1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку често ја миете вашата коса?

Дискусија во 'Коса' започната од swrcii, 26 октомври 2011.

 1. swrcii

  swrcii Нов член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  723
  Допаѓања:
  269
  Не најдов ваква тема, ако има заклучете ја и ако може линк. :)


  Сакам да прашам колку често ја миете вашата коса? Колку е тоа здраво... и дали навистина расте со секое миење? Пишувајте :*
   
 2. gothchick

  gothchick Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  938
  Допаѓања:
  766
  Па летово секој ден, ама со тоа почнаа проблеми со опаѓање (мислам дека имам објаснето во една тема што точно ми се случи). Поради тоа што почна да ми паѓа, а и многу луѓе ми викаа да не ја мијам толку често бидејќи ќе ми падне (тоа почна да се случува) и сега од прилика од 1 септември гледам што поретко т.е. преку еден ден, а кога не искачам или не одам во школо не ја мијам воопшто се дур не треба да искочам негде. Што значи од мојот пример имам сватено дека не е здраво :!: , а дали расте па можеби, мене ми беше до раменици, сега ми е до половина. Но и без миење мислам дека толкава би ми била за 3 месеци без кратење. :)
   
 3. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  54.990
  Пол:
  Женски
  Вообичаено косата ја мијам два до три пати неделно. Летно време ја мијам почесто, но исклучиво со бебешки шампон Бекутан, бидејќи тој е нежен и не е јак, а честото миење на косата не е баш здраво. Имам читано дека косата расте повеќе ако ја миеш почесто, но треба да избегнуваш јаки шампони и секакви хемикалии, затоа што може да дојде до опаѓање на косата.
   
 4. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.718
  Два до три пати неделно ми е сосема доволно. Летно време понекогаш преку еден ден.
  За среќа немам проблеми со мрсна коса, нормална е, дури повеќе сува, така што немам потреба од многу често миење.
  Инаку, можно е косата повеќе да расте со почесто миење, сум слушнала за тоа. Но исто така знам дека не е добро да е толку често, косата повеќе опаѓа. :|
   
 5. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.917
  Допаѓања:
  671
  2 пати неделно, а за време на летниот одмор секој ден после плажа.
   
  На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.913
  Пол:
  Женски
  Имам сува коса, па си ја мијам 2-3 пати неделно.
  Според мене е нездраво да се мие секој ден коса. Еднаш имам пробано 2 дена по ред ја измив, и третиот ден ми беше мрсна! Така да, никако повеќе ова.
   
 7. CharmedGirl

  CharmedGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2011
  Пораки:
  1.420
  Допаѓања:
  1.656
  Пол:
  Женски
  На секои два дена...Имам малку мрсна коса, така да не ризикувам, најчесто третиот ден коренот како да е потопен во зејтин.Ама се навикнав, а и шампонот ми е супер,се поретко ја мрси косата :)
   
  На Vgikii му/ѝ се допаѓа ова.
 8. INSIDIOUS

  INSIDIOUS Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  705
  Допаѓања:
  512
  Обично два пати во неделата, имам сува коса ама ако излегувам во сабота и тогаш ја мијам, ако ми е измрсена. А преку лето почесто ја мијам, преку еден ден, ама затоа кога тргнеме да школо додека се навикне.. :worried:
   
 9. belieber

  belieber Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.082
  Допаѓања:
  640
  Јас ја мијам на секој 3 ден, пошто тогаш ми се мрси |(
  а кога не треба да идам нигде не ја мијам док не треба да отидам негде :lol:
   
 10. femina11

  femina11 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2010
  Пораки:
  553
  Допаѓања:
  221
  На секој 3 или евентуално 4 ден ја мијам косата. Не знам каде прочитав дека ако се мие секој ден повеќе се мрси косата. :)
   
 11. Rozich

  Rozich Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2010
  Пораки:
  1.194
  Допаѓања:
  1.091
  Најчесто ја мијам 2-3 пати неделно.
  Зима обично ја мијам само два пати,пошто ми е мноогу ладно а и плус не ми се мрси многу,баш напротив посува ми е и и треба повеќе нега.
  Лето ми се мрси почесто а,и топло е,се потиме повеќе па автоматски морам да ја мијам.
   
 12. swrcii

  swrcii Нов член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  723
  Допаѓања:
  269
  Јас од кога почнав на школо секој втор ден ја мијам а за летото да не правиме муабет секој ден можеше да се случи и два пати :?: не знам зошто но ако не ја измијам (три дена) ме нервира и ми е многу неубаво да седам со мрсна коса :worried: ми се чини целата сум замирисана и не можам да се поднесам
   
 13. Linn1

  Linn1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  1.221
  Допаѓања:
  1.933
  Од празник до празник.

  Не, се шалам, 2 пати неделно. Не ми е мрсна. :D
   
  На missbotwin му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Melody13

  Melody13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2011
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  215
  И јас ја мијам два пати неделно.. Не ја мијам многу често бидејќо не ми се мрси многу.. ]:)
   
 15. Tenkai

  Tenkai Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јули 2010
  Пораки:
  2.316
  Допаѓања:
  1.900
  Најчесто на три дена бидејќи не ми се мрси многу, секако ако не ми е цело време во раце.
   
 16. Justice

  Justice Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2011
  Пораки:
  340
  Допаѓања:
  90
  2 пати во неделата.Мислам дека немам потреба од повеќе
   
 17. Jojoba

  Jojoba Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  718
  На два дена :) Понекогаш ми е мрсна, понекогаш не, но морам да ја измијам. Си ја осеќам нечиста, во лето од топло т.е. пот, во зима од чад, магла, ветер итн итн.
   
 18. SaIvnjaann

  SaIvnjaann Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2011
  Пораки:
  505
  Допаѓања:
  458
  2 до 3 пати неделно зависи како ми е мрсна косата. Обично не ми се мрси многу , али ако не ја измијам се чувствувам како да не сум избањата цел месец. Не е убаво многу често да се мие косата , али пак и не од Велигден на Велигден :D
   
 19. ines.h

  ines.h Популарен член

  Се зачлени на:
  23 август 2011
  Пораки:
  1.639
  Допаѓања:
  18.500
  Колку мијам тријам толку поќе се мрси :@
   
 20. Annie.mk1

  Annie.mk1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2011
  Пораки:
  1.631
  Допаѓања:
  3.740
  3 пати неделно :@ Многу ми се мрси :@