1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку сте задоволни со изборот на вашиот животен партнер?

Дискусија во 'Брак' започната од thebestgirl, 18 септември 2013.

  1. srcuska4

    srcuska4 Активен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    :sweat: :sweat: Vo brak sme 6 godini imame 2 deca ama otkako se zemavme toj monogu se smeni mnogu e sitnicar se da mu e kako toj sto saka se toj sto saka ako nesto zaboram da napravam a toj sto mi rekol se deri so decata e samo ako go zamolam da gi pricuva i togas samo vreska imam kade da se vratam kaj mojte vratata mi e otvorena ama decata neznam zaradi niv sto kako kolku mi e tesko oooooooo raboti pari kolku sto sakam imam ne me izneveruva ne izlaga bez mene nikade ne odi seks imame po 2 pati na den (puknav veke od toj seks) samo togas me guska ama so ovaa negovo derenje me unistuva da se razvedam mi e strav jas ne sum na rabota decata ke mi gi zeme a tie se mnogu povrzani stvarno neznam sto da pravam
     
  2. minne92

    minne92 Активен член

    Се зачлени на:
    17 август 2013
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    8
    stom e samo toa ne razmisluvaj da se razvedes bidi strpliva kese smeni so tek na vreme,,cim e takov nauci mu go karakterot i odimu po kejfot ,,,ima i postrasni raboti sto se slucuvaat vo brakot,,,bidi samo postrpliva kese smeni so tekot na vremet veruvaj,,,stom nete maltretira nese panici,,,imas deca so nego
     
  3. mili1980

    mili1980 Нов член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2013
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
     
  4. srcuska4

    srcuska4 Активен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Ne me maltretira fizicki ama psihicki me unistuva se sto sakam imam ama cabe mi e koga so eden zbor se unistuva
     
  5. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    Kako mislish ne ja maltretira?Derenjeto ne li e psihichko maltretiranje?
     
  6. srcuska4

    srcuska4 Активен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0

    svekormi i mazmi imaat ist karakter!! i eve ima 50 god pa samo se prideriderava po svekrvami (koja inace e mnogu dobra vredna slicen karakter imame )me plasi toa deka nema da se smeni nisto deka ke bide betar i betar
    vo 5 minuti ke se iznadere sva i svasta posle 10 minuti kako nisto da ne bilo a jas se si zbiram vo sebe i samo si placam :sweat:
     
  7. Captain-Omni

    Captain-Omni Популарен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2013
    Пораки:
    662
    Допаѓања:
    5.231
    Хани, теоријата е различна од праксата, па сè што ќе ти напишеме на форумов може да биде безвредно, но сепак, ќе ти напишеме... :talk:

    Некои избори во животот се многу тешки. Некои промени во животот се многу тешки, но тие понекогаш мора да се направат. Помисли само колку е тешко кога некој ќе почине, а многу сме го сакале. Таа промена е многу тешка, но немаме избор, мораме да ја прифатиме и да продолжиме без таа личност.

    Слично е и во овие ситуации во кои се чини дека нема излез. Помисли само, дали вреди да се живее целиот живот во стрес и болка, три години до сега и уште 33 до крајот на животот, ако не и повеќе. Помисли, како ќе пораснат твоите деца и какво мислење за смејеството ќе имаат гледајќи го дедо им и татко им како викаат по нивните мајка и баба. Зарем вреди да им го дадеш тоа „невоспитување“.

    Обиди се да бидеш силна и да повлечеш потег, кој можеби ќе донесе проблеми, но биди сигурна дека останувањето во таа позиција, нема да донесе ништо добро исто така. Дури, може да донесе и полоши работи, како овие што ги напишав погоре.
     
    На Glasna му/ѝ се допаѓа ова.
  8. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.449
    Допаѓања:
    34.361
    Пол:
    Женски
    ^Јас незнам дали би се сменил , ќе си остане Ист исто ако не и бетер :^)

    И незнам како ја советувате да трпи... Се додека не ја тепа е во ред . Се трпи :^)
    Абе како ...
    За мене нема никава разлика помеѓу физичко и психичко малтретирање :|
    Никаквоооо

    А инаку знае да е добар кога сака секс ! Два пати дневно мхм Ок....

    Седни го разговарај со него , дека ти пречи тоа негово дерење , закани се дека нема да го трпиш повеќе ke собереш парталите и ке го оставиш као партал :!: итн итн ..
     
    На Glasna му/ѝ се допаѓа ова.
  9. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Не сум мажена,а и имам уште многу време до мажачка и не знам баш како стојат работите во еден брак, ама ако тој ти се дери и ти еднаш издери му се ако е ситничар и ако ти според него не доволно добро ги правиш работите речи му тој нека ги направи место тебе(не тие клиент на работа па мораш да си љубезна и да му угодуваш) или ете нека ти покажи тој самиот како се прават. И ко ке му се издериш речи му „Еве како ми е мене кога ми се дериш!“. На крајот на краиштата нема зошто да му ќутиш, свекрва ти и свекор ти се зеле во време кога мажот бил над жената, ама во денешно време мажвот и жената се еднакви, ти не си негов ни роб ни слугинка. И ако не сакаш да имаш секс можиш да го одбиеш, па сексот и уморва , те заспива, не се чуствуваат сите исто после секс. После исто така кажи му каков татко е тој, каков пример е за децата, дали него му било убаво и пријатно кога татко му пред него му се дерел на мајка му. Немој да се плашиш, ако се плашиш од сопругот, што останува за остатокот од светот. И пробај да најдиш работа, нема полош аргумент од негова страна дека тој што го носи лебот во куќата тој е главен. Или ако не кажи му дека и ти си ја работиш својата работа, грижата за децата и за домакинството и дека треба да е благодарен за тоа што го има,а не да наоѓа маани. И да се однесува како нормален возрасен човек и дека се можи со мирно и со нормален смирен тон , да се кажи, не е мало дете да се дери, на крајот на краиштата детот ако ти се издери можиш да му залепиш една воспитна, ама тој е возрасен маж и не можиш така да постапуваш со него. И ако се дери за да покажи со неговото дерење дека е маж, не не докажува дека е маж, докажува дека е заглавено исфрустрирано дете со лош пример од детството во телото на маж. И ако сака да биде сфатен и третиран и ако сака да покажи дека е возрасе и зрел маж, нека се однесува како таков.
     
  10. srcuska4

    srcuska4 Активен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    I taka probav toj vikaj jas vikaj i doma ludnica za decava stres i gjabe ke bidime nekolku dena luti posle toa nema da vika nekoe vreme i posle pak koga ke se iznervira nesto ili od raboTA ILI DR i se mu smeta ama toa e toa ke odam kaj mojte na posedok da razmislam kako sto ponataka a najtesko mi e sto nemam komu da si ja kazam makata se omaziv vo drug grad grugarki imam koj sega gi steknav samo ozboruvaat ako za nekoj drug ozboruvat sigurno ke ozboruvaat i za mene na mama da ikazam ke se nervira i ke me misli i se u pm sve neznam kako ponataka stvarno neznam :worried: fala na site sto gi spodeluvate vasite mislenja za mojov problem
     
  11. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    Душо, воопшто да не му ја мислиш што другите мислат за тебе. Тие твои другарки што ти се, што озборуваат воопшто не се замарај со нив. И да ти е убаво и да живееш во нереќа тие пак ќе озборуваат. Тебе тоа воопшто не треба да те тангира. Се работи за твојот живот и животот на твоите деца.
    Не знам дали сега откако си му жена мисли дека има повеќе права над тебе па се изживљава. :^)
    Ако си решила да одиш кај твоите, оди. Размисли си убаво.
    Разговарај со мајка ти, ќе те мисли,вистина, мајка е, не може поинаку. Ама не можеш постојано да потиснуваш во себе се. Ќе пукнеш.
    Немој да се лажеш да мислиш дека е подобро е да останеш во брак заради децата. Воопшто не е така.
    Им даваш негативни примери. Ќе научат и тие како татко им, дека е во ред да се однесуваш така со жена па кога ќе дојде време тие да се мажат/женат не дај боже да поминуваат низ истото.
    Ако останеш кај твоите, ако му покажеш дека си спремна да си продолжиш со животот без него може ќе свати дека ќе те изгуби и што тоа значи, што ти значиш во неговиот живот, па ќе се промени.
    Пуста надеж, последна умира. Посекако, мислам дека не трба да седиш пасивна. Замисли како ќе ти биде остатокот од животот да го поминеш исто како изминатите 6 год?
     
  12. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    45.675
    Пол:
    Женски
    Со еден збор ПРЕЗАДОВОЛНА и ниту во еден миг не се покајав за направениот избор :rofl:
     
    На bebeto93 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.552
    Допаѓања:
    59.815
    Задоволна и среќна.. тој е љубовта на мојот живот, тој е моето се'!
     
    На bebeto93 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. emocija

    emocija Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    52
    презадоволна и пресреќна :l:
     
    На bebeto93 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    препрепрепрепрепрепрепрепрепрепрепрепрепрепрепреЗАДОВОЛНАААААААААААААААААА! :$ :inlove: :rofl:
     
  16. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    Како кога :^)
     
  17. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Зависи од расположение :D но како и да е задоволна сум од изборот :inlove:
     
  18. snezan4e

    snezan4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2010
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    1.202
    Повеќе НЕ задоволна,отколку да.
     
  19. Captain-Omni

    Captain-Omni Популарен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2013
    Пораки:
    662
    Допаѓања:
    5.231
    Побајаги така... да не речам ептен. :angel:
    Девојка ми, кај и да е ќе качи level, ама не знае, не и` кажујте. :) Иначе е девојка каква што ретко мажи успеваат на начекат и да им се падне у животот. Додуша, си има свои бубачки, ама кој нема, нели? :lol:

    Пошто сум од оние типови на луѓе кои се прилично нетрадиционални, во секој поглед, ептен ми е чудно дека некоја девојка успева константно да ми биде прва и едина на листата. Имам историја на изневерување, ама неа едноставно одбивам да ја изневерам, зашто во тој случај ќе ја скршам целата наклонетост која таа ми ја дава веќе толку долго време. Плус, немам потреба, не ми бара душата друга.

    И така... :emo:
     
    На vitamina, Umbrella22, glosipgirl и 7 други им се допаѓа ова.
  20. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Тој е се што сум можела да посакам во овој живот. Ми се допаѓа што истовремено сме и слични и различни, во смисол во кој се разбираме еден со друг, а и си ги надополнуваме недостатоците. Мојата среќа и иднина му е поважна од својата, како тој да ми го подарил животот. Тој е несебичен и полн со љубов кон мене, а за околината принципиелен и недопирлив. Среќна сум што сум јас баш таа што ја заслужила таа љубов. Тој е прекрасен дечко и знам дека ќе биде и прекрасен сопруг и татко.. Со тоа што го имам него јас сум целосна. Знаеме и да се закачаме како деца и да правиме сериозни муабети за животот. Јас уживам и во лоши и во добри моменти со него.Не се сомневам во мојот избор, тој е човекот на мојот живот. :inlove:
     
    На vitamina, Daydream и SV1911 им се допаѓа ова.