1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку сте (не)задоволни од нашето здравство?

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Bitter-Sweet, 20 септември 2016.

?

Какво здравство имаме во Македонија според ваше искуство?

  1. Одлично, сѐ е како што треба

    1 глас(а)
    0,4%
  2. Задоволително, но може и подобро

    33 глас(а)
    13,3%
  3. Катастрофа, не ми се стапнува в болница

    215 глас(а)
    86,3%
  1. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Прво тие што ќе дадат пари 'под рака'
     
    На cresa-jagoda и anaja1 им се допаѓа ова.
  2. ivory

    ivory Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2013
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    533
    Пол:
    Машки
    Епа да. Ама еве од прва рака да слушнеме како тоа се даваат пари под рака и кој има предност. Секако ако бабата ни удоволи со одговор, бидејќи си има навика да не одговара на прашања на кои одговорот и е против шефовите нејзини.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  3. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    Трагичното кај нас е тоа, што и за млади здраството е лошо,не само за старите:(
     
    На meckicka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Па и нема некоја филозофија, влагаш, му даваш пари па да видиш како ќе трча по тебе, во спротивно не те ни погледнува
     
    На Јаневски, cresa-jagoda и meckicka им се допаѓа ова.
  5. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Не сум задоволна ама ич.
    Само едно не ми е јасно, ако се разболиш од потешка болест (не дај Боже ) и ти закажуваат снимање за два три месеци за да утврдат што е и да добиеш соодветна терапија. Е што ке прави тој болен човек тие три месеци може и нема да си дочека до тогаш.
     
    На cresa-jagoda и meckicka им се допаѓа ова.
  6. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    Јас кога пред скоро 2 години имав проблем,видов дека некој сака пликче,ама верувајте ми,незнаев како да го изведам тоа.:D
     
    На Јаневски и Dust им се допаѓа ова.
  7. ninorta

    ninorta Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2016
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    176
    Пол:
    Женски
    Да да , од раѓање до старосни години до смрт... катастрофа.
     
    На anaja1 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Bojana_Ilcevska

    Bojana_Ilcevska Активен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2016
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    109
    Пол:
    Женски
  9. ivory

    ivory Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2013
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    533
    Пол:
    Машки
    Знам јас дека нема, сакам да слушнам од старата да каже. Сакам да прочитам како ги критикува лоповите, знам дека нема да се случи бидејќи само чита и ќути, а кога ќе спомне некој опозиција одма никнува и се распишува. Не ја знаете вие, ехее си имаме јас и она долга историја.
     
    На cresa-jagoda и elimkd им се допаѓа ова.
  10. Sahlene

    Sahlene Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.219
    Пол:
    Женски
    Често се случува поради лекарско невнимание некој да си го извлечат подебелиот крај и да се жалат, да стаса дури до новинарите и телевизијата. Но, што знам. Медицината, како и технологијата се повеќе оди напред, се измислуваат нови методи на лекување со се посовремени медицински помагала. А, што се однесува до закажи термин, некои пробаа, па видоа дека небива па ај по старо. Па, што знам. И задоволна и не. И така и така :) :D :D
     
  11. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Moree ic ne sum zadovolna ic ama toa e sto da pravime dva pati zivotot mi visese na konec od nesovesni i neodgovorni lekari
     
  12. Safira26

    Safira26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    106
    Па тоа е супер :) Во истата болница со закажан термин чекав 4 саати за краток преглед при кој влезе еден маж и ме виде расоблечена со изговор дека жена му дома го чекала и он не можел да чека. И да, докторката ми рече: дојди вечер дежурна сум да те видам на раат.
     
  13. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    Добро што не те викнала дома на кафе:(:D
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ivory

    ivory Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2013
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    533
    Пол:
    Машки
    Епа кој ти е крив што немаш познати таму, ќе си чекаш.
    Докторите се скоро секаде такви, има исклучоци ама повеќето се такви. Посебно во амбулантите по населбите низ Скопјево. Исто и во Државна е за никаде, ете @baba Rada таму работи и може да каже како е, и таа е една од тие што клатат врата за 250 евра. :)
    Градска и Државна се за никаде, буквално, не дај боже да треба да лежиш, ќе те убијат.
     
    На boomsleng и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  15. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Темата бара длабока дискусија.
    Од државното здравство не сум воопшто задоволна, дури ми се гади да влезам во државна во било кое одделение.
    Од приватното сум задоволна.
    Ама како викаат секој со својата черга.
     
    На boomsleng му/ѝ се допаѓа ова.
  16. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    2.150
    Ич, ама ич не сум задоволен од нашето здравство (тука не ги мешам приватните здравствени установи, секако, иако се оди некако ланчано и е зависно едно од друго).

    Човек не дај Боже да се разболи, само тоа ќе кажам.
     
    На boomsleng, cresa-jagoda и elimkd им се допаѓа ова.
  17. Artista

    Artista Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    696
    Пол:
    Машки
    Каков е народот такво ќе ни биде и здравството. Влези во една здравствена институција и ќе видиш колкав е квалитетот на едно општество. Ние сме просечно интелегентен народ со доктори коишто имаат многу мало знаење и познавање на својата професија. Освен пар одделенија во Скопје се друго е мрак, а особено низ провинцијата. Медицината е професија која бара многу учење, посветеност, пракса, надоградба, следење на трендови, а кај нас тоа ни 1% од докторите не го прават. Колку само луѓе кај нас умреле поради незнаење и нестручност на докторите. Има некои позитивни работи последните неколку години, но сето тоа е далеку од квалитет. Последните години има реновирање на болници, изградба и доградба на нови одделенија, нови современи апаратури и лабаратории, но залудно кога нема кој со нив да работи и кога стручноста е на мизерно ниво. Ако сакате квалитетна услуга тогаш одете во Систина или Филип Втори, но дебело ќе ве прочешлаат во џебот. Неквалитетните студии и партизацијата се уште поголем проблем.
     
    На boomsleng, Dust и meckicka им се допаѓа ова.
  18. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Со оглед на тоа што во последниве 35-40 дена ги преорав болниците, да дадам мое мислење..
    Ама пред да почнам да разглабам..да кажам дека здравството (државно) ни е една голема НУЛА..во неможност да се даде негативна оцена

    Брзата помош во Прилеп (барем во нашиот случај) се покажа како експедитивна, човечна и ..толку! Мислам Џоле го викаа возачот, душа човек, никогаш нема да можам доволно да му се заблагодарам..

    АМА.. болницата во Прилеп е невидена катастрофа! Лифтови не работат, персоналот - дел баш ги боли, другите целосно се внесуваат во тоа што го работат, капа им симнувам како успеваат да направат нешто во тие мизерни услови. Лифтови не работат, оној големиот со кој се носат пациенти работи "по потреба", тоалети на цел спрат нема, хигиената е мизерна во голем дел..
    Откако чекавме ЦЕЛИ 3 СААТИ за да најдат слободна брза помош за транспорт до Скопје, не сакаа да примат 2 лица придружба, па старото злобно теткиште со плава коса на шалтер ми рече - па фати си автобус за СК!!! Кај им плаќаш 1000 ден за транспорт, по 200 ден за секој човек, уште се однесуваат како богови.. Па кога почнав да пцујам и да се заканувам дека ќе свртам неколку броја, ми рекоа да преговарам со возачот ако сакал да ме земе(facepalm) Мамето ваше, ќе видите каков преговарач сум(wtf)

    И така.. Прилеп го затекнавме во хаос и го оставивме во хаос..

    КАРИЛ -Скопје... единственото место во кое сестрите барем малку се грижат за пациентите. И за тоа повеќе не би коментирала, ако не фатиш и таму некоја врска, ниту на телефон ќе ти дадат информации ни во живо..

    Клиника за неврохирургија!!! Е овие можам да ги пцујам додека сум жива, од тој хорор може и кога ќе умрам ќе ги пцујам:lol:
    Услови: солидни. Персонал - собери ги сите најголеми ѓубриња во здравството и фрли ги да работат на неврохирургија. Почнувајќи со главната сестра - госпоѓа "јас сум сопруга на претседателот на владата" па завршувајќи со болничарите. Ниту се грижат за пациентите, ниту им се работи. Е ваквите јас би ги тужела, ама татко ми не сакал дополнителни стресови, нека бидат благодарни. Ми го пуштија човекот со модрици, бронхопневмонија, бактерија во желудник и отоци какви што немав видено до тогаш.

    Можам да зборам до утре за условите, ама условите не се единственото нешто. Третманот на болните е многу поважен од условите. Мајка ми 35 год работеше во Градска болница, услови немаа кој знае какви, ама никогаш не си дозволија да се иживуваат врз пациентите!!!
    Затоа откако се опорави малку си го фатив под рака и правец Филип втори.... и од тој ден наваму, само таму го носам. И само таму ќе продолжам да го носам.

    80% од вработените на Клиника се за да ги собереш во џиновски вреќи и да ги кремираш(wtf)
     
    На boomsleng, anaja1 и meckicka им се допаѓа ова.
  19. Artista

    Artista Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    696
    Пол:
    Машки
    Систина и Филип Втори имаат светски стандарди, услови и кадар. Плус, најсовремена технологија за дијагностика и операции. Има уште неколку приватни ординации/поликлиники коишто имаат многу добар кадар и услови. Државните клиники во провинцијата се ужас. Особено кадарот. Да имавме нормален народ во Македонија немаше да дозволиме пред се во таа состојба да дојдат клиниките. Сепак се е до народот.

    Може да ги изградиме најубавите болници, да ги опремиме со најсовремените апарати, но пак на крајот најважен е кадарот, а тука сме многу слаби. Се што е квалитетно веќе преминало во приватно здравство или си отвориле свои ординации.
     
    На boomsleng и meckicka им се допаѓа ова.
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.585
    Пол:
    Женски
    I sistina ne e toa sto bese
    Guzva ogromna
    Pred 3-4 dena imav kontrola
    Cekav 40 min za pregled(zakazan)

    Ni se ima deseno rezultat od lab da ne ni dadat.Cekavme 2 i pol casa so bolno dete i nisto.Ni rekoa doma odite po tel ke vi gi soopstime rezultatite

    @ivory konktetno ako zboris za moj termin jas ke ti kazam deka toa so potplakanje e cista glupost i ne e sekade taka.Jas kade sto rabotam doktorkata po kompjuter gi proziva pacientite i po red vleguvaat.Nikoj ne cekal poveke od 15 minuti.
    Ne se krivi lekarite sto se ceka po 30-40 min.Zosto?razmislete malce ..Terminite gi zakazuvaat na 15 min.
    Da zboruvame konkretno eve za onamu jas kade rab(odd za plucni bolesti).Dali za 15 min ima vreme pacient da se soblece,da kaze maka,doktorkata da preslusa pluca,da napravi rtg na pluca,da napravi spirometrija,da izmeri pritisok,da napise izvestaj i da ceka pacientot da se oblece? NEMA.

    Ima penzioneri koi bukvalno otekuvaat so prasanja vnatre i ja zadrzuvaat podolgo i se stvara guzva zatoa

    Da se napraveni terminite na rastojanie od 30 min poinaku bi bilo.Pomalce guzvi no i pomalce pregledani pacienti ke ima
     
    На okcenzi, Annath, baba Rada и 2 други им се допаѓа ова.