1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку сте (не)задоволни од нашето здравство?

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Bitter-Sweet, 20 септември 2016.

?

Какво здравство имаме во Македонија според ваше искуство?

  1. Одлично, сѐ е како што треба

    1 глас(а)
    0,4%
  2. Задоволително, но може и подобро

    33 глас(а)
    13,3%
  3. Катастрофа, не ми се стапнува в болница

    215 глас(а)
    86,3%
  1. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.759
    Пол:
    Женски
    mene pa ogromen hematom pred svadba mi napravija vo avicena a se oprciv 2000 denari za dva hormona :( a vo zivot hematom ni modrica sum nemala, a bockana prebockana sum .
     
  2. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    И јас каков „чуден“ хематом имав од авицена пред месец дена аууу. На мм му беше језа да гледа.
     
  3. CoCoGiiiRL

    CoCoGiiiRL Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    701
    Допаѓања:
    3.193
    Пол:
    Женски
    http://novatv.mk/devojche-so-teshki-izgorenitsi-vrateno-od-bolnitsa-majkata-nemala-pari/

    До кога ова вака, девојчето има право согласно закон на бесплатно лекување и предстој во болницата придружувана од нејзината мајка, која треба да биде ослободена од секакви трошоци бидеќи поледува од епилепсија а докторот ја враќа ќе немало слободни кревети за други е бее ненормални под итно треба да се казни тој идиот во ваква состојба ќе може ли домашно лекување ненормален. :x
     
    На fina erika му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Maro87

    Maro87 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2013
    Пораки:
    1.357
    Допаѓања:
    5.398
    Пол:
    Женски
    http://novatv.mk/bolnitsata-8-septemvri-od-denes-zatvora-dve-oddelenija/
    Оној никола тодорОФ нека се засрами, тој е министер????
    нека го стават Бујар Османи за министер барем подобро ќе биде...
    овој прво за образование го уништи, сега и за здравство...
     
    На fina erika, sjdgo и celineparis им се допаѓа ова.
  5. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.432
    Пол:
    Женски
    Срамно и жално е ова што се случува...

     
    На fina erika и Maro87 им се допаѓа ова.
  6. Maro87

    Maro87 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2013
    Пораки:
    1.357
    Допаѓања:
    5.398
    Пол:
    Женски
    На fina erika, celineparis и anaja1 им се допаѓа ова.
  7. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.530
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
    На fina erika му/ѝ се допаѓа ова.
  8. celineparis

    celineparis Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2014
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    2.563
    Ова е толку одвратно, оправдувањето им е дека како и да е пациентката ќе умрела. Па девојчето имала само 20 години па каде ќе им оди душата јас не знам, нека се засрамат и министри и доктори и директори..ма тие немаат никаков срам. Под итно да ја тужат болницата родителите. Срамота луѓе јас се срамам каде живееме.
     
    На fina erika, Rama и anaja1 им се допаѓа ова.
  9. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Господ од небо да се симне и да стане министер за здравство, ситуацијава во нашава државичка во ваков народ без свест и одговорност, со ваква младина без ред и почитување...нема да се оправи ништо.

    погледнете ги децата во медицинско училиште, погледнете ги студентите(идните наши доктори и други професии)..на жалост, 60% ке ни ебат повторно цел систем..се е џабе, препород ни треба колективно, освестување....
     
    На fina erika му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Медицински е дефинитивно најтешкиот факултет кај нас (за на УКИМ зборам, на УГД појма немам како е) ама пола запишани не го завршуваат, на време може само 10%, нема ни лабаво, ни врски, ни мито, за да го завршиш треба челични живци и мноогу учење, бар ако нешто вреди од здравството тоа е факултетот.На Стоматолошки пак е друга приказна, 500 евра испит а 200 колоквиум и ќе поминеш на лепе очи, башка ако си имаш и некоја врска не е на одмет (ова ми е од луѓе што студираат таму).
    Работата е што одкога ќе завршат и ќе станат доктори, се гледаат низ призма на пари, колку ќе дадеш толку ќе те тинтраат, ама ние сме криви што сме ги научиле така.
     
    На fina erika, LollySky и elimkd им се допаѓа ова.
  11. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.518
    Пол:
    Женски
    Здравствово ни е катастрофа за преглед на ортодедија во 8 септември чекам од февруари месец. Ако треба некој да биде министер за здравство нека биде некој што е доктор и тоа добар асален доктор а не правник па дури и советниците не се медицински лица.Јас знам како беше кога беше Бујар Османи министер не дека цветаа рози меѓутоа не се случуваа вакви работи во здравствово.Македонија стана дно дна
     
    На LollySky и anaja1 им се допаѓа ова.
  12. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Драги мои, јавно сакам на ѕид да го поздравам Нинче и реформите во здравството. Две докторки, една матична и една интернист, креваат рамења и се чудат каде да ме пратат со мојов проблем, поради тоа што системот не им дава да ми дадат приоритетен упат! Со дијагноза акутен тироидит, со оток на вратот во пределот на тироидната жлезда, константна температура во период од четири дена и покрај антибиотици, малаксаност и болки по целото тело, извештај од инфективна клиника, на кој со три извичника пишува ПОД ИТНО ДА СЕ УПАТИ НА ПРОВЕРКА НА ТИРОИДНАТА ЖЛЕЗДА!!! Откако матичната едвај успеа да ме протурка во 8ми септември, сестрата ми вика приоритетните се закажуваат, најбрзо на 1ви јуни, оди си на инфективно ако ти е лошо, ѝ велам од таму ме праќаат на ендокринологија, ми вели што да ти правам, немаме доктор денес. Оди во дежурна служба да ти ја симнат температурата. И сега си седам во чекална и ми се рика од немоќ и болка и крајна изнемоштеност и си велам ако ми подотече уште малку вратот, дали ќе можам воопшто да дишам. Ама еве, со двете раце го поздравувам и Нинче и сите пред него.



    Еден поздрав до подржувачите на добро организираното здравство.
    Текстот не е мој.
    Го имаше на зидот на Ина Многу фина.
     
    На Sesil, fina erika, anaja1 и 2 други им се допаѓа ова.
  13. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.530
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
    Само да молиме Бог да не чува:hai:
    Никакво здраство.Денеска читам за младата Габи,и се ежам:tmi:
     
    На fina erika, P.S.love и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
  14. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.518
    Пол:
    Женски
    Незнам уште колку работи треба да се случат за да се свести некој али очигледно никој, само господ да не чува тоа можам само да го кажам.А ако одиш на приватно има да те опељушат ко никој.Се нервирам кога ќе прочитам некоја статија за здравствово дека е КАТАСТРОФА:envy:
     
    На LollySky и anaja1 им се допаѓа ова.
  15. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.858
    Допаѓања:
    133.182
    Пол:
    Женски
    Screenshot_4.png

    Ова на клиничка биохемија, Скопје. Чисто информативно ако ви дадат упат за таму на некој со овие работи. Демек после 1ви јуни ке ги има.|(
     
    Последна измена: 16 мај 2017
    На Dust и fina erika им се допаѓа ова.
  16. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.518
    Пол:
    Женски
    Па,па,па нек се угоде ко преживи причаче алал да му е на министерон свака ти част друже
     
    На Sesil му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.579
    Допаѓања:
    171.540
    Пол:
    Женски
    И после 1 јуни нема да има реагенси за дел од списоков, ако не и за целиов..може и нешто плус хаха

    Не знам веќе револтов кај да го искажам од здравствово:@
    Човек што на редовна контрола се жалел на одредени работи после претрпен мозочен излив прес некое време, итно пратен да прави томографија уште истиот ден, со назнака итно!!! да бара резултати уште истиот ден, му рекле за вторник.. Денес четврток уште не се прочитани:x значи на цела мака што ја имам, отидов и со нив да се расправам..
    8 дена не успеале да ја прочитаат.. а човек може уште еден излив за 8 дена да има:@
    Човек пред мене праша за резултати од ангиографија правена пред 9 дена за пациент што лежи таму..замислете, не била готова(facepalm)
    Абе:swear::swear::swear:(wtf)(wtf) ќе ве обесам(wtf)
    Врски да фаќам за еден резултат .. а да треба нешто повеќе? Господ ли да го симнам:swear:
     
    На Bubce38, galapce, Sesil и 2 други им се допаѓа ова.
  18. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.518
    Пол:
    Женски
    Леле, леле,леле, здравстово цвета бе свее супер :devil:одлично е ако ги прашате СИТЕЛ ТВ све е супер здравство , образовани све ко у швицарска да се наоѓаме:drunk::headbang::bug::bug:
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  19. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Нула гласови дека се е одлично... Дури и на членови на бившата власт, срам им е да гласаат дека се е одлично :wasntme:

    А тие, скромни 10 души, што гласале дека е задоволително... Изгледа 10тина години не биле низ болничките ходници.
    Јас би имала грижа на совест ако би гласала дека е задоволително :| иако е анонимна и небитна анкета.

    Посебно низ државна болница е БАШ ''задоволително'' :o
     
    На galapce, Sesil, fina erika и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. L-a-r-a22

    L-a-r-a22 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2013
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    10.769
    Пол:
    Женски
    Катастрофа. И дома толку можам да се лечам како што не лечат нашите лекари. Толку немаат знаење, или воопшто не се замараат?
    Пред некое време одам на лекар и и кажувам на матичната дека имам ужасна главоболка цела недела и таа ме прашува епа од што те боли? Епа јас ако знам од што ме боли дома ќе си седам, нема ни да одам на лекар. И ми вели ништо не ти е. Без ништо да ме прегледа, одма дијагноза ништо не ти е.
    Наместо таа да ме прати да испитам, сама си барам се што сакам да испитам.
    Не дај Боже да тргнете по тие болнички врати, се е ужас.
     
    На fina erika, LollySky и anaja1 им се допаѓа ова.