1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кондиломи

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од onegirl, 19 март 2010.

  1. Belgin1

    Belgin1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2017
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    8.356
    Пол:
    Женски
    Oва се сериозни проблеми и најдобро е да се појде на лекар каде што ќе се земат брисеви и ќе се направам понатамошни испитувања, ќе и се препише соодветна терапија. Вака на форум џабе пишувате, никој не може да знае точно да и каже.
     
  2. Ana.markovska

    Ana.markovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2019
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Dobro vecer decki , vaka imam problem se raboti za kondilomi .Prvpat gi primetiv so mesec Avgust ,posetiv ginekolok na pap testot mi pokaza sve deka e vo red .Potoa bev na gorenje so azot i imav 3 tretmani od koj isceznaa no se pojavija novi .Mi se naogjaat na nakaj anusot i gore kaj nozete .Potoa se upativ kaj edna zena koja gi resava problemite so bradavici i kondilomi i mi napravi lek kako tecsnot i sega sum so nego .Neznam sto da pravam no uste gi ima i se pojavuvaat novi mnogu sum uplasena vezamoluvam za sovet kako da gi trgnam od mene.Vi blagodaram odnapred
     
  3. Girl-love

    Girl-love Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    18
    Здраво девојки ми треба ваше мислење
    Не сум имала сексуални односи скоро 2 години, пред неколку месеци забележав од внатрешната страна на малите усни нешто како брадавички но не бев запознаена со овие кондиломи па не ги замарив мислев дека ќе помине. Овие денови случајно ја отворив темата за кондиломи и прочитав повеќе мислења па повторно ги погледнав тие "брадавички" . Сакам да прашам дали е можно да се кондиломи бидејќи се само 2 3, и пред неколку месеци кога ги забележав беа толку и денеска проверив сеуште се само тие
     
  4. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.815
    Допаѓања:
    12.228
    Пол:
    Женски

    Можно е да си ги имала и порано и да немаш приметено, тоа е вирус и може да се враќа. Провери на гинеколог со пап тест има повеќе видови на hpv ако е случајно само на кожа не е ништо опасно. Нека ги види стручно лице најдобро :)
     
  5. Girl-love

    Girl-love Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    18
    Си реков може не се кондиломи бидејќи не се размножуваат
     
  6. Lejlaah

    Lejlaah Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2018
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    На едната усничка ми е како делчиња набубрени само на едната е така од крај до крај на другата не .Баш имав бело прање после тоа се појави чешењето. Реков дека е кандида користев вагиналетки ама печењето и чешееето не се тргаат. Дали се работи за херпес или баш е вирусот? Од понеделник ќе идам на доктор . Ме занима и вашр мислење
     
  7. ma4e4e

    ma4e4e Активен член

    Се зачлени на:
    2 мај 2019
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Јас имам едно прашање. Денес и мене ми ги дијагностицираа тие кондиломи. Па бидејќи досега такво нешто немало се ми било чисто а се пренесува преку интимен контакт тогаш преостанува дека маж ми бил со друга и мене ме заразил или се лажам

    и јас би сакала да знам каде може да ја најдам ти благодарам
     
    Последна измена од модератор: 3 мај 2019
    На Avokado му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Belabelinakinder

    Belabelinakinder Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2016
    Пораки:
    2.051
    Допаѓања:
    26.308
    Пол:
    Женски
    Тие може да се појават и од слаб имунитет мене кога ми се појавија немав односи тој период а имав здравствени проблеми и ми помина само со јаболков оцет. После на мажот ми му се појавија а тогаш немавме односи бев бремена а да ме изневери нема шанси подобро ќе си го пресечи пробај со јаболков оцет на памук ако се надворешно да може да се залепи
     
    На ma4e4e му/ѝ се допаѓа ова.
  9. guardatela

    guardatela Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2014
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    85
    Дечки мислам дека имам кондилом околу анусот.Прашањето ми е каде би требало да се обратам?Дали на дерматолог?
     
  10. sunshine2015

    sunshine2015 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2015
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    4.488
    Пол:
    Женски
    Да.
    Ќе ги изгорат со азот.
    Оди и на гинеколог да направиш пап и брисеви. Ќе покаже цин и ќе ти препишат витаминска терапија бидејќи само така можеш да го уништиш вирусот.
     
    На guardatela му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Slatkish255

    Slatkish255 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2016
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Вчера забележав дека околу анусот нешто ме боли и денеска кога видов имав едно мало како брунче, мене повеќе ми личеше на бубуљиче ама ја се уплашив да не е кондилом.. Ке може ли некој да ми каже како точно изгледаат кондиломите?
    Ако не е тоа што би можело да ми е и како да ми пројде?:(
     
  12. Zimone

    Zimone Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2019
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Женски
    Зависи кој тип на хпв е... има различни кондиломи... шилести рамни со кожа или гроздести( купче од малечки топчиња) .. ако е кондилом би требало да те чешка ...
     
  13. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки,
    Имам еден проблем.
    Имам како брадвичка долу од надворешна страна која прво беше како точка сега е малку како потпорасната, на гинеколошкиот преглед пап тестот ми е чист.
    Од оние е што излегуваат на врат, под пазуви.
    https://www.thegroveskinclinic.co.uk/wp-content/uploads/2017/05/IMG_0865.jpg
    Вака изгледа.
    Чим е чист пап тестот не би требало да се грижам така, зошто со години ја имам?
    И таа крема што ја зборите WARTEC каде ја има и дали ми препорачувате да ја користам, за да не одам на горење?
     
  14. Zimone

    Zimone Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2019
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Женски
    И мене ми беше папот чист и сето тоа ...имав само 1 брадавичка и ми викаше дека не ми е ништо ама јас побарав типизација и на крај испадна дека е високоризичен хпв... подобро да си побараш типизација и колпоскопија ... сепак се работи за твоето здравје... пап тестпт има самп 50 до 70% точност...
     
    На Vekap и jarec6 им се допаѓа ова.
  15. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    1.216
    Здраво девојки ми се појавија 3 кондиломи нсдворешно, околу цервикс. Ги имам вејќе неколку месеци мислев дека ми е нешто од депилација се додека не се решив да отидам на гинеколог. Правев пап тест па чекам резултати.. Немам болки никакво пореметување немам рани само трите кондиломи... Некоја со искуство што да очекувам од тестот? Во меѓу време не ми даде никаква терапија за поработам на имунитет... Според ваше искуство до што да почнам..
     
  16. Belabelinakinder

    Belabelinakinder Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2016
    Пораки:
    2.051
    Допаѓања:
    26.308
    Пол:
    Женски
    На памук јаболкова киселина и залепи со фластер
     
  17. Atropa

    Atropa Активен член

    Се зачлени на:
    23 август 2019
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    А си имала незаштитен секс во последниов период?
     
  18. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.406
    Допаѓања:
    35.991
    Цервикс е грло на матка , и не е надворешно. Внатре е после вагина, те меѓу вагина и матка.Чисто ради поими.
     
  19. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    1.216
    Bev na doktor ni gi izgoreja ama ne beshe so tocen azot so nes drugi beshe... Insce imam decko vejke dolgo vreme i celo vreme imsm nezastiten.. Druga rabota ored nego imav dvajca a citav deka i so godini mozis da go imas a da ne dobijas simptomi
     
  20. Vekap

    Vekap Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2017
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Истиот случај го имаше мојата другарка 2 кондиломи што не растат и не се менуваат вака си стојат ама на пап тестот ти излезе дека имаш хпв ?? Или