1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку сте (не)задоволни од нашето здравство?

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Bitter-Sweet, 20 септември 2016.

?

Какво здравство имаме во Македонија според ваше искуство?

  1. Одлично, сѐ е како што треба

    1 глас(а)
    0,4%
  2. Задоволително, но може и подобро

    33 глас(а)
    13,3%
  3. Катастрофа, не ми се стапнува в болница

    215 глас(а)
    86,3%
  1. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    E taka e mi vika si navedna glavata od sram
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ivory

    ivory Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2013
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    533
    Пол:
    Машки
    Што да соберам информации бе? Неколку мои лични искуства ти кажав, што сакаш друго. Да одам да прашувам низ град кој што мисли? Оф леле што не ќе прочитам од тебе.
    Ти викам убаво, кажи ми зошто докторите секогаш гледаат на пациентите како познати и непознати? Зошто имаат некои приоритет дека се познаваат со докторот или дека му дале пари? Така ќе се делиме?
    Друга работа, кажи ми зошто во државата која е со најдобро здравство (ова смртникот го кажал не јас) умираат бебиња и новороденчиња, а тие одговорните викаат дека не знаат ништо?
    Трета работа, каде е новиот Клинички Центар? Лага е тоа нели?

    Колегите твои мешаат политика и така ги делат пациентите. Не јас.
     
    На meckicka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ivory

    ivory Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2013
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    533
    Пол:
    Машки
  4. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.536
    Пол:
    Женски
    Еве уште еден случај кој покажува колку сме НЕЗАДОВОЛНИ од здравството..
    http://erizaov.mk/?p=3313

    Некои доктори се за да ги земеш под рака и живи да ги закопаш
    А оние другите..епа една ластовочка пролет не прави (wtf)
     
    На Sesil му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    Предлагам расформирање на Министерството за Здравство на Република Македонија.

    Да не се лажеме - здравство овде не постои.
     
    На meckicka, LollySky и Dust им се допаѓа ова.
  6. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Аjде и од мене искуство. Татко ми пред година и пол оперираше перде на едното око и сега е речиси слеп. Идиотката што го ослепе играjkи си со ласер е Каролина Блажевска Бужаровска од Државна болница-Офталмологиja на коja, отпосле дознавме, ова не и е прв таков случаj.
    Офталмолог од една приватна клиника утвди дека при операциjaта е пресечена ретината и видот не може да се врати. Планиравме судска тужба но судски вештак ни потврди дека сите досегашни случаи седат во судска фиока со години, со рочишта што се одолговлекуваат во бескраj, ниту една тужба за лекарска грешка не добила завршница
     
    Последна измена: 19 ноември 2016
  7. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    Убаво рекле: - Око за око...

    Јас досега не сум слушнал за лекар да оди в затвор.
     
    На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
  8. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Сосема ги сфакам сите оние што одат со пиштол или безбол палки каj "докторот"
     
    На Cholipam, meckicka, anaja1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.529
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
    Сташно е ова,има многу примери....негативни,а никој не одговара за ништо:((facepalm)
     
  10. LUCERKA

    LUCERKA Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    5.370
    Пол:
    Женски
    Voopshto ne sum zadovolna od zdravstvoto.Imav maka pa trcav so deteto po bolnici.Toa haos bese.Aj edniot den mi go otkazaat zakazaniot termin pa dr den koga otidov ne im cineshe vremeto koga ojdov.Pa eden ubav saat cekanje za na krajot doktorkata da kara po ministerot i po programot(cetiri pati i se brisheshe izveshtajot)....sestrata po tel se karashe so koleskite zosto sama ja ostavile vo ambulanta a tie na oddelenie kafe piele i se lakirale.....ke poludev i toa se tuka da se slusa,da se znae....tesko toj shto ke trgni po drzavno....a denes za bremenata zena od stip sto pocina razbravte?A pred nekoj den novorodenceto?Tesko nas vo ovaj haos.
     
  11. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Zalno greoticka za zenata i za nerodenoto bebce
     
  12. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.536
    Пол:
    Женски
    Ееее оваа сакаше и мајка ми да ја оперира ама не сега...
    Пердето несозреано, таа во петок на преглед и вика - во понеделник да ти закажам за опереција...
    Излеговме како попарени.. а отидовме само за второ мислење..
    Ќе ја осакатеше и мајка ми..

    После тоа ја оперираше Драган Андоновски и тоа со врски, жена му работеше со мајка ми пред да замине во Неуромедика..
    Среќа! Сега и без очила чита...
    Ама кај него тешко е без врски за жал..
     
    На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
  13. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Леле, сте се спасиле од касапов... Камо срека што е можно повеке луге да се спасат, да се чуе за неа, што нема правда во државава нема ама барем и други да се спасат...
     
    На anaja1 и Dust им се допаѓа ова.
  14. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Не дај Боже да се разболиш посериозно.Те маткаат од шалтер на шалтер, од болница во болница, погрeшни терапии, погрешни дијагнози, и здрав да си болен ќе те направат.
    Апарати нема, салам доктори и тоа нема, се ќоро и сакато доктор стана и оние малкуте што ги има за да стигнеш до нив како и за се останато врски, или евентуално ќе си умреш чекајќи.
    Друго нешто и да ти завршат работа си „обврзан“ пак да им пуштиш нешто под рака, што сум јас должна да купувам виски и сл. на некој што со мои пари го плаќам и што тоа му е работа.
     
    На SAMIRA, Sesil, anaja1 и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Artista

    Artista Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    696
    Пол:
    Машки
    Словенија врши трансплантација на срце и други органи уште од 1990 година со добри резултати. Ние освен трансплантација на бубрези не вршиме никаков хирушки зафат од таков калибар. Доволно зборува колку сме назад во медицината. Плус, и тој потенцијално квалитетен кадар се иселува. Не само дека докторите не си ја вршат одговорно работата, туку голем процент од нив се нестручни во својата професија. Медицината секојдневно напредува, а голем дел од нив имаат знаење ко на еден рандом лик што ќе прогугла на интернет. Скопје има колку-толку кадар, но овие помаливе градови и села што да кажат?
     
    На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.856
    Допаѓања:
    133.160
    Пол:
    Женски
    како да биде задоволен човек?


    Screenshot_13.png

    храната
    Screenshot_14.png
     
    На Rebecca_R му/ѝ се допаѓа ова.
  17. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    За мои 22 години од мое лично искуство каде што сум била ( Гиникологија , Еднокринологија , Токсикологија, Кардиологија, Пулмологија , ургентно 8 Септември и на неколку други места )
    Можам да кажам дека најзадоволна сум од Пулмологија.
    Како што отидов со упатот одма реагираа , ги направиа сите анализи во најбрз временски рок.
    Ренген снимката ја имав за 20 минути прочитана од таму доле.
    Др Ада ,Господ здравје да и даде и на сестрите таму.
    Горе доле е исто сегде премногу паценти а малку персонал , на сите ни се брза па некогаш и ние сме си криви.
    Во државна можат да средат како што средија во 8 Септември , а не да биде како хорор .
    Ете мајка ми преаска кажа дека болницата кај што е еднокринологија и пулмологија не е реновирана уште кога студирала значи пред 30 години.
    Ништо не е сменето.
    Кај амбулантата за проверка на крв ( имунологија) имаат толку многу простор што може да се направи катна гаража на неколку спрата.
    Сум била и задоволна сум била и НЕ задоволна .
    Им фали персонал .
    Многу можам да зборам и пишувам , само ќе кажам секој со своја среќа каде и да биде . Ако е пишано, лошо ќе се деси и во приватното и во државното здраство.
    Не би требало политика да се меша во ова , сепак за човечки животи се работи . Би можело поубаво да функционираме.
     
  18. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.856
    Допаѓања:
    133.160
    Пол:
    Женски
    бббб.png

    no comment
     
    На Јаневски му/ѝ се допаѓа ова.
  19. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.529
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
  20. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    Зарем не знаеш дека во село Свирипичино отворена е нова целосно опремена трособна амбуланта во која што ординира доктор четири дена во месецот?
    Зарем не е доста тоа за една држава!?
    Ако не е доста, да знаеш дека до амбулантата има и фудбалско игралиште - а тоа за секого е доста.

    Фактот што на клиника ОРЛ немаат функционален ларингоскоп на одделение, амбуланта Сингелич е загушена, ја опслужува Авто-Команда, Маџари, Ченто, Сингелич, Арачиново, Јурумлери, Стајковци, Илинден... Четвртина град оди кај еден дежурен лекар во смена една дежурна аптека нема. Што има неколку брза помош тимови на ниво на цел град, тоа што 8-ми септември немаат ОРЛ, немаат пулмолог, немаат место на интензивна не е битно... Тоа што за банални работи се чека со месеци, дур не станат сериозни а потоа - крај, воглавно поради нечија желба и некомпетентност, тоа што лекарите играат пинг-понг со пациенти само колку да им заврши смената...

    Ај да не почнувам, ќе збеснам.

    Edit - PS: Македонско здравство in a nut (shell) balls.
    [​IMG]
     
    Последна измена: 18 декември 2016
    На anaja1 и Sesil им се допаѓа ова.