1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку ви е диоптријата?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Srckata28, 12 октомври 2019.

  1. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Јас најмногу од стресови, а од стресовите имав хормонален дисбаланс и плус работа на компјутер и сè се собра и си го уништив видот. Ама мислам најголем виновник за мојот уништен вид е стресот, за жал.
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Од бебе имам страбизам, т.е левото око ми е мрзливо око:devil:
    Како мала ме носеа на вежби, ми го затвараа со завој и некои лепенки десното око, за да го вежбам левото, ама за жал немаше никакво подобрување во видот, освен што искривената црнка од окото ми се врати во нормала.
    Може не ми е голем диоптерот, ама јас навистина со левото око гледам многу малку, заборавив да спомнам дека диоптерот ми е на десното око, на левото немам, веќе не ми даваат:!: а диоптерот ми е 0.75, и да не се подречам, ама досега супер терав и без наочари, добро ме служеше и ова едно око:D
    Од срам како мала, од тоа што ми вршеа булинг и ме исмеваа, не носев ич наочари, одев по приватни специјалисти и на државна болница, леќи сакав, ама ми рекоа нема да ми се ич од помош, за операција исто, тоа требало во рано детство, ама во тоа време никој не се замараше да ме упати на операција:D
    Од пред една година почнав да си носам наочари, и пак не ми доаѓа умот, не ги носам редовно, ама гледам да ги носам барем кога сум на мобилен или на компјутер......

    Не знам колку и дали влијае стресот, ама јас искрено после толкав животен стрес низ кој поминав, не осеќам некои измени во видот:wasntme:
     
    На SummerGirl и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  3. Мејз

    Мејз Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2018
    Пораки:
    388
    Допаѓања:
    4.122
    Пол:
    Женски
    Исто и јас имам страбизам на лево око, за операција можеш и сега, нема врска возраста
    Барем мене така ми кажаа ама ми беше страв па не отидов
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Операцијата на мои години не помага да се врати видот, помага само да се корегира естетски доколку имам потреба, а јас како што кажав немам веќе искривена црнка уште од мала кога бев.
    Бев во Скопје во приватна клиника а и во мојот град ми го кажаа истото, операција за страбизам најдоцна до 10 годишна возраст се правело, за жал...
    Инаку камо да можеше, веднаш би отишла, ама тоа е тоа...
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.006
    Допаѓања:
    118.166
    Пол:
    Женски
    -1,75 десно со цилиндар
    -1,50 лево со цилиндар
    Без наочари-тешко, повеќе проблем ми прави цилиндарот (зашеметеност, главоболка и вртоглавица)
     
  6. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    -0.75 едното и -0.50 другото, но се зезам и не носам наочари и мислам ми е зголемен... Супер гледав, око соколово.. но по вториот пораѓај почнав матно на далеку да гледам и 5,6 месеци мислев од умор ми е така ... Дали на овој диоптер може леќи? Затоа што не можам да ги навикнам наочарите (facepalm) И дали сметаат леќите? Секој ден се вадат и ставаат? Ако се зезам и не носам наочари ке ми се дорасипува видот? Куп прашања :D
     
  7. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    @mariz можеш леќи нема врска диоптерот мислам.Ќе си земеш од месечните, јас Air optix користам (најдобри се од леќите) сабајле ставаш навечер пред спиење вадиш, е сега подобро да си земеш и наочари за по дома (се продолжува траењето на леќите така до кај месец ипол можеш да тераш со еден пар) имаше и леќи што не се вадат уопште месечни исто ама не сум користела такви.
    На почеток малку ќе ти биде тешко ставање/вадење ама се навикнуваш за неколку дена (долги нокти никако, ќе се изнамачиш со процесот уште толку)
    Откога се ставени не треба да се осеќаат на око, ако нешто те пецка, чеша и сл. или имаш нешто закачено на леќата т.е во окото (ќе ја промиеш леќата со физиолошки раствор или со тој што се чуваат во него) или се за фрлање ако ги носиш подолго време.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Kremcetooo

    Kremcetooo Активен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2020
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    11
    И јас исто имам таков проблем од стресови и аксиозност си го уништив видот :(
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  9. BlackSwan22

    BlackSwan22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2018
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Женски
    Dali znaete po kolku pari se lekite i dali treba da ti gi prepisat ili mozes na svoja raka?
     
  10. lale22

    lale22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2021
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    1.466
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Јас имам керка која има диоптер -6 на двете очи, веке има 18 години а и последната контрола бесе малку зголемен, ме интересира дали некој др. има вака да речам висок диоптер и кога да очекуваме да застани, без наочари или леки неможи да функционира.
    На сите контроли ни велат ке застани мегутоа еве дотука стигнавме и покрај редовни контроли менување постојано стакла. Поздрав
     
    На Moanka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. calm-girl

    calm-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2021
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    895
    Пол:
    Женски
    Левото 0,5
    Десното 0,75
     
  12. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Не знам :D
    Стварно не знам.
    Ми го сменаа пред пола година и појма немам кој е новиот :tmi:
     
  13. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Немам диоптрија. Се' уште. Што ми е многу чудно, ако земам предвид дека пред компјутер поминувам можеби околу 12 часа на ден.
     
  14. Ahoy

    Ahoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    9.176
    Допаѓања:
    37.949
    Пол:
    Машки
    +3.15 со +0.5 :)
    И без наочари гледам супер, ама го носам нонстоп за да не се влоши :D
     
  15. Polumaturantite

    Polumaturantite Активен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2022
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    4
    Здравооо, не знам дали е сооодветно прашањево за оваа тема, но бев на офталмолог и рече дека немам диоптер, ми ги проширија зениците и рекоа дека бил 1 на 2те очи но биле јаки очните мускулите и не се покажувал. Не ми даде очила, рече дека до 1 не се носеле поради тоа што не го сметале за диопттер, ми покажа неколку вежби со поенкало, што мислите, ако се прават редовнно (3 пати по 10) може да се намали? Знаете некој начин на кој може да се стопира иили намали диоптријата додека е мала!8-|8-|:):)