1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кондиломи

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од onegirl, 19 март 2010.

 1. onegirl

  onegirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 март 2010
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  5
  Devojki imam 23god. i imam odnosi so decko so koj i ja izgubiv nevinosta-znaci samo eden seksualen partner veke godina ipol. bez da imam bilo kakvi problemi, samoinicijativno, otidov da si napravam pregled i PAP test radi kontrola. :worried:hock:
  e sega, prvata recenica sto ginekologot mi ja kaza uste pred da mi zeme bris za PAP test bese- ovde ima nekoja promena, izgleda se genitalni bradavicki, edna... dve mali....tri mnogu mali. sreka sto lezev posto ke se onesvestev. :worried:ilent:
  mi rece deka mi gi prenel partnerot, deka vo najdobar slucaj ke se povlecat sami, vo najlos slucaj se raboti za HPV, mi zborese kako se lecat, kako se leci partnerot, mi pokaza sliki kako izgledaat kaj masko......
  e sega - koga prasav za terapija koga da pocneme i takvi stvari, mi kaza da pocekame da izlezat rezultati od PAP testot pa togas ke vidime. a za rezultati se ceka desetina dena.....mene 10 dena sega mi izgledaat vecnost...
  Eve baram na internet i citam i sega se ova mi izgleda horor. prvo- kaj decko mi nemam primeteno nisto nalik na ona sto go vidov na slikite...drugo-ako se bradavicki zasto odma ne pocneme so terapija....ima nesto sto ginekologot ne mi kaza :?:
  UUUuuuuuuuuuuuuuuuuuffffffffff....cela sum u panikaaaaaaa :!: ne mi jasno od kade ni kako ni zasto ;(
  Imate nekoj sovet ili iskustvo ili bilo kakva korisna informacija osven da cekam do rezultatite.... :?:
   
  На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Melanie

  Melanie Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  87
  Nemam bas nikakvo iskustvo vo vrska so ova,no mi izgleda mnogu cudno i ako nemozes da cekas te sovetuvam da otides na drug pregled,kaj drug ginekolog,makar i na privaten da vidis toj sto ke ti kaze,mnogu greski pravat i tie moze nema vrska toa sto ti go kazal
   
 3. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.819
  Допаѓања:
  132.021
  Не се секирај.

  Да брадавичките се ХПВ, ама тој тип на вирус вообичаено не предизвикува рак. Пострашни се тие што не се манифестираат никако.
  И дечко ти може да е носител, а кај него не се манифестира.

  Всушност ХПВ вирусот не се лечи, ама со здрав начин на живот организмот се бори против него, и не се манифестира. Сепак при прва слабост може да се појават пак.

  Најважно е да знеш дека овие два вида ХПВ, кои предизвикуваат кондиломи, најчесто не предизвикуваат рак. И многу се распространети, значи без грижи.
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Nina24

  Nina24 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  339
  Се што ти кажа Ариел во претходниот пост е точно. Најчесто такви брадавички се предизвикани од ХПВ (human papiloma virus). Има преку 100 типови од тој вирус. Антивирусен лек не постои, самиот ораганизам - имунолошкиот систем се справува со него. Значи треба да пореаботиш на јакнеење на имунолошкиот систем- Преку храната, а и дополнително да земеш препарати што го јакнат ИС. Најчесто препорачуваат алое вера, мултивитамини и минерали- На пример од А до З од АБО фарм... А што се однесува до самите брадавички гинекологот треба да ти каже дали треба да се преземе нешто за нивно отстранување или ќе се повлечат сами по себе. Дополнително, покрај ПАП тестот треба да си направиш и типизација за ХПВ и пожелно е колпоскопија. Ова би требало самиот гинеколог да ти го предложи во случајов. За ХПВ типизацијата се носи ДНК примерок во МАНУ и се чека до 10 дена, а колпоскопијата е визуелен преглед и ти ги соопштува рез. веднаш. За паника нема потреба, се се лечи доколку е навреме откриено, а посебно што имаш брадавички- тоа е знак дека доколку имаш ХПВ вирус тогаш тоа е некој од помалку опасните типови. Опасни се оние кои доколку не се лечат предизвикуваат промени во клетките и евентуално(значи доколку не се лечи рак на грло на матка) Но ти немаш потреба од грижи, само да си ја следиш ситуацијата. И во иднина секслуални односи со кондом, без разлика што имаш само еден партнер. Сепак да не с енадоврзат дополнителни инфекции од бактериска или габична природа па да ја влошат состојбата.
   
 5. lolitaa

  lolitaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  463
  Допаѓања:
  81
  Да тоа е за ХПВ,не се секирај не е толку опасно плус мислам да ги почекаш резултатите можеби се работи за друго нешто,штом докторот не изреагирал дека е многу опасно значи не е,опушти се :) ;)
   
 6. onegirl

  onegirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 март 2010
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  5
  da znaete samo kolku e tesko da se opustam :idea: samiot zbot HPV pa neznma kolku da e bezopasen mi ja kreva kosata nagore :worried:ilent: edino sto me tesi e sto ginekologot e postara osoba i vazi za dobar ginekolog pa mi ostanuva smao da mu veruvam.... i da cekaaaaaaam :roll:
   
  На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. ROSII

  ROSII Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  261
  Допаѓања:
  224
  LUGE TOCNO E DEKA SE TIP NA HPV,NISKORIZICEN,DECKOTO IKO PRENEL MOZE DA NEMA,NO KAJ KOGO I DA SE POJAVAT MORA DA SE OTSTRANAT,SEKOJ ORGANIZAM E RAZLICEN KAJ NEKOJ MOZE EDNO DA OSTANE EDNO,NO KAJ NEKOJ MOZE OD EDNO DA NASYTANAT CELI GROZDOVI,ZATOA STO IMA I RAZLICNI VIDOVI NA KONDILOMI,SUM VIDELA DEVOJKI ,ZATOA STO TOA MI E RABOTATA ,STO IMAAT KONDILOMI DA IM SE ZATVORI ANALNIOT OTVOR,DA NEMOZAT VO WC DA ODAT,KONDILOMITE MOZE MNOGU BRZO PRI PAD NA IMUNITET MNOGU,MNOGU DA SE RAZMNOZAT I DA NAPRAVAT GOLEMI PROBLEMI,ZATOA NAJDOBRO E LASERSKO OTSTRANUVANJE,I NORMALNO UPOTREBA NA VITAMINI,,,,,,,
   
  На Ognen4e му/ѝ се допаѓа ова.
 8. riba79

  riba79 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2010
  Пораки:
  1.232
  Допаѓања:
  3.807
  Пол:
  Женски
  bratucetka moja gi imase i d-r i gi gorese (so tecen azot ama ne ja bolese),zasto ako ne se izgorat tie se sirat.konsultiraj so tvojot d-r ili pak nekoj postrucen ako smetas deka tvojot ne e..pozdrav..
   
 9. onegirl

  onegirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 март 2010
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  5
  i gi goreleeee..... aman be devojki pa za da ti gorat nesto treba da e vidlivo i golemo neli??? ja si pravam samopregledi od vcera ama apsolutno nisto cudno ne gledam ;( uuuufffff..sega se nerviram sto tolku se izgubiv i ne go prasav se sto me interesira :?
  :twisted: se napuniv so teorija od internet se zivo procitav :twisted:
   
  На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. ROSII

  ROSII Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  261
  Допаѓања:
  224
  ne citaj i ne se zamaraj teorija i praksa ne se isto,teorijata veli deka se prenesuvaat po seksualen pat,ama praksata veli deka se prenesuvaat i preku depilacija i uste na drugi mesta,,,,,,,,,znaci ne e sekogas seksot vo prasanje
   
 11. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.819
  Допаѓања:
  132.021
  Треба да е видливо, ама не мора да е големо. Инаку горењето не е толку страшно колку што така звучи. И може да се јават насекаде, по цело тело, на лице...

  Како и да е, од паника нема потреба.
   
 12. gp24

  gp24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  CONDILOCS тоа е течност со која успешно се лекуваат кондиломите без никакво горење. Во Македонија ретко се наоѓа но ја има во Германија.
  ако можеш најди ја
   
 13. sanjicc

  sanjicc Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2009
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  2
  Немој да читаш на интернет, пишува се и сешто, супер објасниле девојките погоре, ако се кондиломи во прашање од тип 6 ( најчестиот предизвикувач на кондиломи ), со зајакнување на имунитетот ќе ги снема сами од себе, знам бидејќи истото ми се случи и мене. Ако се големи кондиломите, многу лесно се отстрануваат со горење со течен азот, само со неколку третмани ќе ги снема. Инаку по лице и раце може да се јават исто, ама тие се сепак од друг тип предизвикани, мислам дека беше тип 2 или 3, тоа се оние брдавички што верувам повеќето од вас ги имале како мали.. Кај нас во Македонија најефикасен начин е отстранувањето со течен азот, а најдобра превенција е секако користење кондом. Во врска со пренесувањето, според мојот гинеколог, во 99% се пренесува преку сексуален однос, а преку депилации и такви работи малку потешко, бидејќи сепак се работи за вирус кој тешко опстојува надвор од човековиот организам.
  Инаку ако правиш типизација, за да видиш кој тип на вирус е во прашање, можеш да ја направиш на клиника за гинекологија, да не одиш до МАНУ, мислам дека е околу 150 денари, ти треба само плав картон и упат од матичен гинеколог. Пиши кога ќе ги добиеш резултатите. Поздрав ;)
   
 14. Nina13

  Nina13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  1
  И јас го имам истиот проблем со кондиломи..првиот пат кога ми се појавија и јас многу се исплашив но сега веке по втор пат ми се појавија.. одев на терапии со течен азот и се излекував но кога ми падна имунитетот пак ми се појавија.. сега одам пак на терапии.. мораш да пазиш на имунитетот тоа е најважно за да не се појавуваат.. не е ништо страшно само нервира нивната иритација предизвикана од белото прање..
   
  На Simona809 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. sweety.91

  sweety.91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 април 2010
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  7
  Дали ако и двајцата партнери си се први може да се добие кондиломи или тоа нема никаква врска?
   
  На Simona809 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  882
  за жал да....кондиломите се тип на HPV , освен преку сексуален однос вирусот може да се закачи во козметички салон со депилација. така да....се е можно. жалното е што неможеш да знаес од кај ке го закачиш. една моја другарка закачи кондиломи со дечко со кој си беа први, а гинекологот и рече-први во секс да, ама сигурно сте се бакнале и со други партнери претходно..
  се на се треба многу внимавање со вирусот. да се пази со депилација во салони, да се пази со користењето бикчиња.. и РЕДОВНИ ПАП ТЕСТОВИ ....
   
  На Simona809 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.382
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Не разбирам, како мислеше, што имаат врска бакнежите со кондиломите :^) Може не сум сватила добро :^)
   
  На Simona809 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  882
  lele utepaj me ako 100% go razbiram virusov HPV.demek, ima mnogu tipovi HPV, nacini na prenos mnogu, logikata so baknezot e - ako imas herpes na usta, herpesot go predizvikuva HPV virus, pa po logika na nestat se prenesuva preku baknez. fintata so HPV e - ednas HPV -zasekogas HPV. moze da si ostane virusot pasiven i nikogas da ne napravi seriozni problemi, a moze i da prerasne vo CIN1, pa CIN2 ( kletocna promena-neoplazija ), pa rak na grloto na matkata....
  kolku sto sum ja informirana, virusot go imaat 8 od 10 devojki....
   
 19. sanjicc

  sanjicc Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2009
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  2
  Епа уште преку бакнеж да се пренесуваше и ќе отидев во манастир :D За среќа, вирусот на ХЕРПЕС е од сосема друга фамилија-херпесвириде, за разлика од ХПВ вирусот кој е од ПАПОВА фамилијата, така да нема опасност од пренос на хпв ако имаш херпес, но сепак има ризик за пренос на херпес од уста на гениталии ако го имаш. Така да, внимавајте и користете кондоми и нема опасност од ништо 99% :) :
   
 20. annnni

  annnni Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2010
  Пораки:
  3.025
  Допаѓања:
  646
  не кажа девојката што и кажа пап тестот,баш ме занима,сериозно ли е или???? :?:
  и сакам да прашам дали тие брадавици се пренесуваат доколку да речиме две личности(женски) од кои едната има кондиломи користат иста бањарка дали може да се случи и другата да се зарази????