1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку сопругот си ги врши неговите должности околу домот?

Дискусија во 'Брак' започната од wolf4e, 23 јули 2010.

  1. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.948
    Допаѓања:
    20.770
    Не @Mantub не го жалам ич мојот,дури кажав дека многу,многу повеќе работи по дома од мене.
    Обично кога се дискутира за помагање/работење по дома најчесто се коментира усисување/готвење/прашина,па излегува мажот и "помага" на жената,а за тоа што жената му " помага" на мажот поретко се дискутира.
    Има жени кои очекуваат мажот да готви и да усисува,ама они не носат и редат дрва зошто тоа не е нивна работа.
    Честопати гледам како мажот сам носи и реди 10м3 дрва,ама жената си гледа серии или си пие кафе,зошто тоа е тешка машка работа,а нели и она ќе сака да се грее. Не сакав да давам пример,одма излегува водиш ред на други,па затоа и сакав да подискутираме.
    Секоја обврска во домот е заедничка,освен ако партнерот од здравствени причини не може да ги извршува.
     
    На crazylady, tina2018, Ladybug98 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.971
    Допаѓања:
    260.981
    Во реалноста, "женските" обврски се секојдневни обврски, не е дека баш секој ден се кречи или не знам, тросед по скали се носи.

    За твоите примери ќе кажам, за кречење - молери, мада и јас сум кречела повеќе од еднаш во животот до сега, косење трева - двор немаме, кај моите татко ми коси, ама мајка ми па копа се' живо, кола переме во перална, дома не переме, сијалица знам да сменам, всушност се' со струја повеќе од него знам, мебел знам да преместам, се грееме на парно па немаме дрва цепење, редење, носење итн., гума на кола знам да сменам, кола сама на сервис и на регистрација носам, единствена строго "машка" работа е од највисокиот дел од шкафот да ми симнува работи, јас сум толку ниска што ни скала не ми помага :D

    И да, се' можам, од се' што наброја жими дрва не сум цепела, се' друго знам, но едноставно не ми се исплати да перам јас кола кога 200 денари е перење, пример.
     
    На senjorita-v, Dust, thelittle17 и 3 други им се допаѓа ова.
  3. Anita Nikoloska

    Anita Nikoloska Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2021
    Пораки:
    378
    Допаѓања:
    496
    Пол:
    Женски
    Мене сопругот многу ми помага и околу бебињата и околу домот и понекогаш околу работата, ама и јас нему му помагам во некои работи.
     
  4. Elena878

    Elena878 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2020
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    367
    Пол:
    Женски
    Повеќе од мене
     
    На Anita Nikoloska му/ѝ се допаѓа ова.
  5. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Мажите кои ги сакаат и почитуваат своите сопруги обично од другите мажи се дефинирани како „папучари“. Многу од нив се срамат од таа титула, но не би требало.

    Еден маж дава исповед и на ова треба секој да му честита:

    „Еден мој пријател дојде кај мене на кафе, седевме и зборувавме за животот.

    „Отидов набрзина да измијам садови, малку останаа брзо ќе се вратам“ - му реков.

    Ме погледна како да сум му рекол дека ќе конструирам вселенско летало.

    Ми кажа, восхитувајќи ми се, но малку збунето:

    „Добро за тебе што ѝ помагаш на својата сопруга, јас кога ќе го направам тоа, мојата не го цени. Една недела го избришав подот и не добив ни фала.“

    Се вратив да седнам и да му објаснам дека јас не ѝ помагам на мојата сопруга.

    „На мојата сопруга не и треба помош, ѝ треба партнер.

    Јас сум партнер во домот и поради тоа партнерство сите задачи се поделени, но во ниту еден случај не се работи за помош.

    Јас не ѝ помагам на мојата сопруга да го исчисти домот, затоа што и јас живеам тука и морам да го чистам.

    Јас не ѝ помагам на мојата сопруга да готви, бидејќи за и јас да јадам, морам да готвам.

    Јас не ѝ помагам на мојата сопруга да ги измие садовите после јадењето, бидејќи јас сум ги користел тие садови.

    Јас не ѝ помагам на сопругата околу децата, бидејќи тоа се и мои деца и моја е улогата да им бидам татко и родител

    Јас не ѝ помагам на мојата сопруга да дипли и пегла облека, бидејќи тоа е и моја облека.

    Јас не сум помош во домот, јас сум дел од домот.“

    Што се однесува до ценењето и почитта, го запрашав дали некогаш му текнало да ѝ каже на својата сопруга, после сето чистење, перење, пеглање, готвење, менување на постелнината на кревет, нешто од типот: „Жено моја, ти си фантастична!“

    Секако, одговорот беше негативен.

    „Ти се чини апсурдно да кажеш нешто такво? Ти изгледа чудно? А, кога ти, еднаш во 100 години си го избришал подот си очекувал минимална награда благодарност.

    Зошто? Дали некогаш си помислил на тоа пријателе?

    Можеби затоа што според тебе сето тоа е нејзина обврска? Можеби затоа што си се навикнал дека сето тоа некој друг го прави, а ти не мораш со прст да мрднеш?

    Затоа, цени како што би сакал и тебе да те ценат, на ист начин и со ист интензитет.

    Пружи рака и однесувај се како вистински партнер, а не како гостин кој дошол само да јаде, да спие и да одмора...“

    https://www.crnobelo.com/zabava/eve...artner-na-soprugata-ne-gostin-koj-jade-i-spie
     
    На senjorita-v, Hortenzija, Vivienen и 17 други им се допаѓа ова.
  6. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.635
    Пол:
    Женски
    А што треба да прават за да не бидат папучари? Да тепат кога им текне и нозете на масата.. Фала богу ова папучар е веке табу тема во овие нови генерации, 90тите години било ужас
     
    На ЕденЧлен, spacegirl92, Dust и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Дм ми помага многу,тој ќе зачисти подот јас ќе исперам и прашина ќе избришам. Често готви и често ме прашува дали сум гладна,што сакам да јадам и се договараме што за ручек нареден ден.
    Повеќе готви тој отколку јас, јас си перам и пружам,и тука ми помага.
     
    На tina2018 и thelittle17 им се допаѓа ова.
  8. IJAE

    IJAE Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    476
    Допаѓања:
    798
    Си ги делиме обврските рамноправно
     
    На thelittle17, tina2018, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. DarkStormm

    DarkStormm Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    4.815
    Пол:
    Женски
    Колку што може , човекот работи две работи односно три. Едвај го гледам дома. Ама не ми пречи поубаво така. Кога е на одмор се караме само, вака кога е дома 2-3 слободни дена ако му се поврзат ја чисти терасата, туш кабината, ја чисти правосмукалката, ми поправа работи. Кога бев бремена и пајажините тој ги фаќаше, и плакари бришеше и цел тоалет го чистеше. Околу бебето помага, ама не е баш спретен за сите работи. Знае АД да спреми, да го заспие, да го поигра, и некогаш кога ми треба одмор го шета со количка/трицикл. Сега нормално сите имаме лоши денови, се случува некогаш да се жали дека малиот барал многу внимание, а тој не можел да му посвети, ама тоа ретко. Бидејќи ептен малку го гледа секогаш кога е дома максимално гледа да помине време со синчето.
     
    На thelittle17, crazylady, Anita Nikoloska и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. sanjasanja1986

    sanjasanja1986 Нов член

    Се зачлени на:
    13 јули 2021
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво нова сум на форумот Мајка сум на две деца 2г и 5г Колку сопругот ви помага оклу децата и домашните обврски кога довагаат гости знае да помогне кога сака, со децата е ок за дружење, не готви,не пегла перална сушара се е на мене ретко знае да помгне да забрише или замие некој сад кога сака тој дали е доволно зошто јас сум уморна како е кај вас
     
  11. Anita Nikoloska

    Anita Nikoloska Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2021
    Пораки:
    378
    Допаѓања:
    496
    Пол:
    Женски
    Кај мене се ми помага само не го оставам да готви у кујна.
    А особено сега и претходно кога бев бремена не ме остава ништо да пофатам не ме остава да станам од кревет
     
  12. Te@

    Te@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2021
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    207
    Се во домот правиме заедно, си помагаме двата, и нема воопшто да згрешам кога ќе речам дека сопругот работи дури и повеќе од мене. Имам потешка физичка работа и по повеќе саати работам на работното место, па често кога ќе си дојдам од работа тој веќе и ручек припремил и сработил низ дома ☺️ Премногу сум благодарна, и пресреќна, премногу го ценам тоа бидејќи познавам многу поинакви приказни, каде што мажите во домот апсолутно за ништо не помагаат и со прст не мрднуваат а покрај тоа и мани наоѓаат ако не успее жената да постигне се што тие си имаат замислено...
     
    На H.VAGA, crazylady, MeowMeow и 3 други им се допаѓа ова.
  13. Te@

    Te@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2021
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    207
    Искрено, мое мислење е дека не е доволно... Сметам дека општо и мажите и жените треба подеднакво да работат низ дома и да си помагаат, како што кажав претходно ние дома де заедно правиме, на пример ако јас ја спремам и пуштам машината за алишта потоа тој ја спрема и пушта сушарата за алишта, ако тој усисва јас потоа чистам со џогер и слично. Често дури и повеќе работи низ дома од мене, работам по повеќе саати, работам и за викенд а тој сабота и недела е слободен па многу помага низ дома за тој период.
    Порано жените не одеа на работа, и работа им беше се околу домот, а мажите во тоа време одеа на работа и заработуваа па дома не помагаа ништо. И тоа го оправдувам. Но сега живееме во многу поинакво време, со многу повеќе обврски, а времето лета, сега и жените одат на работа, а тие што не одат што имаат мали деца, па за децата работата е 24/7 - постојано треба труд, работа и внимание за нив, па затоа сметам дека за сите останати работи во домот и мажот и жената треба поддрднакво да си ги поделат обврските.. За жал во голем дел од семејствата мислам дека не е така, туку останало она старото дека жената треба да работи се сама...
     
    На Albizzia, Anita Nikoloska и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  14. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.289
    Допаѓања:
    34.221
    Пол:
    Женски
    Се додека користите “ми помага” не е тоа тоа. Не може да ви помага околу детето или домот кога и детето и домот се негови. Вие му помагате околу детето и домот? Не. Детето и домот се заеднички.
    На пример сте седнале на ручек и маж ви ги измил садовите и да речете ми помага, мие садови. Па нели и тој јадеше од истите садови.
     
    На Michaelalala, felisitas, Guns N` Roses и 11 други им се допаѓа ова.
  15. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.718
    Допаѓања:
    12.825
    Ние жените мислиме дека тоа е наша работа, а уствари не е. Кога и двајцата одат на работа домашните обврски чиви се, нормално и на двајцата еден рани дете друг чисти и така и после на шетање сите :D.
     
    На cresa-jagoda, Te@, Anita Nikoloska и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. zoya

    zoya Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    271
    Пол:
    Женски
    Околу готвењето, најчесто е моја обврска ама кога ми е мака, знае да преземе тој и да спреми нешто. Ако се децата кај некоја од бабите, чистиме заедно, ако не, си игра со нив во двор и ги занимава додека да завршам.

    И двајцата сме ангажирани околу домот. Некои обврски ни се поделени, останатите по потреба ги делиме.

    Имаше на почеток мрчење околу некои работи од негова страна.... као зошто масата била оставена несредена и сл, на што добиваше ладен поглед и отсечен одговор: ако не ти се свиѓа, среди си, па после неколку пати си ја научи лекцијата
     
    На Luna91, Guns N` Roses, crazylady и 3 други им се допаѓа ова.
  17. Albizzia

    Albizzia Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2021
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Женски
    Мојот е целосно ангажиран за се околу домот и тоа е негов ресор, незнам за вас ама многу ми е секси кога работи по дома со алатите, мие садови, усисава...
     
    На diskreten32, crazylady, Anita Nikoloska и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    8.111
    Пол:
    Женски
    Домот го градиме заедно и сите обврски се на двајцата.Сега јас незнам некои работи, поврзувања цефки и неможам тешко да поместувам, ама па и он незнае совршено да зготвни и сл.
    Ама чистење, си научи и машина за алишта да пушта, мие садови, нешто брзински готви...се си е поделено за да можеме заедно да си седнеме или искочиме.
     
    На diskreten32, Mnik, Anita Nikoloska и 2 други им се допаѓа ова.
  19. CurlyBlossomGirl

    CurlyBlossomGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2018
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    3.918
    Пол:
    Женски
    Воопшто не помага ако не го замолам.
     
    На Anita Nikoloska му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    1.807
    Допаѓања:
    8.126
    Пол:
    Женски
    Одкога сменив работа и ми е малку понапорна позитивно сум изненадена.
    Знам дека работи дома, кога сум втора смена, ама дека ќе е до овој степен незнаев. :inlove: кога сум втора смена, кога ќе се вратам дома, све измиено и од ручек и од вечера, исмукано, детето навечерано, избањато, јас кога ќе се вратам, ако вечерам нешто и имам време детето да си го погушкам, дур да го заспијам, он ги мие тањирите и од мојата вечера. Не од нешто, туку од што е педантерија и го нервира да стојат.:D не е стално вака, ама 90% од деновите кога сум втора смена е.:inlove: маже:l:
     
    На bertold, glosipgirl, hello-kitty.90 и 10 други им се допаѓа ова.