1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку сопругот си ги врши неговите должности околу домот?

Дискусија во 'Брак' започната од wolf4e, 23 јули 2010.

  1. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    3.861
    Допаѓања:
    14.995
    Пол:
    Женски
    Зашо ма? Инче има и голем алат, не се секири, ама брат му е женет :D. Дај некоја маџија да напрајме да го разведиме :D
     
    На Pa8la, Mnik и Curious cat им се допаѓа ова.
  2. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.308
    Допаѓања:
    28.835
    Пол:
    Женски
    Замислете концепт: маж што ,,е подобар" во 90% од обврските од жената, па доброволно ги прифаќа сите, и притоа ако жената го сожали некогаш она да направи нешто, мажот по неа поминува да го доправи недоправеното и успат ц'цка како жената е тромава, несмасна, нема талент за чистење итн.

    Не можете да замислите бидејќи не постои такво нешто, а да беше стварно како што викате ,,од човек до човек" требаше пола од браковите така да изгледаат.

    Има нешто фундаментално труло и погрешно во начинот на кој се воспитуваат машки деца. Па и женските со нив. Цепки на темава за тоа како мажите се смотанки и не ги бива. :rofl:

    Ај што е навреда за секоја личност да не знае основни секојдневни обврски (меѓу кои и такви поврзани со неговото сопствено дете!!!!), поголема навреда е за вас што паднавте на земја од смеење за тоа. :^) Од тоа јас би извлекла само дека имате стандарди во минус, а тоа богами и не е за фалење и смеење, за срамење е.

    ,,Ама не кажав дека ништо не работи низ дома, и јас не прифаќам мрза". Работењето in question: отиде да го шета детето за јас да исчистам на раат. :inlove:
     
    На LiquidLuna, Srckata28, sweet-cherry и 14 други им се допаѓа ова.
  3. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.064
    Допаѓања:
    9.569
    Пол:
    Женски
    Ама кој брак е 50:50?
    Познаваш такви? Ние што се смееме нигде не пишавме дека оправдуваме примитивци.
    Ама и ние жените треба да не сме примитивци.
    Ако маж ти е откинат и викенди оди на работа, а ти си дома, имаш време за се', реално дали после 12 часа работа кога ќе дојде дома ќе очекуваш да ја фати крпата и да брише прашина? И обратно нели.
    Овде на темава, пола дојдоа се испофалија како они нај нај мажи имаат, баш ко децана во основно шо се фалат мама и тато што им купиле.
     
    На Feniksgirl, LiquidLuna, Zumbulche и 3 други им се допаѓа ова.
  4. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.401
    Допаѓања:
    37.763
    Пол:
    Женски
    Темава е ко: не сме способни да збориме за генерален проблем зашто мислиме дека тоа е напад врз нашите сопрузи и некој непостоечки натпревар. Срам ме фати од некои мислења колку ја промашуваат поентата.
     
    На Srckata28, sweet-cherry, theowndemon и 5 други им се допаѓа ова.
  5. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    1.599
    Пол:
    Женски
    А нели е помош и тоа, децата да ги прошетаат, па тука читам членки што мажот не сака ни тоа, па мораат да ги оставаат кај бабите и дедовците, леле ама сте буквалисти, па додека исчистиме на раат додека мажот децата ги шета ќе има повеќе време за нас, ајде ќе се буткаме двајцата во купатило да чистиме, децата нека вришат, како што има разни мажи има и разни деца, некои се мирни некои не, ама како тоа што ви одговара го читате а тоа што не ви одговара не, незнам колку пати се повторив дека некогаш јас ги спремам децата, сопругот чисти, раскрева маса, пушта машина, некогаш обратно, или како во одговара така читате?

    Неее, мажите само се мрзливи.
    Па и тука можеби се мрзливи, па мораат мажите да чистат по нив, и јас познавам многу такви, жените не пофаќаат ништо по дома па мораат мажите, како што пиша една членка погоре ако се жените мрзливи и мажите не исчистат црви ќе ги изедат, и тие мажи си имаат мака со мрзливи жени.
     
    Последна измена од модератор: 12 декември 2023
    На Kom.pot, Mnik и Malesia им се допаѓа ова.
  6. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.006
    Допаѓања:
    22.581
    Да не треба со пенис да се направат, па ги викаш машки работи?

    Пред да се омажите, како функционирате во животот?
     
    На theowndemon, Bezimenka90, Annath и 2 други им се допаѓа ова.
  7. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.006
    Допаѓања:
    22.581
    Па боље да каже дела е мрзлив него ли да одбива да прави нешто зошто смета дека тоа е женска работа. Ако е мрзлив, со сè ќе биде мрзлив.
     
    На theowndemon и Bezimenka90 им се допаѓа ова.
  8. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    1.599
    Пол:
    Женски
    А бе читате алооооо, сопругот мој си ги извршува домашните работи.
    Заврши ли натпреварот чиј сопруг е поголем домаќин? Премногу си го сфативте ова со машките работи јаоооо.
     
  9. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    1.599
    Пол:
    Женски
    Ама ти не читаш изгледа, а што правиме со мрзливите жени? (facepalm)
     
  10. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.006
    Допаѓања:
    22.581
    Јас не го спомињам ни твојот маж, ни мојот. Ти спомињаш. Зошто, не знам ни јас. ¯\_(ツ)_/¯
     
    На Bezimenka90 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.006
    Допаѓања:
    22.581
    Исто што и со мрзливите мажи.
    И што го извртуваш муабетот? Не збориме за мрзеливост, збориме дека не треба да има делба на машки и женски работи во секојдневието.
     
    На theowndemon и Bezimenka90 им се допаѓа ова.
  12. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    1.599
    Пол:
    Женски
    Епа мрзливи сте, штом мажот мочките сакате да ви ги чисти.

    А женските работи да не треба со вагина да се направат? Самата пиша нема женски и машки работи, туку само работа.

    Па вие делите машки и женски работи.
    Ајде доста се фалевте со вредните мажиња, ќе гласаме сега кој е најдомаќин.
     
  13. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.420
    Допаѓања:
    34.019
    Пол:
    Женски
    Кој како ќе се договори. Додека мајка ми беше жива она ги работеше домашните работи. Татко ми беше задолжен за пазарување, плаќање сметки, носење деца по лекари. Чат пат готвеше. Така се договараа. А татко ми знаеше се да прави. Кога мајка ми веќе не можеше заради болеста, товарот беше на татко ми. Ако некоја сака да работи се по дома, ок. Нејзино право.
     
    На tanjita, eliesaab, Cinnamon Bun и 2 други им се допаѓа ова.
  14. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.006
    Допаѓања:
    22.581
    Ти викаш дека имало некакви машки работи. Препрочитај се акомси заборавила што си пишала.
     
    На Bezimenka90 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.006
    Допаѓања:
    22.581
    Што? Јас ги делам работите на машки и женски? Лол.
     
    На Bezimenka90 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    1.599
    Пол:
    Женски
    А бе што зборуваш? Пазарењето не е ништо, мора да чисти мажот, тоа не се рачуна пазарење, сметки плаќање, шетање деца, ти не разбираш. Тука на форумов највредни мажи земале.

    Не сум заборавила, ти да не си заборавила? Ајде кажи каде пишав дека сопругот само лежи и не си ги извршува обврските?
    Ова веќе стана фалба на форум, еве во моментов ни прави пица на мене и децата, а јас тука се расправам на форум, што ми е гајле па за вашето мислење.
    Ајде твојот маж е највреден, не се нервирај.
     
    Последна измена од модератор: 22 ноември 2023
  17. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.420
    Допаѓања:
    34.019
    Пол:
    Женски
    Не ми е целта никого да навредам. Ние со маж ми си имаме договор дома. Не дека он не знае садови да мие, ама јас не му давам. Малку сум специфична околу чистење кујна и вц. Е сега... Не треба да им се дозволи на мажите да лежат во кревет по цел ден и жената да им слугува.
     
    На Mnik и Pa8la им се допаѓа ова.
  18. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.064
    Допаѓања:
    9.569
    Пол:
    Женски
    Види, за мене машка работа е заварување ограда. Мм да не ја направи, јас сигурно нема. Ај бидете реални малце. Јас сигурно не ја правев струјава на спратов, не влечев кабли, не врзував жици. Во мојов дом, меѓу мене и него има машки, има женски работи. Јас нема да легнам под кола да сменам дискови, кочници, да сменам филтри, тој ќе го направи тоа. Пред него, автомеханичар го правеше тоа место мене, не ја.
    Реално се што правам јас дома, може и знае и он да го прави. Ама се што прави тој, јас не можам.
    Ај распнете ме сега, секако немате допир со реалност само за да излете попаметни и најжени.
     
    На Erika.greeneyes, Feniksgirl, LiquidLuna и 5 други им се допаѓа ова.
  19. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    1.599
    Пол:
    Женски
    А бе сите го пишаа тоа, ама не разбираат, како така мажите да не чистат кујна и вц, како да не препознаваат средства кое за што е? Многу членки пишаа дека сакаат вецето тие да го исчистат, ама неее, така ги научиле мажите, а не читаат дека додека тие чистат вц мажите други нешто прават, не бе ќе се набутаат двајцата во вц и ќе чистат и ќе се гушат.
     
    На Feniksgirl му/ѝ се допаѓа ова.
  20. unearthlysarah

    unearthlysarah Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2021
    Пораки:
    1.270
    Допаѓања:
    5.005
    Пол:
    Женски
    А колкав е процентот на мажи вака отприлика што знаат да заваруваат ограда? Или слични мајстории? Еве ја околу мене моиве генерации врска си немаат од такви работи ама затоа секоја жена "знае" да чисти, да готви, да пере, да чува деца.
    Никој не си ги мери мажите овде, главниот проблем е утнат со безвезни расправии. :)
     
    На LiquidLuna, sweet-cherry, theowndemon и 5 други им се допаѓа ова.