1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку сопругот си ги врши неговите должности околу домот?

Дискусија во 'Брак' започната од wolf4e, 23 јули 2010.

  1. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    I'm magical that way :*: :rofl:
     
    На Anita Nikoloska му/ѝ се допаѓа ова.
  2. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.848
    Допаѓања:
    47.942
    Пол:
    Женски
    Плус уште еден ист случај, пази да не се фрапираш
     
    На WildMk и Anita Nikoloska им се допаѓа ова.
  3. ani23

    ani23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    561
    Допаѓања:
    582
    Пол:
    Женски
    I jas spijam oddelno od maz,uzasno mnogu krci i imam lesen son.,pa covek sum sakam da se naspijam za da funkcioniram utre na rabota sveza i naspana.Porano insistirav na zaednicko spenje ,ama koja e poenta koga go bukcakam so lakt da se zavrti.,toa znaci dvajca nenaspani.Inaku raboti po doma poubavo dipli alista od mene i cisti. .Stvarno treba da bidam luda i budala i da zemam lekovi za spienje ako treba da sme vo ist krevet navecer.,epa ne sum do tolku slaki koga i onaka se macam so spieneto.
     
    На lale22, elimkd, WildMk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. steela.honey

    steela.honey Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    541
    Допаѓања:
    1.632
    Пол:
    Женски
    не ми помага, знае по некогаш да направи салата или тестенини, да измие по некоја чинија, ама чистење ,перење не, и многупати имам разговарано, џабе, неговата логика е кога исто ке заработуваме тогаш ке ми помагал домашни обврски |( затоа ако имам син ке го научам како да биде добар сопруг, да си ја сака сопругата и да и помага, во се. А овие нашиве правени и недоправени, неоспособени за формирање семејства. И ќе поштуваш свекрва, секако дека не.
     
    На Anyshka, WildMk, nevermet18 и 5 други им се допаѓа ова.
  5. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    1.995
    Допаѓања:
    7.184
    Пол:
    Женски
    А ако ти заработуваш повеќе од него???
    Неможам да се изначудам на маживе бе.
    Каков брак е тоа ако се нема компромис и не се функционира взаемно?
    Па и дете кога ќе дојде на свет…
     
    На IRBBB, Polyincognito, spacegirl92 и 6 други им се допаѓа ова.
  6. Mikha4

    Mikha4 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2018
    Пораки:
    1.899
    Допаѓања:
    6.259
    Тоа сега му е изговор, да не ѝ каже директно дека он е маж и нема обврски околу домот, со други зборови не е способен г*зот да си го избрише сам. Она ако заработува повеќе, ее тогаш ќе излезат фрустрациите на виделина.
     
    На Polyincognito и WildMk им се допаѓа ова.
  7. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    1.995
    Допаѓања:
    7.184
    Пол:
    Женски
    Јас се чудам и на околината. Ние дома финкционираме еднакво, јас сум со дијагноза на грбот и често знае да ме боли и нормално од ќе усиса, џогира, ќе спреми за јадење , садови…
    Се ова е без дете сеуште, се надевам знаејки го дека ќе биде уште повеќе ангажиран.
    Пријатели многу блиски исто функционираат како нас плус дете. Обврски околу дете исто, што прави едниот тоа и другиот. Роднини на мажот му префрлуваат како детето било обврска на жената не на мажот. Жена се знаело за што се зима, обврски околу куќа и дете да чува.
    Епа ми де повраќа од ваквиве муабети.
     
    На IRBBB, spacegirl92, WildMk и 3 други им се допаѓа ова.
  8. Mikha4

    Mikha4 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2018
    Пораки:
    1.899
    Допаѓања:
    6.259
    Исто и ние со две, еве повеќе од деценија сме вака. Не мериме и кој кога може и колку. Сепак мислам дека е до карактерот на човекот и почитта кон партнерот. Ако не ме гледа како другар и партнер, туку од корист и како слугинка, тогаш не ми треба таков во животот.
     
    На IRBBB и WildMk им се допаѓа ова.
  9. steela.honey

    steela.honey Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    541
    Допаѓања:
    1.632
    Пол:
    Женски
    Ако заработувам повеќе од него ке чувал деца по дома :^) мислам дека си има фрустрации човекот од се по нешто, а најмногу што не можам да останам бремена се бориме со стерилитет, и низ тестови се покажа до него дека е.
    Јас пробувам да работам на нашиот однос, само бавно ми оди превоспитувањето.(facepalm)
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  10. steela.honey

    steela.honey Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    541
    Допаѓања:
    1.632
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам најмногу, кажи ми, едно се пие од овие теибестан или овие од Др Витон во комбинација со Селенот? Им се извинувам на членките ,што муабетов отиде во друга насока, ама тука сме да си помагаме.
     
  11. Corika

    Corika Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2022
    Пораки:
    671
    Допаѓања:
    2.493
    Пол:
    Женски
    Za cistenje skoro sekogas gi delime obvrskite,pruzenje ves od 5 godi vo brak 20 pati dali sum jas pruzila ( ednostavno nemu mu e toa ubavo) edinstveno sto ne mu dozvoluvam e gotvenje ( bidejki vo kujna jas uzivam da sum )

    Uste na pocetok od brakot se dogovorivme deka niti on na mene pomaga niti jas nemu,toa e nase i delime na pola i brzo da si zavrsime se...
     
    На spacegirl92, WildMk, nevermet18 и 2 други им се допаѓа ова.
  12. BambyLove

    BambyLove Активен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2023
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
  13. Anyshka

    Anyshka Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    4.260
    Допаѓања:
    19.434
    Пол:
    Женски
    Не ни сакам да ги извршува домашните обврски, повеќе ќе ми одмогне отколку што ќе ми помогне хаха, треба да одам по него, вака најубаво сама. Не дај боже да готви, кујната ќе прооди хаха, на секое ќе треба генералка да правам.
     
    На ladydy13 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Miss666

    Miss666 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.267
    Допаѓања:
    3.204
    Пол:
    Женски
    Исто колку и јас. Пушта машини, усисува, готви, чисти купатило. Од старт јасно ставив до знаење дека потребен ми е маж и животен сопатник, син можам да си родам.
    Многу ми е грдо кога ќе слушнма од пријателки, познанички, мојов ништо не фаќа, после работа само лежи, а јас и работа и дома, така си е научен од мајка му, пелени менување апстрактна именка, бла бла..
    Жално што многу жени го прифаќаат тоа и се растргнуваат на сто страни, а домаќинот:lol: мора да одмара после работа.
     
    На warrior, Цвет88, Ani93 и 6 други им се допаѓа ова.
  15. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.104
    Допаѓања:
    32.920
    Пол:
    Женски
    Ќе му оставиш да ги измие тањирите и да го чисти цел неред шо го оставил позади него и после третата генералка, ќе се научи да готви без да извалка нешто.
     
    На Noemi, baby-star, bertold и 4 други им се допаѓа ова.
  16. Anyshka

    Anyshka Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    4.260
    Допаѓања:
    19.434
    Пол:
    Женски
    Се е ок, ама се учи од мал, сега малце потешко, така мама го научила, дека жена треба се по дома да прави. Како што има жени неуредни, така има и мажи.
     
    На bertold му/ѝ се допаѓа ова.
  17. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.104
    Допаѓања:
    32.920
    Пол:
    Женски
    Се учи, се учи. Ако се сака, сѐ се можи.
     
    На Ladybug98, CameliaMiller, Waverly Raven и 3 други им се допаѓа ова.
  18. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.124
    Допаѓања:
    25.063
    Пол:
    Женски
    Маж ми не знаеше каде чуваат чорапи, сега вика што да ви направам ручек денес. Колку што играла улога мајката сега толку и жената.
     
    На bertold, Anyshka и IRBBB им се допаѓа ова.
  19. Anyshka

    Anyshka Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    4.260
    Допаѓања:
    19.434
    Пол:
    Женски
    За ручек ќе направи, салата, ќе постави маса, сето тоа, ќе раскрене маса, ама не пази воопшто кога ренда салати, пример и мене ќе ми падне, нормално, ама тоа што ќе ми падне го земам и го фрлам. Да ти кажам има и вакви жени, не само мажи, што не се замараат воопшто, имам таква комшика, и да и прооди кујната гајле нема, мува не ја лази.
    Се е до човекот, џабе е се, нема врска дали е женско или машко.
     
    На ForeverYoung и Alexandrite им се допаѓа ова.
  20. Anyshka

    Anyshka Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    4.260
    Допаѓања:
    19.434
    Пол:
    Женски
    Tаквите мажи така се воспитани од дома, демек срамота е маж да извршува женски работи, ама жена не е срамота и машки работи да работи, да да, има такви случки, еве јас кога реновиравме и рушевме шутот сама го товарев, мм ногата ја пукна и му беше во лонгета, свекор ми гледаше и не помогна, се пожалив дека ме боли под стомакот, ми викаше еее големо чудо што си сработила, идиот.
    Инаку мм не ми дозволи, ми викаше, ама кога никој не го товареше морав јас, неможев така да гледам растурено. Ама изгледа така се воспитани и син и ќерка, да живеат како принц/принцеза, зошто зет им прави и ручек и се, ама синот е срамота да извршува женски работи по дома.
     
    На Miss666 му/ѝ се допаѓа ова.