1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку компјутерот штети на видот?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Tanjamm, 14 мај 2016.

 1. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.085
  Допаѓања:
  7.618
  Јас мислам дека многу штети и носам антирефлекс очила. Вие што мислите и како го штитите видот од зрачењето на компјутерите?
   
 2. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.085
  Допаѓања:
  7.618
  Никој не пишал. Ајде ако има медицински лица нека пишат стручно на оваа тема.
   
 3. Црвче

  Црвче Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2015
  Пораки:
  132
  Допаѓања:
  563
  Пол:
  Женски
  Јас носам очила поради проблем со видот и истите имаат заштита од зрачењето на мобилните телефони и компјутерот. Не знаев дека се викаат антирефлекс, ако се такви. И дали навистина ги заштитуваат очите?
  Инаку повеќечасовното седење пред компјутер многу често ми предизвикува главоболки, болка во очите, поспаност итн.
  Исто така, мислам дека во денешно време мобилните телефони повеќе ни штетат. Прво бидејќи ги носиме насекаде со себе, па ни се достапни во секое време, а второ бидејќи кога користиме мобилен го доближуваме многу поблиску до очите отколку компјутерот.
  Што се однесува на насловот на темава, да, мислам дека зрачењето на технологијата и тоа како им штети на очите. Она "ќе си ги расипеш очите" што секојдневно го слушам е голема вистина.
   
  На cresa-jagoda и Tanjamm им се допаѓа ова.
 4. Јаневски

  Јаневски Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2015
  Пораки:
  913
  Допаѓања:
  1.903
  Пол:
  Машки
  Штети тоа што очите не се влажнат - забораваме да трепкаме до некаде, штети постојаното напрегање за фокусирање, штети лоша осветленост/поставеност во просторијата - на пример јак извор на светлина позади екранот, сето ова придонесува за појава на конјуктивит, печење, жежење, болки во очите, главоболки и слично.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.085
  Допаѓања:
  7.618
  Да така се викаат антирефлекс инаку како што се оптичарите желни за пари, не сум сигурна што се ставаат на луѓето. Дали и колку штитат, бидејќи има различни антирефлекси. Додека работам правам паузи за да ги одморам очите и се трудам да не бидам многу блиску до компјутерот. Инаку без компјутерот не се може во денешно време.
   
 6. anaja1

  anaja1 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.303
  Допаѓања:
  7.206
  Пол:
  Женски
  Нормално,штети:(
  Посебно оние игри:(