1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку сте (не)задоволни од нашето здравство?

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Bitter-Sweet, 20 септември 2016.

?

Какво здравство имаме во Македонија според ваше искуство?

  1. Одлично, сѐ е како што треба

    1 глас(а)
    0,4%
  2. Задоволително, но може и подобро

    33 глас(а)
    13,3%
  3. Катастрофа, не ми се стапнува в болница

    215 глас(а)
    86,3%
  1. ivory

    ivory Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2013
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    533
    Пол:
    Машки
    А зошто се направени така термините? За повеќе пациенти?
     
  2. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.427
    Пол:
    Женски
    Prasaj vo ministerstvo

    Za da ne cekaat dolgo za termin
    Mesto 10 dusi ke se pregledat 20 denes
    Eve da otvoram moj termin kaj nas uste od petokot imame zakazno pacienti za narednite tri nedeli
    Znaci full e
    Pacientite sami se zakazuvaat,sami baraat pregled.

    E sea ako se napravat terminite na 30-40 min mesto 3 nedeli ke cekaat 6 nedeli za termin da dobijat
     
  3. jasbi

    jasbi Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2016
    Пораки:
    917
    Допаѓања:
    7.571
    Пол:
    Женски
    Со еден збор кажано"КАТАСТРОФАА" Е нашево здрвство
     
    На iloveyou29 и the drummer им се допаѓа ова.
  4. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.574
    Допаѓања:
    171.537
    Пол:
    Женски
    Срцка, тука спирометрија не прави докторката, ниту оние како се викаа, гасни анализи?!, само те препраќа кај сестрите и после со резултатот чекаш, откако ќе завршат сите со мој термин..
    Очигледно не е исто низ Скопјево и таму кај тебе..
    Знам ова од прва рака, мајка ми ја носев пред некое време..Па татко ми..
    На пулмо тука ќе ти го фрлат во лице извештајот, па ќе чекаш.. Ова со фрлањето во лице, буквално ми се случи пред година ипол кога ја кренав и цела клиника на нозе, затоа што ми пукна филмот од односот
     
  5. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.427
    Пол:
    Женски
    Ne pravi spirometrija i kaj nas ona
    Sestra pravi.Sobite se edna karsi druga
    No,so spirometrijata i so rtg slika pacientot mora da vleze nazad kaj nea .Pa spored tie analizi dava terapija i izvestaj

    U megju vreme dodeka edeniot pacient pravi spirometrija i rtg drug vlegol na pregled kaj nea.Pa ovoj prviot ceka nadvor red za ponovo da vleze kaj nea.Taka da i se saka ne se moze se za 15 min da se zavrsi.Od tamu i guzvata
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.574
    Допаѓања:
    171.537
    Пол:
    Женски
    Од таму гужвата кај вас..
    Еве конкретно можам само од искуство да кажам.. Значи влегуваш, за максимум 10 мин се соблекуваш, само те прашува што ти е, ти кажува ртг, спирометрија, тоа со боцкањето позади уво и излегуваш.. со книшката одиш кај сестрите и таму чекаш барем 1 саат.. додека те викнат најмалку пола саат, па ќе утепаш уште 15 мин додека ти стават тоа кремата позади уво, па додека те боцне, па книшката во рака, во другата зграда на ртг.. таму чекаш уште еден саат, затоа што "има гужва" од 4 пациенти пред тебе..
    Правиш ртг и ти викаат, дојди после 2 да ја земеш снимката. Одиш во 2, ја земаш и назад по спирометријата и оние анализите, па од 2 ипол до 3 и нешто чекаш сите да ги помине со резултати докторката..

    Јас се сложувам дека нема време, а тоа со 15 мин од пациент е права глупост. Прво не секој пациент има иста мака, друго, не секоја болест се дијагностицира за 15 мин..
    Жива глупост.

    Ама подобро ова што го направија со мој термин отколку како што беше порано. Порано секаде сум влегувала преку ред (не се фалам, за срамота е, ама сите преку ред одеа, ако не фатиш човек ќе чекаш цел ден).. Не ми се случило повеќе од пола саат покасно од терминот да ме примат.. Само како што кажав погоре, ретки се оние што се љубезни и што не го истураат бесот врз пациентите.. Ни крив ни должен некогаш ќе наебеш затоа што не и бил денот на сестрата..
    Како на пример, вадам 500 ден да платам (200 и нешто ситно ми рече), ми вика - немам ситно. И викам, немам ни јас. Ми се врти и ми вика, оди најди!!! И викам - каде да најдам, клинички центар е ова, не е трговски?! И почна да вика... јас не сум ви банка тука, што мислите јас на сите ли ќе ситнам, јас треба да одам да барам пари затоа што ти не носиш ситно бла бла бла бла... Се најдов во небрано и и реков, дај ќе платам со картичка, не мора да ми викате, што сум јас крива што ти ем работиш со пари ем немаш ситно..
    НЕ РАБОТИ ТЕРМИНАЛОТ ЖЕНО, НЕ МОЖЕШ СО КАРТИЧКА!!!! Епа.. се укопав во земја жими очи..
     
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.427
    Пол:
    Женски
    Eee toa e vekje prob po skopskite kliniki :)
    Kaj nas za rtg na pluca poveke od 7-8 min ne cekaat.Spirometrija za 5 min e gotova.I toa spirometrija pravat dodeka tehnicarot im ja razviva slikata.Imame mn dobra organizacija.A na salter nikoj ne cekal poveke od 3 min
    2 sestri istovremeno rabotime
     
    На meckicka и Dust им се допаѓа ова.
  8. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.574
    Допаѓања:
    171.537
    Пол:
    Женски
    Секоја чест за организираноста(y) (слично нешто начекав во Прилеп кога стигнавме со брзата помош)
    Ама веројатно и сама знаеш како е кај нас :)
    Затоа и викам дека фали организација и општа култура..
    Не е само мој термин да ставиш, а ништо друго да не оди по термин..
    Некои се жалат дека и за снимање чекале со месеци а итно било, одам кажувам вака и вака и барам приоритетен од матичниот.. ако почне сестрата да филозофира како системот не и дава приоритетен, ја кревам цела амбуланта во вис, излегува матичниот (патем, пријател ни е) и одма системот проработува8-|
    За жал сеуште на овој принцип функционира кај нас во СК.. со добро нема ништо..сеуште :)
     
    На meckicka и joy1 им се допаѓа ова.
  9. InWonderland

    InWonderland Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2016
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    420
    Пол:
    Женски
    Катастрофа дечки, еве јас медицина сум запишана знам многу добро.
     
    На meckicka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. nikol97

    nikol97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2014
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    587
    Пол:
    Женски
    Па со оглед на тоа дека поради катострофални грешки од страна на докторите во Карил, Скопје почина братучетка ми, што можам да кажам освен тоа дека имаме неорганизирано, неквалитетно, и катастрофално здравство. Хигиена 0, непосветеност кон пациентите исто така 0, никакво однесување и ред други негативни страни.
     
    На Love...music, anaja1 и elimkd им се допаѓа ова.
  11. biGirl

    biGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    2.917
    Пол:
    Женски
    Eve maticnata na primer mi ja nema 2 nedeli nema zamena doktorot so deli ambulanta so nea ne se u dobri odnosi i nema broj mj vika ela kaj mene otvori karton a mi ja nema zdrastvenata karticka nikade kao bez toa ne mozelo iako omas kniska epa sea da zemam da umram od nespienje ako ne.Moj termin ne moze kniski nemoze ova bez recept ona bez recept ...ednaska im barav vo apteka homeopatski lek so e na prirodna baza mi vika ne moze bez recept od homeopat aj ako ne i za caj od nane da odam kaj baba rada da mi napise recept ...skapana drzava :@:@
     
  12. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.530
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
    Уште еден доказ,дека здраството ни е катастрофа:(
     
    На meckicka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
  14. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Кога тоа Македонија имала функционален здравствен
    систем и што тоа се импровизира??
    Многу се нервирам кога во желбата да се нешто навреди,искритикува и испљука, некомпетентнти млади луѓе без познавање од оваа ситуација и за оваа институција и за областа од здравството, ке дадат мислење.8-|
     
  15. Love...music

    Love...music Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2014
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    1.298
    Пол:
    Женски
    Што да кажам одам на очен во мојов град ми одредуваат диоптер 1,75, ода во Скопје 1,25 одам во Штип 2,00 е сега што да кажам кој е во право кој греши како е возможно толкава разлика да има во дијагнозата на лекарите????
     
  16. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Е мила, се зезна со ова некомпетентна :) Многу добро ја познавам состојбата со здравството кај нас, Клинички Центар конкретно знам како дише, ако сакаш детално по клиники ќе објаснам каде како било и што е сменето сега.
    Функционираше системот, кој што сака нека каже ама функционираше :)
     
    На fina erika му/ѝ се допаѓа ова.
  17. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Кој кај учел:Dи каде завршил:Dи како и дали завршил:D
     
    На Love...music му/ѝ се допаѓа ова.
  18. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Кога тоа, те молам точно временски појасни кога било тоа функционирање?
     
  19. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Кога на пример, не беа само по една сестра и еден доктор на оддел. Кога на клиника се уште работеа врвните стручњаци кои сега се по приватните болници и ординации. Кога на пример, не беше ограничен потрошниот материјал (завој, фластер, шприцеви) по глава на пациент. Кога беа под клуч одделенијата и се знаеше дека има одредени часови за посета. Кога не беа затрупани докторите и сестрите со папирологија и администрација, па сето време дури беа со пациент разговараа со него, а не куцаа на компјутер. Кога се увезуваа вистински лекови, а не како сега најевтина генерика од Индија и слично. Кога не се праќаа пациенти до аптека да си купат лекови и потрошен материјал.
    Те интересира нешто конкретно? Оти вака можам до утре да набројувам. Жалосно е што некој како тебе се обидува да ја свали сета вина на лекарите и сестрите кои и покрај стручноста навистина немаат елементарни услови за работа.
     
    На meckicka, anaja1 и Feminka22 им се допаѓа ова.
  20. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Убаво ти поставив прашање, кога сме имале функционално здравство а демек сега го нема и се имровизирало со последната мерка за намалување на буџетот и дали сакаш да ми кажеш дека од немање елемнтарни услови за работа(завои, курци палци) опадната е таа твоја замислена функционалност??