1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку сопругот си ги врши неговите должности околу домот?

Дискусија во 'Брак' започната од wolf4e, 23 јули 2010.

  1. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.457
    Допаѓања:
    127.307
    Ѕирни низ мојот прозорец. Јас живеам со добро воспитан маж, на кој мајка му му објаснила дека треба да си ја чува жената и да и помага во се. Не му е срам да среди и исчисти и знае да направи се за домот да е среден. Според тебе, мојот е измислен, не постои.

    Мене ми беше важно да живеам со маж кој нема да очекува од мене да му бидам мајка, да му чистам, перам и готвам, туку рамноправен партнер и со таков одбрав да живеам. Ниеден маж не е до толку глуп да не може да смете, измие садови, избрише прашина, здипли алишта и раскрене маса. Ако мајка му не го воспитала да биде домаќин, тогаш жал ми е ...
     
    На senjorita-v, Umbrella22, CameliaMiller и 10 други им се допаѓа ова.
  2. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.325
    Ovde nebese spomnato nicie ime. Ve molam kulturno, bez navredi. Ova bese samo sovet na edna mada nevesta.
    Se izvinuvam ako nekoj se pronajde vo textot.
     
    На Bufi му/ѝ се допаѓа ова.
  3. flowersss

    flowersss Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    Не гледам ништо срамно во тоа сопругот да помага во домашните обврски околу куката,немора ручеци да прави но одредени работи може да ги изврши.
     
    На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.895
    Голема разлика прави тоа дали живеете сами или со родителите. Постои еден вид срам да го видат момакот родителите со крпа или правосмукалка во раце, посебно ако до вчера оделе по него како мало дете. Погледи и коментари како невестава за миг машкоста му ја зела го фрустрираат малку па затоа избегнува или барем гледа да не го видат :D Така барем беше во мојот случај тоа кратко време што живеевме со неговите. Сега кога сме сами дали не работи по дома, нема машки женски работи, до алишта, садови, готвење, се што треба. Но сепак треба да му кажеш. Сам да му текне дека треба машина да пушти или да подзачисти малку, тешко. Да не претерувам, доста е и толку :nod:
     
    На toogood, galapce, Cka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Bufi

    Bufi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    647
    Zenicki, poleka, bez napadi, bez navredi, oti nikoj nikogo ne navredi! Sekoj brak si e prikazna za sebe! Mojot mozebi ne e mnogu vreden po doma, no za drugo pak mi e sosema ok, duri i predobar(ne mislam samo na sex, tuku na drugi opsti raboti vo brakot), na nekoja druga pak e obratno, No site znaeme deka sovrsenstvo ne postoi! Sekogas nesto nedostasuva! Mojov mozebi ne mi pomaga mnogu oti ima premnogu odgovorna rabota i za istata mnogu patuva, stanuva sekoj den vo 4h, odi vo druga drzava raboti i se vraka, pa koga ke dojde samo jade i ne e sposoben za nisto! Go razbiram i se dodeka mozam ke rabotam, eve sega sum bremena pa mi pomaga dosta, na moe iznenaduvanje! I se nadevam deka so bebusot toa ke prodolzi da se primenuva!
    I izvini Cka, ama ako nekoj ne raboti po doma neznaci deka e NEvospitan!!! nekoj raboti po doma ama odi po drugi, pie ili zenata ne ja ferma, i toa ne e dobro!Jas pak toj problem go nemam! Mene fala mu na Gospod me pocituva, saka i najvazno mi e sto si legnuvam so mir i ispolnetost, bez grizi, Sekoj brak si ima svoi vrednosti i nedostatoci, a onoj koj ke kaze deka ima sovrsen brak-se laze!!!
     
    На toogood и flowersss им се допаѓа ова.
  6. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.874
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    ^Сеа излезе тие мажи што помагаат по дома одат по други жени и не си ги фермаат сопругите:D мала шала
     
  7. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.457
    Допаѓања:
    127.307
    Буфи, за мене е домашно невоспитание да не си креваш алишта, да не си ги измиеш садовите во кои се јадел, да не си сметеш и да не се грижиш за сопствениот дом, а притоа да имаш жена која ке чисти зад тебе. Лошо воспитување е да не се грижиш за сопствениот дом, а да чекаш од жената да го направи тоа зад тебе.

    Нормално, ако мажот работи 12 саати на ден, а жената седи дома, тогаш во ред е сама да ги врши работите низ куќа. А ако двајцата работат, а него круната ќе му падне ако измие садови, а жената се да прави - тогаш освен воспитување, му треба и стап што не си ја чува жената.

    Да, сите мажи имаат маани. Ние бирами со какви маани ке се омажиме. Јас недомаќин не би зела за маж. Не сакам да бидам нечија чистачка и домакинка, да носам плата дома, да чувам деца, а он да прди на каучот и да гледа дали фанал на спортска. Тоа е основно непочитување на жената. Џабе ми се златни ланци и прстени, џабе му е убавина, џабе му е секс. Ако не ме почитува, тогаш нема зошто ни јас него да го почитувам. И не, нема да бидам од тие жени, добро е, не пие и не ме тепа, арен ми е мажот. Не, не е арен. Моите криетриуми за сопатник во животот се повисоки.
     
    На CameliaMiller, mims-89, Bozica1980 и 9 други им се допаѓа ова.
  8. Bufi

    Bufi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    647
    Ne rekov deka site tie mazi odat po drugi zeni, tuku deka NEKOI....i ne mi go izvrtuvaj napisanoto, izvini!!!
     
    На toogood и galapce им се допаѓа ова.
  9. Bufi

    Bufi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    647
    Neznam dali jas loso se izraziv uste na pocetokot ili pak sum loso razbrana, ama pak ke napisam zasto cuvstvuvam potreba da se opravdam od site osuduvanja na koi naidov, a smetam deka sepak nemozat da mi se prepisat za mojava sostojba doma!!! Maz sto ne pomaga mnogu ne znaci deka ne kreva zad sebe i deka ostava se kako ke stigne ili deka se srami, ziveeme sami, jas sedam po cel den doma, ucam, a on ide raboti i go nema po 14 saati doma,oti raboti vo dr drzava! I maz mi usisava, i nekogas mie sadovi( a cinijata vo koja jade vednas posle jadenje si ja mie, ama samo cinijata), i maz mi izvrsuva doma svoi obvrski, i normalno koga moze ne ostava se na mene!
    Mislev za rabota po doma, deka definicija vi e sekogas da raboti se i sesto, ramnopravno ko zenata! Maz mi ne izvrsuva tolku mn raboti po doma ko jas, ama ima pricina za toa! I nekoj drug da vozi sekoj den po 400km i da raboti po 8-9saati sigurno ne bi pomagal doma! Toa sto sekoj den mi doadja doma a ne saka da prestojuva tamu dovolno mi kazuva kolku mu nedostasuvam stom go pravi toa zrtvuvanje! Deca uste nemame i ne rabotam, sto znaci ne skapuvam od rabota! Ete toa e realnosta moja vo momentot, sekako deka ke se smeni koga ke pocnam i jas so rabota, ama ne sakav da mislite deka imam nevospitan maz ili parazit pokraj mene, zasto ne e taka! Zadovolna sum od brakot, go pocituvam i ne se kaam ni malku sto se omaziv za nego!!!
     
    На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
  10. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.874
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Не извртувам ништо туку се работи за шала, затоа и нагласив дека е шега колку да се насмееме.

    Оти прво се пожали дека не ти помага во ништо, па после епа ај добар е... :?:
    И јас сметам дека мажите не мора да бидат вешти кулинари ама они што не си собираат по себе се невоспитани од тој аспект.
    Татко ми на пример е од друго време и неговата мајка не го галела и собирала по него и се гледа и по него како никогаш не остава неред и знае и да поправи се низ дома и да раскрене и собере..
    Од друга страна мајка ми премногу ги има разгалено браќата со тоа што дури и во кревет кафе носи, ќе јадат и ќе станат како да се во хотел.. Јас кога почнав да живеам со нив на студии и кога немаше мама да ни собере по нас, мака измачив и многу кавги имавме за да почнат да се однесуваат како што треба оти платена слугинка не сум а и не верувам дека било која жена би сакала така да оди по маж и.. Па сеа мијат садови , раскеваат маса, чистат со правосмукала. чистат и тоалет и пуштаат машина односно се грижат за домот оти нема некој да собира по нив.
    За тоа превоспитавање идните снаии слободно можат да ми заблагодарат.:rofl:
    Генерално мајките денес ги разгалуваат децата, па мажите кои живееле сами се оние кои најчесто помагаат и по дома оти се навикнале да се грижат сами за себе и дека домот магично сам по себе нема да се исчисти, го приметувам и тоа кај дечко ми. А они кои од дома одат со невеста директ, најчесто очекуваат традицијата да продоложи и сопругата станува замена за мама. Нормално жената секогаш може да постави нови правила на игра.:D
     
    Последна измена: 19 јануари 2015
    На Umbrella22, CameliaMiller, Doozy и 5 други им се допаѓа ова.
  11. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.397
    Допаѓања:
    60.818
    @Bufi јас те разбрав и се согласувам со напишаното. Сега нормално дека ако еден, во случајов мажот скапува на работа нема да очекувам тој да ми вклучува машина и простира алишта. Или па друго да работи по дома, ако веќе јас сум тука. Сепак бракот е тимско работење, и тоа не мора да значи дека секогаш исти работи мора да ги правиме.

    Ама се согласувам и со @Cka , демек ако сум скапан од работа, доаѓам дома, се соблекувам кај што ми текне, чорапи фрлам насред соба, гаќите некаде на патот до купатилото, а жената да оди по него и да собира, тоа не го оправдувам. Сепак тоа е повеќе ставот и (не)воспитување на мажот отколку ете изморен сум, а ти си дома. Автоматски жената му доаѓа ко слугинка.

    Кај нас дома, мм ми помага. Мислам и зборот помага дали ќе е соодветен, бидејќи ние навистина некако спонтано си ги поделивме работите. Каде кој се пронајдел :lol: Тој знае и да усиса и да измие садови, и се да направи ако така му се падне, ама ете претежно си пазарува, фрла ѓубре, направи и ручек, не толку често, зависи од обврските, ама нема нешто што не го направил. Кога е дома, па и посебно сега кога сум бремена знае и сам да праша што треба да ми помогне. Мада и јас самата му кажувам дека треба нешто да се направи.
    Ама тоа некако доаѓа спонтано, со годините, со зголемување на обврските, навистина стануваме ко тим. Сега имаме дете, бремена сум, свесен е дека имам потреба од додатна помош и се активира. Што знам, се е до човекот, мојот маж никако не е типичен Балканец, можеби бидејќи и самиот беше одвоен од дома многу време. Живот, искуства, се прави своето.
     
    На Doozy, Bufi, Giovanna и 4 други им се допаѓа ова.
  12. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.442
    Допаѓања:
    47.976
    Пол:
    Женски
    Да бидеме реални има многу мажи кои уште од дома се (не)воспитани дека во едно домакинство готвење и перење се работи кои ги врши жената а дома мажот носи пари. Баш пред неколку години имав дечко кој функционираше на тој принцип да не знае сам јајца да си спржи и еднаш уз муабет коа ми реков -ЕЈ татко ми праи ручек да ручаме па ке искочам да се видиме, 2 дена се чудеше и се крстеше како тоа може татко ми да готви дома при жена (мајка ми) . Има многу мрзоволни мажиња со балкански менталитет учени уште дома дека ако фати крпа во рака или недај боже пегла готово ке стане папучар најголем во маало.

    Лично не сакам да ми помага туку сакам тимски и заедно да ги вршиме домашните работи бидејки тој дом колку е мој толку е и негов. Не е хотел па коа ке дојде дома да има кој да му готви да му пере да му чисти па тој ко стопан некој да дреме пред телевизор со пивото во рака и фудбалот на тв.Впрочем ужасно иритантни ми се такви мажи и мислам дека никогаш не би можела да бидам со некој таков.
     
    На CameliaMiller, mims-89, Bozica1980 и 6 други им се допаѓа ова.
  13. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.457
    Допаѓања:
    127.307
    Буфи, нема потреба да се правдаш. Не зборуваме за личен живот, туку за ставови. Јас пишав дека ако жената не работи, тогаш треба да и е чисто дома, да нема што да прави мажот по чистење, како што правиш и ти. Тогаш па срамота е тој 12 саати да работи, а ти да чекаш да дојде да ги испере алиштата.

    Ама во случај двајцата да работат, е тогаш, срамота е мажот да чека од жената да му зготви, принесе, измие, испере и среди се, а он да лежи. Различни ситуации се.Тажно е маж да не знае да смете, да пушти машина за перење, да избрише прашина и да испржи барем 2 јајца.
     
    На Annath, mimiiiii и Daydream им се допаѓа ова.
  14. Bufi

    Bufi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    647
    E sramota e seto toa normalno, se slozuvam! Mojov sam si pere za rabota sto mu treba,...ama vo red e, ajde sega nema da raspravame krivi drini tuka, sekoj si ja znae sopstvenata sostojba doma! Rekov mozebi i jas loso opisav, mozebi i nekoj pogresno malku razbra pa dojde do nedorazbiranje!, Momentalno ni e takva sostojbata doma jas sum doma, on e po celi denovi na rabota i normalno e jas da rabotam se!
    Eve sega sum na kraj so bremenosta i navistina mi stanuva tesko, a on sega dojde od rab i mi veli da ne stanuvam se sto treba on ke zavrsi! Toa mi znaci kako i na sekoja! Ja isto koga idam za Makedonija on ostanuva sam doma so denovi i se sam si raboti, toa edokaz deka znae i moze, samo verojatno obrvskite ovaka mi gi ostava mene zasto jas sum slobodna!, toa e toa, ajde prodolzete drugo da komentirate , dosta so mene, se izmorivme site:P
     
    На Annath, toogood и Cka им се допаѓа ова.
  15. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Трудна си, не се нервирај, мисли на бебето.поздрав
     
    На Bufi му/ѝ се допаѓа ова.
  16. НаталиЛили

    НаталиЛили Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2014
    Пораки:
    1.389
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Помага и тоа многу, ама само кога сака и се разбира кога има време.
    Некогаш со денови ништо не чепка, по дома, ама пак затоа низ двор се он работи.
    Еве сега е дома и во се ми се наоѓа, без јас да му спомнам.
    Мие садови, поминува со правосмукалка секој ден, носи дрва, пали оган, ми помага околу ручекот и најважно од се поминува многу време со малата и ми помага за хранење, бањање, што за првото не беше случај.
    Ја шета секаде, во продавница, на кафе, низ двор.
    Јас за тоа време завршувам други обврски.
    Некогаш знае и прашина да избрише (кога сум кај моите подолго).
    Машина не пушта, алишта не простира, не собира, не дипли, кревет не мести, чорапи фрла кај ќе му текне (што многу ме нервираа), ама сепак не ни очекувам сите работи да ми ги среди тој.
    Јас во работите низ двор воопшто не помагам, а ги има многу со оглед на тоа дека живееме на село, а немам ни време. Може само да пометам и да усисам во колата.
    Така да задоволна сум и за ова што ми помага, што воопшто не е малку и сум му многу благодарна.


    ЕДИТ
    знае да месува зелник и прави прекрасна пица.
    Свекрва ми еднаш го виде како месува и искоментира дека не бил нормален :D8):^)
     
    На Annath, toogood, leona83 и 4 други им се допаѓа ова.
  17. Val-Dim

    Val-Dim Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    1.760
    Допаѓања:
    61.088
    Бре,бре свекрвиште (n)- синчето срамота било да меси:@!!! Среќа мојата го фали и охрабрува мм да готви (y)!!! Инаку од домашни работи само во кујна го пуштам да прави што сака!!! Прави поубави чорби од мене, а и прекрасно знае да меси - пица, пастрмајлија, леб... За другите домашни работи не му давам да ми се меша - се ќе биде „машки“ средено :D!!!
     
    На <3 pleza4e <3, Annath, toogood и 4 други им се допаѓа ова.
  18. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.408
    Допаѓања:
    5.364
    Jas mozam da se pofalam deka mm mi pomaga i toa mnogu. Pred se e grizliv tatko sto mnogu mi znaci uste pravite denovi znaese ponekogas da stane nike i da mu smeni peleni deň denes toj mi go banja e te merak mu e. Koga treba za doktor ili e bolno maloto toj e so nego. Ok takvi ni se rabotite koj moze toj pomaga. Znae da mesi pravi odlicni pici i pastrmajli znae i ne se srami da uzmierenia sadovi koga jas sum preokupirana so malito znae da usisa i sekogas zaedno čistíme niz doma. Ste ne da go falam no vo toj pogled stvarno mi se pogodi fínskom covek pred se za se da sredime i da imame slobodno vreme zaedno site trojica da si go pomineme .
     
    На mims-89, joy1 и Cka им се допаѓа ова.
  19. makgirl

    makgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2015
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    2.104
    Пол:
    Женски
    Koga gji rodiv bliznackite imav golema pomos od nego a i dene denes imam dali za decata dali za kukjata
     
  20. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Mm mi e najgolemata poddrska vo zivotot. Mi pomaga vo se, osven sto ne mie sadovi:).