1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку често ја миете вашата коса?

Дискусија во 'Коса' започната од swrcii, 26 октомври 2011.

  1. Tanjus

    Tanjus Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    70
    Преку еден ден оти неможам повеќе да издржам, освен ако не испаѓам никаде па да ми остане уште некој ден така.
     
  2. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    Абе ми се верува дека има и такви чија коса помалце се мрси, ама се чудам како се поднесува самата себеси кога се шета наоколу со нечистотиите во нејзината коса, како спие со нечиста коса, како ли го поднесува мирисот... :o Можеби не и се мрси косата ама сигурно нема филтер на косата што ја штити од непријатни мириси и нечистотии!

    Сега да не ме сфати некој погрешно, не сум ти јас некоја болна педантерија ама сепак не можам да толерирам немиена коса со денови!
     
    На Dushica-sk му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    На два дена ја мијам.
    Баш денес ја измив. Утре ќе ми биде був, побув, најбув. Поготово со наочарчињава, со страшило изгледам. х)
    А задутре веќе, пред да идам во школо, ми е таман. Не е мрсна, ама е по спласната. И обожавам кога ми е таква. Зошто предходниот ден ни се трпи, ни се тера. И кога се враќам од школо, ја мијам.
    Недај Боже да ја видите разликата од првиот и третиот ден. Ко крава да ме лижела. Така да на 2 дена ја мијам. :)
     
  4. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    секој 2 ден..да расте со тоа повеке миејне али и пајга...ако се мие секој ден треба некој лесен сампон да се користи
     
  5. Chocoholic

    Chocoholic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2011
    Пораки:
    747
    Допаѓања:
    987
    Секој втор ден, понекогаш и секој трет. Третиот ден ја носам собрана зошто тогаш нема баш некој волумен. Налето ја мијам секој ден и имам забележано дека тогаш повеќе ми се мрси, па после потешко можам да ја навикнам на "тридневниот режим" :D
     
  6. butterfly.93

    butterfly.93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    655
    Со почесто миење на косата, освен побрзо да ти се мрси, друго ништо нема да добиеш. Посебно не побрзо растење.
    Колку поретко се мие косата, толку поздраво за неа.

    Се трудам да ја мијам што е можно поретко, но после два дена ми се мрси. Најчесто три пати неделно, некогаш и два, но ептен ретко тоа.
     
  7. TheaEsposito

    TheaEsposito Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    2.462
    Косата ја мијам на 3-4 дена. Поточно кажано Недела и Среда. Имам среќа што не ми се мрси многу брзо, тек третиот-четвртиот ден ми е мрсна.
     
  8. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.598
    Допаѓања:
    23.108
    Пол:
    Женски
    Секој ден или преку еден ден, а некогаш правам пауза од максимум три дена, али ретко, тоа е кога немам работа да излегувам па гледам да си ја одморам косата.
    Не можам поинаку. Некој ќе рече фати ја во репче, шноли, венчиња.. е не можам. Фатена-нефатена мрсна е и не ми е удобно..
     
  9. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    841
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Бидејќи имам кратка коса и користам гел за да ја разбушавам морам секој ден да ја мијам. Некогаш ми се случува и два пати на ден да ја измијам, ако излегувам негде, а претходно сум дремнала ;)
     
  10. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    833
    Допаѓања:
    399
    Ones a week, најчесто, вака зимно време, летноо на 2-3 дена :D
     
    На mode-kristina му/ѝ се допаѓа ова.
  11. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.542
    Допаѓања:
    6.308
    3 пати неделно. :) Среќна сум што не ми се мрси брзо, првиот ден ми е многу убава, вториот ден ми е малку сплосната ама сепак не е мрсна, т.е ако многу ги фаќам шишките може само тие да се измрсат и веќе третиот ден почнува да ми се мрси целата ама некогаш се случува ако воопшто не ја фаќам и на третиот ден да е убава. Така што ја мијам најчесто на третиот ден, ама некогаш и на четвртиот. :)
     
  12. Bunny2

    Bunny2 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    1.301
    Допаѓања:
    1.639
    Секој втор или трет ден,зависи.Многу брзо ми се мрси :doh:
     
  13. Chocoholic.girl

    Chocoholic.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    39
    Факт е дека колку почесто се мие косата толку почесто се масти и затоа фризерите препорачуваат на секој трет или четврт ден миење, али не можам да издржам толку. Ми се масти брзо и ја мијам на секој втор ден. Мислам дека најмногу се масти косата поради тоа што ни е загаден градот, кога одам на зимување на планина или негде на чист воздух подолго време ми останува чиста.
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  14. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    3-4 пати неделно, морам да ја мијам, многу ми се мрси, не можам да си ја поднесам. :(
     
  15. OnlyGirl1

    OnlyGirl1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    9
    летно време ја мијам секој ден :D а сега 3 пати неделно :)
     
  16. daddys.princess

    daddys.princess Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2011
    Пораки:
    988
    Допаѓања:
    318
    секој 2 ден некогаш 3 зависи,инаку не ми се мрси,2 ден ме нервира ако не е миена :)
     
  17. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Од секогаш ја мијам косата на 3 а понекогаш ама тоа ретко на 4 дена, зависи од активностите кои ги имам. Имам нормална коса која почнува да дава знаци на мрсна некогаш на 3-тиот ден а некогаш и на четвртиот. Е сега ако сум на свадба,роденден, дипломска или некоја прослава може да се случи и во 2 дена 2 пати да ја измијам ако треба да правам фризура. Битно вообичаено во нормални услови на 3 дена.
     
  18. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    Секој трет ден, а би сакала да можам еднаш неделно. Ама јок, брзо ми се мрси, а најмногу што мразам е мрсна коса :puke:
     
  19. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Со оглед на тоа дека имам многу густа коса и дека не ми се мрси брзо ,ја мијам секој 3 ден ,некогаш и секој 4ден ама тоа ретко освен ако сум многу уморна па ме мрзи да си ја сушам после :D
     
  20. sonce777

    sonce777 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Имам квалитетна сува,густа коса издржува да не се мие и по седум дена.Не се ни приметува дека не е миена.Ако готвам си ставам капа за да не ми се умеришува и така издржувам да не ја мијам.