1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку ви е диоптријата?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Srckata28, 12 октомври 2019.

 1. Srckata28

  Srckata28 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  2.331
  Допаѓања:
  8.836
  Пол:
  Женски
  Не знам зошто ама многу често прашувам луѓе што носат наочари/леќи колку не гледаат. :rofl:

  Јас леќи не носам, ама наочарите ми се лево -1.75, десно -1.25. Еднаш се жалев колку лошо гледам и другарка ми со -3,-4 ме погледна вака. :^):^):^)

  Вам колку ви е?

  8-|8-|8-|
   
  На Мариаа., Peperutce1115 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 2. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  6.899
  Допаѓања:
  31.681
  Пол:
  Женски
  Хаха и јас знам да прашувам за диоптер :D

  Десно -1,5
  Лево -1,25

  Без наочарите, сум за никаде :worried:
   
  На Dream-Girl, Мариаа., T.e.d.d.y и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Keva brat

  Keva brat Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 октомври 2018
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  12
  -0.8 и лево и десно:|
   
  На Srckata28 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  7.829
  Допаѓања:
  58.882
  Пол:
  Женски
  0,75 и 1
  И мене често ме прашуваат кој диоптер али сметам дека е доста некултурно прашање и ми смета кога ќе ми го постават.
   
  На lolitaspurgatory му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.484
  Допаѓања:
  9.387
  Пол:
  Женски
  Јас со 0.5 смеам ли воопшто да се сметам дека имам диоптер? :D
   
  На Мариаа. и Srckata28 им се допаѓа ова.
 6. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  6.899
  Допаѓања:
  31.681
  Пол:
  Женски
  Кога не сум носела наочари не сум прашала никогаш, ама сега од кога носам, не сите, ама некои знам да ги прашам. Штом и јас имам иста мака, не сметам дека е некултурно :D
   
  На Rama, Peperutce1115 и Srckata28 им се допаѓа ова.
 7. Srckata28

  Srckata28 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  2.331
  Допаѓања:
  8.836
  Пол:
  Женски
  Ќути си и радувај се. :D
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Peperutce1115

  Peperutce1115 Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 јануари 2014
  Пораки:
  2.486
  Допаѓања:
  22.686
  Слепа сум, ништо не гледам без леќи или наочари. -2 десно и -2.50 лево.
   
  На Dream-Girl, A_star и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 9. Cherry333

  Cherry333 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јули 2019
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  6.700
  Пол:
  Женски
  Едното -2.25, другото -2.5. И јас ништо не гледам без помагало 8-|
   
  На Srckata28 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Cinnamon Bun

  Cinnamon Bun Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2017
  Пораки:
  399
  Допаѓања:
  4.720
  Пол:
  Женски
  I see I'm leading for now. :rofl:(facepalm)
  -3.5 левото и -3.25 десното. 8-|

  Ама носам леќи така да ретко кој ми ја знае маката :P
   
  На Rock\m/girl, Dream-Girl, Tan4ence и 2 други им се допаѓа ова.
 11. Just.do.it

  Just.do.it Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2019
  Пораки:
  658
  Допаѓања:
  1.778
  Пол:
  Женски
  Девојки јас имам - 1,25 цилиндар. И сакав леќи но докторката му рече дека не ми препорачува поради цилиндарот. Ваши искуства за ова?
   
  На Srckata28 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. T.e.d.d.y

  T.e.d.d.y Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.552
  Допаѓања:
  8.255
  Пол:
  Женски
  Исто и мене.
  Само што левото е 1.5 мрзеливо, а десното 1.258-|
   
  На cresa-jagoda и Srckata28 им се допаѓа ова.
 13. Fillia

  Fillia Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2015
  Пораки:
  431
  Допаѓања:
  1.555
  Пол:
  Женски
  -2 на двете 8-|
   
  На Srckata28 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Мариаа.

  Мариаа. Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2016
  Пораки:
  2.377
  Допаѓања:
  19.232
  Пол:
  Женски
  -1,25 едно,другото -1 цилиндар.
  Сега,после бременост може и повеќе,осеќам.
  Треба да идам да проверам8-|
   
  На Srckata28 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. moon1

  moon1 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2015
  Пораки:
  633
  Допаѓања:
  2.602
  Пол:
  Женски
  Десно - 1,25
  Лево - 0, 50
  Имам наочари, ама функционирам и без нив
   
  На Mantub и Srckata28 им се допаѓа ова.
 16. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.561
  Допаѓања:
  7.975
  Пол:
  Женски
  Мене наочарите ми се со цилиндар а леќите без, ама мал ми е цилиндарот -0,5, а си имаш и посебни леќи за астигматизам.
  Инаку левото ми е -1,5 а десното -2,00 и јас спаѓам во поќорите.:D
   
  На Just.do.it му/ѝ се допаѓа ова.
 17. LoveHope

  LoveHope Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2015
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  4.007
  Пол:
  Женски
  Десно - 5.5
  Лево - 4.5
  Ова пред година ипол. Не сум била на контрола во скоро време..
   
  На Dream-Girl, Srckata28 и Cinnamon Bun им се допаѓа ова.
 18. Elenpelen

  Elenpelen Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2017
  Пораки:
  160
  Допаѓања:
  547
  Пол:
  Женски
  -2,50 двете. Се ми е матно без помагало.

  Не ми пречи кога ме прашуваат за диоптер, а и јас си прашувам, не ми изгледа на некултурно прашање :^)
   
  На cresa-jagoda и Srckata28 им се допаѓа ова.
 19. Brunhilde

  Brunhilde Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2019
  Пораки:
  3.335
  Допаѓања:
  30.971
  Пол:
  Женски
  На левото око -4,25 а на десното -4,50.
   
  На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
 20. nightingale

  nightingale Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2012
  Пораки:
  350
  Допаѓања:
  2.773
  Пол:
  Женски
  Јас имам -0.5 цилиндар и носам мека леќа на тоа око со -0.25 појак диоптер. Како што ми кажаа за поголем цилиндар соодветно е тврда леќа.