1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку често ја миете вашата коса?

Дискусија во 'Коса' започната од swrcii, 26 октомври 2011.

  1. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Секој ден, така ја навикнав,сега еве треба да ја мијам а ладно ми е плус треба после да ја виткам со една финта тука што ја научив на форумов (така ми се зголемува волуменот) у пм саат време ќе ми одземе се. А некогаш обично за викенд или ако ме фати ептен мрза ја оставам преку еден ден и не од што ми е толку мрсна туку од навика се чувствувам како којзнае колку да е нечиста и мрсна, а всушност не е.
     
  2. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Секој 3-ти ден.Многу ми се мрси :?:
    Вчера ја измив а денес ми беше бушава,утре ќе ми биде супер а веќе третиот ден ќе ми биде мрсна :tmi:
     
  3. Downy

    Downy Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2011
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    43
    секој втор ден... таман ми се фаќа не дозволувам да ми биде мрсна.. :)
    понекогаш ако сум цели денови по дома знам да не ја мијам толку често.. али ако треба да излезам одма под туш ... брзоо :D 8)
     
  4. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Средно често. :D
    Некаде околу третиот ден почнува да губи форма, се мрси и станува безживотна (најупотребуван збор од рекламиве за шампони) :D па истиот земам и ја средувам.
    Некогаш само на четири дена, ако ја соберам таква никаква, ама во последно време тоа многу, многу ретко се случува..
    И конечен одговор: на три дена. :wasntme:
     
  5. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Секој трет ден, или веднаш откако ќе покаже знаци на замрсување :)
     
  6. Kasha

    Kasha Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    3.266
    по потреба :D
     
    На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.
  7. teddybear

    teddybear Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    2.679
    Допаѓања:
    10.370
    Како што кажала Каша по потреба, така и јас.

    Може да се случи косата да ја измијам преку два дена, може да се случи преку 3, 4 па и 5 дена.

    Ако имам потреба за излегување или нешто слично така важно, и сакам да ми е со свежи локни и премногу миризлива ја мијам и преку два дена, ама гледам да одбегнувам.

    Претежно ја мијам преку 3, поточно на 4тиот ден од сабајле пред да излезам или попладне пред да излезам од дома.

    Јас немам коса, имам џбун, и кога евентуално ќе ја осетам безживотна, т.е дека ми спласнале локните по два дена а јас немам потреба да ја мијам, фрц во репче или омилена пунџа и ајт со здравје. Не ми се приметува мрсна коса ептен зашто ми е многу густа, ама јас си ја осеќам и секако дека нема да дозволам да излезам така од дома. Мада ако сум дома ја оставам, и дополнително ќе и дотурам рицинус или нешто такво и ја врзувам па низ дома цел ден таква шпартам, и ако не излегувам вечерта пак дополнително турам рицинус ја плетам или врзувам и легнувам да спијам. Па да видите на 4тиот или 5тиот ден после мрсниот третман кога ќе се избањате што е мека како свила коса и прекрасно миризлива.

    Во секоја статија што ќе ја пронајдете за грижа на коса пишува дека не чини да се мие секој ден, два пати неделно дека е доволно, на косата и без тоа и ставаме 300 препарати, хемии и што ти не ...

    Не викам еднаш неделно да се мие косата ама гледам сте пишувале секој ден ја миете косата, тоа било хигиенско, според мене тоа веќе не е хигиена, тоа е просто навика, така сте навикнати и така сте ја навикнале косата ... реално и да не ја измиеш косата два дена а да водиш убава грижа за неа, убаво ќе мириса. Кој не верува слободно нека дојде да ја мирисне мојава :lol:
    Впивала мирис на манџојни, па јас не дремам врз тенџерето кај што готви мајка ми ... ако евентуално готвам јас и се умирисам фала Богу дека ќе ја измијам ... :D

    Се расприкажав :D
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  8. belieber

    belieber Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    642
    Третиот ден ја мијам, многу ми лета ми се мрси и губи форма неможам да ја трпам, а ако сум дома не ја мијам си ја врзувам во репче и така ми седи додека не треба негде да отидам :)
     
  9. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    Секој 2р ден ...обавезно
    мнн мнн ми се мрси :emo: :swear: :emo:
     
  10. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    3 пати неделно, а некогаш и секој ден, многу ми се мрси. :emo:
     
  11. savana

    savana Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    1.770
    Допаѓања:
    9.567
    Пол:
    Женски
    По потреба, но во глобала 2пати неделно бидејќи немам проблем со мрсењето на косата.
     
  12. bluegirl7

    bluegirl7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    754
    Допаѓања:
    931
    Летото ја миев секој ден. А за растење незнам и нензнам дали е здраво. Сега кога е поладно ја мијам 2 до 3 пати неделно. :)
     
  13. LoVeR

    LoVeR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    1.046
    Кога ја пеглам морам да ја мијам на секој 2 дена, а кога не ја пеглам(природно виткана ми е ) ја мијам на 3 дена зашто не ми се мрси воопшто,но често пати ја мијам и секој ден :^)
     
  14. Smileeee

    Smileeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2011
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    75
    Секој втор ден,косата ми е виткана по природа но бидејќи имам шишки тие мн брзо ми се мрснат и морам на секој втор ден да ја мијам :worried:
     
  15. SuperGirl2010

    SuperGirl2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    316
    Пол:
    Женски
    Да имам време секој ден би ја имала бидејќи ми се мрси ненормално многу. Али.. секој втор ден, тоа ми се можностите.
     
  16. tinkerbelll

    tinkerbelll Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    2.096
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Косата ја мијам обично 2-3 пати неделно.Мене многу бргу ми се мрси косава и тоа ужасно ме нервира :@
    Значи денес ќе ја измијам и убава супер,утре веќе хмм добро може да пројде,но 3 ден е мрсна.
    Многу ми врши работа бебешка пудра,ако немам време а морам да одам некаде,нанесувам пудра и ја собирам и не ми се познава дека е мрсна.Пудрата ја упива мрснотијата.
    Ама сепак ова го правам ептен само кога морам,инаку ме нервира да ми е мрсна косата.
     
  17. glow

    glow Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    3.023
    Допаѓања:
    1.264
    Иако ја бланширам и фарбам секој месец, сепак многу ми се мрси косата :@ .. Ја мијам 2-3 пати неделно.. Иако веќе вториот ден ми е мрсна се трудам да ја носам соберена или го користам трикот со пудрата, за да не ја мијам секој ден.. :) А, ако ја фенирам или пеглам, уште повеќе се мрси.. |(

    Тоа за растењето, првпат слушам.. :worried:
     
  18. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    Ја мијам во недела, вторник, четврток и некогаш и во сабота. И на косата и е потребен кислород за растењето ( така имам прочитано) , но со често миење се оштетува косата, не расте. Можеби и тоа е индивидуално :o Најбрзо се забележуваат резултати ако ја зголемете физичката активност. Проверено !
     
  19. Tearful

    Tearful Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    371
    Допаѓања:
    72
    Само во недела си ја мијам ... ако ја фаќам косата ми се мрси во четврток и ја носам врзана а ако не ја чепкам ич може и цела недела со пуштена да си одам :D
     
  20. QueenN

    QueenN Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    342
    Пол:
    Женски
    Имам густа и кадрава коса која воопшто не се мрси па ако не ја допирам многу може да ми трае и 1 недела без да ја измијам..но, најчесто ја мијам на секој 4-5 дена, зависи колку слободно време имам на располагање. :)