Колор шампон

Дискусија во 'Коса' започната од Wild.Child, 9 јули 2010.

 1. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.084
  Допаѓања:
  74.382
  Пол:
  Женски
  Не верувам дека би фатила црвена да речеме, таа прва ми падна на памет. Би имала само некои прамени посветли со отсјај на црвено. Во суштина ќе се јави само црвеникав отсјај некаде.
  Руса исто, нема шанси, може само да даде ефект на маска за коса, ќе ти биде мека косата и миризлива. :lol:
  Со кафеаво-црните нијанси претпоставувам иста ќе биде ситуацијата, немам искуство со темни бои.

  Јас ставав платинест колор, го користев како неутрализатор за жолтило затоа што косата ми е склона кон тоа и супер си беше за таа намена, ама не добив ни прамени, ниту посветла нијанса. Само сјај. :)
  Нема толку јака хемикалија во колор шампоните за да ја сменат бојата.
  Шлакни некоја боја за проба, ако не боја, барем еден третман ќе си направиш, косата потоа е мноогу мека и мириса преубаво.
   
  На lost123 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.552
  Допаѓања:
  132.606
  Пол:
  Женски
  Ова напишаново за Colornique на Балеа е? Оти сликата ја нема во претходниот пост. И како си задоволна после два месеци?
   
 3. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.084
  Допаѓања:
  74.382
  Пол:
  Женски
  Да, за тој колор шампон е напишаното.
  Првиот пат немав никаква промена на бојата, само ми го неутрализираше портокалово-жолтиот отсјај и толку, супер си беше.
  Ама кога ставив втор пат по отприлика три недели, приметив дека косата ми доби некој карамела отсјај како на потемно, а не ми е таква природната боја, посветла ми е и од тогаш немам ставено пак.
  Не сакам да ми потемни косата дополнително па ставам само Фанола.

  Повеќе ми се допаѓаат колор шампоните што се во нијанса платинум блонд, исто ми делуваат како Фанола и многу поубаво ја освежуваат природната боја.
  Оваа испадна темна за мене, а по сликата баш мислев дека ќе ми одговара зашто бојата на коса ми е слична како таа на девојката од сликата, ама ете не испадна така.
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.552
  Допаѓања:
  132.606
  Пол:
  Женски
  Е да, бојата е некогаш тешко по слика да ја одредиш. Ама кажи ми, вака дали е ок, не суши коса, не предизвикува иритации и слично?
   
 5. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.084
  Допаѓања:
  74.382
  Пол:
  Женски
  Не, не, многу е нежен и не мириса воопшто на хемија.
  Јас имам осетлив скалп, ама штом не реагираше кај мене би требало да е во ред кај повеќето, претпоставувам. Ефектот на влакното е како да си имала ставено некоја маска, косата е мека.

  Многу е убав, ми се допадна, ама штета што немаат посветла нијанса. Тоа ќе беше супер. За оние со потемна боја на коса има поубав избор од оваа линија.
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Kutirana

  Kutirana Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2015
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  имам кафеава коса ниту светла ниту темна па сакав да прашам дали ке фати некоја боја како сина розава или виолетова,и после колку време се измива од коса?
   
 7. marvelous

  marvelous Нов член

  Се зачлени на:
  31 декември 2018
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  5
  имам смеѓа коса летно време може да се нарече и плава ме интересира дали можам со колор шамшон да ја осветлам косата ? дали некој пробал вакво нешто ? исто така страв ми е случајно да не добијам портокалови нијанси слушнав се случувало и тоа
   
 8. Cute_girl14

  Cute_girl14 Активен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2019
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  90
  Пол:
  Женски
  Мојата коса беше светло кафева. И ставив виолетов колор шампон и ми фати и постојано и ставам бидејќи многу ми се допаѓа така косата. А се одмива на еден месец.
   
 9. Ultimusa

  Ultimusa Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Здраво, дали некој знае каде можам да го најдам овој колор шампон?
  [​IMG]
   
 10. Platoniclover15

  Platoniclover15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2014
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  32
  Дечки дали можеби некоја од вас користела колор шампон со ваква некоја боја ? Сакам вака да се фарбам ама ако има ваква нијанса колор шампон, би сакала прво да видам како ќе ми стои
   

  Прикачени фајлови:

 11. moon1

  moon1 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2015
  Пораки:
  603
  Допаѓања:
  2.315
  Пол:
  Женски
  Имам користено црвен колор шампон и ми излезе баш таква. Иначе мојата природна боја е кафеава. И да знаеш дека иако колор шампонпт паѓа со миење, сепак во најсветлите прамени останува црвен сјај, не толку приметлив но го има. Е сега дали и тебе ќе ти испадне како мене тпа не можам да ти го гарантирам, затоа што се' зависи од пигментот на влакното. Ни фризер не може да ти гарантира, а не па јас.
   
 12. Platoniclover15

  Platoniclover15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2014
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  32

  Да да , јасно , фала ти :) кој колор шампон го користеше ?
   
 13. irrelevant

  irrelevant Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  646
  Допаѓања:
  7.321
  Мене колор шампонот ми ја прави косата никаква, кога ја мијам после него ми се гужва, се крути, се заплеткува. И последно кога ставив, три месеци ми требаа да си ја вратам во нормала. Сува башка ја прави ко метла. Првиот ден топ супер сјај, ама после катастрофа. Барем кај мене, Не би ставила повеќе.
   
 14. moon1

  moon1 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2015
  Пораки:
  603
  Допаѓања:
  2.315
  Пол:
  Женски
  download.jpeg
   
 15. Platoniclover15

  Platoniclover15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2014
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  32
 16. moon1

  moon1 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2015
  Пораки:
  603
  Допаѓања:
  2.315
  Пол:
  Женски
  Па има можеби 3 години откако се направив со колор шампон. Не знам какви марки сега нуди пазарот. Јас сум од Битола и го зедов од мало продавниче за козметика, кое денес повеќе не постои.
   
 17. PoisonGirl

  PoisonGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  409
  Допаѓања:
  584
  Пол:
  Женски
  Каква е постапката за ставање на шампониве , по колку време се држат на косата?
   
 18. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  13.344
  Допаѓања:
  70.879
  Пол:
  Женски

  Провери во ДМ , мислам дека го имам видено или евентуално на пазарче по тезгите :)
   
  На Platoniclover15 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Iva9612

  Iva9612 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2019
  Пораки:
  356
  Допаѓања:
  460
  Пол:
  Женски
  Дали ќе фати една две нијанси посветла коса од мојата природна боја инаку имам светло кафена,а сакам нешто како на златен сјај карамел боја?Инаку ја немам никогаш до сега фарбано косата и не сакам со фарби и ако знае некој кој колор шампон е најдобар?
   
 20. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.084
  Допаѓања:
  74.382
  Пол:
  Женски
  Ќе имаш среќа ако фати пола до една нијанса посветло, две нијанси само со колор шампон нема шанси. Ептен ако имаш беби-руса коса, па да фати малку од малку, ама по описов не знам колку би било возможно.

  Пробај, ако не друго, ќе добиеш убав сјај на косата. :)
   
  На Iva9612 му/ѝ се допаѓа ова.