1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку сопругот си ги врши неговите должности околу домот?

Дискусија во 'Брак' започната од wolf4e, 23 јули 2010.

  1. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    10.383
    Пол:
    Женски
    Како што знам перењето и готвењето не е нешто ново, посебно па денес. Се враќате од работа, гледате две чаши измиени, барем лавабото во вц-то средено. Муабетот ми е, мали работи многу можат да бидат од корист, посебно за расположение. Па дури и да сте биле нешто нервозни веднаш е подруго. А ако некој барем малце ве сака, воопшто нема да му е тешко.
     
    На Harper, Осе, LiquidLuna и 7 други им се допаѓа ова.
  2. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.254
    Допаѓања:
    2.399
    Пол:
    Женски
    Јас маж ми не го оправдувам, ама на оваа тема можам да кажам дека уште го превоспитувам. Дури на почеток мислев дека нема пробем со домашни обврски па почна да забушава( ама не попуштам). Така си е воспитан, ама не може така.
    И од што е така се крие од мајка, татко дека завршува нешто (одма му трубат)
     
    На theowndemon, LiquidLuna, Pa8la и 3 други им се допаѓа ова.
  3. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    2.224
    Допаѓања:
    3.868
    Пол:
    Женски
    Аууу браво, се гледа дека имаш комплекси пошо очигледно маж ти по дома нишо не работи, јас знам како треба со маж ми, ти очигледно имаш проблем. И научи што е поимот саркастично. Немој да ме реплицираш, коа не знаеш да читаш.
    Не заслужуваш ни поздрав.
     
    На Pa8la и Anyshka им се допаѓа ова.
  4. tanjita

    tanjita Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.039
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Слободно цитирај ме во која тема го имам кажано тоа.
    Јас не зимам паразити , јас се мажам за ворасен разумен човек. Градиме ДВАЈЦАТА дом и семејство.
    Деца имам 2 , трето не сакам, а особено не 30 годишно. Сум си јасна на старт. Сега глава не ме боли.
    Еве сакав да те поучам ама не бива и готово.
     
    На Polyincognito и nextredstyle им се допаѓа ова.
  5. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    6.288
    Допаѓања:
    29.210
    Пол:
    Женски
    Мм прави "поплава" дома и пливаме, што ќе даваме пари за на одмор хаха, навистина ама сериозно го сфатија ова.
     
    На Adidas888, Pa8la, tanjita и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.735
    Допаѓања:
    13.201
    А како маж ти ќе измеша се? Не знае да чита?
     
    На nextredstyle му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    2.224
    Допаѓања:
    3.868
    Пол:
    Женски
    Ало девојче, каде кажав дека маж ми лежи????? Каде го прочита тоа??? Значи кажав дека си ги делам обврските со маж ми, јас чистам секогаш вц, зашто јас сакам, он па пример секогаш усисава, брише прашина, мие садови, пушта и машина. Што ме напаѓаш од прееска, што сум била саркастична за тоа дека не го бива да чисти вц??? Јас сум педантерија и не сакам никој па ни маж ми да ми го пипка вцто. Не планирам да чувам дете 30 годишно, со таков немаше ни да се омажам. Не подржувам да не се делат обврските дома.
     
    На Pa8la и Anyshka им се допаѓа ова.
  8. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    2.224
    Допаѓања:
    3.868
    Пол:
    Женски
    Не го бива, едноставно како што јас не знам да страфам по дома. И склопувам.
     
    На Pa8la и Anyshka им се допаѓа ова.
  9. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.254
    Допаѓања:
    2.399
    Пол:
    Женски
    Тие што немаат фатено таква работа, и кога фаќаат не читаат кое за што е( од искуство кажувам) ама ако мм шољата ја чисти со доместос ама става и средство за плочки и ако на некој не смета убаво мириса
     
    На Pa8la и Anyshka им се допаѓа ова.
  10. Asparagus

    Asparagus Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2013
    Пораки:
    1.065
    Допаѓања:
    7.971
    Пол:
    Женски
    Ууу добро е, и денес пиша за недомаќинлукот на свекрвата, јас па мислев минус ќе треба да ти пишеме.

    Браос, ти си најголема домаќинка, многу поголема од свекрвата, еве сега ќе ти го донесат медалот.
    И не заборавај и утре да ни кажеш како ти готвиш, переш и чистиш подобро од свекрвата.
     
    На Emy867 и nextredstyle им се допаѓа ова.
  11. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.420
    Допаѓања:
    34.019
    Пол:
    Женски
    А дали драги феминки знаете да завршите машки работи?

    Сакам јас да го чистам вецето. Како јас што го чистам, он не може. Исто и за садови. Нека не чепка таму.
     
    На LiquidLuna, Pa8la и Anyshka им се допаѓа ова.
  12. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    15.357
    Допаѓања:
    119.666
    Пол:
    Женски
    Знаеме дека поплава не е буквално. Аман... :D
    Ама, ништо нема да изремети или измеша ако е учен од дома или ако сам се научи.
    Кој има тв и интернет лесно може да научи готвење, чистење и перење.
    А, маж нема да научи ако жената цело време го оправдува наместо јасно и гласно да му стави до знаење дека и тој мора да ги извршува сите домашни обврски.
    Кажав во претходно мислење, работата или работите (нели дека некој работи на две места), не се изговор.
    Со договор помеѓу партнерите сè може да се определи и постигне.
    Ако мажот работи попладне или доцно ноќе, тогаш тој може да направи доручек.
    Може и ручек, па жената само да го стопли кога ќе ѝ се пријаде.
    И времето не е изговор. Има јадења што се прават за 15 до 30 минути.
     
  13. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.735
    Допаѓања:
    13.201
    Чистење тоалет не е исто со штрафење. Чистењето е полесно и секој треба да знае.
     
  14. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    6.288
    Допаѓања:
    29.210
    Пол:
    Женски
    И јас сум премногу педантерија, и мразам што сум таква, сите ми велат болест е тоа, ако капне капка вода јас веднаш бришам, и ајде кажете дека и мажите би го направиле тоа, секако дека не, па тоа вода е, секако има и мажи премногу педантни, ама јас велам на тоа вода е ама ако не се избрише флека ќе се направи. Подобро внатре ќе чистам отколку да метам листови.
     
    На Pa8la и Feniksgirl им се допаѓа ова.
  15. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    2.224
    Допаѓања:
    3.868
    Пол:
    Женски
    Па ете не знае ни секој да готви а тоа е прелесно. Не споредувајте, и страфење е прелесно за него па за мене не е. Маж ми само вц не чисти, и не пегла, зашто спор е а и пегламе по потреба. Ама затоа се останато работи, тоа што не чисти вц, не го прави дека е мрза и дека лежи. Членката се испреврте.
     
    На Pa8la и Anyshka им се допаѓа ова.
  16. Roxy1991

    Roxy1991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2019
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    138
    Пол:
    Женски
    Aloooo olabavete tuka e za spodeluvanje i za podrzuvanje ne za da se napagjame za toa mazite ne gazat hahahhha. Oti nie zenite megju sebe se karame za maz da se dokazuvame li koa e po vredna kako vikaat dvajca se karaat tretiot koristi. Epa dami mazite baraat slabost za toa ne se potcenuvajte nikomu ne mu e gajle za nas da mi izvinite nitu pak pogodeno ke im bide nekogas.
     
    На Осе, Pa8la и Anyshka им се допаѓа ова.
  17. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.735
    Допаѓања:
    13.201
    Сметам дека секој треба да знае да готви, да зачисти и да се испере. Треба да се срами некој ако некој не го знае тоа, било маж било жена.
     
    На mssuniquee, Malesia, Stela Maris и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.420
    Допаѓања:
    34.019
    Пол:
    Женски
    Јас не пеглам (само по потреба). Ниту маж ми. За некои работи сум педантерија. И затоа не сакам да чепка. Некои обврски се поделени.
     
    На LiquidLuna, Pa8la, Anyshka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    2.224
    Допаѓања:
    3.868
    Пол:
    Женски
    И јас сум педантерија, секој втор ден го чистам вцто. Гадлива сум и сакам да ми е најчисто. Не гледам која е потребата од напаѓање овде, коа никаде не кажавме дека мажите лежат. Па као и демек ќе не подучеле. Мене глава не ме боли, работите сум си ги поставила од прв ден дечко и девојка. Се ни е поделено дома, не ме нашла мајка ми на улица нит па сум будала да правам се по дома. И двајцата сме во ова семејство.
     
    На Pa8la и Anyshka им се допаѓа ова.
  20. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    2.224
    Допаѓања:
    3.868
    Пол:
    Женски
    Супер што сметаш, така и треба, е сеа на некој подобро му оди тоа на некој не. Далеку од тоа дека маж ми нема да го исчисти вцто, само јас сакам да си го чистам, пошо сум педантерија и така ми е почисто.
     
    На Pa8la и Anyshka им се допаѓа ова.