1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку сопругот си ги врши неговите должности околу домот?

Дискусија во 'Брак' започната од wolf4e, 23 јули 2010.

  1. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.632
    Допаѓања:
    29.209
    Пол:
    Женски
    Значи жени што научивме од темата: Ако мажот направи ручек он ќе нема енергија за други активности, треба да им се смилуваме значи, а не па да им дадеме и да зачистат нешто по дома... Стварно сме биле безобразни ние жените осет да сме немале за нив.
     
    На Anabelle.Amorette, Ambitious, Осе и 9 други им се допаѓа ова.
  2. Pacifist

    Pacifist Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2018
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    2.261
    Пол:
    Машки
    па знаеш како? со се што напишав ако направиш едно резиме и ако и покрај сето тоа ме процениш како што ме проценуваш, тогаш јас сум пресреќен што би ме одминала девојка како тебе со такво ограничено мислење за мене и би се заблагодарил на Бога што ме спасил од тебе зошто знам дека чува нешто многу подобро за мене.
     
    На Pa8la му/ѝ се допаѓа ова.
  3. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.417
    Допаѓања:
    34.017
    Пол:
    Женски
    @Pacifist ако те уморува готвењето, дали те уморува работата во кревет? И тоа е дел од домашните обврски. :rofl:
     
    На Осе, Mnik, Pa8la и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Pacifist

    Pacifist Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2018
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    2.261
    Пол:
    Машки
    па за таа домашна обврска не верувам дека има маж кој нема да ја стави на топ прајорити активност па и ја не сум исклучок...тука само игри без граници,скај из д лимит и тоа нема крај кога ќе почнеш веќе..кога си се фатил за орото на страста и љубовта, има да го играш богами:)
     
  5. tanjita

    tanjita Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.039
    Допаѓања:
    3.367
    Пол:
    Женски
    Е одлично, заклучивме дека ние двајца не би функционирале. Гледаш, ова е тоа што зборувам цело време. Ако видиш дека со некој не функционираш на прва нема што втора шанса, трета и сл. Јас и ти еве никогаш за ништо нема да се најдеме на пола пат, па и за обврски околу дом ( кој колку треба да учествува). Ако пола од членките ова го свателе со нивните партнери сега немаше да постои оваа тема.
    Јас можеби за тебе сум ограничена во размислувањата ама реалноста е таа. Маж кој се уморува според тебе од готвење која е шансата од 2 минутен секс дека нема да измори. А од 2 мин што бива, ништо. Енергија во готвење се троши исто колку 1 или 2 мин секс. Па сеа ти пресметај си каде си на таа тема.
    Ете многу убаво се разговара кога од старт се согласуваш дека не се согласуваш со некој.
    Поздрав пријателе.
     
    Последна измена: 24 ноември 2023
    На Осе и Mnik им се допаѓа ова.
  6. Vanilla15

    Vanilla15 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    1.098
    Допаѓања:
    3.213
    Пол:
    Женски
    Ауууу :D
    супериорен инфериорен :rofl:
    шо сум јас ако излезам да исцепам дрва оти маж ми дошол од работа во 10 вечер?
    што е он ако секоја недела кога е дома зема деца за јас да се наспијам, спрема појадок и е со нив додека спијам до 9?
    па да ме нема за нешто не дај боже кој ќе им спреми дома на децава, кој ќе ги испере, у кочина ли ќе живеат?
    Не мора полнети пиперки да им спрема де :D , ама една палента, макарони, јајца, пире и месо, супа :drunk:

    накратко, ќе имаше развод ако не делевме ка што делиме и сега, и то е то :smoke:
     
    На H.VAGA, SV1911, Осе и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.064
    Допаѓања:
    9.567
    Пол:
    Женски
    Леее муабет. (facepalm)(facepalm)
    мм вакви муабети да го дознаам дека прави по форум, развод потпишувам со 2 раце.
    На волку галамење, не е на арно работичкава
     
    На Осе и mssuniquee им се допаѓа ова.
  8. Pacifist

    Pacifist Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2018
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    2.261
    Пол:
    Машки
    Прво, со сета почит на твоето исцрпно користење на моќта на убедување, еднозначно заклучување, себепотврдување и докажување, единствено што мене ми е битно е мојот начин на размислување и вреднување на работите да го разбере и да му ја види смислата и суштината оној, кому сето ова на неговата душа му делува препознатливо, толку блиско и природно, речиси вродено, како цел живот да го носел со себе. А ако ја искористиш онаа баш вистинската моќ на женскиот пол за читање меѓу редови, би требало да разбереш каква порака ти испраќам.Се најубаво.
     
    Последна измена: 24 ноември 2023
    На Malesia му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    1.599
    Пол:
    Женски
    Идеален сопруг :):D:D FB_IMG_1701084791678.jpg
     
    На SummerGirl и Malesia им се допаѓа ова.
  10. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    2.224
    Допаѓања:
    3.865
    Пол:
    Женски
    И затоа сме тука каде што сме, заглавени во времето, во обид да бидеме феминистки, а поим немаме што е тоа. Да се мешаме во секој двор, во секоја куќа, нашето да е секогаш најдобро и да си слушаме и читаме како ни одговара. Да се пофалиме како идеално ни е дома, и да даваме совети пошо така ние мислиме дека треба. Да мешаме баби и жаби, зашо не знаеме што да вратиме. И затоа и уште ќе бидеме на исто место зашто сакаме да биде ние како што сме замислиле и сме ограничени. Секоја чест.
     
    На SV1911, Zumbulche, Mnik и 4 други им се допаѓа ова.
  11. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    1.599
    Пол:
    Женски
    A бе тука сите се фалат дека имаат идеален сопруг, а читам во други теми пишуваат се умориле од чистење сами, сопругот им бил на лов цел викенд и тие останале сами со децата, на некоја секој ден си одел со друштво во кафана, па не ги чувал децата, само лежел, а тука на оваа тема сите вредни домаќини земале.
     
  12. Meditant

    Meditant Активен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2023
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    92
    Пол:
    Машки
    Od moja gledna tocka - treba da Im dadete prostor na mazite za da rabotat po doma. Nemoj da mu kazuvas deka ne go srabotil toa sto veke si go srabotila. Samo ostavi go nesraboteno toa sto mislis deka e negova obvrska. Ako te saka ke mu tekne kaj gresi.
     
    На Осе и SigmaMan им се допаѓа ова.
  13. SigmaMan

    SigmaMan Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2022
    Пораки:
    270
    Допаѓања:
    562
    Пол:
    Машки
    Едвај чекам да се оженам за покрај моите, да ги перам и мијам нејзините алишта, садови, да поправам ситни дефекти по дома од довод, ел.енергија, да го средувам дворот итн.

    Работата го краси човека а мрзата го гнаси.
     
  14. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    1.599
    Пол:
    Женски
    Каква врска има тоа со сакање?
    Некои едноставно такви се.
     
    На Adidas888 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Meditant

    Meditant Активен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2023
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    92
    Пол:
    Машки
    A ne, izvini, ako te saka ke si gi delite rabotite, vo sprotivno te iskoristuva. Zboruvam za bracen par kade sto dvajcata imaat redoven raboten odnos.
     
    На Polyincognito, Осе и mssuniquee им се допаѓа ова.
  16. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.064
    Допаѓања:
    9.567
    Пол:
    Женски
    Исто и она едвај чека да се омажи за да ти биде вечна слугинка.
    А за да поправаш ситни дефекти по дома, треба да те бива, не е по дифолт тоа зошто си алфа мужотина.
     
    На baby-star, Осе и tanjita им се допаѓа ова.
  17. tanjita

    tanjita Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.039
    Допаѓања:
    3.367
    Пол:
    Женски
    Пиши ни дали ќе биде вака како што се искажа сега.
    Некои мажи ( не велам ти, не те познавам) мистериозно забораваат се што правеле кога биле ергени.
    За алишта да пере , садеви има сега жена, за ситни дефекти од дома. ел.енергија има мајстори и некои се претвараат во МРЗА.
     
    На Mrs. right, Осе, Adidas888 и 2 други им се допаѓа ова.
  18. SigmaMan

    SigmaMan Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2022
    Пораки:
    270
    Допаѓања:
    562
    Пол:
    Машки
    Тебе ќе ти одговорам оти има логика во мислењево, на таа (или тој) над тебе - во никој случај.

    Па види, мали се шансите вреден и озбилен момак да ќари девојка, за да се ожени уште помали. Треба да е расипанштина од човек, гледам на таквите им успева.
    Среќа што сум сигма и во живо и ич за ништо не ми е гајле.
     
  19. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    15.355
    Допаѓања:
    119.660
    Пол:
    Женски
    Ако стварно го мислиш ова, добро е.
    Таа што ќе те земе, ќе биде среќна.
     
    На Осе и SigmaMan им се допаѓа ова.
  20. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    1.599
    Пол:
    Женски
    Па тука пишуваа жената и да не работи, сопругот треба да ги извршува домашните работи, значи нема врска дали се двајцата во редовен работен однос.
    Еве да те прашам, само прашувам не те напаѓам, дали сопругата твоја ако не работи ќе очекуваш се од неа да прави по дома? А еве само ти ако работиш, дали тебе таа ќе те искористува? Се е договор помеѓу двајцата, ако некоја решила да не работи и да чува деца дома тоа е нивен проблем не наш. Ако решиле сопругот да работи, а таа се низ дома пак е нивен проблем, премногу го сфаќате ова лично и скокате, не зборам за тебе, општо.
     
    На Осе му/ѝ се допаѓа ова.