1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку сопругот си ги врши неговите должности околу домот?

Дискусија во 'Брак' започната од wolf4e, 23 јули 2010.

  1. t.a.m.

    t.a.m. Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2021
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    214
    :D :D
    Па сега така му доаѓа:D
     
  2. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.420
    Допаѓања:
    34.019
    Пол:
    Женски
    И мојов не чисти вц. Ако му ја дадам таа обврска, готови сме. И неисчистено ќе биде, и поплава ќе има. :rofl:
     
    На Pa8la, Anyshka и Feniksgirl им се допаѓа ова.
  3. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    2.224
    Допаѓања:
    3.868
    Пол:
    Женски
    Ај што поплава ќе има, и ќе се отруе сигурно од средствана, ќе испомеша се:rofl:
     
    На Pa8la, Anyshka и SummerGirl им се допаѓа ова.
  4. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.375
    Допаѓања:
    1.767
    Пол:
    Женски
    Mojot taka ednaš zema ja koga dojdov od bolnica co bebeto kje čistel kupatilo. Racete mu bea kako izgoreni, očite krvavi, kje ne ispootrueše site. Januari mesec a moravme cel stan da luftirame se živo otvorivme čak i vlezna vrata. Sedevme zamotani u kaput i kjebe edno pola saat. (facepalm)(facepalm)(facepalm)
     
    Последна измена: 21 ноември 2023
    На Pa8la, Anyshka и Feniksgirl им се допаѓа ова.
  5. tanjita

    tanjita Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.039
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Кога нема да валка садеви, кога нема да фрла нечист веш во корпа, кога нема да јаде тогаш нема да мора да ги " врши" обврските.
    Јас не сум слугинка, ни па он живее во хотел да се понаша ноншалантно.
    Кога вие жените ќе се цените повеќе и ќе ги рушите бариерите машки и женски работи тогаш многу ќе ви биде полесен животот.
    Тој не е паразат ни фатен во рацете , а и уствари и тој живее во таа куќа, и децата се и негови колку и мои па затоа не е обврска како што и мене не ми е.
    Ако сакав само донор на сперма и трето дете ( споругот) многу полесно ќе го решев проблемот.
    Мојот сопруг учествува во хигиената на домот и во одгледување на децата подеднакво колку и јас.
    Ако он ми помага во домот паралелно и јас му помагам него во домот. За нешто да се изгради потребни се двајца. За џабе не е поговорката - за танго се потребни двајца.
    Зошто тогаш за семејство е потреба само жена, а само за сперма маж, и уствари да исцепе дрва и да немести корнез?
    И да знаете со вака поставени работи колку сум задоволна и не мрчам низ дома дека ми е тешко и секогаш сум расположена и така ќе уживам во бракот а богами и во сопругот.
    Пошто ова функционира одлично убедена сум дека и он исто вака се чуствува како и мене.
     
    На MayDiamonds, VDT2906, Осе и 5 други им се допаѓа ова.
  6. tanjita

    tanjita Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.039
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Тебе кој те научил за средствата? Ти учена се роди?
    Он демек глуп е па не знае да прочита кое за што е?
    Е вака си ги гледате и синовите и после нема да ви чини снаата, е не чини.
     
    На Harper, VDT2906, Осе и 14 други им се допаѓа ова.
  7. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.006
    Допаѓања:
    22.583
    Класика weaponized incompetence.

    Патем t.a.m. е саркастична.
     
    На BlackNight, see.emily.play, Angie1432 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    6.289
    Допаѓања:
    29.210
    Пол:
    Женски
    Aма не разбираат дека некои мажи се такви, еве јас сакам се под конец да ми е, и затоа кујната и купатилото јас не му дозволувам да ги чисти, си редам по мое, мм да земе да чисти не дека ќе биде неисчистено ама како што пиша "поплава" ќе направи и во кујната и во купатилото, кога миел садови насекаде вода, и по плочки во кујната и надоле на вратичките од судоперот, полесно ми е јас да измијам отколку да одам по него.
    Како што нас неможе да не смени никој, такви сме какви што сме, така и ние ниту мажите, ниту некој можеме да смениме, сега ќе ги учиме на 30+, и да, и ние не сме се родиле учени, ама нас од мали така не воспитале, а мажите ги воспитувале дека тоа е женска работа, и ден денес свекор ми и свекрва ми тоа го велат, само што среќа мм работел во странство повеќе и се знае да прави, и сака да си ги извршува домашните работи.
     
    На SummerGirl и Pa8la им се допаѓа ова.
  9. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.375
    Допаѓања:
    1.767
    Пол:
    Женски
    Еве сега лежам по дома од што морам, значи лом е неговото чистење, не дека не сака, ама више штета него корист.
    И ја ко тебе сум
     
    На Zumbulche, Pa8la и Anyshka им се допаѓа ова.
  10. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    15.357
    Допаѓања:
    119.666
    Пол:
    Женски
    Колку лесно си наоѓате оправдание за мажите... :D
    Не е учен од дома, поплава (ќе) прави. :rofl:
    Не мора да е учен од дома.
    Знае да чита. Нека фати да ги чита упатствата на пакувањата.
    Што не му е јасно, нека гугла на интернет.
     
    На MayDiamonds, Осе, Zumbulche и 5 други им се допаѓа ова.
  11. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    6.289
    Допаѓања:
    29.210
    Пол:
    Женски
    Ама неее тука напаѓаат ние мажите сме ги тинтреле како бебиња, не ние туку мајките нивни, штом не ги научиле од мали, сега на 30+ ќе ги учиме ние, теле се учи не вол хаха.
    И пак ќе пишам среќа мм што работел странство и знае и ручек да прави, машина да пушти и се, ама кој сака нека каже женска рака кога ќе фати подруго е. Еве пример кога бевме во Италија имаше мм колеги Македонци, едниот женет и многу вкусни специјалитети готвеше, ама кога ги викнавме на гости едниот колега му кажа ок готвиш, ама подруго е женска рака.
    Така и за чистењето, ќе исчистат ама набрзина, секако има мажи што многу поубаво чистат и од жени. Јас имам послободно време и не ми е тешко, секогаш му велев на мм недај Боже да неможам од оправдани причини или лазајќи ќе чистам или зад тебе ќе стојам хаха.
     
    На Stela Maris и Pa8la им се допаѓа ова.
  12. bookslover

    bookslover Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2016
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    уште не ми е сопруг, дечко ми е ама се си прави по дома :D

    Јас правосмукалка он џогер, јас прашина, он реди машината за садови/алишта, така што се е поделено и сметам дека и така треба да биде.
     
    На MayDiamonds, Осе, theowndemon и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.375
    Допаѓања:
    1.767
    Пол:
    Женски
    Ja deka sum doma pa e taka kako e, koga mora kje fati on, ali štom možam ja po nego popravam:D
    Da sme i dvajcata na rabota ne bi dozvolila do tolku ništo da ne pravi
     
    На Anyshka и Pa8la им се допаѓа ова.
  14. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    1.599
    Пол:
    Женски
    Ти ако не бидеш контра не си жива каде пишаа членките дека мажите не си ги вршат работите низ дома ама друго е женско да исчисти друго е машко .Тоа поплава ептен сериозно си го сфатила ,да поплава и пливаат по дома .
    И пак најгласни немажениве сегде. Вие толку што се удирате во гради може да земете некој легач па што нема да оди ни на работа ,познавам многу такви ,жената работи мажот не и легачи ,кога доаѓа од работа женава готви ,чисти ,мие садови ,кажете си не дај Боже само ,не се знае каков маж ќе ви се падне .И нормално ако жената порано си доаѓа дома ќе направи ручек не ќе чека мажот да дојде од работа касно .Има мажи што работат по две работи ,ако чекаат даде врати од работа и ручек да прави гладно ќе бидат .
     
    На Осе му/ѝ се допаѓа ова.
  15. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.942
    Допаѓања:
    66.121
    Пол:
    Женски
    Сигурна си дека нема криво да ја нареди машината или нешто да и направи и све да поплави по дома? Не знам, јас мислам ти тоа подобро би го направила, не знаат маживе баш.
     
    На christinnn, IRBBB, tanjita и 3 други им се допаѓа ова.
  16. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.375
    Допаѓања:
    1.767
    Пол:
    Женски
    Фати еднаш ќе пишувал тесто за кифлици, пита не знам што беше. Абе умрев од смеење додека го пишуваше онака замислен ко докторат да пишува, а тек кога го замислував со брашно и вода, зејтин хахаха значи плачев. Ко ме праша што ми е и му кажав, ми вика па да пробам сакам, му реков кај татко ти тоа, тука не
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    6.289
    Допаѓања:
    29.210
    Пол:
    Женски
    Исто и јас, работам од дома за мене, ретко одам во фирмата да видам нешто и се враќам порано од мм, кога ќе дојде од работа ручаме, мм раскренува маса, садовите ги одмива и ги става во машина, за викенди чистиме заедно генералка.
    И кога го прави тоа, јас контролирам хаха.
     
    На Stela Maris му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.375
    Допаѓања:
    1.767
    Пол:
    Женски
    Полесно ми е тоа сама кога сум, он на работа, дете во градинка. Кој да прередува сто пати. Ама кога мора, работи. Нема бегање. Како знае и умее.
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. bookslover

    bookslover Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2016
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    :x се смеам сега, не знам дали си саркастична или сериозна :rofl:
     
    На Осе и RainBow им се допаѓа ова.
  20. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.688
    Допаѓања:
    22.464
    Пол:
    Женски
    Која биолошка разлика меѓу мажите и жените е таа што не им овозможува на мажите да чистат доволно добро како жените? Ако се здрави и прави, и мажите имаат две раце и нозе да можат да ги направат истите работи како и жената. :)

    Значи не се учени од мали. Не мораш да бидеш женско за да цениш чистоќа, само треба да си израснат така... и не велам дека намерно се така израснати машките деца, туку учат од пример, а примерот вели мама е секогаш средена, најубаво чисти, тато не знае, на тато му е дозволено да не е толку чист, јас сум машко како тато... и ете.

    Колку ми е тоа безвезе некој да не знае кога се чисти садовите леле... или било што така основно.
     
    На MayDiamonds, VDT2906, Осе и 11 други им се допаѓа ова.