1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку пати сте дозволиле да ви биде погазена гордоста?

Дискусија во 'Психологија' започната од Peperutka-19, 13 август 2013.

 1. Peperutka-19

  Peperutka-19 Активен член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  64
  Допаѓања:
  13
  Колку од вас си ја погазиле сопствената гордост и поради која причина ? Тргнав од себеси , зошто многу пати сум си се потценила и погазила гордоста обидувајќи се да им игодам на некои друго или можеби зошто сум се плашела да изгубам некого и нешто.. Ајде да цуеме какви искуства сте имале вие ? :)
   
 2. K-pozitiv

  K-pozitiv Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2013
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  143
  никогаш не би си се спуштила ниво надолу за некој друг
  освен ако тоа навистина не го заслужил и ако не е спротивната страна во право :)
   
 3. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.962
  Допаѓања:
  75.644
  Пол:
  Женски
  Си дозволував неколку пати додека бев со бившиот. Си ја научив лекцијата после.
   
  На fallenangel му/ѝ се допаѓа ова.
 4. aspekti

  aspekti Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2013
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  Гордост е поларитет на СРАМ. Ако се фиксираме за некој од поларитетите тогаш ригидно (круто) функционираме и не е добро за нас. Сетете се на библиската: „Гордоста е грев“. Постои голема мудрост во тоа. Гордоста го храни егото, суетата.... А, кога правиме нешто за другите, а е спротивно на нашата потреба, тоа не е “погазување“, туку не сме во состојба да кажеме не, или да ја изразиме својата потреба. Тогаш се лажеме себеси дека сме ја погазиле нашата гордост, не преземјаќи одговорнотст за нашиот избор. Секогаш имаме избор да кажеме НЕ.
   
 5. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  13.595
  Допаѓања:
  42.641
  Пол:
  Женски
  За жал многу пати..некогаш свесно некогаш не.
  Сум си дозволувала себеси да си ја погазам гордоста до одреден степен за некого, бидејќи сум мислела дека во тој момент тоа е правилна одлука и дека утреден можда или не, би се покајала за тоа.
  За некои ситуации жалам многу и ден-денес, за некои не иако повеќето од нив завршувале лошо на моја адреса.
   
 6. Јаневски

  Јаневски Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2015
  Пораки:
  925
  Допаѓања:
  1.930
  Пол:
  Машки
  Многу пати ми била погазена гордоста, но тоа е една гордост - огромна.
  Немам кај да ја ставам, луѓето се сопнуваат на неа, дури и јас ќе се утепав еднаш...
  Затоа и ја имаат погазено.
   
  На CrazyGirl15 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  5.012
  Допаѓања:
  35.978
  Пол:
  Женски
  Гордост???
  Ха... Можеби за други работи се променив, ама гордоста секогаш ќе ми остане препознатлива особина. Во состојба сум да изгубам, ама не отстапувам од себе. Таа особина ме прави доследна на себе.
   
 8. butterflu

  butterflu Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2017
  Пораки:
  749
  Допаѓања:
  563
  Пол:
  Женски
 9. Iam.gjubre

  Iam.gjubre Активен член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  83
  Пол:
  Женски
 10. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  4.802
  Допаѓања:
  25.053
  Пол:
  Женски
  Само еднаш . Додека бев со бившиот дечко , дознав дека ме изневерил додека беше на патување од училиштето . Не поверував , а и тој не негираше ниту потврдуваше . Само ќутеше . Тогаш продолжив со него . Меѓутоа на лагата нозете и се кратки , па наскоро открив многу повеќе детали што не сум можела да ги замислам . Оттогаш , мојата гордост е поголема од Монт Еверест , па ко воли нек изволи , нека проба да ја погази .
   
 11. Anah

  Anah Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 март 2022
  Пораки:
  634
  Допаѓања:
  1.368
  Пол:
  Женски
  Гордоста многу пати но достоинството никогаш.:D
   
 12. Серотин

  Серотин Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 април 2022
  Пораки:
  989
  Допаѓања:
  2.372
  Пол:
  Женски
  Реално мнолгу пати. Порано мислев дека сум слабак со тоа што сум си ја погазила гордоста ама на овие години не го гледам тоа како слабост, само како лекции.
   
  На Anah и WildMk им се допаѓа ова.