1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку сопругот си ги врши неговите должности околу домот?

Дискусија во 'Брак' започната од wolf4e, 23 јули 2010.

  1. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    1.599
    Пол:
    Женски
    Па еве дај просветлиме ако мажот или жената не е битно кој да работат по две работи како ќе се постигне во се ? Еве јас незнам ,кажи ми да знам сега за сега ниту јас ниту маж ми немаме потреба од друга работа плус ама сакам да знам за во иднина .
    Како да постигнам и ручек и се ако сум од утро до вечер на работа ?Знам многу каде што мажот работи по две работи некогаш не оди дома на ручек од што нема време успеат купува некоја кифла колку да не е гладен па дури вечер кога ќе си дојде дома руча вечера ,а камоли да направи доручек или ручек .Пиша кога е втора може доручек ,ама еве што ако е од сабајле до вечер на работа, што тогаш ?Или кога ќе дојде во 23 часот тогаш ќе готви ?
     
  2. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.420
    Допаѓања:
    34.019
    Пол:
    Женски
    Многу зависи и во каква средина се израснати мажите. Свекрва ми ми кажа дека сите домашни обврски се на жената. А мажот треба да ужива. (facepalm)
     
    На Stela Maris, Anyshka и Pa8la им се допаѓа ова.
  3. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    15.357
    Допаѓања:
    119.664
    Пол:
    Женски
    Пишува во мислењето дека може и ручек што се прави брзо и подоцно да се стопли.
    Да речам за некој Х.
    Ако Х скрола на телефон многу, нека намали.
    Наместо да скрола над 10 минути на телефон, може да подготви нешто. Побрзо да се тушира за да има време бар да свари нешто што не е презахтевно.
    Опции има, ама некаде нема волја.
    Некои и готват навечер на евтина струја, па во текот на наредниот ден само го топлат јадењето.
    Некои понекогаш купуваат полуготови јадења од маркет и само ги печат или топлат.
     
    На tanjita му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    1.599
    Пол:
    Женски
    Па работата не е за полуготови јадења знаеме какви се ,ама еве жената во 15 часот е дома ,треба ли мажот да го чека јајца да испржи ? Ете и тоа е брзо јадење ,макарони ,шпагети било што .
    Не збориме мажот ако е дома и ништо да не прави .Инаку нас ни се поделени обврските ,јас ако готвам сопругот пушта машина ,алишта ќе пружи ,ќе забрише ,децата ќе ги прошета или и тоа не е ништо знаете колку значи некогаш и само децата да ги прошета а јас на раат да си средам по дома ,потешко е со деца ,и кога ќе се вратат ручаме раскреваме заедно или сопругот јас ги облекувам децата ,некогаш обратно ,јас средувам ,пуштам садови во машина тој облекува деца и одиме на шетање .
    И јас некогаш готвам навечер за утре ,и кога ќе се вратиме од работа само го топлиме јадењето ,некогаш сопругот зема деца од градинка некогаш јас ,за тоа време некој од нас прави салата и мести маса .Некогаш брзински ручек правиме или јас или тој .
     
  5. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    6.288
    Допаѓања:
    29.210
    Пол:
    Женски
    А бе немој така, па што ни се виновни свекрвите? Сега очекувај напад. Не ја оговарај свекрвата, свекрвите се будни и напаѓаат.
    Па не е лага тоа дека мајките така си ги воспитувале синовите порано, а и сега ништо чудно, па читав јас незнам на која тема, сега брзо беше, млади мајки, синовите уште не прооделе што се вели, уште од сега плачеле дека ќе им го земе некоја синот, и после тие мајки кога ќе станат свекрви ќе се мешаат.
     
  6. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.276
    Допаѓања:
    94.759
    Има!
    И?

    Еве маж ми не знае да зготви, ама има работи кои убедена сум дека повеќето и мажи и жени не ги знаат како тој што знае (кога веќе нели се фалите какви домаќини сте зеле). И сега?
     
    На Pa8la му/ѝ се допаѓа ова.
  7. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.420
    Допаѓања:
    34.019
    Пол:
    Женски
    Мислев на основни работи. Пржење јајца, варење макарони, правење супа.

    Не се нервирај одма.
     
    На Pa8la му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.276
    Допаѓања:
    94.759
    Тоа не е готвење. Сите ќе беа готвачи ако да свариш супа од ќеса беше готвење.
     
    На LiquidLuna и Pa8la им се допаѓа ова.
  9. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.401
    Допаѓања:
    37.764
    Пол:
    Женски
    Женската рака не е подруга, туку ако жена не си ја изврши обврската нема кој да поправи позади нејзе и ќе биде и јадењето грдо и купатилото поплавено, а кога маж ќе утне тука е секогаш жената да доврши после него зашто така се очекува.

    Ете, многу едноставно, се надевам дека нема да продолжите да барате оправдувања за намерно половично завршени обврски.
     
    На glosipgirl, theowndemon, unearthlysarah и 4 други им се допаѓа ова.
  10. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    6.288
    Допаѓања:
    29.210
    Пол:
    Женски
    Ај не ме цитирај, сте запнале по мене како слеп за стап, каде пишав јас дека го оправдувам тоа? Не читате изгледа, па пишав што кажа колегата, а не дека мм не си ги извршува домашните обврски, читајте убаво.
    Фала многу и пријатно!!!
    Пиши си свое мислење, не го цитирај моето, ниту побарав совет, ниту ништо.
     
  11. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.420
    Допаѓања:
    34.019
    Пол:
    Женски
    За некои мажи тоа е тешка процедура.

    Си признавам.. Маж ми подобро готви од мене. :D
     
    На mssuniquee и Pa8la им се допаѓа ова.
  12. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    1.599
    Пол:
    Женски
    Да ама читај тука колку се гласни членките што имаат вредни мажи ,срамота било да незнаат да готват ,да перат ,како крај на светот да дошол и јас знам и мажи и жени што незнаат да готват и сега што ,да ги утепаат треба .
    На форумов само се им е подмачкано дома ,додека мажите им чистат и готват тие лакираат нокти и нозе на маса .
     
  13. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.401
    Допаѓања:
    37.764
    Пол:
    Женски
    Ајде смири се и повтори како се чита.
    Те цитирав за делот дека женска рака е подруго. Не за колегата, туку за твојот коментар. Ок?
     
    На theowndemon и Anyshka им се допаѓа ова.
  14. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    6.288
    Допаѓања:
    29.210
    Пол:
    Женски
    Се смирив хаха, епа читај дека пишав колегата така кажа, инаку има мажи што подобро готват и од жените, на пример вујко ми, ете од постара гернерација е па се знае да прави, и леб да меси. Има некои и млади па очекуваат се од жената, се е до човекот и карактерот.
    И не, не оправдувам такви мажи што легачат по дома, обврските се делат.
     
  15. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.401
    Допаѓања:
    37.764
    Пол:
    Женски
    Не, еве што напиша ти:

    А тоа што се потенцира дека има мажи што готват подобро од жени само по себе значи дека жените по дифолт треба да се подобри готвачи па ако маж зготви манџа добива пофалба како да спремил светски специјалитет.
     
    На theowndemon, IRBBB, Lella и 4 други им се допаѓа ова.
  16. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.735
    Допаѓања:
    13.201
    Па ти пиша дека женска рака е подруго. Прочитав.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    6.288
    Допаѓања:
    29.210
    Пол:
    Женски
    Епа подруго е нели? И не го сфаќај ова веднаш здраво за готово.
    Јас уживам и во готвење и во чистење, а далеку од тоа дека мм не си ги извршува домашните обврски, ако чистам кујна, тој друго прави, пример поминува со правосмукалка, џогира, е сега му наоѓам маани, ама ќе му кажам следен пат поубаво да исчисти.

    Лелеее бе се фативте за "поплавата", сега за ова цццц, многу трагично си го сфаќате ова.
    Ај не ме цитирајте, си имам многуууу посериозни проблеми од чистењето и готвењето.
     
    Последна измена од модератор: 12 декември 2023
  18. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.276
    Допаѓања:
    94.759
    Па богами во денешно време, има повеќе такви жени, па ете на тие мажот ќе мора да пофаќа ако му смета, ако не ќе си фаќаат црви по дома и така. Секој си знае по дома како му е и што прави едниот, а што другиот, а тоа што овде се пишува ама ич не е за на памет ставање оти се нај ама НАЈ е собрано на форумов. Во секоја смисла.
     
    На Erika.greeneyes, SummerGirl, ForeverYoung и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    1.599
    Пол:
    Женски
    Ама се фативте за членката значи ова е претеризам па ете една членка погоре пиша дека сопругот незнае да готви и што сега ,да го утепа ли ? Браво за вредните мажишта што си ги имате дома кој е како вас мажите готват вие седите дотерани по дома како по филмовите се домаќини бре .
    Се ви е средено блазеси ви .

    Неее тука сите имаат вредни и домаќини мажишта . Се домаќини земале леле леле мајко ,и ниеден сопруг не погледнал друга само нив и никој друг .Може само посакуваат такви мажи а дома ништо да не пофаќаат .Мажите се средуваат по дома а жените шетаат ,на форумов само .
     
    Последна измена од модератор: 12 декември 2023
    На Adidas888 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.401
    Допаѓања:
    37.764
    Пол:
    Женски
    Празен простор се остава после интерпункцискиот знак, не пред.
     
    На Polyincognito му/ѝ се допаѓа ова.