1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колор шампон

Дискусија во 'Коса' започната од Wild.Child, 9 јули 2010.

 1. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.698
  Дали користите колор шампон и што мислите дали ја оштетува косата ? :)
  Јас ја имам правено косата црвена неколку пати и понекогаш кога ми е во репче сеуште има по некој прамен со црвена нијанса.
  Барав ваква тема, но не можев да најдам. Доколку е дупла - закатанчете ја. :lol:
   
 2. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.358
  Имам користено повеќе пати, црвена, розева, сина, виолетова боја. Сега падната ми е бојата, но набрзо пак ќе направам некакви прамени. :)
  Колор шампонот го користам затоа што не сакам да си ја горам косата со фарби, и така ми е оштетена од пеглање, лакови и слично. За оштетување, може и ја оштетува косата, но за разлика од фарбите, мислам дека сепак е подобро и помалку ја оштетува и гори косата. Еднаш дури и вратот си го обоив со колор шампон. :D
   
  На Tjovanoska17, BojanaLegija и devonne им се допаѓа ова.
 3. karina8

  karina8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  4.099
  Допаѓања:
  5.544
  Јас сакам да пробам со колор шампон , бидејќи не сакам да ја оштетувам косата со фарба.Имам светла боја на коса , ептен свелто смеѓа накај плава ...ама сакам уште малку да ја осветлам .Дали некој има користено плав колор шампон ? Една другарка ми кажа дека не фаќала бојата со плавиот , и дека немало промени кај неа во бојата пред и по нанесувањето :?: Паа сеа незнам дали да пробам , сакав со кна таа е убава за косата , ама нема плава кна ...
   
 4. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.698
  Има плав колор шампон, а тоа колку ќе ти фати зависи од бојата на косата. :) Јас ставав еднаш, но јас имам кафеава коса и не фати. Бидејќи викаш дека ти е посветла пробај има шанси да излезе. :)
   
 5. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.358
  Неа може не и била толку светла косата, па не и фатило или била истата нијанса. А ако сакаш да ја осветлиш, можеш и со преливи да го направиш тоа.
   
 6. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.924
  Јас имам плава коса. Пред неколку години прво ставив плав колор шампон и посветла ми беше . Ставив за кафеава коса по некое време и малку потемна ми беше . Ама ич не сакам и не пробувам веќе , едвај ја чешлав косата ..Инаку некој ако има кафеава коса , ако стави плава , нема да и биде ко на сликичката .. него некоја мала нијанса посветла .
   
 7. karina8

  karina8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  4.099
  Допаѓања:
  5.544
  Па да и на другарка ми и е кафена , а мојата е доста посветла од нејзината скоро плава ...Па ќе пробам да видам што ќе излезе :) фАла :*

  ...а шо марка колор шампон користите ? нез кои се најубави :?:
   
 8. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.087
  Имав користено од Палете црвена боја и зошто имам темна коса првиот пат не ми фати добро но потао наредно боења беа успешни..Но бојата на косата ми се смена,не е како што викаат дека шампонот паѓа целсно и си се враќа природната боја на коса..Сега преминав на фарба и не користам повеќе..
   
 9. nice.girl9090

  nice.girl9090 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2010
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  69

  И јас исто имам користено од палете црвена боја и многу бев задоволна, и дава убава боја и прекрасен сјај на косата а тоа дека сопствената боја ти се менува од шампонот не се согласувам. Хмм.... Како може од шампон да ти се смени бојата. Иначе мене целосно ми пагаше некаде после 4-5то миење
   
 10. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.330
  Допаѓања:
  5.843
  Јас сакам да пробам да ставам некои праменчиња ама уште неможам да се одлучам .. а имам нешто како светло костенлива боја
  *како мало имав плава баш плава (жолта) и ми потемна и сега не е многу темна но не е и светла средна :D
  и има некој користено колор шампон ама да има ко мојаава коса :D
   
 11. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.087
  Епа Најс Грл кажувам од моето искуство дека мене не ми се врати природната боја... ;)
   
 12. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.698
  Еј а да ве прашам, од каде го купувате тој од Палете и колку пари е ?
  Јас купувам од една парфимерија во ГТЦ, но не е од Палете.
   
 13. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.087
  Па јас во Веро го купував.Али го има и во некои парфимерии.Али тоа во Бт,за Ск незнам..Ако видам каде ќе пишам ;)
   
 14. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.698
  Ејј сегаде барав во Веро ни на крај памет не ми текна да влезам. :rofl: Фала многу ќе видам во понеделник. :*
   
 15. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.698
  Девојки, ај помагајте никаде по скопјево не можам да најдам колор шампон...
   
 16. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.067
  Допаѓања:
  199.255
  Пол:
  Женски
  Вајлд, овој новиов од Гарние, Color and Shine е всушност колор шампон, не е фарба, бидејќи не содржи амонијак. Се нанесува исто како фарба, а на косата и дава многу убав сјај, мекост и мирис. Содржи арган масло, и брусница мислам, и не мириса како класичните фарби. А мислам дека и Палет имаат нешто слично, само не сум сигурна. А оние Палет во ќесички се фактички само преливи и служат чисто за прекривање на израсток и давање сјај. Можеш да пробаш и со нив, ама повеќе ќесички ќе ти требаат. И потешко е да се најдат одредени нијанси. А вака со Гарние имаш поголем избор.
  Имаше додуша порано многу убави колор шампони на Wella, како пена беа, така и се ставаа на косата, како пена, исто како да ставаш шампон, само на сува коса. Паметам имаше една многу убава нијанса, Indian Summer се викаше, многу убава црвеникава боја беше - а за сјајот, да не правам муабет. Не знам зошто ги нема, не ги прават повеќе?!
   
 17. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.698
  Фала мноогу Annath. :* Ќе одам да побарам уште денеска. :)
   
 18. Iva-Mici

  Iva-Mici Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  237
  Досега не сум ставала на мене колор шампон,ама мислам дека е многу подобро така на пример ако сака некоја црна коса прво да види како ќе и стои со колор шампон,бидејќи директно со фарба е лошо во случај да не и стои,затоа што црната мнооогу тешко се покрива со други фарби
   
 19. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.698
  Ана поубаво нешто не сум видела од Колор енд шајн. :) Косата ми ја направи мека, со сјај и мириса преубаво, а трае дури до 28 миења. Фала многу уште еднаш што ми кажа. :*
   
 20. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.067
  Допаѓања:
  199.255
  Пол:
  Женски
  ^^Баш ми е драго што си задоволна. Јас бев презадоволна. Ама не очекувај дека летово ќе ти трае бојата до 28 миења, од сонцето побрзо избледува, без разлика што користиш. Како и да е, сјајот и мекоста се задржуваат во секој случај подолго време. И јас се мислам пак да си ставам :)