor mislejki deka takvite stavovi vo mojata potsvest se pogresni i treba da gi kontroliram i da dopustam razumot da si ja vrsi rabotata no ne bese lesno
    podocna duri ja najdov taa kniga
    Vo koja gi pronajdov moite stavovi i nametnati od potsvesta veruvanja za koi tolku vreme doktorkata me ubeduvase
    vo sprotivnoto, se borev na taa strana no podocna koga ja procitav knigata bev zbubeta kako tolku luge toest poznati naucnici, doktori , filozofi, misliteli da go dekat mislenjeto so mene i ja dadov knigata na doktorkata moja da ja procita mislam i taa bese zbuneta ili e vistina ili site tie se bolni kako mene
    temava e bes kraj
     
  6. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.683
    Допаѓања:
    97.953
    Пол:
    Женски
    Ако ја ставиме настрана судбината,тоа што ни е запишано во гените,начинот на живот...
    Моќта на потсвеста е многу јака.Кога нон стоп си ја сонувала мајка ти,болна и нејзината смрт,не сакајки си праќала информации во космосот за тоа.Тој „сфатил“ дека тоа е твоја преокупација.
    Она што си требала да направиш е да им забраниш за негативните мисли да те преокупираат,да те обземаат...
    Што „зрачиме“ тоа привлекуваме...
     
    На tina-63, Oneo, joy1 и 3 други им се допаѓа ова.
  7. andreina

    andreina Активен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2015
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Tocno taka i jas mislam deka e mozno toa i cuvstvuvam vina
    no mnogu e tesko da kontroliras nametnati mislenja sto gi predizvikuva stravot
     
  8. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.683
    Допаѓања:
    97.953
    Пол:
    Женски
    Си ја пробала техниката од 17 секунди?Или обична од срце молитва???Да ги отстраниш негативните мисли?
     
    На maravillosa, mackica1 и andreina им се допаѓа ова.
  9. andreina

    andreina Активен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2015
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Mnogu dobro si me svatila milo mi e poradi toa
    Ne kazi mi za toa
     
  10. vlatko spasovski

    vlatko spasovski Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Машки
    Книгата јаа имам прочитано преку 10 пати и прекрасна е. Така да благодарение на таа книга и на неколу примери мене ми беа отворени очите за многу работи кои ми се случувале порано а не сум ги гледал. Така да верувам во МОЌТА НА ПОТСВЕСТА и мене лично ме сврте за 360 степени......:)
     
  11. Leichka

    Leichka Активен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2014
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    8
    Затоа велат пази што посакуваш, може да ти се оствари. Дали свесно или несвесно го посакуваш моќта на потсвеста навистина функционира.
     
  12. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.253
    Допаѓања:
    124.714
    Луничка каква е таа техика од 17 секунди..пиши те молам....
     
  13. Oneo

    Oneo Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2014
    Пораки:
    2.746
    Допаѓања:
    17.555
    Пол:
    Женски
    Па потсвеста е моќна во секој случај и ако во моментот не не’ тера да направиме нешто тогаш верувајте ќе остане како спомен и во иднина некоја постапка ќе ја базираме на тоа „што се одвивало под површината“. Обично кога викаме дали да го слушаме срцето или разумот (најчесто во љубовта) викаме дека го следиме срцето но разумот во потсвеста знае да не мачи и јаде од внатре многу подоцна откако сме го направиле 'нештото'.
    Се разбира ова знае да биде и обратно. Потсвеста е базирана на собрани стравови, мислења, желби кои пловат под површината на тоа што отворено го мислиме и го правиме. Како и сантата мраз, потсвеста е 70-80 проценти од тоа што навистина се одвива во нашата глава додека свесниот дел е најмал и безначаен во споредба. Треба да се најде начин да се изедначат овие два процеса, но не само на кажување и правење на тоа што го мислиме потсвесно туку и контролирање и дисциплинирање на скриените (мрачни можеби) желби и мисли.
    Чудно но сепак вистинито - книгата „Моќта на потсвеста“ - Џозеф Марфи, ја имам читано, ме промени многу. Ме направи попозитивна личност, ми влеваше самодоверба, направи да гледам на посветлата страна на животот. Додека ја читав чуствував надеж, сила, бев моќна да ги сменам работите кон подобро, да се чуствувам подобро. Си велев - Јас можам!!
     
    На tina-63, mal.ecka и andreina им се допаѓа ова.
  14. maravillosa

    maravillosa Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2013
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    145
    Пол:
    Женски
    Бидејќи Луничка нема одговорено ќе се обидам јас да објаснам. Веројатно се работи за истата техника за која знам и јас. Всушност потребно е само 17 минути да мислиш позитивно. Но навистина позитивно без никаков страв и сомневање за твоите желби и потреби. Во тие 17 минути потребно е да ја почувствуваш среќата која би настанала како веќе навистина да ти се исполнила желбата. За тие 17 минути информацијата ќе биде примена и придобивката ќе доаѓа кон тебе. Одделувај секој ден по 17 минути верувам дека ќе ти помогне. :D :*
     
    На mal.ecka и mackica1 им се допаѓа ова.
  15. maravillosa

    maravillosa Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2013
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    145
    Пол:
    Женски
    И се извинувам касно видов дека сум згрешила па не можев да го поправам не треба 17 минути туку 17 секунди. Го пишував многу набрзина па сум згрешила.
     
  16. Kala22

    Kala22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2014
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    543
    Може и документарниот филм да го погледнете за Тајната,исто многу добро е објаснето и со примери преку кои можеш да сфатиш на кој начин всушност функционира сетоа тоа.Јас прв пат кога го гледав бев во еден навистина депресивен период и еден другар реши да ми го покаже,мислам дека како што го гледав филмот се повеќе сфаќав дека за голем дел од тие негативни работи сама сум виновна,односно сама потсвесно баш тие работи сум ги привлекла.Исто може да ја прочитате и книгата -Калуѓерот што го продаде своето ферари,исто добра книга која е напишана баш во тој контекст :)
     
    На Freya123, cooll и maravillosa им се допаѓа ова.
  17. elenkata20

    elenkata20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    241
    Пол:
    Женски
    Луѓе..Имам братучед и многу чудно се понаша..беше супееер до пред 1 год но откако доживеа *проблем* од страна на татко му ( кој пие ) мн е затворен не гледа вести , ако сака да јаде бара да му исечкаат, не држи нож, бега од реалноста се труди да остани позитивен но живее со страв и негативни мисли..посети и психолог но џабе се избацува на моменти, некои работи ги кажува пример : Се е тишина и тој ее така ?!, мислам кој е поводот и се смешка само мн ми е жал ако некој знае за што зборувам нека помогни како да го разведрам :\
     
  18. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.137
    Допаѓања:
    76.524
    Пол:
    Женски
    Викаш откако доживеал нешто... мислиш дека тоа е причина за таквото однесување? Чудно... мора да било некоја голема траума. Ако не му помогнал психолог, нека појде во манастир таму имаат света вода што чуда прави, којзнае, може ќе успее или побарајте од оџа, иако е тоа свештеник од друга вера, тие знаат се и сешто да излечат и на многу христијани им помогнале. Само тоа јас можам да кажам за тој случај, искрено жал ми е што дошло до тоа. Знам колку е сериозно.

    А во врска со темава за моќта на потсвеста, верувам дека се е во нашата глава, во нас самите и сами можеме да привлечеме или одбиеме нешто за да се случи или да не се случи. Сум читала книги за потсвеста кои татко ми ми ги препорача и сум се обидела со потсвеста да влијаам на некои нешта. Некогаш ми успева некогаш не. Треба да знаеме како со нашата потавест да влијаеме на нашиот живот. Ако нешто силно посакуваме навистина може да се оствари.
     
    На cresa-jagoda и rose60 им се допаѓа ова.
  19. elenkata20

    elenkata20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    241
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам на советот мила,но ни верува во гатачки баења и сл. И реков на стрина ми да оди кај жена да му гледа,да не му имаат нешто направено и он глупости ја сум ок ( се сили самиот себе ) а не пак др вера сепак благодарам..
     
  20. InWonderland

    InWonderland Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2016
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    420
    Пол:
    Женски
    "Моќта на Потсвеста" од Џосеф Марфи, баш е онака инспирирачка, особено за оние кои се сметаат за неуспешни, баксузи, и сл. Препорачувам да си ја прочитате, таа книга многу би ви помогнала за во текот на животот.
     
    На anakonda88 и Prijatelot им се допаѓа ова.