Кондиломи

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од onegirl, 19 март 2010.

 1. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.382
  Пол:
  Женски
 2. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  1.753
  Допаѓања:
  52.311
  Пол:
  Женски
  Condylomata acuminata - генитални брадавици

  Гениталните брадавици се форма на HPV вирусот.Тие се пренесуваат со сексуален контакт,но и со поинтимен контакт.Имаат инкубација од 3месеци до 1година пред да се појаваат првите симптоми,дури ни кондомот не те заштитуба од гениталните брадавици.Јас би те советувала да си направиш пап тест,ако си била во поинтимен контакт со дечкото.
   
 3. cat.cat

  cat.cat Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Condylomata acuminata - генитални брадавици

  не сум имала, баш и затоа ја отворив темата зошто не знам што да правам.
  заборавив да напоменам дека станува збор за нискоризичен ХПВ, ама сепак е ХПВ.
  тој се консултираше со доктор пред некое време во врска со сексот, му беше кажано дека може да има со кондом, а кога прашал за орален секс добил потврден одговор.тотално нејасен одговор и многу збунувачки..
   
 4. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  1.753
  Допаѓања:
  52.311
  Пол:
  Женски
  Condylomata acuminata - генитални брадавици

  Гениталните брадавици се високо заразна СПБ.Кондомот не те заштитува 100посто бидејќи како што рече има брадавици и кон стомакот,а заразувањето настанува со контакт на заразената површина.Оралниот секс потполно би го исклучила додека не е сосема излечен.
   
 5. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.312
  Од страв дека ги имам , читав многу на странски форуми за лечење на кондиломи, па да споделам со вас некои информации.
  Пред се, не верувајте на секој гинеколог, многу се нестручни или пак само сакаат да земат пари, но ако сте сигурни дека ги имате, не значи веднаш дека треба да одите на горење, ласер и слично, понекогаш може да се реши и на природен начин-со кантарионови вагиналети, со помош на рицинусово масло, лук или пак хидроген(хидрогенот треба да се нанесе само на кондиломите, не на кожата околу, најмногу до 2 пати во денот), со мачкање со првата плунка наутро. Постојат уште многу други начини кои се чинат чудни, но на многумина им помогнале. Затоа, мое мислење е дека доколку веќе ги имате да пробате со некој од овие начини или слични, пред да му дозволите на гинекологот да реши се. Навистина штета што ретко кој гинеколог би советувал вакво нешто :|
   
  На faye му/ѝ се допаѓа ова.
 6. marija255

  marija255 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 декември 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  Condylomata acuminata - генитални брадавици

  jas imav kondilomi koj mi se sozdadoa vo tekot na bremenosta i mi rekoa da go donesam i soprugot na pregled da ne mi se preneseni od nego koga bevme na pregled izleze deka ne ma toj deka jas sum gi zakacila od koristenje na zaednicki toalet na rabota. vo tekot na bremenodta porasnaa i do tri santimetri i odvaj se porodiv od niv zatoa sto sekojdnevno mi krvarea. no posle poragajot toa bese kosmar ne mozev da odam vo wc ni po mala nuzda vednas se prosirija do anusot. me lecea so azot dve nedeli i nisto potoa bev vo derma medika vo skopje so laser mi gi otstraanija krajno . 3 godini ima otogar i nemav nikakvi problemi do sega povtorno mi se javuva istoto cesanje i sekret kako belo pranje no ne e toa. cekam da pominat praznicive da otidam na ginekolog da vidam dali povtorno se vratile. MOJ SOVET DO SITE NE KORISTETE JAVNI TOALETI ILI AKO VEKE MORATE STAVAJTE MATAMCINJA PO CELATA SHOLJA.POZZZZ

  [mod-kirilica:ch7m99vn][/mod-kirilica:ch7m99vn]
   
  На Emma84 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Emma84

  Emma84 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Девојки,јас не сум од Скопје ,скоро се доселив тука . Го имам истиот проблем со кондиломите, Ве молам да ми препорачате гинеколог кој навистина Ви помогнал . Ви благодарам !
   
 8. devojka1991

  devojka1991 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2010
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  luge mene mi kazaa na papot deka iam hpv a nikakvi simptomi nemam;/ nikakvi promeni :/ se zaduci ginekologot praev tipizacija i cekam rezultati
  imal nekoj slicno iskustvo i znae otprilika kolku vreme se leci?

  [mod-kirilica:1ljziw2f][/mod-kirilica:1ljziw2f]
   
 9. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  14.958
  Допаѓања:
  118.963
  Пол:
  Женски
  Нема конечен лек за ХПВ, штом го добиеш вирусот, ќе си го имаш. Сега треба да се утврди кој тип го имаш, и пред се' да си работиш на зголемување на имунитетот, за да не му дадеш шанса на вирусот да се активира и да предизвика поголеми промени. Но пред се' зависи од типот кој го имаш, дали е нискоризичен или високоризичен. Се пренесува скоро секогаш преку сексуален однос.
   
 10. Kande

  Kande Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  4
  Здраво!!!
  се работи за мојата сестра исто има кондиломи но со страшни болки.Бевме на доктор и ја премацкаја со некоја си тецност тој ден све беше ок,но кога стана утредента имаше толку големи болки што идеше дури до несвесница ,првиот ден премногу завршивме на болница со инексии против болки,вториот ден исто така,третиот со апцина против болки и другите денови со ублазени.Се јавивме кај докторот ни каза сто треба да правиме со ладни облоги некои масти но ништо освен апцина и инексии ништо не помага.
  Ве молам за ваше мислење затоа сто има многу проблеми како сто цитав не треба да е толку болно но ова немози да стане од кревет.Таа исто е и дијабетицар знам дека во тој слуцај потешко заздравува но не би требало толку да боли !!! Ваше искрено мислење
   
 11. proletka

  proletka Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Здраво и јас веќе два месеца се замарам со овој проблем и колку повеќе читам се повеќе се плашам. Значи бев на лекар и ми ги третираа со азот ми се изгубија некои ама дознав дека поефикасно е со ласер па ми го препорачаа доктор Никола Пановски. Има некој одено кај него?? И уште едно прашање дали е вистина дека до крај на животот ке сум носител на овој вирус значи со било кој утре да сум можам и јас него да го заразам ?? Па што ќе правам кога ќе сакам да имам дете...
   
 12. bik-skorpija

  bik-skorpija Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  1
  Jas sakam samo da gi pozdravam site ''borci'' protif kondilomite i ako moze nekoj da mi kaze dali gi lecel na bilo kakof nacin i poveke ne gi dobil ? :hai:

  [mod-kirilica:1zpf3w6e][/mod-kirilica:1zpf3w6e]
   
 13. bik-skorpija

  bik-skorpija Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  1
  :$ Ви благодарам за правилникот.Поадрав до вас
   
 14. lepew

  lepew Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2010
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  Здраво
  Ако може некој од свое лично искуство да ми сугерирате добра приватна ординација за одстранување на кондиломи. Ме интересира начинот на одстранување (ласерски,течен азот....), ефикасноста и колку тоа би чинело? Поздрав
   
 15. bik-skorpija

  bik-skorpija Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  1
  Драга Lepef од лично исуство да ти го препорачам др Никола Пановски и терапија со ласер.Јас имам пробано и со азот ама ми се пофторуваа на секи 6 месеци.Терапијата ме цинесе околу 3000 ден ама имаф само 5-6 кондиломи,цената зависи и од тоа колку имаш за горење.Јас не сум малку задоволна од пристапот на докторите зошто се сведува се на пари очигледно кога ке ги земат завршува секаква одговорност од нивна страна,престануваш да си им пациент.Нема ни совет без наплата ! Поздрав
   
 16. proletka

  proletka Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Драга бик-скорпија сакам да те прашам кој ти работеше со ласер кога беше кај докторов Пановски, тој или Јасмина. Јас бев таму и се надевам дека ке ми помине, само тоа се молам. Фала и поздрав
   
 17. bik-skorpija

  bik-skorpija Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  1
  Терапијата со ласер ми ја правеше сестрата кај докторот и супер е, од тогаш ми се немаат појавено веке 9 месеци,ласерот дефинитивно се показа ко подобра алтернатива за лечење. Само не ја заборавај терапијата да ја пиеш.Сигурно ти дадоа некакви витамини? Треба обавезно да работиш на тоа ништо од ласерот без подобрување на имунитетот,кога ме гореа со азот не пиев никаква терапија не го исчистив организмот со ништо и мозеби затоа ми се враќаа повторно.Само едно не ми е јасно кај тројца лекари бев за овој проблем и никој не ме праша ниту ми даде терапија за партнерот :^) ,ма да кај него нема ништо видливо со голо око, после се станав стручњак за кондиломи :rofl: ПОЗДРАВ :hai:
   
 18. proletka

  proletka Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Фала многу, навистина ме израдува. Да и мене ми дадоа витамини кои треба да ги пијам, а вооедно го прегледаа и партнерот и тој треба да ги пие истите витамини, нема ништо видливо кај него. Значи мажите се преносители и најчесто кај нив не доаѓаат до израз ама девојките се трпат :( Како и да е од денес ја почнувам терапијава па да се надевам дека ќе се излечам зошто навистина се потресов. Фала и поздрав
   
 19. bik-skorpija

  bik-skorpija Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  1
  Proleterka ке можеш ли да ми кажеш кои витамини му ди дадоа на сопругот зост јас кога бев не ме ни прашаа за него а за терапија да неправам муабет? :^) Поздрав ;)
   
 20. proletka

  proletka Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Значи истите што ги пијам јас и тој ги пие, така да на тебе што ти препишале нека пие и тој во ист временски период и се. Ние и двајцата почнавме од денес со витаминиве. Ако ја немаш рецептата ке ти напишам јас што пијам, ама мислам истите на сите ги препишуваат. Инаку и он беше таму со мене и него го прегледаа, нема ништо видливо кај него ама кај мажите се манифестирало подоцна со рак на простата. Така ми кажаа и на него му рекоа да пие се што земам и јас. Разликата е што јас бев на ласер плус за да ми ги отстранат.