1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку сопругот си ги врши неговите должности околу домот?

Дискусија во 'Брак' започната од wolf4e, 23 јули 2010.

  1. Eci0327

    Eci0327 Активен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    17
    Не ми помага туку обврските се делат на пола, работи се по дома не му е проблем да усиса да чува деца да направи ручек (ручекот му е омилен дел ) :D не му давам да пушта машина чисто ради заштита од фарбанје :D пред да се земеме уште на факлутет бевме цимери па веројатно навика од студентскиот живот да се поделат домашните обврски :D
     
  2. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.253
    Допаѓања:
    45.718
    Пол:
    Женски
    Е оваа е тема за мене :D
    Ми помага буквално во се што ќе му кажам, а посебно околу чистењето во домот :)
    Некогаш дури и се запрашувам како може машко толку да помага околу "женските" работи, ама за огромна среќа моја ми се наоѓа за се. Го обожавам!!! :inlove:
     
    На Umbrella22 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. MorbGoth.666

    MorbGoth.666 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    148
    Многу, дури некогаш повеќе од мене работи :D И стално ме изненадува, грев само ќе направам ако се пожалам :inlove: Ми фали некогаш да работам по дома а ако тоа се случи обавезно после тоа ми прави јадењее, готви нешто или ќе направи нешто друго за мене.. :inlove:
     
  4. Agrona

    Agrona Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    1.713
    Пол:
    Женски
    Мм знае да се меша во штипки кога не треба, а кога треба го нема нигде. Додуша знае да ме изненади некогаш, но тоа се случува ретко. Кога изненадува изненадува убаво. Знае некогаш да исчити да направи нешто за јадење.... и тоа ќе го кажува два-три дена. :lol: :$ :)
     
    На Espadrila му/ѝ се допаѓа ова.
  5. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    кога стварно има потреба помага(на пример кога бев болна он прашуваше како и што јас му кажував,само основмите работи,дR можешE да чека)
    кога се е Oк јас си правам се,нема да чекам и садови да ми мие и облеката да се пере а јас да уживам :!: он оди на работа,така да јас домашната работа тој неговата.
    ама кога едниот не е во добра состојба тогаш другиот ги завршува работите :) и се на место :)
     
    На Bufi и anina им се допаѓа ова.
  6. TSS

    TSS Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    396
    Ова како јас да сум го пишувала :lol:
    До душа некогаш дури и претерува со педантеријата негова,но во секој случај ептеен ми помага.
     
  7. elanor

    elanor Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    522
    Допаѓања:
    1.036
    Пол:
    Женски
    Кога е дома, ми помага. Од 18-тата година живее сам, така што за се' го бива :lol:
    Иако тој оди на работа а јас не, секогаш ми помага во домашните обврски. Сметам дека не е фер со некои работи да го оптеретувам, така да тој е задолжен за "машките" обврски - коси трева, се занимава во дворот, средува електрика, монтира од мебел до апаратура, се грижи за компјутерите, се забавља со колите и сл.
    Колку ми помага по дома забележувам кога е отсутен подолг период. Тревата ми е првиот индикатор :rofl:
     
  8. kettygirl

    kettygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2012
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    244
    Секогаш ми помага кога имаме гости ми помага да го собереме нередот, знае да зачисти, ме слуша се што ќе му речам.Тој е срценцето мое.МНОГУ СИ ГО САКАМ :inlove:
     
  9. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Работи претежно повеќе од 8 часа, а понекогаш кога е дома како да е пак на работа, што значи дека не можам да се потпрам за ништо. Не ми брани да викнам некој за помош, да исчисти или сл. Кога може помага, знае да направи нешто за јадење, салата, скара. Но мене повеќе ми одговара да работи отколку да ми се плетка во кујна, така се навикнав изгледа.

    http://mechame.thoughts.com/posts/exact ... he-home--4
     
  10. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    Со оглед на тоа дека скоро никогаш не е дома поради работа во месецот 20 дена е на пат неможам да се пожалам многу. Кога е дома кога се чисти помага, е сега не мети, но ќе поттргни ќе крени ако чистиме под кревети или слично. И многу битно е тоа што обожава да го поминува времето со син ми. Најодморена сум кога е тој дома бидејќи син ми најмногу ме изморува :)
     
  11. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.194
    Пол:
    Женски
    Работи буквално се! Тоа што не стигам јас, го прави тој и обратно. Додека бев бремена не ми дозволуваше ни една лажичка да подигнам, а не пак да работам.
    Има само одредени работи за кои сме поделени, јас на пример не сакам да смукам па тоа си е негово задолжение, додека пак пуштање машина за веш е моја активност :)
    Исто така имам приметено дека не ги сака баш садовите кога треба да ги измие, па се случува да каже дека ќе ги измие па ќе ги "заборави" :D
     
  12. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.389
    Допаѓања:
    171.370
    Оф ,да беше мм жена/мајка/сопруга....децата ќе јадеа само паштета,а од санитарната инспекција клуч на врата ќе ни ставеа.
    Не,не помага ништо...
    Вели дека сака да сработи нешто,ама незнае како(како па да не,нема желба ниту да научи).
    Како и да е ,му прогледувам низ прсти бидејќи ако до сега не успеал да научи/сфати/разбере дека домашните обврски треба да се поделат,нема ниту сега по стари години да учи.
     
  13. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.457
    Допаѓања:
    127.309
    Јас живеам со домаќин човек :)Пере, пегла, чисти, мие садови... Слабо готви, ама барем тоа ми е мене уживање :)
     
  14. fairy90

    fairy90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Машината е негова работа,умее и да готви понекогаш и да изџогира кога јас не можам,другото јас го правам.
     
  15. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    619
    Пол:
    Женски
    Да да, ми помага и тоа мноогу. Еве на пример кога усисувам низ дома, ги подига нозете од под да сметам убаво, Кога правам ручек а тој е дома, стое до мене и ми чуре со цигарата у фаца и ми дава инструкции...

    Шала на страна, помага колку што може бидејќи повеќе е на работа отколку дома. знае да измие садови, да усиса ручек да спрема... Добар си е....
     
  16. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.325
    Alergicen e na usisivac. Ama zatoa vo kujna e prv. Gotvi i mie posle nego. Se znae da popravi. Za renoviranje e tata mata.
    Isto igra i uci so detevo.
     
    Последна измена: 13 ноември 2014
  17. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Поделени се работите по дома.Не со закон,чисто онака,правосмукалката и ѓубрето се негови.Пазарењето е заедничко но кога нешто ке прифали тоа си е пак неговва работа.Гледам дека тоа не му смета и го оставам.Кога е дома наутро утринското кафе е пак негова работа.Во неа најмногу уживам.Миење на терасата.Помага и околу доста други ситници и тоа ми е ептен доволно.
     
    На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Bufi

    Bufi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    647
    Mene maz skoro bas nisto ne mi pomaga!!! Sega iako sum bremena se sama si rabotam ama koga ke mu kazam nesto stanuva i mi pomaga!!!
    Ama dzabe be ludje, onaka ama bas nisto, nikakva pomos od nego nemam, gotvenje nisto nitu znae , nitu go interesira, nitu saka da nauci! Drugite raboti isto taka, Nekogas se nerviram sto e tolku nezainteresiran za domasnite raboti, pogotovo koga ke slusnam kako na nekoja maz i i pomaga po doma, pa na kraj pak krevam race, ama navistina ne e lesno, da se odi na rabota, dda se gotvi, deca da se gledaat, da bide sekogas cisto, i seto toa samo jas! Toj odi samo na rabota, doadja , jade i si uziva, a jas ko konj!!! Ama taka mi padnal gravot!!!
     
    На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
  19. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.325
    Nemoj da mislis deka sevo ova ovde sto go pisuva e vistina!
    Da mozes samo da im zirnes niz prozorec. Pola od niv si raskazuvaat prikaski kako sakaat da bide, na nesreka ne e taka.
    Ne veruvaj tolku mnogu. Se rabotat, izmislen glagol. Mozda po nesto rabotat, ama se ne.
    P.S. Pocesto davajmu zadacki na mm, taka ke pocne samovolno da ti pomaga. Ke znae deka bas toa nemozes da go napravis i bez da mu reces ke si go zeme za svoja obvrska.
    Good Lack
     
    На Bufi и galapce им се допаѓа ова.
  20. artemidis

    artemidis Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    2.015
    Пол:
    Женски
    ^ Да ѕирнеше кај мене низ прозор пред пола саат ќе не видеше мене и бебуш на спална како си играме, а мм околу нас собира и дипли алишта :lol:. Двајцата се грижиме за домот и никогаш не ги делиме работите на машко-женски.
     
    На Umbrella22, CameliaMiller, Bozica1980 и 5 други им се допаѓа ова.