1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку редовно посетувате гинеколог?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од black-angel, 26 август 2019.

?

Колку редовно посетувате гинеколог ?

  1. Редовно

    46 глас(а)
    56,1%
  2. По потреба

    29 глас(а)
    35,4%
  3. Често бидејќи се обидувам да забременам

    7 глас(а)
    8,5%
  1. smb asr

    smb asr Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    776
    Допаѓања:
    9.576
    Јас сум сексуално активна од 17ипол, а прв пат гинеколог посетив на 22 (иако на 20год имав спонтан, ни тогаш не појдов) и тоа дека имав кандида ( плус подолго чекав(facepalm) за да ми се влоши состојбата) и од тогаш од страв одам на секои три-четири месеци.Додека се излекував одев на секои 2 недели како што завршував со таблетките.
    Срам не срам сега му одам на докторот и викам онака дојдов на мала контрола.
     
  2. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.385
    Допаѓања:
    42.611
    Пол:
    Женски
    Јас одам еднаш годишно, за ехо и пап. Немам некакви проблеми или нешто невообичаено за да одам почесто. Во таков случај секако би одела колку и да треба. Па и понатаму кога ќе сакаме бебче и слично, секако ќе одам. :)
    Гледам многу чест случај е од постарите генерации, пример и мајка ми, одела на гинеколог само доколку имала проблем некаков, и за време на бременост и толку.
    А па исто познавам девојки кои го практикуваат истото.
    Личен избор, но според мене убаво е да се прават контроли. :)
     
    На candy.cane, Rama и Elisabeth им се допаѓа ова.
  3. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Еднаш до два пати годишно, рутински контроли.
    Прв пат посетив гинеколог на 16 години, ни јас не бев сексуално активна тогаш, ме пратија да ме видат на ехо затоа што имав проблем со акни.
    Запрепастувачки е колку девојки не посетуваат гинеколог, имам познаничка која немаше правено ни пап-тест и прв пат отиде на гинеколог кога остана бремена. Не е само она, ги има многу такви и тоа не е добро.

    Баш мислам дека гинеколошките проблеми се опака работа и често може да се случува нешто таму доле, а да немаме поим за тоа зашто не пројавило некакви воочливи симптоми. И најчесто кога ќе дојде ножот до коска, дури тогаш на жениве им текнува дека треба да се јават на лекар и да посетат гинеколог, а не треба така, без разлика дали се работи за девојка или жена.
    Некогаш моментот додека да излезе на површина некој симптом кој би укажал дека нешто не е во ред може да кошта по живот.
     
    На cresa-jagoda, Rama, Oxymoron и 3 други им се допаѓа ова.
  4. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.000
    Допаѓања:
    118.111
    Пол:
    Женски
    Извини што упаѓам-од каде знаеше дека спонтан си имала? Кога не си посетила доктор, па и кандида која долго траела?
     
    На cresa-jagoda, Bozica1980 и Peperutce1115 им се допаѓа ова.
  5. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.690
    Допаѓања:
    72.588
    Пол:
    Женски
    Да видиш дали е се океј, дали во матката е се супер, дали недај боже има некоја циста, миом, тумор. За овие работи некогаш нема симптоми, а може да пораснат повеќе и тек тогаш да направат поголем проблем.. и затоа се оди на 6м за ако ги фатиш, бар на време да ги фатиш. Познаничка немаше отидено со години и сега реши бебе да има и откри дека има миом доста голем на ептен незгодно место, па мораше со класичен рез на стомак да ја оперираат за да го извадат.

    Исто и со градите, мој совет бар едно ехо на 6м, година.

    Да! Треба да се прави редовна контрола онака! зар тоа не ви кажува матичен гинеколог? Папот и еднаш годишно (а мислам и еднаш на 6м) е бесплатен.
     
    На cresa-jagoda, candy.cane, Rama и 2 други им се допаѓа ова.
  6. smb asr

    smb asr Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    776
    Допаѓања:
    9.576
    Ме прашуваш за нешто што ме боли. Прво знаев дека сум бремена, и тоа го посакував, но ми се случија некои проблеми што ми делуваа, премногу стрес и нервоза и не сакам повеќе да пишувам за тоа.
    А кандида имав после долго време после тоа, можеби после година две ми се појави, и кога појдов на доктор тој ми кажа дека е кандида (пред тоа не ни знаев за што станува збор) и дека не било во ред да користам некои производи.
     
  7. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.700
    Допаѓања:
    14.237
    Пол:
    Женски
    Не доволно. За неколку денови сум на преглед, а претходно немав отидено година ипол. Знам, знам... за утепување сум. Огромна аверзија имам, а свесна сум колку е потребно да се прават редовни контроли.
     
    На candy.cane и Rama им се допаѓа ова.
  8. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    за ехото на гради сакав да прашам,јас знам дека кај матичен гинеколог се прави ама тој вика не на друго место се правело.
     
  9. Elisabeth

    Elisabeth Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2016
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    5.259
    Пол:
    Женски
    Ехо на гради на радиолог се прави и матичниот гинеколог треба да ти даде упат ако првиш на државно. Може и гинеколозите да прават, но не сите го имаат апаратот.

    Јас на гинеколог одам еднаш годишно редовно за пап, ехо и колпоскопија, бидејќи немам никаков проблем на толку и ми препорачуваат следна контрола, доколку се има некаков проблем се препорачува на четири или на шест месеци да се прави контрола.
    Исто и на ехо на гради одам еднаш годишно.
    Штета што кај нас е мала свесноста меѓу жените, посебно кај постарата генерација за редовна посета на гинеколог и ехо на гради, а многу состојби и болести може да се спречат и рано да се откријат при редовна контрола.
     
    На marchi-cool и Rama им се допаѓа ова.
  10. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.000
    Допаѓања:
    118.111
    Пол:
    Женски
    Се извинив и уште еднаш ти се извинувам што те прашав.
    Чудно ми беше зошто не си се јавила на доктор кога се случил спонтаниот, затоа и се вмешав.
    Немора да одговараш, ти си знаеш најдобро.
    Знам случаи кој имале спонтан, па мораа киретажа да им прават, затоа и се вмешав овде
     
    На cresa-jagoda и Rama им се допаѓа ова.
  11. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.690
    Допаѓања:
    72.588
    Пол:
    Женски
    Мене матичната ми направи, ама не секој матичен знае да гледа и не е обучен и за тоа, а за апарат незнам... Јас па мислам со тоа истото за ехо за на стомак ми правеше:?:. Матичната рече ако има нешто невообичаено ке ме прати и кај специјалист, но супер ми беше ехото.
     
    На cresa-jagoda и st2007 им се допаѓа ова.
  12. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Прв пат гинеколог посетив кога имав 19 или 20 години, не се сеќавам точно, тој период веќе бев сексуално активна, ама отидов поради продолжено менструално крварење, крварев околу 2 недели ама од срам не одев на гинеколог, се решив едвај и отидов, ме виде само на ехо и веднаш ми даде хормонски апчиња и ми стави некоја инекција и од тогаш почнав да се дебелеам, ама не е тоа темата.

    По некое време гинекологот ми направи ПАП тест, и излезе дека имам наводно Цин 1 и ХПВ вирус, па ајде одново проверки и еден куп пари, излезе дека се било океј, да не ме разберете погрешно, не дека ги жалам парите, ама два пати вака во рок од 10 години ми направија трауми дека имм Цин и Хпв, па ајде давај пари за на приватно во Скопје и таму се во ред, а резултатот не ми го кажуваа:x

    Имало периоди кога подолго не сум била на гинеколог, ама последниве три-четири години некако одам почесто бидејќи имам доста нередовен циклус, одам на рутинска контрола и да ми дадат хормонски апчиња.
    Ехо на гради досега не сум направила, сум му рекла повеќе пати на гинекологот, не ме упатува, не знам зошто:?:
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  13. 1992g

    1992g Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    999
    Допаѓања:
    9.624
    Пол:
    Женски
    Во сите случаи како твојот што ги познавам, добиле бебенце откако престанале да се обидуваат и надеваат, т.е умот го фокусирале на нешто друго. Пробај, може и се е до мозокот кој е неиспитан орган како контролор на сите други.
    Со истото се согласуваат и многу психолози.
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    Често. На секои 3-4 месеци.

    Склона сум на гинеколошки проблеми, а и ради миомот што го имам морам што почесто да го следам..
     
  15. Love 83

    Love 83 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    1.587
    Допаѓања:
    31.694
    Пол:
    Женски
    Прв пат посетив гинеколог некаде на 20 уште несвесна какви последици може да има нередовна контрола .
    Во последниве години ,само на контоли ,еднаш во годината .
    Е за ехо на гради ,сум малку не редовна .Сакав да прашам дали др. Надица во МАМА ,прави ехо на гради ?
     
  16. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    за ехо на гради (додека сме на таа тема да си прашам) има ли врска доењето или и покрај тоа што дојам можам да појдам? Или сепак не... :^)
     
  17. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    Многу е лесно да се каже да го контролираш мозокот, и јас на друг би дала таков совет, доколку немав осетено на своја кожа.
    И ајде како да го контролирам мозокот, кога најголема желба во животот ми е да станам мајка. А ете небива
     
    На tina2018, Alishan30 и EuHenIa им се допаѓа ова.
  18. ел1919

    ел1919 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2017
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    272
    Прв пат бев на 20години немав мака онака отидов правев ехо пап и микробиолошки.Ме исплашија со папот нешто имаше правев типизација добро испадна и од тогаш идам на 6-7месеци.
     
  19. Ursi

    Ursi Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    1.351
    Пол:
    Женски
    Јас одам еднаш годишно бидејќи го користам хормонскиот прстен и одам заради контролата и рецептот.
    До сега не сум имала проблеми.
     
  20. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.690
    Допаѓања:
    72.588
    Пол:
    Женски
    Не треба да доиш, има врска, каналите се полни со млеко. Кога ке престанеш и ти секне млекото тек тогаш ке одиш. Јас кога бев во левата града во еден канал имав уште млеко (а не доев тогаш веќе повеќе од година).
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.