Колку сопругот си ги врши неговите должности околу домот?

Дискусија во 'Брак' започната од wolf4e, 23 јули 2010.

  1. Pacifist

    Pacifist Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2018
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    2.261
    Пол:
    Машки
    знам на што целиш..ама пак само ќе се вртиме во круг и пак нема да ја доловиме поентата ако ми го бапнеш како аргумент тоа што ќе ми го бапнеш..така што нема да одговорам на ова...ќе биде залудно трошење на енергија, а не е работата да се водиме според онаа: додека некому не му се смрачи-на друг нема да му се раздени што е прилично сурово и пошто повикува на оправдување на синџирот на исхрана...т.е. поголемиот го јаде помалиот...е ја ама што ако се најде некој поголем од тебе па тој тебе да те изеде? па се наметнува прашањето дали синџирот на исхрана е справедлив? е затоа малце попаметно и потрпеливо треба..никаде не се брзаме...ако не за нашево поколение, тогаш барем да спремиме тло за нашите деца..мене така ми се чини ама секој си има право на свое мислење..затоа и си правиме муабети за размена на мислење па кој повеќе ќе си се пронајде во нешто,така и нека си тера
     
  2. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    15.355
    Допаѓања:
    119.660
    Пол:
    Женски
    George Bernard Shaw и Martin Luther King Jr. го имаат кажано ова во различни верзии.
    Ти треба да разбереш дека е битно.
    Со готвењето не само што се храниш себеси, туку и други.
    Покажуваш грижливост кон другите. Покажуваш дека ги цениш.
    Жена ти ќе дојде уморна од работа. Од неа ли ќе чекаш?
    Или ко примерот на Самер што ѝ го дадов.
    Да речеме дека болест ќе ја стави жена ти во кревет или со денови да оди во болници. Од неа ли ќе чекаш?
    Та уморна, та болна. Нема ли да ти биде жал?
    Или, на мајка ти ќе ѝ додеваш како да си мало дете.
    А, и она со свои маки. А, ти толкав вол. Од неа ли ќе чекаш?
    Додека седиш зад екран и тастатура, можеш и да прогуглаш како се прават некои јадења.
    Ако имаш тв, можеш да пуштиш 24Kitchen. Можеш и на Јутуб да гледаш.
    Ти кажав претходно. Готвењето не е тешко за 10-годишно дете.
    За дете, бре. Ти како возрасен немаш изговор!
     
    На oblace1, Осе, tanjita и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.417
    Допаѓања:
    34.017
    Пол:
    Женски
    Не мислам ништо лошо. Ме интересира дали знаеш основни работи да направиш. Не мора да си експерт за готвење. Еве јас не сум. Маж ми е подобар.
     
    На theowndemon и nextredstyle им се допаѓа ова.
  4. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.794
    Допаѓања:
    157.216
    Пол:
    Женски
    Се жртвуваат чувствата моментот кога партнерот неќи да преземи дел од секојдневните обврски во домот. И една членка рече погоре, да не беше мажот каков шо е ( да си врши дел од заедничките обврски) - не би имала толку долго чувства кон него. И јас сум скроз на иста страна со неа. Не е ко да имаме контрола над чувствата. Ама имаме контрола над тоа што превземаме. И секој можи да превземи дел од секојдневните обврски околу домот. Никој не се родил учен. Сите од негде сме почнале да користиме и низ trial and error сме научиле. Па кога едниот партнер знај да прај нешто, лесно можи да покажи на другиот.
     
    На Осе, sweet-cherry, tanjita и 4 други им се допаѓа ова.
  5. Pacifist

    Pacifist Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2018
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    2.261
    Пол:
    Машки
    Царици сте! :D е ај...ајде мажи гответе повеќе упатуваме апел за нашиве понежни и поубави половинки да уживаат во дуалноста на исхрана со алат со прифатливи димензии и вообичаената исхрана на ниво на поголема потреба...Или грешам? :) ај ако може да го забрзаме процесот...ова само го кажувам за Адидас членката и за уште две што пишаа аргументи во поддршка на ова што го кажуваш:)...не генерализирам
     
  6. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    15.355
    Допаѓања:
    119.660
    Пол:
    Женски
    |(
    Ама и ти не се фаќај одма за сексуалното.
    На некои прво им значи емоционалната привлечност и без неа не им се случува другата.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Pacifist

    Pacifist Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2018
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    2.261
    Пол:
    Машки
    се разбираме де:)
     
  8. Kiko9

    Kiko9 Активен член

    Се зачлени на:
    3 септември 2023
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    131
    Пол:
    Машки
    Da ti kazam dva zbora :) Ako se naucis od mali noze i da gotvis i da cistis i da rabotis se ostanato po doma nema da bide problem da delis obvrski zatoa sto ke znaes da meris tezina na obvrskite. So ova samo ne zakopa deka nie mazite ne vredime za ku* samo zenive vredat i ko so gledam nekoi i ti se smeat taka da ne ne stavaj site pod ist kos :) Uzivancija e da se razberes so zena denes so ke rabotis od kukni obvrski (imav prilika da ziveam so bivsata mi devojka i deluvavme kako so treba po toa prasanje) Ne meri fizikalija deka treba maz a polesna rabota zena .. Pak samo se zakopuvas kako da svet ne si videl :) Da bideme malce porealni kon davanje mislenja ne samo da redime "citati"
     
    На Gosh, Осе, eliesaab и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Pacifist

    Pacifist Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2018
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    2.261
    Пол:
    Машки
    Мене не ме интересира кој ми се смеел зошто истото и јас можам да го кажам за тие зошто јас би ги исмеал ама не вреди.А со ова поукава твоја не само што потврдуваш дека некогаш си бил поинфериорен пол туку и дека не сакаш ништо да превземеш по тој повод. Кој си ти да кажеш дека вредиш повеќе од некој друг освен ако не знаеш какви биле работите порано и кога функционирало успешно....а дај ми пример што е тоа кај тебе што те прави да се чувствуваш горд и да изјавуваш дека си посупериорен пол? Ако се сметаш за рамноправен со сопругата има ли причина да се чувствуваш погоден од ова што го кажав? знаеш да прифатиш мислење поразлично од твоето и да дебатираш како нормален и културен човек или ми употребуваш офанзива во вокабуларот демек се си разбрал од животов притоа плукајќи по тие цитати како што понижувачки ги кажа во наводници..ама баш тие цитати и книги во кои никогаш не обраќаме внимание повеќето каква поента содржат во себе и се додека си викаме ех тоа е само книга а реалниот живот е нешто сосема друго, ќе зборуваш вакви работи...ама ај пробај нешто да приметиш од работиве што дознаваш преку книгите во реалниот живот и да видиш дали ќе ти се потврдат како вистинити па после пак да ми дадеш мислење? ти си пробал ли да продлабоќчиш нешто доволно посветено и со верба за да видиш нешто што претходно не си го видел? и ако го направиш тоа, да провериш дали тоа ќе те поттикне да ти се разјаснат работите уште повеќе? затоа само смирено и разговарај како нормален и културен човек. Искажи си го мислењето без да понижуваш некого само зошто нешто те подило и не ти се допаднало..Јас прифаќам се за дебата и имам отворен ум за се што не го гледам кај тебе.Не е поентата да си докажуваме чие мислење повеќе вреди туку да се сретнеме на пола пат и да издејствуваме win-win ситуација...а ти ако мислиш дека сум ги закопал мажите, барај си го проблемот во себе а не ја врти топката за и други да почнат да се вознемируваат како тебе па да доаѓа до кавги туку размислувај што кажуваш и објаснувај без да се навредуваш..Мислам дека ова е фер.
     
  10. Munchmallow20

    Munchmallow20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    4.894
    Допаѓања:
    17.387
    Пол:
    Женски
    Во превод, не
     
    На Осе му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Kiko9

    Kiko9 Активен член

    Се зачлени на:
    3 септември 2023
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    131
    Пол:
    Машки
    Ne be druze ... u kratki crti samo da ti kazam SPOSOBNOST e da mozes da funkcioniras nasekade denes. I da ne kazes deka si se umoril i zena ako pobara da ja dupis da zaspies od umor :) ne se meri nikoj ni po superiornost ni po nisto prosto i ednostavno e treba da znaes da zivees bez da iskazuvas slabost. Ostaj toa kako bilo porano ... Sum imal avanturi so zeni na koi lezenjeto u krevet na mazot im e preku glava i ziveat samo za decata (od tuka ke se navratam na prethodnoto deka mora da si sposoben za poise raboti toa trgnuva od samiot sebe bez da davas tezina na rabotite i da gi deles po pol )
     
    На Осе му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Pacifist

    Pacifist Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2018
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    2.261
    Пол:
    Машки
    ок..тогаш немало никаков проблем воопшто нити смисла да се зборува за ова.
     
  13. Munchmallow20

    Munchmallow20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    4.894
    Допаѓања:
    17.387
    Пол:
    Женски
    Па одговори де, едноставно прашање те прашаа
     
  14. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    1.599
    Пол:
    Женски
    Уште не заврши дебатата? (facepalm)
     
    На Kiko9 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Pacifist

    Pacifist Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2018
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    2.261
    Пол:
    Машки
    Ова што го пиша не заслужува никакво сериозно внимание и земање во предвид и немам намера ама ич да ти се објаснувам зошто што и да ти кажам нема да вреди...Со ова само ми се топориш и мене и на сите жени овде каков Казанова си и колекционер на женски срца кој во жените гледа само трофеј за освојување,а не и дека ги смета како рамноправно човечко суштество и тешко на сопругата твоја ако вака зборуваш овде а ваму викаш во се сте еднакви и супер функционирате..Ова твоево знаеш како звучи? ко да сакаш да им ја порачаш и да им ја бапнеш безобразно во лице на жените приказнава за трагедијата на расцепениот газ која си ја предизвикал ти...Повеќе немам што да ти одговорам зошто се е јасно.
     
  16. Curious cat

    Curious cat Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2023
    Пораки:
    670
    Допаѓања:
    2.408
    Ако му е огромен алатот и знае да готви...абе одма го киднапирам]:)
     
    На Осе му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    1.599
    Пол:
    Женски
    А ако му е голем а незнае да готви? :)
     
  18. Curious cat

    Curious cat Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2023
    Пораки:
    670
    Допаѓања:
    2.408
    Нишо, ќе најдам друг. Упс.
     
    На Осе и Pa8la им се допаѓа ова.
  19. Spicy Senorita

    Spicy Senorita Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2022
    Пораки:
    911
    Допаѓања:
    2.592
    Пол:
    Женски
    Мислам дека кај повеќето е вака.
     
    На Gosh, Polyincognito и Curious cat им се допаѓа ова.
  20. tanjita

    tanjita Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.039
    Допаѓања:
    3.367
    Пол:
    Женски
    Ако маж се умори од готвење ебате мажот.
    Ај да ја анализираме обратно приказнава- жената нема подеднакво шанси да се умори од готвење како и мажов во твојава приказна?
    Мислам дека ти си пример за маж за кој никогаш не би се омажиле.
    Малку кажуваш ама доволно за одбивност.
     
    На Gosh, sparklie, Ambitious и 10 други им се допаѓа ова.