Колку сопругот си ги врши неговите должности околу домот?

Дискусија во 'Брак' започната од wolf4e, 23 јули 2010.

  1. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.064
    Допаѓања:
    9.567
    Пол:
    Женски
    Не, не беше во тој контекст, барем моето. :D
    убаво пишав, ко основчиња со фалењата беа. Така и се роди во мене таа идеја за филм. :devil:
    во реалноста, сите што ги знам "мрзливи" жени, све мајките или свекрвите им прават. Пак мажите не. Имам преку 20 примери.
     
    На Erika.greeneyes, Pa8la, SummerGirl и 2 други им се допаѓа ова.
  2. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.417
    Допаѓања:
    34.017
    Пол:
    Женски
    @theowndemon не мора да е јак готвач. Да има познавања за основни работи. Толку ли им е тешко да стават вода во тенџере и да сварат нешто?

    Кај одиш? Одам да му направам макарони за вечера. Нека си направи самиот. Па не знае. Ако не му направам јас ќе јаде надвор. (facepalm)
     
    На Nausicaa, Anyshka, mssuniquee и 4 други им се допаѓа ова.
  3. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    1.599
    Пол:
    Женски
    Ме потсети за примеров :)
    Одамна било ова, не сме се ни знаеле со сопругот. Немала ручек направено свекрва ми и свекор ми и оставил пред врата празни тенџериња (facepalm) Ама ете некои не веруваат дека маж незнае да готви, на 50+ уште кафе свекрвата му вари :lol:, никогаш го немам видено тој да свари кафе:@, е тоа го зборев цело време, дека постојат вакви мажи не потенцирав ничиј сопруг.
    Знам многу примери и помлади и постари ако не е поставена масата не јадат чекаат од жената, ај да не пишувам, ќе помислат дека подржувам мажи паразити.
     
    На Cinnamon Bun му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.687
    Допаѓања:
    22.459
    Пол:
    Женски
    Нема да го читам сето тоа, ама како што реков, дури и ако една жена најчесто готви дома, мажот едноставно ЗА СЕБЕ треба да знае основни работи во кујна.

    Дно ми се луѓе што не би преживеале сами и да не знаат да се прехранат и тоа е. Што не знае мажот како изгледа во кујна, тавче?
     
    На sweet-cherry, mssuniquee, Polyincognito и 6 други им се допаѓа ова.
  5. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    15.355
    Допаѓања:
    119.660
    Пол:
    Женски
    Овие треба да знаеш сам да си ги спремиш. Не да чекаш жена да ти направи.
    Имам внуци кои на нивни 10 години веќе знаат да си направат некои јадења.
    Кога дете може, возрасен човек нема изговор.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  6. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.417
    Допаѓања:
    34.017
    Пол:
    Женски
    Знаеш како е кај нас. Ќе мислам за тоа кога ќе дојде време. Многу мажи така рзмислуваат. Додека има кој да им ги завршува обврските, што има они да се замараат. Некои членки погрешно го сфатија тоа за чистењето кујна и вц. Не дека нашите мажи не знаат, туку ние не им даваме. Во некои работи јас сум подобра. Во некои он. Се зависи од тоа како ќе се договориш.
     
    На Anyshka и Pa8la им се допаѓа ова.
  7. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    15.355
    Допаѓања:
    119.660
    Пол:
    Женски
    Да.
    Ама, маж не треба да се штеди и оправдува.
    Ако не е подобар. Треба да му се дава да фаќа, па ќе научи како подобро да чисти.
    Не знаеш што носи животот.
    Може некој ден да паднеш болна.
    И маж ти да треба да се грижи за децата и за одржувањето на домот.
    Во таква ситуација не ти треба дополнителен стрес.
    Друго е маж ти да може да прави сè што правиш и ти.
     
    На Polyincognito, Biljarkata, Anyshka и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Pacifist

    Pacifist Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2018
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    2.261
    Пол:
    Машки
    се согласувам 100% ама и ако од било кои причини не може да го направи тоа или едноставно дали од предрасуди, намалување на мажественоста или било која друга прилини, нема да биде трагедија, нели? до толку енергија да трошиме за ваква работа и да критикуваме ако не знаел што е тавче, а има милион поприоритетни и поважни работи што попрво треба да се знаат...т.е. поентата ми е да не правиме од мува да изгледа дека е слон работава...ја мислам дека не зборувам нешто лошо или арогантно.

    прочитај што и одговорив на Срцка членката на нејзиното објаснување..таму го имаш најголемиот дел од одговорот на твојава забелешка. (викам најголемиот а не целосниот пошто и се согласувам со ова што го кажуваш преостанатите проценти)
     
    Последна измена од модератор: 12 декември 2023
    На Pa8la му/ѝ се допаѓа ова.
  9. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.577
    Допаѓања:
    320.660
    Пол:
    Женски
    Баш сте глупи што мислите дека ако готвите ви се намалува мажественоста.Јас секогаш кога го гледам маж ми во кујна ,го посакувам се повеќе и повеќе.Кога гледам дека соработува заедно со мене кога се во прашање домот и децата само расте повеќе во мои очи.Кога би лежел дома како неспособен не знам дали би имала сеуште чувства за таков човек.
     
    На Gosh, Осе, arontt и 15 други им се допаѓа ова.
  10. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.417
    Допаѓања:
    34.017
    Пол:
    Женски
    @Pacifist е како така да не знаеш што е тавче? (facepalm) Сам ако живееш ќе се храниш по ресторани?
     
    На theowndemon и nextredstyle им се допаѓа ова.
  11. Munchmallow20

    Munchmallow20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    4.894
    Допаѓања:
    17.387
    Пол:
    Женски
    Преку патката од тоа "вие немажените".
    Вие кога се омаживте, се изгубивте себе? Ви паднаа стандардите за све?
    Прифативте насилство од секаков вид, маж ви да е мрза, да не смеете да писнете? Ако да, не сфаќате дека сами се закопувате во земја и го сведувате бракот на слепо влегување во нешто непознато и губење себеси како личност, наместо крунисување на љубов и спојување на врска и самостојност и остварување на долгопланирани соништа со саканиот човек.

    Да, неќам да имам маж што не знае да готви. Па дури и да не е некој профи у кујна, да не глуми ја нисам одавде кога станува збор за домашни обврски.
    Еве јас обожавам готвење, нема да е проблем јас да готвам повеќе, ама он другото ќе прави повеќе и тоа.
     
    На Gosh, Осе, Spicy Senorita и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Pacifist

    Pacifist Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2018
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    2.261
    Пол:
    Машки
    абе дечки, само сакав да кажам да не се жртвуваат чувствата и да се повод за разделба само заради непрепознавање и на примена на едно тавче или што и да е на тие теми...ама ја не реков дека мене тоа ми е немажествено-готвењето..на повеќето мажи им е ама не знам во која земја какви им се предрасудите на темава..ама реков и една голема вистина дека најголем и најдоминантен дел од готвачите во светов се мажи..така што оттука јас немам предрасуди за маж да готви по дома ако така си се договорат
     
    На Pa8la му/ѝ се допаѓа ова.
  13. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    15.355
    Допаѓања:
    119.660
    Пол:
    Женски
    Готвење не намалува мажественост. |(
    Ама, вакви ставови се turn off и црвена тревога за бегање.
    На многу од нас жените попривлечни ни се мажи кои готват.
    Бидејќи и готвењето е дел од грижливоста.
     
    На Осе, Spicy Senorita, SummerGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Pacifist

    Pacifist Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2018
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    2.261
    Пол:
    Машки
    :) се разбираме..само после ако цела енергија и љубов ја вложуваме и ја трошиме во готвењето, а се знае дека не функционираме на повеќе канали како вие жените што работите повеќе работи истовремено а ние само една која ја вршиме супер ама само една, тогаш после ќе ви фали нешто друго..на пр. интимните односи, а ние веќе утепани од готвењето како ќе најдеме сили и за тоа..па уште ако сте и мераклики, а ние сме заспале од премореност, што мислиш каде ќе го побарате тоа задоволство? нормално кај тие што не готват:) женскиот пол мора да го спремаме за лидерство..така било некогаш, на почетокот на времето, кога сме биле создани...вие сте раководеле со се, а мажите ви служеле само за приплод ама сме ве изманипулирале кога сме ви рекле дека нема да се справите со физички напорните работи и вие сте ни поверувале..е оттогаш мажот го презел раководството и така е до ден денес...е за да не правиме пак од крајност до крајност, матријархат или феминизам, немојте да бидете како нас и да се спуштате на наше ниво..да бидеме рамноправни ама јас го признавам тоа лидерство што некогаш било ваша најјака страна па да видиме како ќе се развиваат работите..ако сите се задоволни, се може да биде:)
     
  15. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.939
    Допаѓања:
    66.112
    Пол:
    Женски
    Ххахахахахахахахаах, ааахахахахаххахахахаха, преморени ќе заспале од готвењето ахахахахахахахахахахахахахахаха.
     
    На Gosh, Ambitious, Осе и 7 други им се допаѓа ова.
  16. Pacifist

    Pacifist Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2018
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    2.261
    Пол:
    Машки
    па за нас е тоа бре удар..што мислиш ти? не е зафрканција тоа...ние немаме таков капацитет ко вашиот:)
     
  17. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.939
    Допаѓања:
    66.112
    Пол:
    Женски
    Немате за жена капацитет тогаш, подобро сами терајте, ич да не се оптоварувате со ништо. За сите најдобро.:D
     
    На Ambitious, Осе, Mnik и 9 други им се допаѓа ова.
  18. Munchmallow20

    Munchmallow20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    4.894
    Допаѓања:
    17.387
    Пол:
    Женски
    Која утепаност е да ставиш да се пече пиле и да ставиш да се варат компири?
    Ете едноставен ручек. Или и тоа е многу?
     
    На Осе и SummerGirl им се допаѓа ова.
  19. Pacifist

    Pacifist Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2018
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    2.261
    Пол:
    Машки
    ја промашуваш поентата...со ова што го викаш иронично ама среќно дека ако немаме капацитет за една жена да сме терале сами, всушност го потценувате женскиот род...а нели ве спремаме за лидерство? :) само полека..можда и на тоа ќе му дојде време..ама засега потешко...а за ова дека сте биле лидери некогаш тое не се зезам..тоа е точно...не е дојдена до толку работава кога има побитни...прво да се научиме да бидеме луѓе на пример:) еднаш прочитав една убава мисла и вика: се научивме да летаме на небото како птиците, да пливаме под море како рибите..е сега уште ни останува да научиме да живееме на земјата како луѓе...познат е еептен писателов со мислава..Ирец беше ама да ме утепаш не ми текнува како се викаше а на врв на јазик ми е..небитно...
     
  20. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.417
    Допаѓања:
    34.017
    Пол:
    Женски