Колку сопругот си ги врши неговите должности околу домот?

Дискусија во 'Брак' започната од wolf4e, 23 јули 2010.

  1. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.496
    Допаѓања:
    7.367
    Пол:
    Женски
    Пеглањето 99% тој го прави. Пушта машини без да му кажам (секоја втора нешто ми бои, али јбг не може за све да го бива), не пружа да не го гледале комшиите да не се смееле. Усисавање и џогирање претежно тој прави. Миење садови преку недела исто, за викенд превземам се јас. Ручек знае да направи, ама со кејф. Најчесто сака нешто спектакуларно да направи, става свашта во него, па ручекот кошта колку јадење за цела недела, затоа не ми е баш за во кујна. Со детето малку да се ангажира повеќе и топ сме.
     
    На sj *O*, delvi, crazylady и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    17.295
    Ќе му купиш фаќачи за боја и нека пушта машини колку сака. :D
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.496
    Допаѓања:
    7.367
    Пол:
    Женски
    Па користиме. Ама последниов пат нови фармерки ги пикнал со светли алишта. Џабе 2 фаќачи на боја ставил, све е модро (facepalm)
     
  4. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.078
    Допаѓања:
    6.645
    Пол:
    Женски
    Зошто да се сраме од комшиите? одеш и ти и тој на работа испаѓа ти треба да се срамеш оти и ти заработуваш и носеш леб што е негова обврска според некои ограничувања балкански, луѓе секс имаат на тараса тој ке се сраме алиштата да ги постила,хаха
     
    На sj *O*, warrior, sparklie и 9 други им се допаѓа ова.
  5. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.220
    Да знајш како луѓето сркаат со двете раце, ако видат маж да спростира алишта.
    Лично сум чула.
    Дроб го праеја чоекот.
     
  6. NewMama

    NewMama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    1.234
    Допаѓања:
    3.080
    Пол:
    Женски
    На маж ми комшиите го чепкаа, тој простира тие од долу - ооо ајдее ајдеее ,ти си маж ! Си ја наредил работата !! Те личит ајде хе хе хе

    За греој се луѓето... ама не се замараме ние
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Kalimero123

    Kalimero123 Активен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2021
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    117
    Пол:
    Машки
    а кој се смее јас и баница сукам и подобро готвам од жена ,некој нафлитано кремче кое не служел војска ,и неспотнал од работа ,е таму умот ке му го докарале само да се родил 20 г порано
     
  8. Oneo

    Oneo Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2014
    Пораки:
    2.746
    Допаѓања:
    17.557
    Пол:
    Женски
    Темава малце ми нема смисла. Исто како да има тема колку жената си ги врши обврските во домот?! Или жената мора, нели женска работа е тоа, а мажот ништо не мора.
    Па заедно живееме, нема јас да паѓам од работа а тој да ме гледа.
    ...
    Кај нас се исто работиме двајцата.
    Пуштање машини, пружење алишта, смукање, џогирање, бришење прозори,готвење и се останато.
    Околу бебе исто, се прави и тој,пресоблекување, бањање, се.
    Не можам да замислам поинаку да е.
     
    На minne992, anggell, CareTee и 4 други им се допаѓа ова.
  9. NewMama

    NewMama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    1.234
    Допаѓања:
    3.080
    Пол:
    Женски
    Од сите мој другарки / брачеди што се мажени ,само маж ми работи се, исто како мене. Друг не познавам.
     
    На WildMk, Oneo и Kalimero123 им се допаѓа ова.
  10. Kalimero123

    Kalimero123 Активен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2021
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    117
    Пол:
    Машки
    во глобала тоа е она вистинското,но кога едниот е вработен а другиот не мора да има малку прераспоретка е тогаш маќот ке научи и ручек да прави ,и баница да сука а ако пак мажот е пооптоварен и подолго време по работа ќената ке направи сама руцек затоа пак тој ке нацепа дрва ,се со разбирање и свес
     
    На Oneo му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Oneo

    Oneo Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2014
    Пораки:
    2.746
    Допаѓања:
    17.557
    Пол:
    Женски
    И кај мене е така.
    Ама не разбирам зошто е така. Склопуваат заеднички брак или вработуваат слугинка :?:

    Сум била во ситуација и двајцата вработени и еден дома. Пак било исто.
    Не сум на работа, дома сум, ама немам време да готвам, или едноставно не ми е денот. Ќе му кажам купи нешто или ќе зготви тој. И обратно.
     
    Последна измена од модератор: 26 септември 2021
    На NewMama му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ¯\_(ツ)_/¯

    ¯\_(ツ)_/¯ Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2021
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    1.429
    Некои мажи се женат само за да има кој да им слугува, плус ако живеат во иста куќа со нивните да била испомош на неговите родители. Сосема погрешно и застарено размислување. И сега често знам да слушнам во машко друштво реченица од типот: Ајде бе што чекаш што не се жениш? Мајка ти ли цел живот ќе те пере?
     
    На DarkStormm, flower30 и NewMama им се допаѓа ова.
  13. Oneo

    Oneo Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2014
    Пораки:
    2.746
    Допаѓања:
    17.557
    Пол:
    Женски
    Работава е ти донесов млада невеста, да ти биди одмена хаах (facepalm)

    Ние не живееме заедно со неговите ама и кај нив е исто. Свекор ми и свекрва ми работат исто се како нас, си ги делат обврските. Па на мм тоа му е нормално, не да има чувство дека ми помага мене.
     
    На WildMk и flower30 им се допаѓа ова.
  14. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Колку е глупа темава, чиниш орден треба да им дадеме на маживе што чорапите и гаќите сами си ги перат.
    Па уште и се срамат комшии што ги гледаат ако пружаат алишта. Го акнам со мокар чорап, ќе видам дали ќе се срами.
    Не сум во брак за да слугувам, ама не би се побунила да ги превземам сите обврски ако ми плаќа хонорар од просечна македонска плата. До тогаш, ќе лежам ако ми се лежи, ќе средувам по дома ако ми се средува и обратно. Битно не должам ништо никому.
     
    На sj *O*, crazylady, DarkStormm и 4 други им се допаѓа ова.
  15. ¯\_(ツ)_/¯

    ¯\_(ツ)_/¯ Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2021
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    1.429
    Нормално е и мажот да работи кога се во прашање домашните обврски. Ако остане некогаш сам без мајка му и жена му како ќе се снаоѓа ако не знае? Нема сигурно да трпи за јадење или да седи во нечисто и со валкани садови и неисперени алишта. Ама навика се стекнува од најрани години, а голема грешка е што некогаш мајките цело време им одат по задникот и нормално дека не можел така да научи. Кога го научиле се да му биде средено и да дојде тој на готово само.
     
    На Bezimenka90, cresa-jagoda и Oneo им се допаѓа ова.
  16. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    3.652
    Допаѓања:
    12.192
    Пол:
    Женски
    Двајцата работиме. Он иде во смени а јас поради работава две недели и по 12 саати работев. Он средуваше низ дома, ме чекаше поставена маса зашто бев утепана од работа. Сам си переше, сам си правеше се.
    Секогаш заедно работиме се заедно низ дома.
    Така е и кај свекрва ми доле. Дури и од мене научи да не им трча на волови кои се способни за се. Баш низ муабет и викам и ти свекрвче да научиш нешто од мене.
    А сега ми е хаос и баш ми е гајле, ми се одмара и не ми се фаќа ништо (fingers)
     
  17. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Истиот проблем го имаме ама некогаш си викам ајде нема везе, само да не стојам да готвам. Не знае да зготви со тоа што го имаме дома и секогаш нешто му фали, па ајде оди во маркет и пак се враќа со куп ќеси.

    Порано работеше дома повеќе од мене, сега тој готви, фрла ѓубре, пазарува и го чува малиот почесто, а јас правам се друго. Тоа ми е одморот во денот после работа. Ги праќам на шетање два саати, јас прво пијам кафе, ќе подсредам, ќе се избањам и после со детето на раат си играме. Вака најдобро функционираме досега, претходно работеше две работи и цел товар беше на мој грб.
     
    На Cherry333 и NewMama им се допаѓа ова.
  18. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.951
    Допаѓања:
    14.307
    Пол:
    Женски
    поздрав и од мене. :rofl: ама затоа па ко ќе паднам болна подобро од мене работи женски домаќински обврски. Инаку во нормални услови не
     
    На Iva Mitrevski и NewMama им се допаѓа ова.
  19. NewMama

    NewMama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    1.234
    Допаѓања:
    3.080
    Пол:
    Женски
    Како ќе си ги воспитаме синовите, такви ќе бидат. Моите деца се малечки моментално. Син ми има 2 па гледам да е вклучен секогаш пример во собирање на играчки. Како што расте така ќе си има задачи соодветно со неговата возраст. Нема од никого да чека ни па да малтретира за јадење, перење и слично.
    Јас имам двајца другари ма знаат се. Од јадење до чистење до се. Така си ги воспитале нивните мајки .
     
    На CareTee и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  20. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.236
    Допаѓања:
    27.822
    Абе ај тие што се недораснати, ок, ама кој нормален човек ќе се оптеретува со мислењето на некој таков отпадок од човек. Јаките мажишта, бетер од тетки земале да гледаат кој што прави по тераси, Бог да чува...
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.