1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Комплекси

Дискусија во 'Психологија' започната од ForeverYoung, 19 февруари 2010.

  1. Mr.Mary

    Mr.Mary Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2014
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    186
    Пол:
    Женски
    Стар член сум, ама сека сум под нов никнејм...
    Кога сме кај комплексите, јас имам еден чуден комплекс уште од мала. И сфатив дека средината ми го наметнува. Поточно, носето ми е малце поголемко. Сум приметила дека кога сум повеќе време со фамилијата, тоа воопшто не ми смета. Но, кога сум во друштво ми пречи и тоа многу. Однапред ми е океј, али од профил ми е нешто сличен на Мила Кунис и Скарлет Џонсон...[​IMG] [​IMG]

    Вака нешто... само се плашам дека еден ден би стигнало до операција. Јас и не мислам дека баш проблемот е мноогу голем, ама некогаш тоа е посилно од мене. И ако знаете некои „трикови“ како да си се убедам себеси, би било во ред да ги споделите со мене :nod:
     
  2. Bescheiden

    Bescheiden Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2012
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    193
    Ирационален комплекс, искрено.
    Или реши го проблемот преку пластична хирургија, или покажи мотив за да работиш на својата самодоверба. Трето, не гледам.
    Нема што да се убедуваш, едноставно стави си до знаење дека треба да се прифатиш себе си како личност со сите доблести и маани, и чувствувај се убаво во своја кожа без разлика на се`.
     
  3. Mr.Mary

    Mr.Mary Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2014
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    186
    Пол:
    Женски
    Знам и искрено ме загрижува мојава состојба..
     
  4. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.048
    Допаѓања:
    76.041
    Пол:
    Женски
    Имав комплекси, постојано се споредував со другите и притоа се повеќе запаѓав во лошо расположение, лоши мисли дека не вредам, дека јас сум никој и ништо, нула. Сите беа поубави, попаметни од мене. Решив нешто да променам, почнав да вежбам и дојдов до тело од кои сум задоволна а потоа и решив дека не треба да се споредувам со другите, единствено со себе, со онаа која бев вчера. Почнав да го препознавам мојот убав лик во огледалото, почнав повеќе да се смеам и тоа ги привлекуваше луѓето околу мене. Комплексите исчезнаа.
     
    На Kimberly11, Svetulkaaaaaa, Neodlucna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Ana Marija 1

    Ana Marija 1 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2015
    Пораки:
    553
    Допаѓања:
    9.914
    Пол:
    Женски
    Секој човек во одреден период од животот се соочил со некаков комплекс. Најважно е да се бориме да ја надминеме ваквата состојба и да не ни стане опсесија.
     
  6. unlucky

    unlucky Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2010
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    79
    Многу е лошо кога ќе си набиеш комплекс за нешто, па тоа ти ја руши самодовербата. Јас на пример еден период си набив толку многу комплекси за различни работи поврзани со физичкиот изглед, што не излегував од дома, бев во тешки депресии. Сега ситуацијата е подобрена, но јас сеуште потклекнувам на нив, колку и да пробувам да ги потиснам. И моменталната ситуација е таква, што повеќе немам самодоверба и мислам дека цел живот ќе си го носам на грб комплексот од пониска вредност.
     
  7. offtopic15

    offtopic15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    102
    Луѓе мојот комплекс е поврзан со веѓите ,многу ми се светли и без шминка неможам да се поднезам ,можам да излезам без пудра без се освен без да ми бидат нацртани веѓите , со веѓи сум сосема поинака а и сите велат дека не ми се познаваа дека си ги цртам (ги цртам многу) ама некогаш мајка ми на шала ми вели дека тој што ке е со мене нема да ме препознае, и почна самодовербата да ми паѓа и се прашувам как би реагирал некој кога би видел дека веѓите ми биле цртани,можеби за некој е глупо ама мене многу ми менува ,што мислите
     
  8. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Се е до начинот на кој се гледаме себе си,дали се цениме доволно.Јас и покрај тоа што корегирав некои работи кај себе комплексите не исчезнаа,причината била поинаква.Јас се потценив себе си и своите вредности,а ништо без тоа.Можат другите да ти викаат дека си убава,добра,ама џабе ако ти немаш таква слика за себе.Зборот ми беше сакајте се такви какви што сте,тоа е единствен,најдобар начин да ги надминете комплексите.Секој има нешто што не му се свиѓа кај него,баш секој,нема совршени луѓе.Некои работи се корегираат,други не или пак е ризично,но променете го начинот на кој се гледате себе си и тие ќе исчезнат.
     
  9. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.426
    Пол:
    Женски
    Кога и да речам дека немам комплекс во врска со мојата висина, лажам.
    Имам тежок комплекс едино со мојата вистина зошто сум точно 159цм. Знам последен систематски средно сите гледаат колку кила скинале за да видат за матура се спремаат, јас желно прашвам колку сантиметри пораснав. Ми вика „Епа два.“. Два, два, кај ќе ги најдиш. :$
    Мислам дека ова иди од порано, секој комплекс мислам дека „датира“ од некогаш. Да бидам реална сум поминала низ фази во кој ми се потсмевнувале дека сум ниска или би ми рекле „ццц како можи вакви работи за високи луѓе да ти се бендисват?“ (facepalm) и ете си го врзав в крпче ама цврсто го врзав. Сега за НГ колку сакав доколенки да носам со ушиња од маче, ама не, јас без да пробам знаев дека ќе бидам како залепена наземја ако земам такви и незедов. |( |(
    Во последно искрено, без да лажам, се осеќам подобро за мојата висина можи зошто сме тука негде со дечко ми па кога ќе ставам чизмите на штикла идиме изедначено па океј е (fingers)
     
  10. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.688
    Допаѓања:
    322.243
    Комплекс значи дека имаш маана која не си ја прифатил.

    Порано имав комплекси.Те целулит, те пола кило поправена, те ,,метил,, косата имала..
    Па се криев со џемпери, па со мм водевме љубов во темница :$ за да не се гледа целулитот...абе глупости !

    Сега мислам дека немам, еве се преиспитав, гледам дека немам.
    Иако сум со вишок килограми од бременоста се осеќам убаво во своја кожа, знам дека ќе ги симнам и еве ми оди од рака :nod:

    Во однос на другите, некои од познаниците гледам дека имаат комплекси.
    Штом постојано за едно исто зборат со години, значи дека не ја прифатиле својата маана.

    Сите имаме по некој ситен.
     
    На buba4e89, sugarlips, mama89 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. elvittta

    elvittta Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    316
    Пол:
    Женски
    Имам комплекси итоа подолг период.
    Секако ништо не е но мене ми смета.
    Пример би сакала поголеми усни. И знам само се постигнува со пластични операции.
    А тоа нема шанси да ми дозволат... Сите се против.
    И колку да ми викаат дека сум убава, и дечко, и другарки и кој и да било џабе.
    Самодовербата ми е на 0 и психички ми влијае..
     
  12. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Кога ќе се прифатиш себе сето ова ќе го снема.
    Но најмногу комплекси ги добивате од другите, кога некој ќе се натпреварува со вас дека во се може само речете си и вие можете ама не сакате.
     
  13. irenadaniel

    irenadaniel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    887
    Допаѓања:
    1.329
    Пол:
    Женски
    Мислам дека нема човек што нема некој комплекс,еве јас уште од мала имам комплекс кога одам сама по улица мислам дека незнам да одам како да ми се губат чекорите ,па уште ако треба да поминам сама по битолската модна писта т.е широк сокак е тоа ми е смрт:)
     
  14. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Имав комплекс дека сум слаба, и на крај си реков: Заеби, луѓе слабеат, а ти види...
     
    На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
  15. IvanaJenner

    IvanaJenner Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2017
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    555
    Пол:
    Женски
    Јас имам многу голем комплекс за тоа што сум слаба. Уште од мала сум слаба и како раснев се послаба и послаба. Многу често слушам коментари даска костур ова она. На се тоа што сум слаба и прилично висока, имам голем нос ...
     
  16. en5

    en5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2022
    Пораки:
    776
    Допаѓања:
    2.726
    Пол:
    Женски
    Речиси сите имаме по некој комплекс..
     
  17. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.706
    Допаѓања:
    42.921
    Пол:
    Женски
    Порано имав. Други ми го имаа набиено. Неќев во школо да идам буквално. Се криев.
    Сеа тоа шо мислев дека ми е маана, сфаќам дека ме праи поразлична од другите. И буквално немам никаков комплекс.
     
  18. Jova201

    Jova201 Активен член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Imam golemi kompleksi. Si mislam najgrda sum naj glupa ko maz deka zboram znaci nemozam da objasnam kolku se nekjam
     
  19. Mantisa

    Mantisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2019
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Женски
    Sozdaj si ubava slika za tebe. Pocituvaj se. Najdolgata vrska so ke ja imas vo zivotot e so samata sebesi
     
  20. David97

    David97 Активен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2023
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    90
    Пол:
    Машки
    Ova e malce cuden kompleks, mozebi i ne moze da se svrsti vo toa, ali ke si go kazam tuka, osekjam nesigurnost pri pomislata na srekjen brak, nekako dosta logicki gi razmisluvam rabotite i sekogas koga sum imal prilika da vlezam vo vrska, dosta nesigurno bi se osekjal, dali se toa moi kompleksi deka posle nekoe vreme nema da bidam tolku interesen, zatoa sto na pocetok dosta sum entuzijasticen so sekoja nova licnost, prijatel/partner, ali so tek na vreme kako da gubam interes vo taa osoba, hahahah i taka ostanav na minimalen broj prijateli i edna neuspesna vrska od 2 godini ^_^:smirk::smirk::smirk::smirk:
     
    На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.