1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку често ја миете вашата коса?

Дискусија во 'Коса' започната од swrcii, 26 октомври 2011.

  1. swrcii

    swrcii Нов член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    270
    Не најдов ваква тема, ако има заклучете ја и ако може линк. :)


    Сакам да прашам колку често ја миете вашата коса? Колку е тоа здраво... и дали навистина расте со секое миење? Пишувајте :*
     
  2. gothchick

    gothchick Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.478
    Допаѓања:
    1.569
    Па летово секој ден, ама со тоа почнаа проблеми со опаѓање (мислам дека имам објаснето во една тема што точно ми се случи). Поради тоа што почна да ми паѓа, а и многу луѓе ми викаа да не ја мијам толку често бидејќи ќе ми падне (тоа почна да се случува) и сега од прилика од 1 септември гледам што поретко т.е. преку еден ден, а кога не искачам или не одам во школо не ја мијам воопшто се дур не треба да искочам негде. Што значи од мојот пример имам сватено дека не е здраво :!: , а дали расте па можеби, мене ми беше до раменици, сега ми е до половина. Но и без миење мислам дека толкава би ми била за 3 месеци без кратење. :)
     
  3. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Вообичаено косата ја мијам два до три пати неделно. Летно време ја мијам почесто, но исклучиво со бебешки шампон Бекутан, бидејќи тој е нежен и не е јак, а честото миење на косата не е баш здраво. Имам читано дека косата расте повеќе ако ја миеш почесто, но треба да избегнуваш јаки шампони и секакви хемикалии, затоа што може да дојде до опаѓање на косата.
     
  4. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Два до три пати неделно ми е сосема доволно. Летно време понекогаш преку еден ден.
    За среќа немам проблеми со мрсна коса, нормална е, дури повеќе сува, така што немам потреба од многу често миење.
    Инаку, можно е косата повеќе да расте со почесто миење, сум слушнала за тоа. Но исто така знам дека не е добро да е толку често, косата повеќе опаѓа. :|
     
  5. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    2 пати неделно, а за време на летниот одмор секој ден после плажа.
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Имам сува коса, па си ја мијам 2-3 пати неделно.
    Според мене е нездраво да се мие секој ден коса. Еднаш имам пробано 2 дена по ред ја измив, и третиот ден ми беше мрсна! Така да, никако повеќе ова.
     
  7. CharmedGirl

    CharmedGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    1.662
    Пол:
    Женски
    На секои два дена...Имам малку мрсна коса, така да не ризикувам, најчесто третиот ден коренот како да е потопен во зејтин.Ама се навикнав, а и шампонот ми е супер,се поретко ја мрси косата :)
     
    На Vgikii му/ѝ се допаѓа ова.
  8. INSIDIOUS

    INSIDIOUS Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    512
    Обично два пати во неделата, имам сува коса ама ако излегувам во сабота и тогаш ја мијам, ако ми е измрсена. А преку лето почесто ја мијам, преку еден ден, ама затоа кога тргнеме да школо додека се навикне.. :worried:
     
  9. belieber

    belieber Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    642
    Јас ја мијам на секој 3 ден, пошто тогаш ми се мрси |(
    а кога не треба да идам нигде не ја мијам док не треба да отидам негде :lol:
     
  10. femina11

    femina11 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2010
    Пораки:
    553
    Допаѓања:
    225
    На секој 3 или евентуално 4 ден ја мијам косата. Не знам каде прочитав дека ако се мие секој ден повеќе се мрси косата. :)
     
  11. Rozich

    Rozich Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    1.194
    Допаѓања:
    1.092
    Најчесто ја мијам 2-3 пати неделно.
    Зима обично ја мијам само два пати,пошто ми е мноогу ладно а и плус не ми се мрси многу,баш напротив посува ми е и и треба повеќе нега.
    Лето ми се мрси почесто а,и топло е,се потиме повеќе па автоматски морам да ја мијам.
     
  12. swrcii

    swrcii Нов член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    270
    Јас од кога почнав на школо секој втор ден ја мијам а за летото да не правиме муабет секој ден можеше да се случи и два пати :?: не знам зошто но ако не ја измијам (три дена) ме нервира и ми е многу неубаво да седам со мрсна коса :worried: ми се чини целата сум замирисана и не можам да се поднесам
     
  13. Linn1

    Linn1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    1.221
    Допаѓања:
    1.935
    Од празник до празник.

    Не, се шалам, 2 пати неделно. Не ми е мрсна. :D
     
    На missbotwin му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Melody13

    Melody13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2011
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    215
    И јас ја мијам два пати неделно.. Не ја мијам многу често бидејќо не ми се мрси многу.. ]:)
     
  15. Tenkai

    Tenkai Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    2.316
    Допаѓања:
    1.904
    Најчесто на три дена бидејќи не ми се мрси многу, секако ако не ми е цело време во раце.
     
  16. Justice

    Justice Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2011
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    90
    2 пати во неделата.Мислам дека немам потреба од повеќе
     
  17. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    На два дена :) Понекогаш ми е мрсна, понекогаш не, но морам да ја измијам. Си ја осеќам нечиста, во лето од топло т.е. пот, во зима од чад, магла, ветер итн итн.
     
  18. SaIvnjaann

    SaIvnjaann Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2011
    Пораки:
    505
    Допаѓања:
    458
    2 до 3 пати неделно зависи како ми е мрсна косата. Обично не ми се мрси многу , али ако не ја измијам се чувствувам како да не сум избањата цел месец. Не е убаво многу често да се мие косата , али пак и не од Велигден на Велигден :D
     
  19. ines.h

    ines.h Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    1.689
    Допаѓања:
    18.856
    Колку мијам тријам толку поќе се мрси :@
     
  20. Annie.mk1

    Annie.mk1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    3.742
    3 пати неделно :@ Многу ми се мрси :@