Колку често разговарате за брак и кој го иницира муабетот?

Дискусија во 'Врски' започната од orinoco, 27 април 2010.

 1. lolitaa

  lolitaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  81
  Со дечко ми сум 3 години и за чудо он го иницира муабетот почесто нормално не за во брзо време затоа што уште сме млади,али онака за во иднина,јас не зборам ништо затоа што од многу планирања може и да не го биде,здравје боже ќе видиме како што ќе биде има време! :)
   
 2. lackygirl

  lackygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  3.900
  Допаѓања:
  14.207
  Пол:
  Женски
  Па ако дојде до некоја "грешка" (бременост) нема бегање :lol: ке има свадба
   
 3. femina11

  femina11 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2010
  Пораки:
  553
  Допаѓања:
  221
  Темава е навистина интересна.Да Ви кажам искрена во нашата врска дечко ми е тој што нонстоп започнува такви разговори,а јас во никој случај не сакам да слушнам за такво нешто.Во врска сме веке 5 и пол години(одам со него од мојата 17 година) и сметам дека барем уште година и пол би можеле да почекаме во однос на она прашање.
   
 4. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.272
  Идеме 6 години и првата година такви разговори немаше, ама потоа на шала секако.
  Убаво е кога и на шала ќе ти каже саканиот дека сака да му бидеш жена, значи вистински те сака и те замислува баш тебе засекогаш покрај него во животот со многу дечиња ;)
  Ние уште кога почнавме да збориме за свадби си викавме ајде за 4-5 години ќе биде и цело време до ден денес ни е нас ај 4-5 години :D
  Баш пред година дена дечко ми вика а да намалиме барем на 3-4 години што викаш? :lol:

  Како и да е не ми се брза ич, среќна сум и што тој несака. Има време за брак, супер ни е вака, јас 24, тој 26, уште 2 години не верувам дека ќе има нешто, потоа ќе видиме.

  Како и да е мислам дека лицата од долгите врски потешко се решаваат да стапат во брак, наспроти оние со пократки врски кои побрзо се решаваат за свадба :P Претпоставувам овие со кратки врски велат зашто да чекам тој е тој, а овие со долги врски си велат кај идеме 7 години ќе идеме и 9 само дај да најдам нова работа, стан да купиме, да завршам постдипломски, ова она и летнаа годините...
   
  На mal.ecka и lebarka им се допаѓа ова.
 5. adorija

  adorija Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  11
  Јас на темава размислувам како онаа народната, СО сила убавини не бидуваат :D Да убедуваш некого да се омажи со тебе е нешто очајничко според мене. Не може да се очекува од некој што бил притиснат и присилен на тој чекор да биде топол сопруг и татко. Не дај боже да сум во таква ситуација, јас ќе си размислам колку го сакам него во мојот живот, ако навистина го сакам ќе ја прифатам врската како таква и нема ништо да инсистирам.А би разговарала со него искрено секако...што и како си размислувам.
   
 6. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.115
  Мноооогу си во право мислам за ова.... за жал.
   
 7. lattie

  lattie Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2011
  Пораки:
  498
  Допаѓања:
  199
  Пол:
  Женски
  Па уште ни е рано година ипол сме заедно но ко на шала ке си го почнеме муабетот некогаш тој некогаш јас и си разменуваме мислења сепак уште ни е рано здравје да е има време
   
 8. bekii

  bekii Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  205
  Допаѓања:
  49
  цесто пати си правиме муабет на тааа тема.. понекогас ја запоцнувам јас,а понекогас тој. Мали сме (јас 18,тој 21) и му имам казано дека не сакам рано брак. А тој многу сака деца, кога остана бремена неговата комсика на 19 год, јас бев тазна и несакав да сум никогас на нејно место(не сакам поради бременост да се мазам) а тој велесе јас да сум на маз и на местото мн ке сум срекен. И тоа многу ме радува сто сака деца, но ке поцекаме, мене ми е многу страв од брак :worried:
   
 9. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.896
  Пол:
  Женски
  Во последнно време се повеќе ја отвараме ова тема, најчесто тој го започнува муабетот и така знаеме со саати да збориме за тоа :)
   
 10. Girly90

  Girly90 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 септември 2013
  Пораки:
  567
  Допаѓања:
  1.046
  Пол:
  Женски
  Оххх ја сум со дечко ми негде околу 2 месеци у врска, а бракот е секојдневна тема. Добро, ние повеќе од 5 години се плеткаме меѓутоа последниве 2 месеци формално сме заедно. И после толку време, сеуште не знам ниошто за него а ни он за мене. Инаку јас имам 23 години а он 29. До пред некое време збореше дека ќе биде вечен ерген и еве наеднаш му се смени мислењето. Ипак мислам дека можеби домашните, роднините, пријателите му прават проблем, затоа што он е најстар од друштвото а скоро сите другари му се веќе оженети. Јас пак од друга страна, не сакам ни да чујам за тоа, мислам е тоа е убаво коа се прават муабети за заедничка иднина ама од друга страна сеуште сметам дека сум мала за таква работа, прво не сум ни спремна ни физички, ни психички и деф. морам да го седнам деновиве за да знам дали муабетот повеќе е на шала или овој деф. е сигурен во тоа. Ја битно си кажав дека ако сака има уште мин. 2 години да ме чека, он па пустиот се плаши после да не бил стар за татко на 32. Е коа ми направи една таква тажна фаца, посакав уште истиот момент да ме побара за жена ;)
   
  На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Viktorijaaa5

  Viktorijaaa5 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 октомври 2013
  Пораки:
  4.142
  Допаѓања:
  69.909
  Пол:
  Женски
  Во последно време ТОЈ е причината за почеток на оваа тема , се почесто и почесто зборува за брак за заеднички живот како едвај чекал дека тој ден со душа чекал да го доживеее :D А јас ќе си го ислушам што има за кажување и само ќе кажам : Абе не се занесувај има време шо ти е |(
  И ќе почнеме со префрлување еден на друг :D :D
   
 12. an4ii

  an4ii Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2013
  Пораки:
  586
  Допаѓања:
  436
  Пол:
  Женски
  хаха многу често ... и се он го иницира муабетот... он уште одамна вика дека сака да се земеме ама јас мислам дека уште е рано бидејќи сакам да зваршам факултет па после да се земеме ама од друга страна почнувам се повеќе и повеќе да сакам да се земеме :D ама не се осмелувам да му го кажам тоа :D
   
 13. marija1907

  marija1907 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2013
  Пораки:
  801
  Допаѓања:
  2.838
  Пол:
  Женски
  хаххахах ТОЈ обично кога разговараме за брак она ко на шала моабет правиме зошто сме мнооооооогу млади за тоа :D и секогаш ме замолчува на крај со реченицата "Ако останеш трудна ќе мора да се земеме"
  :lol: аххахахахах многу е будалест :D
   
 14. Lovely93

  Lovely93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2013
  Пораки:
  2.637
  Допаѓања:
  2.011
  Пол:
  Женски
  Често збориме за тоа, ама на почетокот јас немав абер тој спомнуваше како на шала, сега почнав и јас да ја начнувам таа тема, па тој почесто (ама сега озбилно, не на шала), едноставно затоа што ни е убаво да зборуваме за тоа, многу сме среќни кога ја планираме заедничката иднина, секако бидејќи се сакаме. Но пред некое време му реков дека не сакам многу да планираме на долго и на широко, од причина што докажано е дека никогаш не испаѓа како што планираш. Планиравме да си завршам факултет и да најдам работа, па потоа да си дојде се спонтано, но во последно време се понестрплив некако ми изгледа па ќе видиме, нормално дека ако ме побара дека нема да го одбијам кога го сакам и сакам заеднички живот со него, па дали било судено сега или за неколку години, не ми е толку важно. :D :inlove:
   
 15. skygirl

  skygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  153
  Најчесто тој ја почнува оваа тема.
   
 16. sexybaby

  sexybaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 септември 2010
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  62
  Во врска сме 5 години и често разговараме за брак.искрено мене ми е рано и мислам за да бидам вистински срекна во бракот како што сум сега во врската,имаме подолг пат пред нас.едноставно некои работи треба да се досредат хаха
   
 17. Decapitated.Hanna

  Decapitated.Hanna Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  799
  Допаѓања:
  569
  Тој на повеќе пати ја има отворено оваа тема, ама јас сум воглавно неутрална.. сепак прерано ми е.
   
 18. Cinderfakinrella

  Cinderfakinrella Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2016
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  7.414
  Пол:
  Женски
  Најчесто јас, што понекогаш ми доаѓа да мислам дека го „напаѓам“. Но, он вели дека тоа е слатко и дека ќе биде наскоро. Па, сега колку наскоро... Ќе видиме :D
   
 19. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  3.291
  Допаѓања:
  38.427
  Пол:
  Женски
  Има периоди кога скоро секој ден зборуваме за тоа, иницијатор е дечко ми тој сака да стапиме во брак, дека веќе време било, сакал на 25 години тоа да се случи, а оваа година полни 25 (facepalm) решен е на толку и нема предомислување цврсто е решен. Јас му велам рано е ама џабе зборувам :envy:
  Така да оваа година или наредната ќе биде нема бегање :worried:
   
  На Cinderfakinrella му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Incule

  Incule Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2015
  Пораки:
  354
  Допаѓања:
  294
  Пол:
  Женски
  Дечко ми а ја несакам,не сум спремна за тој чекор