1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Комуникација помеѓу пациент и доктор

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Snow-Queen, 27 август 2012.

 1. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.011
  Пол:
  Женски
  Поради друга дебата во една друга тема...ми текна да ја отворам оваа.
  Ајде да видиме, како сте вие задоволни од одредени доктори. Дали враќате на ист начин дрско, или преќутувате. Се жалите ли некаде.
  Трудници, какво е вашето искуство со сестрите,бабиците...?
   
 2. AIT

  AIT Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  979
  Допаѓања:
  1.750
  Пол:
  Женски
  Оние доктори кои јас ги посетувам се приватни ,односно гинекологот,ортопедот и педијатарот и нашиот однос е повеќе од солиден. Јас кога ги одбирав предходно се распрашував за нив и нивното искуство што ми беше пресудно во изборот. Имам целосна доверба во нив и никогаш не барам и второ мислење . Според мене довербата е најважна ,а јас на нив безрезервно им верувам. За жал покрај овие доктори јас децата морам да ги носам и кај други заради вакцинација и за таа цел ја избрав Идадија. Ако со син ми имав многу проблеми заради тоа што го носев на приватен,а др. во државно се лутеа ,сега тој проблем го немам зошто едноставно ми се погоди една постара докторка на која педијатаров и бил професор и се што ќе одобри, таа го прифаќа. Е сега да не биде се така сјајно во амбулантава на вакцини работат две сестри кои буквално се однесуваат како доктори и бидејќи редот е прво кај нив (картон и мерење) тие си зимаат за право безмалку они да го направат прегледот. Кога после една вакцина малата ми качи висока температура јас нормално и давав сируп и кога на следната вакцина кажав што и како било еднава од сестриве почна да ме кара и да ми држи предавања како не сум требала да давам ништо зошто тоа не било висока температура ,а се работеше за 39 :x
  Имам искуство и со породување на ГАК и првиот пат поминав добро во однос на персонал,а и бев сместена во апартман ,па и односот на персоналот беше супер,а во тоа време имаше и посебно сестра за овие две соби која беше достапна 24/7.Сега кога се пораѓав со ќерката си поминав одвратно и навистина се разочарав од односот и на доктори и на сестри(со исклучок на 1-2),но затоа добар впечаток ми оставија сите болничарки.Мене ми е јасно дека болката е моја ,но затоа кога очигледно нешто не е во ред ,докторот не може ,а и не смее да се прави глув и да смета дека во 5 работното време му е завршено,а дежурен е до 7. Но за ова имам пишувано во соодветна тема ...
   
 3. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.334
  Ако неможам да воспоставам нормална комуникација со докторот, почнувајќи од општ лекар па до некој си специјалист (ако имам потреба и сакам кај него да одам, недај боже), тогаш го менувам :$ . За мои пари ќе се лекувам како што ми одговара.
  Со сестрите не се замарам воопшто. На нив ретко кога им е погоден денот зашто ги разбирам ги масира секој во буквална смисла затоа што докторите се недостижни и летаат во облачиња. Еве на пр. при породување доволно беше да ги почастам сестрите со сок, кафе, овошје, благо (тоа што ми го носеа во посета) и да ми се наоѓаат кога ќе ми затребаат.
   
 4. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.900
  Значи сите од општ матичен па се до гиниколог се приватни значи јас не одам кај државни доктори од тоа што се премногу дрски...јас сум немала ситуација за докторо да ми е дрзок со мене или со некој од моето семејство...затоа матични ми се се приватни доктори(во приватни болници)....ни сестрите не треба да се дрски почнувајки од нив па се до докторите....
  А за тие што се породувааат во државни болници за сестрите и бабаиците да бидат добри со вас бајте им нешто кафе,благо било што и ке бидат....:)