1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колор шампон

Дискусија во 'Коса' започната од Wild.Child, 9 јули 2010.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    ^^Да не те излажам, не знам. Јас имав две три бели влакна, и ми ги покри, но секако мене и не ми се гледаа нешто многу. Ама тоа моето не е ништо во споредба со твоето. Мислам дека за прекривање на бели влакна е потребно мешање од повеќе нијанси, и тоа од поквалитетни фарби, па можеш да одиш на фризер. Колку што гледам јас, белите влакна што ги има мајка ми не и се покриени после фарбање дома со една фарба, а на фризер е друга приказна - како никогаш да немала бели влакна.
     
  2. Dgirlll

    Dgirlll Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    953
    Допаѓања:
    7.286
    Пол:
    Женски
    Немам користено колор шампон ама сакам да пробам, имам темно кафеава боја на косата и сакам да става посветло кафеав колор шампон ај ако знае некој од искуство нека пише дали ке ми осветли или ке излези некоја боја чкл да не речам. :)
     
  3. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    ^^ Мислам дека воопшто нема ни да фати. :) Темно кафеава боја на коса имам и јас, пробав некоја нијанса посветла ама немаше промена. :)
     
  4. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Вчера една другарка проба со црвен ама баш црвен колор шампон . Има црна коса и го остави 25 мин , можда повеќе и ич не и фати . На краевите малку ама не црвена нијанса него само посветло малку . Чаре - фарба :)
     
  5. Dgirlll

    Dgirlll Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    953
    Допаѓања:
    7.286
    Пол:
    Женски
    Фала, џабе ке се мачев. Прочитав дека ти имаш користено црвен колор шампон, значи тој и мене ке ми фати, можи да ми кажиш од прилика каква нијана на црвено излегва. :)
     
  6. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Вака нешто мене ми излезе, само што имаш разни нијанси на црвен колор шампон, мојата мислам дека беше вино црвена. :)
    А ако користиш Колор енд шајн, мислам дека ќе фати и плавата, само што потешко паѓа бојата. :)
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_6975.JPG
      IMG_6975.JPG
      Големина на фајлот:
      60,7 KB
      Прегледи:
      270
  7. Vampire-f

    Vampire-f Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    А ќе може да ми кажете колку пари е тој шампон колор енд шајн ?? :)
     
  8. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Колор енд шајн се по 120тина денари, а другите се по 70. :)
     
  9. yawn

    yawn Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    697
    Допаѓања:
    699
    Се офарбав плава од темно кафена и сега сум ко лимон во главата,веќе 3 пати во рок од 1 недела се фарбам и сега планирам да земам колор шампон.Сакам да ми излезе светло руса,не оваква жолта ко лимон .Има ли шанси некој да фати и кој ми предлагате да го земам ?
     
  10. Glamour

    Glamour Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2010
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    42
    Сакам да прашам колку време трае бојата? Ем јас имам светла коса а ми збореа дека ако на светла коса ставам колор шампон ептен тешко ќе ми се извадело :|
     
  11. Dgirlll

    Dgirlll Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    953
    Допаѓања:
    7.286
    Пол:
    Женски
    Јас имам темно кафеава и има еден месец кај шо се кандисвам да се напрам со црвен колор шампон, и некни бев на стрижење и на фризерката му кажав и ме испишмани ми рече немало така лесно да ми падни а баш ми се прај ќеф, ај некој шо се има со црвен праено еднаш и после колку време му падна од прилика нека каже, оти јас сакам еднаш колку да ми помини кефот.
     
  12. soledad

    soledad Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    251
    Јас имам ставено црвен колор шампон пред неколку години и лесно си падна после неколку миења паѓа така да ако ти е ќеф ич да не се двоумиш да си ставиш ќе падни.
    И дали знаете женски дали постои црна боја колор шампон?
     
  13. MeLL

    MeLL Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2010
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    85
    И јас имам ставено црвен колор шампон. Но не можев да најдам на Palette или некоја друга поквалитетна фирма, најдов само еден од 50 денари и не ми фати многу но сепак се познаваше нијанса. Е сега пишува на кесичката да го држиш на косата 15мин и ќе ти излезе побрзо на некои 3-4 миења или 45мин и излегува на некои 8-9 миења, барем јас тоа шо го купив така пишуваше. Сега планирам пак да си купам но на Palette, се надевам дека повеќе ќе ми фати бојата :D
     
  14. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Јас го пробав на Palette color&shine, без амонијак. Мајка ми го купила за 100 и нешто денари.
    Нијансата што ја ставив беше бадем-гламурозно, а мене косата ми е кафеава. Воглавно, задоволна сум од резултатот, испадна нијанса посветла од мојата, многу сјајна и убава.
    Така да , тие што не сте за многу драстична промена, слободно пробајте го. :wasntme:
     
  15. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    6.306
    Jас одамна сакам да си ставам колор шампон, ама мајка ми не ми дава. Вика ќе ми ја упропастело косата и ќе ми се сменела бојата на косата. Стварно? :^) Имам мноогу светло смеѓа коса, со плави праменчиња. Има плав колор шампон? Сакам да знам дали ќе ми фати.. Ако веќе ја убедам мајка ми, ама чисто се сомневам.
     
  16. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски

    Колор шампонот нема да ја оштети косата како фарбата. Затоа е и шампон, кој паѓа после одреден број на миења, овој од Palette после 28 миења (6-8 недели).
    За фаќање мислам дека ќе фати, а имаш и многу нијанси од кои можеш да си бираш. :)
     
  17. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    6.306
    Фала Starfish. :hug:
     
  18. love23

    love23 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    913
    Јас до сега не сум пробала колор шампон, но убаво ви текна на темава може и да пробам да ставам веќе ми здосади оваа плава боја, а и природната ми е плава, ама не како сега ми е бела плава.
     
  19. bitter-girl

    bitter-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    558
    Допаѓања:
    530
    Добро што ја најдов темава. Со сестра ми веќе подолго време сме во потрага по колор шампон но никаде не сме виделе. Дури барав по големите маркети како Тинекс и Веро но попусто. Или ми е слаб видот :D или баш тогаш ги потрошиле. Инаку порано користев на 2-3 пати црвен колор шампон и искрено задоволна сум од јачината. На почетокот бев скептик мислев дека е жива глупост но сега ми делува како совршена шанса да си ја најдам бојата која највеќе ми одговара. Сакам да пробам мед или лешник боја (моментално имам црна-природна коса) но пред да ризикувам со фарба па да се утнам сакам да пробам со колор шампон.
    Ако имате сознание каде можам да најдам плис хелп :)
     
  20. Ket.Rin

    Ket.Rin Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2011
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    970
    Ја имам еднаш косата бојадисано со колор шампон. Имам светло кафеава коса, а се офарбав црвена. Го купив од зелено пазарче, бидејќи неможев нигде на друго место да најдам, мислам дека 120 денари беше. Ми се допадна како ми испадна бојата, ми стоеше околу 1 ипол недела она јако црвена, а целосно ја снема за 1 месец. Иако после уште 1 месец имав некои нијанси на врвовите црвено-розевкасти:D