1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку се здрави јајцата од препелица?

Дискусија во 'Алтернативна медицина' започната од causevsku777, 11 јуни 2011.

 1. causevsku777

  causevsku777 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 септември 2010
  Пораки:
  106
  Допаѓања:
  12
  здраво сакам да се советувам во последно време и давам на ќерка ми секое сабајле по 1 јајце од препелица,живо, а и ние дома си ги јадеме по 2 дневно.
  Па сакам да знам дали се здрави,што,како и колку? Ако има и некој медицински да советува. Фала позз

  Колку се здрави јајцата од Препелица?

  Јајцата од Јапонска препелица се природен енергетски извор за спортисти и физички работници, високо протеинска храна за децата во развој, лек за стари и за болни луѓе.

  Хемиски состав

  74,6% вода
  13,1% белковини
  11,2% масти
  1,1 % минерали

  3,2 mg железо
  2,2 mg фосфор
  0,5 mg калциум

  300 IЕ витамин А

  0,1 mg витамин B1
  0,8 mg витамин B2

  0,5 mg витамин В6

  Богати се со есенцијални амино-киселини (метанин, лисин, финиланин и др)

  Значи содржат 5 пати повеќе фосфор, 7 пати повеќе железо и 10 пати повеќе витамини од обичното кокошкино јајце. Го нарекуваат енергетска бомба иако има само 15 калорИ

  Ова се болестите кои можат да се лечат и број на свежи јајца потребни за една терапија:

  1. Регулирање на крвна слика 60
  2. Отстранување на нервна напнатост 60
  3. Регулирање на столица 120
  4. Чир во стомакот 120
  5. Регулирање на притисок 240
  6. Отстранување на холестерол 240
  7. Регулирање на шеќер 240
  8. Артериосклероза 240
  9. Мигрена 240
  10. Туберколоза 240
  11. Анемија 240
  12. Срцеви болки 240
  13. Нервни пореметувања 240
  14. Пост оперативно 240
  15. Тежок облик на асма 1080
  16. Тумор на мозок и дебело црево 1080
  17. Разубавување на тенот 180

  За возрасни од 4-от до 5-от ден се пијат по 3 изматени јајца да се навикне организмот, а потоа по 5 јајца до крајот на терапијата.

  За деца до 2 год. - 2 јајца на ден
  до 5 год. - 3 јајца на ден
  до 10 год - 4 јајца на ден

  Јајцата да се пијат изматени, или како фрапе, во комбинација со мед и ли со сезонско овошје пола час пред доручек, на гладно.

  Јајцата се чуваат во фрижидер (1-4 степени целзиусови) до 60 дена и се конзумираат живи.
  ОВА ГО НАЈДОВ НА ИНТЕРНЕТ? МИСЛЕЊА?
   
  Последна измена од модератор: 3 октомври 2018
 2. antica20

  antica20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  28
  Колку се здрави јајцата од Препелица?

  Многу убаво напишано само што никаде не прочитав дека токму овие живи јајца се извор на салмонела
  па така обидувајки се да „ превентираш “ и да живееш „здраво“ уствари се изложуваш на поголем ризик.
  А дека ги има сите тие корисни работи не верувам
  бидејки јајце како јајце што и како има во него зависи од исхраната
  а се хранат со исти концентрат како и кокошките, значи многу поевтино ке биде да си пиеш обични јајца од кокошки.
   
  На bubica13 и Jojoba им се допаѓа ова.
 3. At.ena

  At.ena Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  119
  Допаѓања:
  32
  Колку се здрави јајцата од Препелица?

  Овие јајца мајка ми му ги даваше на брат ми да ги пие кога беше мал,му ги ставаше и во млеко и мислам дека многу се здрави.
   
 4. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.924
  Колку се здрави јајцата од Препелица?

  Имам слушнато дека многу се здрави, знам дека некој ги пиеше,ама не се сеќавам кој.
   
 5. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.456
  Колку се здрави јајцата од Препелица?

  A кај можат да се најдат и цена??? и големи се ко кокошкиниве или?? :?:
   
 6. MacaLove

  MacaLove Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  2.399
  Допаѓања:
  6.337
  Колку се здрави јајцата од Препелица?

  Ги има по маркетиве поголеми, и на пазар исто. :)
   
  На ludoto19 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. causevsku777

  causevsku777 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 септември 2010
  Пораки:
  106
  Допаѓања:
  12
  Малечки се ептен, за разлика од големите и се движат од 7 денари до 10 ден. 1јајце.
   
  На ludoto19 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Hannah

  Hannah Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2011
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  0
  Кога бев малечка татко ми инсистираше да ги пијам, па ми ги ставаа во млекото и јас си стекнав таква навика па сега обавезно си ги ставам во млекото :) :) :)
   
 9. peperutka87

  peperutka87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  764
  Допаѓања:
  535
  Пол:
  Женски
  Pijam redovno i sum mnogu zadovolna gi poracuvam od eden covek sto im farma ,bidejki mnogu e vazno d abidat taze za da imaat pogolem efekt :)
   
 10. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.752
  како помала пиев матени јајца од препелица-ко бозем за подобар имунитет |( :D
  и тоа со месеци, мајка ми ги матеше и ми беа :puke:
   
 11. anuskaNESTLE

  anuskaNESTLE Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.979
  Допаѓања:
  7.104
  Бев кај Цвета Динева нутриционист е таа, сакам да ослабам, почнав да одам кај неа, ме стави на здрав режим нормално. Во појадокот ми влеваат и јајцата од препелица, 3 јајца, изматени, потоа си цедам 1 лимон и 1 портокал, и додавам 300 мл вода, тоа заедно го матам на машинката за нес, и прекрасно е за пиење, јајцата не ни се осеќаат. Премногу се здрави, и помагаат во се тоа што пишува на првата страна, се препорачува на сите да пијат насабајле, исто вака, како мене, значи не може ништо да ти стане фала богу, и не е исто како јајцето од кокошка, ова е многу помало, али доста поздраво :)
   
 12. eci.sk

  eci.sk Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2011
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  89
  Пол:
  Женски
  Јајцата од препелица се одлични .. Јас како мала пиев , мајка ми ми даваше по 1 јајце... А сега пред една недела почнав пак да пијам , таму пишува на почетокот по 3 а после тоа по 5 јајца... Меѓутоа неколку дена пиев по 3 со млеко и мед мешано, и почнав да нејадам, ми се гадеше цело време, имав киселини и тежина во желудникот...И престанав да ги пијам , и сега немам проблеми со ништо .. Така да незнам што да правам, ке почнам по едно да си пијам па ке видам како ке ми биде... Иначе многу се здрави ...
   
 13. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.456
  а може ли да се варат овие јајца??
   
 14. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.333

  Вари ги, пржи ги ако сакаш, јајце е, ама со варење се губи дел од хранливите материи
   
 15. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.456
  ги сварив, ги изедов супер беа превкусни!
  па ги имаме дома, за џабе да не стојат :D ко џамлии се :rofl:
   
 16. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.567
  Допаѓања:
  80.640
  Пол:
  Женски
  Добри се и за имунитетот и крвната слика, брат ми ги јадеше едно време и имаше мноогу подобрувања. :)
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. anaja1

  anaja1 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.527
  Допаѓања:
  7.421
  Пол:
  Женски
  Еве како изгледаат:hai:
  И јас почнав да ги користам,трет ден:!: 15078568_10206586815384031_8446947723950867163_n.jpg
   
 18. BigMisterP

  BigMisterP Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 април 2015
  Пораки:
  88
  Допаѓања:
  101
  Ниедно јајце не е здраво ако го јадеш секојдневно. Холестерол си е холестерол.
   
 19. anaja1

  anaja1 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.527
  Допаѓања:
  7.421
  Пол:
  Женски
  Имам познати луѓе што успешно го намалиле холестеролот,а и ја подобриле крвната слика:)
  Само кажи,недаја Боже да имаш проблем,се ќе пробаш:hai: